Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-06, 14:13
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Τις γνώσεις σας παρακαλώ

Της γνώσεις παρακαλώ σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό....μου έχει κολλήσει να φτιάξω ένα αυτοκίνητο αποκλειστικά για παιχνίδι DRIFTCAR Π.Χ σε πίστες μόνο και όχι για τον δρόμο, που να το μεταφέρνω σε τρειλερ πάνω χωρίς πινακίδες κλπ, κλπ.
Η επιλογές οχήματος είναι στάνταρ και δοκιμασμένες από άλλους όπως 1) Ε 36 Μ3...... 2) Ε 30 Μ3......
Στα χρήματα από ότι μίλησα με έναν φίλο που φέρνει ανταλλακτικά για BMW ΜΟΝΟ στο Ε36 Μ3 όλο μαζί με καρότσα από 8000-10000 και στο Ε 30 Μ3 από 4500-6000 .
Στο ζουμί τώρα ένα τέτοιο όχημα που έχει έρθει για ανταλλακτικά από τη Γερμανία μπορεί να μπαίνει σε πίστες? και να μεταφέρεται πάνω σε τρειλερ στο δρόμο? η απαγορεύεται η κυκλοφορία του και είναι μόνο για κόψιμο? θα έχω το τιμολόγιο αγοράς και αυτό θα είναι ας πούμε ότι δεν το έκλεψα αλλά το αγόρασα για αυτή τη δουλεία?.
Άντε και αν γίνεται αυτό σε λίγο καιρό οι πιο πολλοί (όσοι μπορούν) θα έχουν ένα πολεμικό όχημα για παιχνίδι.
__________________
Τα μυστικά τις οδήγησης είναι πολλά και τα ανακαλύπτω ένα ένα ……με το σωστό τρόπο...... και το σωστό το όχημα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-06, 15:03
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
Της γνώσεις παρακαλώ σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό....μου έχει κολλήσει να φτιάξω ένα αυτοκίνητο αποκλειστικά για παιχνίδι DRIFTCAR Π.Χ σε πίστες μόνο και όχι για τον δρόμο, που να το μεταφέρνω σε τρειλερ πάνω χωρίς πινακίδες κλπ, κλπ.
Η επιλογές οχήματος είναι στάνταρ και δοκιμασμένες από άλλους όπως 1) Ε 36 Μ3...... 2) Ε 30 Μ3......
Στα χρήματα από ότι μίλησα με έναν φίλο που φέρνει ανταλλακτικά για BMW ΜΟΝΟ στο Ε36 Μ3 όλο μαζί με καρότσα από 8000-10000 και στο Ε 30 Μ3 από 4500-6000 .
Στο ζουμί τώρα ένα τέτοιο όχημα που έχει έρθει για ανταλλακτικά από τη Γερμανία μπορεί να μπαίνει σε πίστες? και να μεταφέρεται πάνω σε τρειλερ στο δρόμο? η απαγορεύεται η κυκλοφορία του και είναι μόνο για κόψιμο? θα έχω το τιμολόγιο αγοράς και αυτό θα είναι ας πούμε ότι δεν το έκλεψα αλλά το αγόρασα για αυτή τη δουλεία?.
Άντε και αν γίνεται αυτό σε λίγο καιρό οι πιο πολλοί (όσοι μπορούν) θα έχουν ένα πολεμικό όχημα για παιχνίδι.



απλα εχεις ενα χαρτη αγορας οτι σου ανοικη αυτο ειναι ολο και εισαι οκ
δεν χρειαζεται να εχει κανονικη αδεια για να το εχεις στις πιστες μεσο τρειλερ

μιας και λες οτι θελεις το αμαξη για πιστα προτιμησε το ελαφρυτερο κατα τιν γνομη μου αλοστε το παν δεν ειναι ο χρονος αλλα η οδηγικη απολαυση και η διασκεδαση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-06, 15:21
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
για το thrend, κι εγω ψήνομε για κάτι τέτοιο καιρό τώρα
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-06, 21:41
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Το Ε36 Μ3 δεν είναι τόσο καλό για driftcar. To E30 M3 είναι οτι πρέπει. Μήπως όμως να κοιτάξεις και κανα μεταχειρησμένο ιαπωνικό...; (βλέπε 200SX για παράδειγμα)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-06, 00:07
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Το Ε36 Μ3 δεν είναι τόσο καλό για driftcar. To E30 M3 είναι οτι πρέπει.
Σε μια επισκεψη μου στην πιστα των Μεγαρων,ετυχε να βρισκεται ενα Ε30 απλο με Μ3 Ε30 μοτερ.Κατα την ταπεινη μου παντα αποψη,οπως το εβλεπα απ'εξω,για drift car το θεωρησα λιγο.Φαινοταν οτι θα ηθελε λιγη περισσοτερη δυναμη.Νομιζω δηλαδη....
Σαν αμαξι πιστας και αυτο για γραμμες,στεκοταν πολυ καλα εκει μεσα
Το Ε36 απτην αλλη,με ενα Μ μοτερ ειναι ικανο (μετα απο πολυ εξασκηση φυσικα,καθοτι η δυναμη υπαρχει) να ξεκιναει το drift Μ. Τριτη και τελειωνει Κυριακη του Πασχα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Μήπως όμως να κοιτάξεις και κανα μεταχειρησμένο ιαπωνικό...; (βλέπε 200SX για παράδειγμα)
Οντως σαν drift car ενα Ιαπωνικο ισως να ηταν οτι πρεπει...αλλά δεν ξερω υπο τετοιες συνθηκες ποσο πιο αξιοπιστο μπορει να ειναι ενα τουρμπατο μοτερ σε σχεση με ενα ατμοσφαιρικο.Και νομιζω οτι δεν αξιζει απλα για την καυ///λα σου να βαζεις καθε τρεις και λιγο το χερι στην τσεπη και το συνεργειο να το εχεις κανει 2ο σπιτι σου...

