Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-03-10, 23:12
Stam Ο χρήστης Stam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-10-2009
Μηνύματα: 18
Stam is on a distinguished road
Και εγω δεν καταλαβαινω γιατι πολλοι το βλεπουν αρνητικα? Τι το ιδιαιτερο εχουν τα μοτερ BMW δηλαδη που θα τα βιασουμε κιολας?

Με κανει και απορω το κολλημα που εχουμε στην Ελλαδα με τη βενζινη..ολοι, απο οδηγους μεχρι πολιτικους..

Πως γινεται στην Ευρωπη να οδηγουν οι μισοι ντιζελ (που στην Αθηνα...γιοκ), και ενα μικρο αλλα ικανο ποσοστο LPG και εμεις να τα απορριπτουμε ως "ξενερωτα''?

Το μονο μειον που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι αν τελικα θες να πουλησεις το αμαξι μαλλον το ξηλωνεις γιατι δε θα βρισκεις ανθρωπο να το δωσεις, ακομη κ αν ειναι dual fuel...

Τελος παντων, μολις σφιξουν κ αλλο οι κωλοι, μπορει να αφυπνιστουμε..εκτος βεβαια κ αν μερικων γενναει ο κωλος πεντοχιλιαρα κ δε τους νοιαζει..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-03-10, 23:56
Το avatar του χρήστη DimitrisZ4
DimitrisZ4 Ο χρήστης DimitrisZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 816
DimitrisZ4 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως πηρα ενα σμαρτ και καθαρισα.οσο και να παει η βενζινη με αυτο το αυτοκινητο δεν καταλαβαινεις επιπτωση, δεν καιει τιποτα
δεν καιει? ειναι τουρμπατο ή οχι ? γτ απο την εμπειρια μου με τουμπατο, καιει αρκετα
__________________

I got a problem with authority
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-03-10, 00:13
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως πηρα ενα σμαρτ και καθαρισα.οσο και να παει η βενζινη με αυτο το αυτοκινητο δεν καταλαβαινεις επιπτωση, δεν καιει τιποτα
όντως η κατανάλωση είναι χαμηλή αλλά το σέρβις τσούζει όπως είδα με ένα φίλο που πήγαμε μαζί για σέρβις. Επίσης η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη ακόμα και για μεταχειρισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-10, 07:50
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Το υγραέριο είναι καλή λύση πιστεύω για ΙΧ - Jeep πολλών κυβικών που ρουφάνε αβέρτα και τα χρησιμοποιεί κανείς καθημερινά κάνοντας πολλά χλμ. Είναι όμως καλό και για μικρά ΙΧ καθημερινής χρήσης, που με το μισό κόστος κάνεις τα ίδια χλμ. Δε θα έκανα τη μετατροπή αυτή σε κάτι που το έχω για ΣΚ και για διακοπές και κυρίως σε ενα Μ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-10, 08:20
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimitrisZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καιει? ειναι τουρμπατο ή οχι ? γτ απο την εμπειρια μου με τουμπατο, καιει αρκετα
δημητρη δεν καιει... τουρμπατο ειχα κ εγω και εκαιγε περισσοτερο λαδι παρα βενζινη

για καθημερινη χρηση, Λιοσια - μαρουσι + βολτες κτλπ... εκαιγα την βδομαδα 20-25 ευρω βενζινα... και 2 λιτρα λαδι...

σκυλομετανειωσα που το δωσα αλλα σε εκεινη την φαση θα εφευγε ή το σμαρτ ή το bmw
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-10, 09:22
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι βιασμός στο αυτοκίνητο.

Αν δε μπορεί κάποιος να το συντηρήσει, ας το πουλήσει να πάρει ένα μικρό 1400άρι ή 1000άρι πόλης. Εναλλακτικά υβριδικό.

Όχι και υγραέριο. Άλλωστε με το κόστος μετατροπής, αγοράζεις ένα μικρό πόλης και το έχεις για τις μετακινήσεις σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000000000


Ώπα ρε παιδιά γιατί είναι βιασμός να αλλάξεις καύσιμο στο μοτέρ σου από τη στιγμή που μπορεί να το κάψει ΑΦΟΒΑ;;;

Αν δεν κάνω λάθος και πολλές εταιρείες (όχι αντιπροσωπείες, εταιρείες) πουλάνε τα οχήματά τους με συσκευές lpg. Χώρια ότι είναι ΠΙΟ καθαρό καύσιμο ΚΑΙ για το μοτέρ σου, μακροπρόθεσμα είναι και πιο οικονομικό.-

Γιατί λοιπόν η εξοικονόμηση χρημάτων να θεωρείται βιασμός / τσιγκουνιά κτλ κτλ.

Και δηλαδή γιατί να πάρεις ένα BMW σε ντίζελ; Αυτό ΔΕΝ είναι βιασμός; Δλδ να πάρεις πετρελαιοκίνητο όχημα μιας εταιρείας που ούτε την τεχνογνωσία έχει στα πετρέλαια ούτε και την αξιοπιστία.

