Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-03-11, 11:31
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Σε σχετική ερώτηση σε κατάστημα στην Θεσ/νίκη για σύστημα υγρής έγχυσης ,2400 έως 200 ίππους και 2800 για πάνω από 200 ίππους.Έχει διαφορετική αντλία από ότι είπε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-03-11, 12:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
1) "Λέμε" είπαμε, χάριν παραδείγματος, ούτε η βενζίνη θα έχει μόνιμα 10C θερμοκρασία.
2) Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο, και το υγρής έγχυσης (που συν της άλλης έχει πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία) προκαλεί το ίδιο πρόβλημα στους ίδιους κινητήρες. Διάβρωση του μετάλλου προκαλείται. Οι βαλβίδες εισαγωγής δεν έχουν θέματα ψύξης γιατί ήδη ψύχονται από το εισερχόμενο μίγμα (και κυρίως τον αέρα), τι να πουν και οι εξαγωγής δηλαδή που δέχονται μόνο καυσαέρια 600+ βαθμών Κελσίου.
3) Εντάξει, έχει διαφορά και ο εγκέφαλος (+50€ περίπου) και ότι ο προγραμματιστής θα φάει μισή ώρα παραπάνω. Γίνεσαι υπερβολικός.
1) Δε σε μάλωσα.. απλά δίνω την διάσταση του θέματος..
2) Θα διαφωνήσω.. Και υγρής έγχυσης αν είναι, αμέσως αέριο γίνεται, πριν περάσει στις
βαλβίδες (με εξαίρεση βέβαια στα άμεσου ψεκασμού, όπου δεν περνάει απο βαλβίδες)
Οι εξαγωγής είναι άλλο κράμα απο τις εισαγωγής, έτσι δεν είναι??
Αν τις αλλάξεις και βάλεις τις εισαγωγής σε εξαγωγής νομίζω θα χαλάσουν (νομίζω)
3) Ναι, έχεις δίκιο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-03-11, 17:43
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Θα διαφωνήσω.. Και υγρής έγχυσης αν είναι, αμέσως αέριο γίνεται, πριν περάσει στις
βαλβίδες (με εξαίρεση βέβαια στα άμεσου ψεκασμού, όπου δεν περνάει απο βαλβίδες)
Οι εξαγωγής είναι άλλο κράμα απο τις εισαγωγής, έτσι δεν είναι??
Αν τις αλλάξεις και βάλεις τις εισαγωγής σε εξαγωγής νομίζω θα χαλάσουν (νομίζω)
Ναι, αλλά είναι πολύ, ΠΟΛΥ κρύο και παγώνει και τον αέρα γύρω του. Είναι πολύ καλύτερο από μεριάς θερμοκρασιών, αν όντως δεχόμασταν ότι θέλουν ψύξη από το εισερχόμενο μίγμα.

