Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να "κλείσει" το project με 2ο στάδιο ESS (TS2+) ή να οραματίζομαι και το 3ο (TS3)
Μην ακουμπάς τίποτε άλλο, μια χαρά είναι 30 18,99%
Να γίνει το "διορθωτικό" upgrade σε ΤS2+ (8,5 psi /380PS) 56 35,44%
Αν δεν σου φτάνουν και τα 380 PS, κάν'το TS3 (450 PS) να σου μείνει το σασί στο χέρι ! 54 34,18%
VanVIC μας τα'χεις κάνει... ΝΑ ! με το Ζ3 σου. Πούλα το και πάρε κανα ποδήλατο (ή το νέο Ζ4...) 24 15,19%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 158. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-09, 19:47
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Ζ3 3.0i / Supercharger project

To project ουσιαστικά ξεκίνησε στο μυαλό μου την επόμενη μέρα της αγοράς του Ζ3, μέσα στο καλοκαίρι του 2003.

Ξεκίνησε ώς ενα ταπεινό αλλά όμορφο roadster με όνειρα πολλά.
Τη ιστορία λίγο-πολύ, αρκετοί την γνωρίζουν, καθώς και την μούρλα μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Το φθινόπωρο του 2006 έγινε 3-λιτρο και τότε ξεκίνησε και το ψάξιμο για την λύση της υποβοήθησης της αναπνοής.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: μια χαρά αμαξάρα έγινε με το 3-λιτρο μοτέρ και μόνο κάποιος "άρρωστος" σαν την αφεντιά μου θα ψαχνε κάτι παραπάνω, ειδικά απ την συγκεκριμένη καρότσα.

Μετά απο 2 χρόνια ψάξιμο και μετά απο ατελείωτες συζήτήσεις με οραματιστές "συναγωγιστές", κατέληξα στην λύση της ESS.
Λόγοι για εξέλιξη πάντα υπάρχουν, το θέμα είναι να δοθεί και η αφορμή...
Να'ναι καλά ο συναγωνιστής Shido και κάτι "περίεργα" OPC με "άπιαστες τρίτες"...
Εγινε και μια προσπάθεια για group-buy (Νίκο προχώρα!) αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός, όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι... προχώρα μόνος σου.

Είχα "μπριζωθεί" τόσο πολύ που δεν άντεξα και την "εκανα"...
Την περασμένη Παρασκευή παρέλαβα και σήμερα μπήκε τ'αμάξι στο συνεργείο για την εγχείρηση...

Σήμερα ξεκίνησε και κατά πάσα πιθανότητα θα ολοκληρωθεί αυριο.
Αυριο αναμένεται να αφηχθεί και το software απο Νορβηγία για να "περαστεί" και να γίνει και η πρώτη δοικιμή.
Απ'ότι λένε χρειάζεται και στρωσιμο γύρω στα 1500 km, οπότε για πραγματικές συγκινήσεις χρειάζεται αυτοσυγκράτηση και υπομονή.

Το βήμα έγινε και ευελπιστώ να πάει καλά.

Σε όλους τους οραματιστές-συναγωνιστές εξακύλινδρους, σας έυχομαι "και στα δικά σας" !

Pray with me...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg πριν ESS.jpg (147,1 KB, 373 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg χωρίς εισαγωγή.jpg (178,7 KB, 352 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg εργοστασιακή εισαγωγή.jpg (101,6 KB, 334 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg τα υλικά 1.jpg (154,5 KB, 373 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg η καρδιά.jpg (122,4 KB, 352 εμφανίσεις)
  #2  
Παλιά 09-03-09, 19:53
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
και οι photo συνεχίζονται...

