Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-08, 10:04
petrakas Ο χρήστης petrakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 29
petrakas is on a distinguished road
Exclamation Φιλτροχοανη

Εχω ενα Ε36 τουρμπατο στο οποιο εχω ενα ελευθερο φιλτρο αερα.Θελω να βγαλω ομως τον παπα και να του βαλω φιλτροχοανη.Παω λοιπον σε ενα μαγαζι με αξεσουαρ να αγορασω μια και ο τυπος που εργαζοταν στο μαγαζι μου ειπε οτι ετσι και βαλω φιλτροχοανη και καταργησω τον παπα θα υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια ο εγκεφαλος.Ξερει κανεις αν υπαρχει τετοια περιπτωση η' ο τυπος ελεγε τα δικα του?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-08, 14:00
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Ο μετρητής μάζας αέρα πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα έχει πρόβλημα.

M43 είναι το μοτέρ;

Το κιτάκι του καρά φοράς;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-08, 15:00
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Λεπον..αν φορας ιδικα το κιτ τοθ μιστερ Καρρας απο αργος ξεχασε την φιλτοχοανη!!!!!!

οτι τουρμπο η κομπρεσορ και να ειναι παλι την ξεχνας την φιλτροχοανη!!!!

εκτος και αν την τοποθετησης με δικο σου τροπο κοντα στην σιτα του προφυλακτηρα να ρουφαει παγωμενο αερα!!!

Ειδικα τα τουρμπο εχουν προβλημα το καλοκαιρι λογο ζεστης πολυ ακουστο φαινομενο οτι κοβουν μερικα αλογακια για τον λογο οτι ρουφαν ζεστο αερα..

Ε μην το κανεις να ρουφαει ζεστο αερα το χειμωνα και καυτο το καλοκαιρι βαζοντας μια φιλτροχοανη μεσα στο μοτερ και ρουφαει συνεχως καυτο...κριμα ειναι...εσυ να το ανεβασεις θελεις οχι να το κατεβασεις...σωστα? αστο οπως εχει! Μην πειραξεις τιποτα σε καταλαβα απτη φωννη!!!! τελος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-08, 18:28
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
καλώς το σαλιγκαροφόρο Ε36, Πες μας περισσότερα για το τούρμπισμα . Περιμένουμε και φώτο στο garage
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-08, 19:40
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Νομίζω παλιότερα είχα ανοίξει εγώ ένα θέμα για φιλτροχοάνη σε E36...Τέλος πάντων,αυτό που έψαχνα ήταν πολύ ακριβό για την τσέπη μου και δεν είχα ασχοληθεί με αγορές απο internet.

Έχω να προτείνω 2 πράγματα.

Λύση 1: χοάνη με σωλήνα-προέκταση για να ρουφάει κρύο αέρα από τη μάσκα για να μήν έχεις θέματα κρύου αέρα. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/92-98...spagenameZWDVW
(αυτός δεν στέλνει ευρώπη,το παραθέτω σαν παράδειγμα)


Λύση 2: Χώρισμα του engine bay έτσι ώστε η χοάνη σου που δεν είναι κοντά στη μάσκα να μην ρουφάει ζεστό αέρα από τον κινητήρα.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/EURO-...spagenameZWDVW


Εμφανισιακά προτιμώ τη λύση 1.Αν έχει κάποιος τις γνώσεις να μας πεί εάν η άυξηση του μήκους της εισαγωγής θα έχει επιπτώσεις στη λειτουργία του κινητήρα.

Άντε με έψησες πάλι...Με βλέπω να κάνω παραγγελία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-08, 20:41
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω παλιότερα είχα ανοίξει εγώ ένα θέμα για φιλτροχοάνη σε E36...Τέλος πάντων,αυτό που έψαχνα ήταν πολύ ακριβό για την τσέπη μου και δεν είχα ασχοληθεί με αγορές απο internet.

Έχω να προτείνω 2 πράγματα.