Στα περισσότερα αυτοκίνητα ναι είναι άλλο κράμα, αλλά φαντάσου ότι όχι απλά δεν δέχονται ψύξη αλλά τρώνε και τρελές θερμοκρασίες. Οι βαλβίδες γενικά δεν (θα έπρεπε να) περιμένουν να ψυχθούν από το μίγμα, αλλά και αυτό να γίνει από τον αέρα ψύχονται. Έτσι και αλλιώς και η βενζίνη ούτε θερμοαπαγωγική είναι αλλά σε νεφελώδη μορφή ψεκάζεται και αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-11, 18:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Δε σε μάλωσα.. απλά δίνω την διάσταση του θέματος..
2) Θα διαφωνήσω.. Και υγρής έγχυσης αν είναι, αμέσως αέριο γίνεται, πριν περάσει στις
βαλβίδες (με εξαίρεση βέβαια στα άμεσου ψεκασμού, όπου δεν περνάει απο βαλβίδες)
Οι εξαγωγής είναι άλλο κράμα απο τις εισαγωγής, έτσι δεν είναι??
Αν τις αλλάξεις και βάλεις τις εισαγωγής σε εξαγωγής νομίζω θα χαλάσουν (νομίζω)
3) Ναι, έχεις δίκιο..
Στα αμεσου ψεκασμου μπαινει εγκατασταση αεριου ή οχι ακομα;.. Ρωταω εγκυκλοπαιδικα γιατι δε γνωριζω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-11, 18:11
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα αμεσου ψεκασμου μπαινει εγκατασταση αεριου ή οχι ακομα;.. Ρωταω εγκυκλοπαιδικα γιατι δε γνωριζω.
Ναι, μόνο υγρής έγχυσης και μόνο 1 εταιρία βγάζει κιτ αυτή την στιγμή. Ως το καλοκαίρι θα έχουν βγάλει πολλές όμως (υποθέτω).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-11, 23:55
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοστος με ολα μεσα 1750 ευρω και με δυο χρονια εγγυηση.Η δεξαμενη 58 λιτρα 650χ225 στρογγυλλη στην θεση της ρεζερβας δεν προεξεχει καθολου στο πορτ-μπαγκαζ.Θα μπορουσαμε να βαλουμε λιγο πιο ψηλη 25 ποντους για να εχουμε χωρητικοτητα λιγο μεγαλυτερη απο70 λιτρα αλλα δεν ηθελα να προεξεχει στο πατωμα του πορτ-μπαγκαζ.Οσο για την ρεζερβα 11 χρονια που εχω το αυτοκινητο ουτε που την ειδα εστω και μια φορα.Οποτε στατιστικα δεν προκειται να την χρειαστω εις το εγγυς μελλον.
Η βαλβιδα πληρωσεως αεριου στο πορτακι του ρεζερβουαρ και οχι στον προφυλακτηρα.Τον ανταπτορα( μαζι με ενα εφεδρικο) που βιδωνει πανω της για το γεμισμα τον κραταω στην τσαντα μου.Εξωτερικα δεν φαινεται απο πουθενα οτι εχει τοποθετηθει υγραεριο στο αυτοκινητο παρα μονο αν ανοιξει καποιος το καπω.Η δουλεια που εγινε ειναι πολυ καθαρη και εαν επετρεπε ο νομος να μη φαινονται τα διαφορα εξαρτηματα πχ.εγγεφαλος,μπεκ κλπ υπηρχε η δυνατοτητα να μην φαινοτανε τιποτα με το καπω ανοιγμενο.
Οι παρατηρησεις μου για τα πρωτα 500 χλμ μισα μισα εντος πολης και σε ταξιδι με 5 ατομα στην βορεια Ευβοια ειναι:Καταναλωση σε λιτρα +10% περιπου.
Φίλε και εγώ καινούργιος είμαι στην υγραεριοκίνηση, με εξακύλινδρο Ε46.
+1 για την δεξαμενή που κλείνει το καπάκι.... η δικιά μου δεν κλείνει 2 πόντους για 2 λίτρα παραπάνω... και στην αμέσως επόμενη έχανα 6 λίτρα... μακάρι να το ήξερα. 58 λίτρα πόσα σου χοράει καθαρά καμια 48-49 ε;
+1 για την βαλβίδα που είναι εκεί έστω και με αντάπτορα... εγώ ταλαιπορούμαι που είναι απο κάτω.
Το κόστος βέβαια μου φαίνεται τσιμπιμένο, αλλα δεν βαριέσαι άμα έγινε καλή δουλειά, 5 γεμίσματα παραπάνω και βγήκε.
Κράτα μας ενήμερους αν θέλεις για τις καταναλώσεις που έχει, σε σχέση με την καταναλώση που σου δείχνει ο εγκέφαλος.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-03-11, 11:24
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις διακλάδωση φυσικά στην παροχή πριν τα μπεκ. Ούτε καν μετατροπή, ουσιαστικά ένα Τ μπαίνει.

Ναι, η διαφορά είναι τόση. Μόνο ένας στην Ελλάδα βάζει ακόμα υγρής έγχυσης (οι άλλοι απλώς απευθύνονται εκεί για τώρα), στην Αγίας Άννης, και μου είχε πει για το δικό μου 1700€ για αέριας έγχυσης και 2000€ για υγρής.

Ότι πληροφορίες θέλεις, στείλε μου και θα σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

Παίζει ο αριθμός των κυλίνδρων και η ιπποδύναμη. Διαφορετικά μπεκ-εγκέφαλος στην πρώτη περίπτωση, πνεύμονας-τροφοδοσία στην δεύτερη.




