Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-12, 21:49
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Προβλημα με μοτερ M50Β25 (vanos) απο Ε36 325i

Καλησπερα, παροτι κατοχος Ζ3 πηρα την πρωτοβουλια να ποσταρω εδω το προβλημα που με ταλαιπωρει αρκετα εδω και καιρο, με το σκεπτικο πως το μοτερ που εχει μπει επανω ειναι απο Ε36 325i vanos, οποτε ευελπιστω σε βοηθεια φιλων που ειτε εχουν εμπειρια απο Ε36 325, ειτε οχι αλλα μπορει να εχουν εμπειρια απο παρομοιο προβλημα.

Στο μοτερ εχει μπει προγραμμα απο Αμερικη (J.Conforti chip) το οποιο παει τον κοφτη απο 6800 στις 7000 και αφαιρει τον περιοριστη ταχυτητας στην 5η.

Το προβλημα ομως εχει ως εξης, 1η-2η ταχυτητα ο κοφτης παει μεχρι 7000στρ ανετα αν και το αποφευγω ... η 3η ανεβαινει με πολυ δυσκολια μετα τις 6000 στρ ... ενω η 4η συνηθως κοβει στις 6200 στρ, και σπανιως μπορει και να παει πιο πανω (6500+).
η 5η ομως ο θεος να χαλασει μεχρι 6100 στρ οπου και κοφτης ... η ταχυτητα 230 και δειχνει οτι εχει ακομα ...

Αλλο προβλημα ειναι πως στο κυνηγι οι αλλαγες ειναι εφιαλτης γιατι μπουκωνει/κομπιαζει σε καθε αλλαγη και δειχνει να κρεμαει στην αρχη μεχρι να ανεβουν οι στροφες και μετα ανοιγει παρα πολυ καλα ...



Το πηγα και μια βολτα απο τον Ανδριανακη για να δω πως δειχνει στο δυναμομετρο δοκιμαζοντας το με δυο διαφορετικους εγκεφαλους, ο ενας "μαμα" ο αλλος με το προγραμμα.

Τα αποτελεσματα ηταν τα εξης :

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Αυτα σε πρωτη φαση, καθε βοηθεια καλοδεχουμενη εννοειται !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikZ3 : 03-09-12 στις 21:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-12, 00:13
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Από εισαγωγή πώς είσαι; Φιλτροκούτι; Φίλτρο; Σωλήνες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-12, 08:29
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
μηπως έχεις θέμα με τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού? δλδ δν μπορεί να διαβάσει τέρμα ανοιχτή την πεταλούδα. το είχα στο δικό μου μία περίοδο (Μ44)

πρόσεχε, όταν είναι σταματημένο το αυτοκίνητο σε μενα δεν διάβαζει ποτέ τέρμα ανοιχτή πεταλούδα, απ ότι μου είχαν πει πρέπει να έχει φορτίο για να δεις τέρμα ανοιχτή πεταλούδα.

αν δεν κάνω λάθος, ο κωδικός του αισθητήρα είναι: 13631726591
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-12, 09:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, παροτι κατοχος Ζ3 πηρα την πρωτοβουλια να ποσταρω εδω το προβλημα που με ταλαιπωρει αρκετα εδω και καιρο, με το σκεπτικο πως το μοτερ που εχει μπει επανω ειναι απο Ε36 325i vanos, οποτε ευελπιστω σε βοηθεια φιλων που ειτε εχουν εμπειρια απο Ε36 325, ειτε οχι αλλα μπορει να εχουν εμπειρια απο παρομοιο προβλημα.

Στο μοτερ εχει μπει προγραμμα απο Αμερικη (J.Conforti chip) το οποιο παει τον κοφτη απο 6800 στις 7000 και αφαιρει τον περιοριστη ταχυτητας στην 5η.

Το προβλημα ομως εχει ως εξης, 1η-2η ταχυτητα ο κοφτης παει μεχρι 7000στρ ανετα αν και το αποφευγω ... η 3η ανεβαινει με πολυ δυσκολια μετα τις 6000 στρ ... ενω η 4η συνηθως κοβει στις 6200 στρ, και σπανιως μπορει και να παει πιο πανω (6500+).
η 5η ομως ο θεος να χαλασει μεχρι 6100 στρ οπου και κοφτης ... η ταχυτητα 230 και δειχνει οτι εχει ακομα ...

Αλλο προβλημα ειναι πως στο κυνηγι οι αλλαγες ειναι εφιαλτης γιατι μπουκωνει/κομπιαζει σε καθε αλλαγη και δειχνει να κρεμαει στην αρχη μεχρι να ανεβουν οι στροφες και μετα ανοιγει παρα πολυ καλα ...



