Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-06-09, 00:51
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Πολυ ομορφο θεμα..subscribed!

Μια ερωτηση σχετικα με τα ALS συστηματα. Πως μπορουν να μπουν σε ενα καθημερινο αμαξι(και οχι καποιο αμαξι του Σ/Κ ή της πιστας) χωρις να προκαλεσουν ζημια? Υπαρχει καποιος τροπος ή καποιο στανταρ χ διαστημα θα χρειαζεται νεα πολλαπλη και τουρμπο?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-06-09, 00:57
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Στρατο,
παρακολουθω το thread απο την αρχη του και πραγματικα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ χαρουμενος που βλεπω ενα ανθρωπο με γνωσεις (απο τους λιγους που εχω δει στην Ελλαδα να ξερουν πραγματικα για τι μιλανε πανω σε αυτο το θεμα) και υπομονη, να εξηγει τοσο απλα αλλα και αναλυτικα την θεωρια και την πρακτικη πλευρα του θεματος της υπερτροφοδοτησης (μου μυριζει πανεπιστημιο Μ. Βρετανιας κοντα στο Coventry ?).

Ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα.

Μακαρι να ειχαν τετοιες γνωσεις εστω το 10% των "ειδημονων" του χωρου της βελτιωσης αλλα και των δημοσιογραφισκων του "ειδικου" τυπου στο χωρο του αυτοκινητου.........
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-06-09, 01:03
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Απίστευτα δύσκολο να μπεί ένα τέτοιο σύστημα σε καθημερινό αυτοκίνητο γιατί:

1) Καθημερινό = εύχρηστο = μικρή τουρμπήνα με μικρό A/R οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερο lag

2) Καθημερηνό = μακριά απο συνεργεία. Ένα τέτοιο σύστημα φθήρει κατα πολύ τον άξονα της τουρμπήνας και το ρολεμάν, λόγω του πολύ μεγάλου backpressure και των κραδασμών. Επίσης δεν είναι μακριά το γεγονός να σκάσει κανένα χταπόδι και να ανοίξει σαν τριαντάφυλλο

3) Χρειάζεται ελεύθερη εξάτμηση και συνήθως χωρίς καταλήτη, και επίσης συνήθως εξωτερικό wastegate. Είπαμε, λίγο οικολογική συνείδηση και να μην τρομάζουμε τους συνανθρώπους μας και τις γιαγίαδες...

Δυστηχώς πολύ δύσκολο να μπεί σε καθημερινό αυτοκίνητο. Φαντάζεσαι τώρα ένα τουρμπάτο 320 που πάει στο super market και αφήνει κεραυνούς απο πίσω και μαυρίλες. Είναι εντελώς ασύμφορο σύστημα και μπαίνει μόνο για κοντρο-κατασκευές και driftάμαξα.


Αν κατάλαβα καλά, θα εννοείς ίσως κανένα μπαμ μπούμ και κανένα φλογίδι στο "άσε" του γκαζιού. Πίστεψε με , ότι και αν τουρμπήσεις και το μπουκώσεις λίγο σε βενζίνη θα κάνει τρελά σκασίματα με μια ελεύθερη εξάτμηση.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-06-09, 01:10
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο,
παρακολουθω το thread απο την αρχη του και πραγματικα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ χαρουμενος που βλεπω ενα ανθρωπο με γνωσεις (απο τους λιγους που εχω δει στην Ελλαδα να ξερουν πραγματικα για τι μιλανε πανω σε αυτο το θεμα) και υπομονη, να εξηγει τοσο απλα αλλα και αναλυτικα την θεωρια και την πρακτικη πλευρα του θεματος της υπερτροφοδοτησης (μου μυριζει πανεπιστημιο Μ. Βρετανιας κοντα στο Coventry ?).

Ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα.

Μακαρι να ειχαν τετοιες γνωσεις εστω το 10% των "ειδημονων" του χωρου της βελτιωσης αλλα και των δημοσιογραφισκων του "ειδικου" τυπου στο χωρο του αυτοκινητου.........
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Εχτές "σήκωσα" το πτυχίο μου απο το πανεπιστήμιο Κύπρου και την πρωτιά για 4 συνεχόμενα χρόνια απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας της Κύπρου.

Όνειρο το πενεπιστήμιο που λές, με τρελή εμπειρία σε tuning. Απλά αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και το πανεπιστήμιο σου προσφέρει γνώσεις και χρήμα για να το κάνεις τούμπανο...

Όλα αυτά είναι γνώσεις απο διάβασμα ειδηκού τύπου και ίντερνετ εδώ και 10 χρόνια. Επίσης πολλά πειράματα με την jet engine της υπογραφής μου...

Σκόπευα να μπώ στον χώρο της ελληνικής tuning σκηνής αλλά δεν πρόκειται ποτέ να μπώ ποτέ σε αυτό το αδηφάγο και κλειστό κύκλωμα της Ελλάδας. Αλλά για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν γίνεται αυτό μόνο απο κοντά σε κάποια συνάντηση...

Η γνώση είναι για να την μοιράζεσαι και όχι να την κρατάς για τον ευατό σου. Και για αυτό περνάω αρκετές ώρες γράφοντας. Όποιες απορίες έχετε και μπορώ να απαντήσω θα το κάνω ευχαρίστως.

Υ.Γ. AlexVag δεν σε έχω ξεχάσει... Δώσε μου λίγο χρόνο γιατί έλειπα στο εξωτερικό...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-06-09, 01:32
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Εχτές "σήκωσα" το πτυχίο μου απο το πανεπιστήμιο Κύπρου και την πρωτιά για 4 συνεχόμενα χρόνια απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας της Κύπρου.