Όπως γράφω μόνο ένας στην Ελλάδα βάζει υγρής έγχυσης τώρα. Σου ζητάνε τόσα γιατί θα το πάνε σε αυτόν μάλλον και θα βάλουν και τα δικά τους μέσα. Δεν θα πάει 2000€ γιατί έχεις εξακύλινδρο (και ο συγκεκριμένος "κοπανάει") αλλά όχι και 2800+ που λες.
καλημερα
εκει στου Ρεντη ρωτησα και μιλαμε για το 5ης γενιας συστημα της
ICOM JTG LIQUID PROPAN INJECTION.Μου ζητησε 2800 ευρω για το δικο μου χωρις κτεο κλπ.Εχω ηδη αναφερει οτι το αυτοκινητο μου ειναι 6κυλινδρο Ε46Κουπε 2800κ.ε.
Μηπως μιλας για πιο παλιες τιμες γιατι εγω ρωτησα στις αρχες του τρεχοντος μηνα δεν θυμαμαι εαν ηταν 2η 3 Μαρτιου.Δεν ειναι ο μονος που το βαζει.Μια BMW στην οδο Πειραιως μη εξουσιοδοτημενη το βαζει λιγο πιο φτηνα.Κατα τα αλλα εαν επιμενεις να σου δωσουμε το αυτοκινητο να το πας εσυ εκει να το βαλεις εσυ με 2000 ευρω που λες.
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-03-11, 15:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα
εκει στου Ρεντη ρωτησα και μιλαμε για το 5ης γενιας συστημα της
ICOM JTG LIQUID PROPAN INJECTION.Μου ζητησε 2800 ευρω για το δικο μου χωρις κτεο κλπ.Εχω ηδη αναφερει οτι το αυτοκινητο μου ειναι 6κυλινδρο Ε46Κουπε 2800κ.ε.
Μηπως μιλας για πιο παλιες τιμες γιατι εγω ρωτησα στις αρχες του τρεχοντος μηνα δεν θυμαμαι εαν ηταν 2η 3 Μαρτιου.Δεν ειναι ο μονος που το βαζει.Μια BMW στην οδο Πειραιως μη εξουσιοδοτημενη το βαζει λιγο πιο φτηνα.Κατα τα αλλα εαν επιμενεις να σου δωσουμε το αυτοκινητο να το πας εσυ εκει να το βαλεις εσυ με 2000 ευρω που λες.
Όπως σου είπα, 2000€ μου είπε εμένα πριν 20 μέρες για το ίδιο σύστημα (+300€ από το αέριας έγχυσης) και είμαι τετρακύλινδρος, όχι εξακύλινδρος. Ο μόνος που το βάζει ή/και τα εμπορεύεται είναι αυτός, μόνο το δικό του κιτ υπάρχει, όλοι οι άλλοι ή του το πάνε ή το αγοράζουν από εκεί. Απλώς είναι που είναι ακριβός, σε είδε με το μεγάλου κυβισμού κιόλας και πήγε "να στον πιάσει", όπως και σε όλους όσους πάνε με χλιδάτα αυτοκίνητα. Έτσι και αλλιώς αυτός βάζει 3 αυτοκίνητα την ημέρα μέσα, από κίνηση δεν έχει πρόβλημα οπότε και να χάσει 2 πελάτες όταν με έναν έχει 150% κέρδος τι τον νοιάζει...

Περιμένετε μέχρι το καλοκαίρι να βγάλουν 4-5 εταιρίες και οι τιμές θα πέσουν πολύ και σε αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-03-11, 01:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελευταια βλεπω στην Αθηνα να ξεπηδανε τα... 'γκαζαδικα' το ενα μετα το αλλο.
Σε καθε γειτονια για καθε μαρκα αυτοκινητου, σε εξειδικευμενα συνεργεια, μιλαμε για τρελα! Παντου!

Αυτο ειναι καλο απ τη μια, ανταγωνισμος, χαμηλες τιμες σερβις, απ την αλλη ομως ποτε μαθανε ολοι κι εκπαιδευτηκαν σωστα και πηραν εγκρισεις να βαζουν αεριο;..

Μηπως (μακρυα απο ολους) οταν ξεκινησουν οι πρωτες εκρηξεις να αρχισει να ανυσηχει ο κοσμος μα κυριως το κρατος..

Αυτοι λογικα δε θα πρεπει να πληρουν καποια στανταρ, δε θα πρεπει να εχουν ειδικες αδειες κλπ για να κανουν τετοιες εγκαταστασεις; Εχουν ολοι;.. Ολοι ειναι 'ετοιμοι' για αυτες τις τεχνολογιες;

Δε ξερω, εγω τα φοβαμαι ολα αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-03-11, 08:57
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Χρειάζεται μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος μηχανικός με ειδική άδεια εγκαταστάσεων συστημάτων υγραερίου (εύκολο να την πάρεις), αλλιώς δεν μπορούν να σου δώσουν χαρτί για το ΚΤΕΟ καν. Οπότε έχουν (ή βρίσκουν άκρες να πάρουν την υπογραφή...). Όσον αφορά τον χώρο, χρειάζεται άδεια συνεργείου τοποθέτησης τέτοιων συστημάτων και δεν μπορεί να συστεγάζεται με άλλο συνεργείο, δηλαδή μόνο LPG θα μπορεί να βάζει. Δεν είναι κάτι το τρομερό να την πάρεις όμως.

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο στην περιοχή μου άνοιξαν τουλάχιστον 5-6!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.