Ολα τα υλικά είναι φρέσκα απο Νορβηγία (εκτός της πατσαβούρας της μιας photo)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg δείχνει κάπως.jpg (166,5 KB, 296 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg δείχνει καλύτερα.jpg (169,1 KB, 302 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg δείχνει ωραίο.jpg (178,0 KB, 300 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg κάτσε καλά.jpg (179,0 KB, 307 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg OPC killer.jpg (175,3 KB, 304 εμφανίσεις)
  #3  
Παλιά 09-03-09, 19:54
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
να και πού θα μπεί το intercooler
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg εκεί θα χωθεί το intercooler.jpg (162,2 KB, 253 εμφανίσεις)
  #4  
Παλιά 09-03-09, 21:06
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
το όνειρο αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα...

Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση αλλά και για το οτι μοιράζεστε την χαρά μαζί μου.
ΥΓΕΙΑ ΝΑ 'ΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fz21 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιος φιλε,ευχομαι να πηγαινει ετσι οπως θες και απροβληματιστα...!ποιος ειναι ο χειρουργος αν επιτρεπεται???
Το χειρουργείο λαμβάνει χώρα στην Καλλιθέα στο συνεργείο του Σίττα-Φλασκή.
Της επέμβασης επιμελείται ο Χρήστος (για όσους τον γνωρίζουν)
Στην προσπάθεια συμμετέχουν ενεργά και οι Νίκος Αλωνηστιώτης (Speed&Style) και Νίκος Σπέης (R&S Motorsport).
Τους ευχαριστώ και δημοσίως για την κατανόηση, την "ανοχή" αλλά και την συμμετοχή στο όραμα.
Ειδικά ο Ν.Α. αντιλαμβάνομαι οτι το βλέπει και σαν δικό του project.
Τους ευχαριστώ ειλικρινά και το εκτιμώ ιδιαίτερα οτι με αντιμετωπίζουν με τόση κατανόηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 5555 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη κοιμασαι τα βραδια ή εχεις αυπνιες???
Σπύρο τo'χω ξαναδεί "το έργο" όταν ήταν Θεσ/νίκη και περίμενα μια εβδομάδα να γίνει 3-λιτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 14-03-09 στις 13:16 Αιτία: συγχώνευση 4 post
  #5  
Παλιά 10-03-09, 14:04
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Το kit δεν είναι plug&play; Το πρόγραμμα διαχείρισης δεν θα έρθει έτοιμο;
Με τι ασχολούνται όσοι ευχαριστείς; Τι προβλήματα ανέκυψαν και λύνουν; Σε τι έμπλεξες;
C U out there
  #6  
Παλιά 10-03-09, 16:55
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
360 θα βγει κοντα
10 πανω 10 κατω.με το καλο να βγει Βαγγελη
  #7  
Παλιά 10-03-09, 19:20
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Το kit δεν είναι plug&play; Το πρόγραμμα διαχείρισης δεν θα έρθει έτοιμο; Με τι ασχολούνται όσοι ευχαριστείς; Τι προβλήματα ανέκυψαν και λύνουν; Σε τι έμπλεξες; C U out there
Το kit είναι plug"n"play για το E46. Το Ζ3 χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις στην στήριξη του ψυγείου και σε συγκεκριμένα κολάρα.
Δεν έμπλεξα πουθενά Νίκο, απλά προτίμησα να μην στείλω τον εγκέφαλο Νορβηγία και να μου στείλουν το πρόγραμμα σε κάποιον που να μπορούσε να το περάσει εδώ και έτσι και έγινε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry για την παραπληροφορηση!!!!!κανα νεο εχουμε σημερις????βαγγελη που εισαι οεο???
Το Ζ3 (το νέο Ζ3) περαλήφθη σήμερα το απόγευμα και στρώνεται με όση υπομονή μπορώ να διαθέτω.
Εγιναν ήδη τα 70 απο τα 150 km που χρειάζονται.

Στο ανέβασμα για το σπίτι, πάλι στα διόδια της Α.Ο. συνατήθηκα με S2000 με hardtop και κάτι μπούκες ΝΑ ! (μετά συγχωρήσεως).
Εγινε ένα μικρό "παιχνίδι" (είπαμε έστρωνα) αλλά τελικά το άνοιξα το στόμα μου και τον κατάπια απο πίσω και απο αριστερά και δεξιά και απο πάνω και απο κάτω για να την ακούσεις 3D και να μην ξαναενοχλήσει BMW.

