Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-06-11, 10:28
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile S38B38....

Αυτος ο κινητηρας ειναι απο τους αγαπημενους μου και πολλων ανθρωπων που ασχολουνται με drift και καποια χρονια (παλαιοτερα περισσοτερο) με κοντρες πανω σε καροτσα Ε30.Σε στοκ μορφη τα πραγματα κατα την ταπεινη μου γνωμη τεινουν σε αυτα που γραφει ο Ευαγγελος.

Σε μορφη βελτιωμενου μοτερ μπορει να βγαλει δυναμη (εισαγωγη,αγραφος,κανιβαλους εκκεντροφορους κτλ).Το κοστος πολυ υψηλο σαφως ΑΛΛΑ δυναμη μπορει να βγαλει,δεν ξερω για το νουμερο (408) αλλα λιγο πιο κατω απο 400 ιππους (380 περιπου) δεν ειναι απιαστο νουμερο και οπως προειπα αναλογα αν θα μπει βαθια το χερι στην τσεπη.

Απο τα πιο δυνατα που εχουν περασει ποτε ηταν και γνωστου προγραμματιστη (τωρα το εχει αλλος εχει αλλαξει πολλα χερια) σε καροτσα Ε36 (με το φουσκωμα στο καπω αν θυμουνται καποιοι) και σασμαν πρωτη κατω.

Βαγγελη,αν το φοραει αυτο το μοτερ Ε30-κουφαρι με βελτιωση επιπεδου link-εισαγωγη κτλ ΔΕΝ ειναι ευκολα τα πραγματα για Μ3 Ε46.Δεν ξερω αν ειμαι καπου λαθος,για κανε παιχνιδι.........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-06-11, 17:08
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
θα ήθελα να πώ ορισμένα πράγματα για τους s38,πρόκειτε για μοτέρ με καθαρά αγωνιστικό στήσιμο,έχει διαιρούμενη κεφαλή,αυτό το χρησιμοποιούσαν στο dtm για γρήγορη αλλαγή εκκεντροφόρων σε περίπτωση που κάτι δέν πήγαινε καλά,φοράει απο την μάνα του τριμεταλλικά μέταλλα μπιελών και βάσεων,έχει τους πιό χοντρούς πείρους εμβόλων απο οποιοδήποτε εξακύλινδρο S
τέλος δείτε αυτό το link για να μάθουν όλοι πιό μοτέρ είναι ο s38