Όνειρο το πενεπιστήμιο που λές, με τρελή εμπειρία σε tuning. Απλά αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και το πανεπιστήμιο σου προσφέρει γνώσεις και χρήμα για να το κάνεις τούμπανο...

Όλα αυτά είναι γνώσεις απο διάβασμα ειδηκού τύπου και ίντερνετ εδώ και 10 χρόνια. Επίσης πολλά πειράματα με την jet engine της υπογραφής μου...

Σκόπευα να μπώ στον χώρο της ελληνικής tuning σκηνής αλλά δεν πρόκειται ποτέ να μπώ ποτέ σε αυτό το αδηφάγο και κλειστό κύκλωμα της Ελλάδας. Αλλά για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν γίνεται αυτό μόνο απο κοντά σε κάποια συνάντηση...

Η γνώση είναι για να την μοιράζεσαι και όχι να την κρατάς για τον ευατό σου. Και για αυτό περνάω αρκετές ώρες γράφοντας. Όποιες απορίες έχετε και μπορώ να απαντήσω θα το κάνω ευχαρίστως.

Υ.Γ. AlexVag δεν σε έχω ξεχάσει... Δώσε μου λίγο χρόνο γιατί έλειπα στο εξωτερικό...
Στρατο,
1. Ευγε για το πτυχιο.

2. Στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο, το τμημα μηχανολογιας και σχεδιασμου οχηματων συνεργαζεται εδω και πολλα χρονια με την Range Rover, την Land Rover και φυσικα τα τελευταια χρονια με την BMW. Οι φοιτητες δε, εχουν την ευκαιρια να κανουν και πρακτικη στα εργοστασια που εδρευουν στην Αγγλια.... (εισαι για Autosport το χειμωνα που ειναι και διπλα και μια επισκεψη στο Silverstone στο δρομο?)

3. Με παρελθον 12 ετων σε αυτο τον κλειστο και αδηφαγο χωρο που περιεγραψες, με τεραστιες για τα Ελληνικα δεδομενα επενδυσεις και ατελειωτες ωρες προσωπικης εργασιας, αηδιασα και αφου τα πουλησα ολα, αλλαξα πορεια (και καριερα) το καλοκαιρι του 2007.

Θα χαρω να σε γνωρισω και να μοιραστουμε "εμπειριες" και "κουτσομπολια".

Θεμης.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-06-09, 21:15
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
OK φίλε Θέμη. Μιας και ήσουν μέσα στον χώρο θα ήθελα να ανταλλάξουμε απόψεις.

Ως τότε εγώ θα συνεχίσω να γράφω κάποια πράγματα για χταπόδια και μετά απο αυτό με χάρτες υπερπλήρωσης για τα εντελώς advanced...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-07-09, 20:52
Το avatar του χρήστη citty
citty Ο χρήστης citty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 14
citty is on a distinguished road
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: έχω το 1.18d, Ε81 (παραγωγής 6/2008) και τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει μικρή αύξηση στην κατανάλωση της τάξης του 0,7 με 1,0 λιτρο/100χλμ. και πτώση στην απόδοση.
Αυτή τη στιγμή έχω 41.000 χιλ. και εκτός από λάδια και φίλτρο λαδιού (κάθε 15.000 χιλ), έχω αλλάξει φίλτρο αέρα (στις 38.000 χιλ) όπως και φίλτρο πετρελαίου (στα 38.000 χιλ).
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να αλλαξω ή να καθαριστει (στην τουρμπίνα ίσως);

Και μια επιπλέον ερώτηση: είναι φυσιολογικό στο κολάρο που συνδέει την τουρμπίνα με το ιντερκουλερ να έχει λάδι όπως και από το ιντερκουλερ προς την πεταλούδα;
Δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί λίγο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-07-09, 21:01
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Το να σου αφηνει μια ελαφρια "μαυριλα" στο δαχτυλο το εσωτερικο των κολαρων ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια.
Το να βλεπεις λαδι σε υγρη μορφη ή να εχει ενα κολωδες στρωμα μεσα στα κολαρα και στην πεταλουδα, ειναι δειγμα τουρμπινας στα τελευταια της και πρεπει να το κοιταξεις.
Εχει παρει τζογους το αξονακι της τουρμπινας πανω απο τις φυσιολογικες ανοχες της και εχει φαει τα thrust bearings (κοινως και καρβουνακια ή "θρος" κατα τους Ελληνες τουρμπιναδες...) και ειναι ετοιμη να σπασει.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERCHARGER : 13-07-09 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-07-09, 21:10
Το avatar του χρήστη citty
citty Ο χρήστης citty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 14
citty is on a distinguished road
Καταρχήν ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση.

Στα 41.000 χιλ και με ευλαβικό στρώσιμο, ζεσταμα το πρωί και αποθέρμανση πάντα;;; Anyway.

Στο εσωτερικό αυτών των κολάρων, στο δάχτυλο αφήνει λίγο λαδι, δεν βλέπεις σταγόνες αλλά ένα λεπτό φιλμ λαδιού υπάρχει. Με ένα κομμάτι χαρτί που σκούπισα το σημείο πριν την πεταλούδα, έγινε κατάμαυρο. Να ανησυχώ πολύ μάλλον, ε; Τί ενέργειες θα μου προτείνατε να κάνω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-07-09, 21:27
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Δυστυχώς τα σημερινά ντίζελ δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά του παρελθόντος στο θέμα αξιοπιστίας.
Είναι αρκετά πιο αναξιόπιστα από τα βενζίνη.

Λογικά έχεις εγγύηση, πήγαινε να το ελέγξουν και να σου βάλουν τουρμπίνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.