Λύση 1: χοάνη με σωλήνα-προέκταση για να ρουφάει κρύο αέρα από τη μάσκα για να μήν έχεις θέματα κρύου αέρα. http://cgi.ebay.com/ebaymotors/92-98...spagenameZWDVW
(αυτός δεν στέλνει ευρώπη,το παραθέτω σαν παράδειγμα)


Λύση 2: Χώρισμα του engine bay έτσι ώστε η χοάνη σου που δεν είναι κοντά στη μάσκα να μην ρουφάει ζεστό αέρα από τον κινητήρα.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/EURO-...spagenameZWDVW


Εμφανισιακά προτιμώ τη λύση 1.Αν έχει κάποιος τις γνώσεις να μας πεί εάν η άυξηση του μήκους της εισαγωγής θα έχει επιπτώσεις στη λειτουργία του κινητήρα.

Άντε με έψησες πάλι...Με βλέπω να κάνω παραγγελία...

Ελα ρε μαν... ηλυση 2 δεεεεε....μπαααα....

Παλι ζεστενετε η περιοχη....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-08, 21:09
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα ρε μαν... ηλυση 2 δεεεεε....μπαααα....

Παλι ζεστενετε η περιοχη....
Το έχεις δοκιμάσει?Ή έτσι το λές...Μπορεί να ζεσταίνεται το διαχωριστικό αλλά με την ίδια λογική ζεσταίνεται και όλη η εισαγωγή του αέρα αφού βρίσκεται πάνω στο μοτέρ και μάλιστα είναι βιδωμένη σε αυτό.Αέρας ζεστός δεν περνάει όμως γιατί το διαχωριστικό φτάνει αρκετά ψηλά(ίσως να εφάπτεται και στο καπό).Τη λύση αυτή προτείνει και η K&N στη σελίδα της.



Υ.Γ: Δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω διότι εξακολουθείς να χρησιμοποιείς αυτό το σκούρο μπλέ χρώμα στα post σου με αποτέλεσμα να μην βλέπω τι γράφεις.Περισσότερα στην υπογραφή μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-08, 21:59
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχεις δοκιμάσει?Ή έτσι το λές...Μπορεί να ζεσταίνεται το διαχωριστικό αλλά με την ίδια λογική ζεσταίνεται και όλη η εισαγωγή του αέρα αφού βρίσκεται πάνω στο μοτέρ και μάλιστα είναι βιδωμένη σε αυτό.Αέρας ζεστός δεν περνάει όμως γιατί το διαχωριστικό φτάνει αρκετά ψηλά(ίσως να εφάπτεται και στο καπό).Τη λύση αυτή προτείνει και η K&N στη σελίδα της.



Υ.Γ: Δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω διότι εξακολουθείς να χρησιμοποιείς αυτό το σκούρο μπλέ χρώμα στα post σου με αποτέλεσμα να μην βλέπω τι γράφεις.Περισσότερα στην υπογραφή μου.
Δοκιμασμενα πραματα μαν...τσιμπα και βολικο χρωματακι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-08, 15:30
petrakas Ο χρήστης petrakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 29
petrakas is on a distinguished road
Σας ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις που δωσατε.Περιγραφη σαλιγκαρου και τα λοιπα μαζι με την φωτο που θα βαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-08, 19:06
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασμενα πραματα μαν...τσιμπα και βολικο χρωματακι!
Τρελό χρωματάκι μαν!!!Τώρα προσέχω πρώτα το δικό σου post και μετά τα υπόλοιπα μονότονα χρώματα

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν απέδωσε η λύση 2.Δεν μας ενδιαφέρει να ζεσταίνεται το διαχωριστικό,το θέμα είναι να μην εισέρχεται θερμός αέρας στην εισαγωγή.Πώς κατάλαβες ότι δεν...Το "έσκισες" και καπάκι κατέβηκες,την έπιασες (τη χοάνη) και ζεμάταγε?

Μερικές ακόμα φωτογραφίες από τοποθετημένα(link από ebay)



__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MrZ : 12-02-08 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.