Νομιζω....
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-06, 00:53
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Απλά το Ε36 Μ3 είναι πολύ βαρύ, γι'αυτό το είπα, και επειδή δεν έχει το καλύτερο στήσιμο που έχει κανει ποτε η BMW, όπως οι Ε36 γενικά(συγκρινόμενα πάντα με τα υπόλοιπα BMW, όχι με τα αυτοκίνητα του ανταγωνισμού, απο αυτά ήταν πολύ μπροστά). Αν πει να στήσει το Ε36, αλλά και να το αγοράσει απλά, πρέπει ήδη να μπει το χέρι βαθιά μέσα στην τσέπη! Άσε που αν το εξακύλινδρο πάθει κάτι σε μια στραβή(πίστα είναι αυτή,μεγάλες οι καταπονήσεις, ποτέ δεν ξέρεις!) την έκατσες!
Για το Ε30 μπορεί να έχεις δίκιο, δεν αντιλέγω. Γι'αυτό άλλωστε είναι καλύτερο ένα 200SX, επειδή το drift δεν χρειάζεται τόσο δύναμη ,και ειδικά ψηλά όπως τα Μ, αλλά πολύ ροπή στις μεσαίες , δηλ. τουρμπίσια ροπή! Και είναι και ελαφρύ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-06, 02:53
Το avatar του χρήστη vasilis-E36
vasilis-E36 Ο χρήστης vasilis-E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2004
Μηνύματα: 334
vasilis-E36 is on a distinguished road
M3 E36 και τα πλεονεκτηματα δν ειναι μονο το παρα πολυ δυνατο μοτερ...

Οσο για το 200ΣΧ ειδικα αστο...πηρε ενας γνωστος μου που το ηθελε για ενα τετοιο παρομοιο σκοπο και ακομα τρεχει κ πληρώνει...γενικα δ πιστευω στην ιαπωνικη αξιοπιστια μετα απο αυτα που ειδα.

το στησιμο του Ε36 και γενικα οποιουδηποτε αυτοκινητου δν ειναι δυσκολο να αλλαξει...πιστεψτε εχω πειραματιστει και το Ε36 μπορει να γινει εξωφρενικα υπερστροφικο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-06, 08:31
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Την τελευταία φορά που ψάξαμε λίγο το θέμα τρέιλερ με επάνω αμάξι που δεν έχει πληρώσει δασμούς, δεν ήταν και πολύ καλά τα πράγματα.. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν είναι νόμιμο. Αλλά είναι από τα πράγματα που δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη και δυστυχώς πρέπει να πάρεις ρίσκο. Άσε που δεν υπάρχει και σαφές νομικό πλαίσιο για τις πίστες και επομένως τι και πως μπορεί να κινείται μέσα σε αυτές...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-06, 09:40
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Γιατι το Ε36 Μ3 ειναι καλυτερο γι'αυτο που το θελεις.
Ακαμψια αμαξωματος.Ενας παραγοντας που στο drift ειναι πολυ σημαντικος αν θελεις να το εχεις για αρκετο καιρο.
Κατι ακουσα για βαρυ αμαξωμα.Με 321 αλογα το αυτοκινητο ειναι πουπουλο.Και για drift θελεις πολυ δυναμη.Για drift λεμε τωρα οχι για μιση στροφουλα με το πλαι.
Βρισκεις πιο πολλα ανταλακτικα στην Ελλαδα απο οποιοδιποτε αλλο αυτοκινητο.
Το στησιμο του Μ3 δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα Ε36 τα απλα.Ειναι αλλου το αυτοκινητο.
Σε περιπτωση που το γδυσεις κιολας θα νομιζεις οτι εχεις 400+ αλογα στο ποδι σου.
Τωρα για το αλλο θεμα απ'οτι ξερω στις πιστες ζητανε αρ.κυκλοφοριας,ισως να υπαρχει λογος...Δεν γνωριζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-06, 14:58
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Παιδιά για Γιαπωνέζικο δεν το συζητώ καθόλου είμαι άρρωστος σε βαριά μορφή και πάσχω από BMWΔΙΑΣΗ ....άρα η Ε30 η Ε36 ....... ΜΜΜΜΜ φυσικά.
Ο φίλος μας ο Strax όταν λέει ότι το ψάξανε το θέμα τη εννοεί το θέμα (όχημα) μας θα είναι παράνομο να το έχουμε πάνω σε τρειλερ και ότι επομένως θα μας γ@μισουν άμα μας κάνουν έλεγχο στο πρώτο σταμάτημα ενός οργάνου.....
Ξέρουμε κάτι ουσιαστικό πριν τη πατήσω και θα είναι κρίμα μετά.
Έχω ένα CART που το κουβαλάω με τρειλερ τώρα και πάω στης πίστες που έχουμε και κάνω το γούστο μου δηλαδή και αυτό είναι παράνομο και δεν το ξέρω, θα έχει διαφορά το ένα με το άλλο που θα είναι πιο μεγάλο τη ίδια δουλειά θα κάνουν και τα δυο !!!!!!!
__________________
Τα μυστικά τις οδήγησης είναι πολλά και τα ανακαλύπτω ένα ένα ……με το σωστό τρόπο...... και το σωστό το όχημα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.