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M88

υγ.εγώ με το δικό μου(ε21 s38b36,ελαφρωμένο στα 980 κιλά βάρος)έχω ανοίξει με στόκ Μ3 Ε46,σε άνοιγμα ρολαριστό απο τα 120 μέχρι τα 200 περίπου το Μ3 δέν είχε καμία τύχη,και δέν το λέω γιατί θέλω να το παίξω οδηγάρα,ούτε για να συγκρίνω το μουσείο μου με ένα απο τα καλύτερα Μ3 που βγήκαν ποτέ,αλλά όταν μιλάμε για άνοιγμα σε ευθεία οι βασικοί παράγοντες που μετράνε είναι η δύναμη και το βάρος,πώς θα κοντράρεις ένα αμάξι πάνω απο 300 άλογα με ένα τόνο βάρος
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-06-11, 18:05
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Οτι ειναι ατμοσφαιρικο δεν ειναι για κοντρες.ξεχασετο.Τα υπερτροφοδοτουμενα παντα θα ειναι μπροστασου.Εδω sirroco 2λιτρο και ριχνει τσαι σε καινουρια Μ.Αν παλι πας να βαλεις σε Μ υπερτροφοδοτηση θα παρεις το μοτερ στο χερι καποια στιγμη.Βλεπε ενα Μ3 καινουριο με κομπρεσορα που εσπασε το μοτερ στα 300χλμ/ωρα και το παιδι ειναι κακη κατασταση.Τα Μ ειναι φουλ πουσαρισμενα απο την μαμα τους και δεν αντεχουν υπερτροφοδοτηση για πολυ.
Τα Μ ειναι για πιστα και οχι για κοντρες,παρτο βαλτο σε μια πιστα και θα δεις την κ@@@α που θα σου προσφερει ο ηχος του Μ με τα στροφιλικια και θα χεχασεις τις κοντρες.Αν ομως επιμενεις απλα γνωμημου αλλαζεις αμαξι σε κατι τουρμπατο ας πουμε ενα 335/135 αν δεν θελεις να φυγεις απο την BMW .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ttjohn : 20-06-11 στις 18:13
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-06-11, 18:12
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι ειναι ατμοσφαιρικο δεν ειναι για κοντρες.ξεχασετο.Τα υπερτροφοδοτουμενα παντα θα ειναι μπροστασου.Εδω sirroco 2λιτρο και ριχνει τσαι σε καινουρια Μ.Αν παλι πας να βαλεις σε Μ υπερτροφοδοτηση θα παρεις το μοτερ στο χερι καποια στιγμη.Βλεπε ενα Μ3 καινουριο με κομπρεσορα που εσπασε το μοτερ στα 300χλμ/ωρα και το παιδι ειναι κακη κατασταση.Τα Μ ειναι φουλ ποθσαρισ,ενα απο την μαμα τους και δεν αντεχουν υπερτροφοδοτηση για πολυ.
Τα Μ ειναι για πιστα και οχι για κοντρες,παρτο βαλτο σε μια πιστα και θα δεις την κ@@@α που θα σου προσφερει ο ηχος του Μ με τα στροφιλικια και θα χεχασεις τις κοντρες.Αν ομως επιμενεις απλα γνωμημου αλλαζεις αμαξι σε κατι τουρμπατο ας πουμε ενα 335/135 αν δεν θελεις να φυγεις απο την BMW .
εδώ όμως μιλάμε για κόντρες ανάμεσα σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα,τα turbo είναι άλλη ιστορία
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-06-11, 18:15
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Μα δεν αναφερθηκε κοντρες μονο με ατμοσφαιρικα αλλα γενικως κοντρες.Και στην σημερινη εποχη πιο ειναι ατμοσφαιρικο??Τα ψαχνεις με το κυαλι πια.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-06-11, 18:29
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι ειναι ατμοσφαιρικο δεν ειναι για κοντρες.ξεχασετο.Τα υπερτροφοδοτουμενα παντα θα ειναι μπροστασου.Εδω sirroco 2λιτρο και ριχνει τσαι σε καινουρια Μ.Αν παλι πας να βαλεις σε Μ υπερτροφοδοτηση θα παρεις το μοτερ στο χερι καποια στιγμη.Βλεπε ενα Μ3 καινουριο με κομπρεσορα που εσπασε το μοτερ στα 300χλμ/ωρα και το παιδι ειναι κακη κατασταση.Τα Μ ειναι φουλ πουσαρισμενα απο την μαμα τους και δεν αντεχουν υπερτροφοδοτηση για πολυ.
Τα Μ ειναι για πιστα και οχι για κοντρες,παρτο βαλτο σε μια πιστα και θα δεις την κ@@@α που θα σου προσφερει ο ηχος του Μ με τα στροφιλικια και θα χεχασεις τις κοντρες.Αν ομως επιμενεις απλα γνωμημου αλλαζεις αμαξι σε κατι τουρμπατο ας πουμε ενα 335/135 αν δεν θελεις να φυγεις απο την BMW .
Ό,τι πεις
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-06-11, 18:33
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι ειναι ατμοσφαιρικο δεν ειναι για κοντρες.ξεχασετο.Τα υπερτροφοδοτουμενα παντα θα ειναι μπροστασου.Εδω sirroco 2λιτρο και ριχνει τσαι σε καινουρια Μ.Αν παλι πας να βαλεις σε Μ υπερτροφοδοτηση θα παρεις το μοτερ στο χερι καποια στιγμη.Βλεπε ενα Μ3 καινουριο με κομπρεσορα που εσπασε το μοτερ στα 300χλμ/ωρα και το παιδι ειναι κακη κατασταση.Τα Μ ειναι φουλ πουσαρισμενα απο την μαμα τους και δεν αντεχουν υπερτροφοδοτηση για πολυ.
Τα Μ ειναι για πιστα και οχι για κοντρες,παρτο βαλτο σε μια πιστα και θα δεις την κ@@@α που θα σου προσφερει ο ηχος του Μ με τα στροφιλικια και θα χεχασεις τις κοντρες.Αν ομως επιμενεις απλα γνωμημου αλλαζεις αμαξι σε κατι τουρμπατο ας πουμε ενα 335/135 αν δεν θελεις να φυγεις απο την BMW .
Φιλε μου σορυ αλλα:
και γω γνωριζω ιδιοκτητη με Μ3 κομπρεσσερ και δεν εχει ανοιξει μυτη και υπαρχει και η hpf που εχει αποδειξει οτι τουρμπο και s54 μπορουν να συνυπαρχουν.