Αν θέλετε εσείς μην βάζετε, αλλά το να λέτε την άποψη ότι είναι βιασμός το θεωρώ τουλάχιστον άκυρο και αδικαιολόγητο, δε λέω αν σας περισσέυουν ή όχι απλά είναι η φιλοσοφία του ότι τα BMW έχουν ακριβά σέρβις κτλ κτλ και αν δε μπορείς να το συντηρήσεις πούλα το. Δεν είναι έτσι όμως.

Το κόστος μετατροπής φίλε Νίκο το κάνεις για να ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ χρήματα, με την αγορά ενός μεταχειρισμένου μικρού
1)φορολογείσαι παραπάνω
2)τέλη κυκλοφορίας
3)ασφάλεια
4)συντήρηση
5)παίρνεις αμάξι 15ετίας και κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ συμβιβασμούς στην ασφάλεια
6)ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (όπως του αξίζει δλδ) το BMW σου.

Προσωπικά πήρα BMW και θα ξαναπάρω, γιατί τα βλέπω σαν εργαλεία και μεταφοράς και ευχαρίστησης, αν κόψεις το ένα από τα δύο χάνεις την ουσία, και στην τελική γιαυτό είναι τόσο ακριβά, για να δουλεύουν παντού και πάντα, αν ήταν να τα πάρουμε για να τα έχουμε στη βιτρίνα ας μη τα παίρναμε καθόλου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-10, 09:41
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Έχεις τα δίκια σου αλλά και ο άλλος που το θεωρεί βιασμό, έχει κάθε δικαίωμα να τα διατυπώνει.
Σχετικά με την υγραεροκίνηση. Αφού είναι όλα τόσο υπέρ της, τότε γιατί δεν την προωθούν οι αυτοκινητοβιομηχανίες? Γιατί μένει στα μετόπισθεν? Για το ντίζελ θα πω πως τουλάχιστον στην Γερμανία το προτιμούν ιδιαίτερα. Είναι πρακτικοί άνθρωποι και τα μετράνε όλα. Αυτοί όμως προτιμούν και τα στέισον.....
Λοιπόν, όποιος θέλει να βάλει υγραέριο, βάζει και γλυτώνει χρήματα (σε βάθος χρόνου) Εγώ θέλω να χαίρομαι την BMW μου όπως είναι. Όσο αντέχω οικονομικά τουλάχιστον. Μετά βλέπουμε.
Αν ενδιαφέρεστε για οικονομία (και για το περιβάλλον) τότε αλλάξτε τρόπο ζωή και μετακινηθείτε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Τρομερή οικονομία (δεν κάνω πλάκα). Θα κερδίζεται τουλάχιστον 3 χιλιάρικα ετησίως. Ή μήπως κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας?
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-10, 09:42
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dathanaso Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον λιγοτερες φθορες θα ηθελες να πεις.
Οι φθορές δεν θα είναι μικρότερες,αλλα μεγαλύτερες με το υγραέριο...Απο κάποια τέστ που έχω δει σε γερμανικά κυρίως περιοδικά η χρήση υγραερίου μειώνει την διάρκει ζωής του κινητήρα...αν π.χ ο κινητήρας έχει μια Α φθορά στα 200000 χιλιόμετρα χρησιμοποιώντας βενζίνη αν χρησιμοποιήσουμε υγραέριο θα έχει την ίδια φθορά στα 100000.....(το καλό είναι ότι εχει χαμηλή τιμή).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-10, 10:14
BMVER-3 Ο χρήστης BMVER-3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-10-2008
Μηνύματα: 39
BMVER-3 is on a distinguished road
Το αυτοκίνητο το επιλεγούμε ανάλογα με τη χρήση του, αν κάποιος έχει ένα για τη δουλεία του για τις βόλτες του για τα ταξίδια του συνδυάζοντας παράλληλα την ασφάλεια και την άνεση και χρειάζεται ένα γέμισμα την εβδομάδα και με έναν πρόχειρο υπολογισμό θέλει περίπου με 1,40 την βενζίνη 300Ε το μήνα γιατί να μην γίνονται όλα αυτά με 0,6 υγραερίου στα 120ε να που γίνετε ο βιασμός και θα συμφωνήσω με τους billparas stam oldcarskickass δεν πονάμε λιγότερο το BMW μας πονάμε για αυτά που γίνονται στην Ελλάδα μας. Εξάλλου στη Ιταλία το 60-70% τον αυτοκίνητων κινούνται με υγραέριο αυτοί κάτι θα ξέρουν .Mετά είναι και το περιβάλλον τι καυσαέρια αφήνει η βενζίνη και τι το υγραέριο ας το σκεφτούμε αυτό για τις πόλης μας που ζούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-10, 10:19
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Ναι, αυτοί κάτι ξέρουν. (ξανά)Έβγαλαν για πρωθυπουργό τον Μπερλουσκόνι και έχουν βάλει στην Βουλή την Τσιτσολίνα!!!!!!!
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.