Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-09-10, 23:21
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν ξέρψ κάποιον κατασκευαστή να προτείνει κάτι τέτοιο....

Φυσικά και δεν είναι σωστός τρόπος αντιμετώπισης των Φθαρμένων ελαστικών σου αν και με 20.000 ΚΜ δεν μπορώ να φανταστώ οτι έχει ΤΟΣΟ μεγάλη φθορά....

Δεν κάνεις λοιπόν την τράμπα για ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους που είναι ένα κατεβατό για να γράφω....

πόσο μάλλον αν φοράς και ασσύμετρες ζάντες....
thanks peter79. Δεν είπα ότι έχει μεγάλη φθορά. ελάχιστη φθορά έχουν και τα 4. απλά τα μπροστά φάινονται λίγο πιο φθαρμένα απο τα πίσω. δεν έχω ασσυμετρες ζάντες.
πάντως πάλι με έβαλες σε δίλλημα για το να τα φέρω μπρος-πίσω η όχι .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-10, 10:56
Το avatar του χρήστη trifonas
trifonas Ο χρήστης trifonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 364
trifonas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνει κακό στη τσέπη και είναι εντελώς άχρηστη (η νέα ζυγοστάθμιση στην περίπτωση "τράμπας" των τροχών). Ισχύει αυτό που έγραψε ο kacey.
Εννοείται επίσης πως και η ευθυγράμμιση, στην περίπτωση αυτή, αυτή κι' αν είναι πεταμμένα λεφτά!
Τέλος, η BMW δεν συστήνει την τράμπα ή "σταύρωμα" των τροχών. Θα βρω κάποια στιγμή το σχετικό απόσπασμα από το User's Manual της Ε36 και θα το postάρω.
ευθηγραμμιση δεν χρειαζεται σε αλλαγη τροχων εκτος αν περνει το αμαξι αριστερα δεξια.
ζυγοσταθμιση πρεπει να γινεται γιατι μετα απο τοσα χιλομετρα αλλαζει και το πατημα στο λαστιχο και η αυξομειωση της πιεση αλλαζει τα δεδομενα(αν το βαλεις στο μηχανημα ζυγοσταθμισης θα δεις. φιλικα............
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks peter79. Δεν είπα ότι έχει μεγάλη φθορά. ελάχιστη φθορά έχουν και τα 4. απλά τα μπροστά φάινονται λίγο πιο φθαρμένα απο τα πίσω. δεν έχω ασσυμετρες ζάντες.
πάντως πάλι με έβαλες σε δίλλημα για το να τα φέρω μπρος-πίσω η όχι .
αυτο φιλε μου θα το κρινεις εσυ.
αν νομιζεις οτι εχεις πελμα στα πισω που θα ρθουν μπροστα ωστε δεν θα σου παρουσιασει γλιστρημα μπροστα τοτε καντο. αλλα οπως τα λες επρεπε να το κανεις πιο νωρις και να εχεις μια πιο ομοιομορφη αλοιωση στους 2 αξονες.
παντως εγω δεν θα αλλαζα ποτε μονο τα 2 καινουρια. μονο τετραδα.
μιλαω παντα τι θα εκανα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-10, 17:01
Το avatar του χρήστη Bimmer
Bimmer Ο χρήστης Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2009
Μηνύματα: 57
Bimmer will become famous soon enough
Βάζετε τα Run Flat ελαστικά μπρός- πίσω στη μέση της ζωής τους??

Τα runflat και γενικότερα τα περισσότερα τελευταίας γενιάς ελαστικά καθώς και ορισμένα ελαστικά υψηλών επιδόσεων φέρουν ένδειξη φοράς κύλισης (rotation).
Είναι δηλαδή ελαστικά μονής κύλισης (Unidirectional) όπως λέγονται.
Όχι όλα όμως.

Τα μονής κατεύθυνσης ελαστικά, αν πρέπει να εναλλάσσονται, τότε αυτό πρέπει να γίνεται μόνο μεταξύ εμπρόσθιου και πίσω άξονα, χωρίς "σταύρωμα".
Εκτός ίσως κι αν ξεμονταριστούν από τη ζάντα.

Παραθέτω κι ένα link με συμβουλές σχετικά με το θέμα κατά την Bridgestone.
Η συγκεκριμένη εταιρία (όπως και η Michelin) προτείνει την εναλλαγή ελαστικών γενικότερα σύμφωνα με τον οδηγό της.
Με αναζήτηση εύκολα θα βρείτε έγκυρες συμβουλές από τους άλλους κατασκευαστές ελαστικών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bimmer : 12-09-10 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-09-10, 19:06
Το avatar του χρήστη Bimmer
Bimmer Ο χρήστης Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2009
Μηνύματα: 57
Bimmer will become famous soon enough
... τα παραπάνω βέβαια έρχονται σε αντίθεση με τις συμβουλές της BMW...
(Είναι κι αυτές κάπως αντιφατικές ή ασαφείς ή ιδέα μου είναι; ).

...όπως προανέφερε και ο Αντών///is σε προηγούμενο post .

Αλλαγή τροχών μεταξύ των αξόνων
Η BMW δε συνιστά, ακόμα και στην περίπτωση των ελαστικών ιδίου μεγέθους, μια τοποθέτηση των μπροστινών τροχών πίσω ή και αντίθετα, διαφορετικά μπορούν να επηρεαστούν αρνητικά οι ιδιότητες οδήγησης. Σε περίπτωση συνδυασμού ελαστικών διαφορετικών μεγεθών δεν επιτρέπεται μια αλλαγή μεταξύ των αξόνων.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg E90 Owners Manual.jpg (165,2 KB, 15 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bimmer : 12-09-10 στις 19:11 Αιτία: συγνώμη για το διπλό post αλλά δεν είχα δυνατότητα edit του προηγούμενου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.