Οταν ηρέμησα και τον άφησα να με πλησιάσει απο δεξιά (εγώ στην αριστερή της Α.Ο.με 110) μου έγνεψε να μου μιλήσει και όταν κατέβασα παράθυρο, με ρώτσηε τί έχω κάτω απο το καπώ γιατί αυτός είχε turbo (λέει).
Του φώναξα 2,2 με κομπρέσσορα, τον άφησα ξερό και πρίν προλάβει να μου ξαναμιλήσει, πάτησα μια (με 5η) και τον άφησα στην σκέψη του...

Που'ναι το OPC μωρέ ?
Ενα φτιαγμένο OPC βρε παιδιά !
Αμάν να μου φύγει το άχτι...

Με βλέπω το βράδυ πάνω-κάτω με τον ξάδερφο...

ΚΑΙ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ !!!
  #8  
Παλιά 11-03-09, 09:32
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Το kit είναι plug"n"play για το E46. Το Ζ3 χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις στην στήριξη του ψυγείου και σε συγκεκριμένα κολάρα.
Δεν έμπλεξα πουθενά Νίκο, απλά προτίμησα να μην στείλω τον εγκέφαλο Νορβηγία και να μου στείλουν το πρόγραμμα σε κάποιον που να μπορούσε να το περάσει εδώ και έτσι και έγινε.



Το Ζ3 (το νέο Ζ3) περαλήφθη σήμερα το απόγευμα και στρώνεται με όση υπομονή μπορώ να διαθέτω.
Εγιναν ήδη τα 70 απο τα 150 km που χρειάζονται.

Στο ανέβασμα για το σπίτι, πάλι στα διόδια της Α.Ο. συνατήθηκα με S2000 με hardtop και κάτι μπούκες ΝΑ ! (μετά συγχωρήσεως).
Εγινε ένα μικρό "παιχνίδι" (είπαμε έστρωνα) αλλά τελικά το άνοιξα το στόμα μου και τον κατάπια απο πίσω και απο αριστερά και δεξιά και απο πάνω και απο κάτω για να την ακούσεις 3D και να μην ξαναενοχλήσει BMW.

Οταν ηρέμησα και τον άφησα να με πλησιάσει απο δεξιά (εγώ στην αριστερή της Α.Ο.με 110) μου έγνεψε να μου μιλήσει και όταν κατέβασα παράθυρο, με ρώτσηε τί έχω κάτω απο το καπώ γιατί αυτός είχε turbo (λέει).
Του φώναξα 2,2 με κομπρέσσορα, τον άφησα ξερό και πρίν προλάβει να μου ξαναμιλήσει, πάτησα μια (με 5η) και τον άφησα στην σκέψη του...

Που'ναι το OPC μωρέ ?
Ενα φτιαγμένο OPC βρε παιδιά !
Αμάν να μου φύγει το άχτι...

Με βλέπω το βράδυ πάνω-κάτω με τον ξάδερφο...

ΚΑΙ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ ΟΙ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΕΣ !!!
Καλοτάξιδο και πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!

Πάντως πήγες να πάθεις καλή ζημιά με το S2000... Εύκολα θα μπορούσε να ήταν καμμιά 400+ (αφού ήταν τούρμπο) και άντε μετά να προσπαθείς να καταλάβεις γιατί σε πέρασε ένα S2000...

Αλλά ο συγκεκριμένος τύπος κομπρέσσορα είναι αλλού!
__________________
  #9  
Παλιά 11-03-09, 15:39
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
οντως πρεπει να ενισχυσεις πατωμα
λογικα χτυπας 360-370 αλογα αλλα..........44+ κιλακια ροπης ειναι πολλααα λεμε
  #10  
Παλιά 11-03-09, 15:46
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
enjoy
http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=114&id=
an βαλεις και πιστονακια παει 200+
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.