Για να επανελθουμε στο θεμα μας ας μας δωσει ο φιλος μας more info οπωςσε τι αποστασεις τα στηνει σε 0-400; σε γυρος της θεσ/κης;και το κυριοτερο ποσο μαρουλι διαθετει γοα την αναβαθμιση
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-06-11, 21:43
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να πώ ορισμένα πράγματα για τους s38,πρόκειτε για μοτέρ με καθαρά αγωνιστικό στήσιμο,έχει διαιρούμενη κεφαλή,αυτό το χρησιμοποιούσαν στο dtm για γρήγορη αλλαγή εκκεντροφόρων σε περίπτωση που κάτι δέν πήγαινε καλά,φοράει απο την μάνα του τριμεταλλικά μέταλλα μπιελών και βάσεων,έχει τους πιό χοντρούς πείρους εμβόλων απο οποιοδήποτε εξακύλινδρο S
τέλος δείτε αυτό το link για να μάθουν όλοι πιό μοτέρ είναι ο s38

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M88

υγ.εγώ με το δικό μου(ε21 s38b36,ελαφρωμένο στα 980 κιλά βάρος)έχω ανοίξει με στόκ Μ3 Ε46,σε άνοιγμα ρολαριστό απο τα 120 μέχρι τα 200 περίπου το Μ3 δέν είχε καμία τύχη,και δέν το λέω γιατί θέλω να το παίξω οδηγάρα,ούτε για να συγκρίνω το μουσείο μου με ένα απο τα καλύτερα Μ3 που βγήκαν ποτέ,αλλά όταν μιλάμε για άνοιγμα σε ευθεία οι βασικοί παράγοντες που μετράνε είναι η δύναμη και το βάρος,πώς θα κοντράρεις ένα αμάξι πάνω απο 300 άλογα με ένα τόνο βάρος
μα έχω ήδη παραθέσει όλα τα στοιχεία του S38 ... η διαφωνία μου είναι στο ότι στην έκδοση Β38 με "ξεχειλωμένο" μπλοκ και τεράστια διαδρομή ΔΕΝ έχεις περιθώρια να κάνεις πολλά πράγματα ...

τέσπα όσον αφορά τη βελτίωση επιτρέψετέ μου να έχω διαφωνίες ... προσωπικά θεωρώ ότι ο Β36 είναι ίσως πιό βελτιώσιμος ... άλλα τέσπα ...

τώρα μια και δεν υπάρχει Β38 408 άλογα διαθέσιμο

αν φίλε Μike έχεις όρεξη πάμε παρέα με το Ε21 σου ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-06-11, 22:27
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ό,τι πεις
Οτι πω χεραμου


ΠΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΜΑΝΟ ... ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ PLZ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ... Ευάγγελος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 20-06-11 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-06-11, 22:43
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
και μια και το συζητάμε ...

όσον αφορά την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ που μπορεί να αποδώσει ένα ατμ μοτέρ με προδιαγραφές ΜΗ αγωνιστικές (δηλαδή με ανοχές και σχέση συμπίεσης που δεν απαιτούν ούτε αγωνιστικά καύσιμα , ούτε rebuilt κάθε 10 χιλ χλμ κλπ κλπ)

όλα μα όλα τα ατμ μοτέρ επιδόσεων έχουν από 95 έως 115 Nm ροπής ανά λίτρο ...

S14 B23 240 Nm = 104 Nm/lt

S50 B30 323 Nm = 107,6 Nm/lt

S50 B32 350 Nm = 109 Nm/lt

S38 B36 360 Nm = 100 Nm/lt

S38 B38 400 Nm = 105 Nm/lt

S54 B32 365 Nm = 114 Nm/lt

S62 B49 500 Nm = 102 Nm/lt

S65 B40 400 Nm = 100 Nm/lt

S70 B56 550 Nm = 98 Nm/lt

S85 B50 520 Nm = 104 Nm/lt

μη BMW engines

Honda

F20C 218 Nm = 109 Nm/lt

Κ20Α 206 Nm = 103 Nm/lt με 11,5/1 συμπίεση

Κ20Α 216 Nm = 108 Nm/lt με 11,7/1 συμπίεση

B16B 160 Nm = 100 Nm/lt

B18B 180 Nm = 100 Nm/lt

C32B 304 Nm = 95 Nm/lt

AMG engines

M156 6.2L V8 (του C63) 630 Nm = 101,6 Nm/lt

M159 6.2L V8 (του SLS) 650 Nm = 105 Nm/lt

other engines

Ferrari F430 465 Nm = 108 Nm/lt

LP 560 540 Nm = 96,4 Nm /lt

996 GT3 385 Nm = 107 Nm/lt

κλπ κλπ

Όπως βλέπετε ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙΣ ...

υπάρχουν πολύ τρόποι να ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΩΦΕΛΙΜΟ ΦΑΣΜΑ ... δηλαδή να βελτιώσεις την καμπύλη της ισχύος

αλλά

ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΗΔΗ 100 Νm/lt ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Για αυτό και όποια μοτέρ είναι ΗΔΗ στο όριο περιστοφής τους ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΣΤΟΚ ΜΟΡΦΗ 100+ Νμ/λτ έχεις πολύ λίγα περιθώρια ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 20-06-11 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.