Το πηγα και μια βολτα απο τον Ανδριανακη για να δω πως δειχνει στο δυναμομετρο δοκιμαζοντας το με δυο διαφορετικους εγκεφαλους, ο ενας "μαμα" ο αλλος με το προγραμμα.
Φίλε με προβληματίζεις.
Λές οτι δοκίμασες με 2 διαφορετικούς εγκεφάλους πάνω στο δυναμόμετρο.
Το βασικό είναι να δοκιμάσεις με 2 διαφορετικούς εγκεφάλους στο δρόμο.
Να δείς συμπεριφορά μοτέρ, και όλα αυτά που περιγράφεις σαν πρόβλημα, αν στα
κάνει ίδια και απαράλαχτα με τον μαμά εγκέφαλο.
Αυτά που μπορώ να σου πώ εγώ σαν Παναγιώτης είναι τα εξής..
1) μετά τις 6200 το μοτέρ σου είναι νεκρό.
2) οσο και να παρακαλάς, η 5 δεν θα ανεβάσει άλλες στροφές, είναι στα όρια νομίζεις οτι
έχει να δώσει, αλλά στην πραγματικότητα το μοτέρ έχει τελειώσει.
3) Με βάση τη δυναμομέτρηση, το πρόγραμμα που έχει ο εγκέφαλος είναι κοροϊδία..
4) έχεις καυσαέρια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-12, 02:17
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, από ρύθμιση βάνος πώς τα πας; Vanos seals της μάνας του ή αλλαγμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-12, 15:18
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εισαγωγή πώς είσαι; Φιλτροκούτι; Φίλτρο; Σωλήνες;
Φιλτροχοανη, χωρις σωληνες ... κακως βεβαια το ξερω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
από ρύθμιση βάνος πώς τα πας; Vanos seals της μάνας του ή αλλαγμένα;
Δεν το πειραξα ποτε μεχρι τωρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως έχεις θέμα με τον αισθητήρα πεταλούδας γκαζιού? δλδ δν μπορεί να διαβάσει τέρμα ανοιχτή την πεταλούδα. το είχα στο δικό μου μία περίοδο (Μ44)
Εκει ηταν που αρχιζα να προβληματιζομαι ... οταν ακουσα για ψαξιμο με τους σενσορες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε με προβληματίζεις.
Λές οτι δοκίμασες με 2 διαφορετικούς εγκεφάλους πάνω στο δυναμόμετρο.
Το βασικό είναι να δοκιμάσεις με 2 διαφορετικούς εγκεφάλους στο δρόμο.
Μα και φυσικα και το δοκιμασα χωρις καμμια διαφοροποιηση στην συμπεριφορα και με εναλλαγη και στους δυο το προγραμμα και διαφορα καμμια και στο δρομο !!! Και τον δευτερο εγκεφαλο η αληθεια ειναι οτι τον αγορασα για να εξαλειψω παραλληλα την πιθανοτητα να εφταιγε ο εγκεφαλος και σε αλλο προβλημα που ειχα με το ρελαντι οταν χρησιμοποιουσα το προγραμμα στους θερμους μηνες - απο Μαιο εως και Σεπτεμβριο ...

Δηλ. αρχιζε ξαφνικα να ανεβοκατεβαινει το ρελαντι απο 0 εως 3000 στρ περιπου ! Δεν ξερω τι εφταιγε απο τα δυο, εγω παντως εκανα ταυτοχρονα εναν καθαρισμο στον σενσορα του maf και αλλαξα τα μπουζι απο Bosch σε NGK και τελος απο τοτε ... το ρελαντι δεν ξαναεκανε κιχ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βάση τη δυναμομέτρηση, το πρόγραμμα που έχει ο εγκέφαλος είναι κοροϊδία..
Εισαι αδικος ... 12-13 αλογα τροχο σε ατμοσφαιρα, χλωμο να το συναντας ευκολα και μαλιστα σε ολο το φασμα !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
1) μετά τις 6200 το μοτέρ σου είναι νεκρό.
2) οσο και να παρακαλάς, η 5 δεν θα ανεβάσει άλλες στροφές, είναι στα όρια νομίζεις οτι
έχει να δώσει, αλλά στην πραγματικότητα το μοτέρ έχει τελειώσει.
Εχεις δικιο. Αν και πιστευα οτι ειχε ακομα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις καυσαέρια..
Δεν ξερω τι ειδους συνεπεια ειναι αυτο (κινητηρας ?) εκτος απο ισως καποιο διαφραγμα που μπορει να εχει τρυπησει απο την εξατμιση.


Μετα την δυναμομετρηση παντως ο Ανδριανακης μου ειπε οτι το μοτερ εγραψε καλα νουμερα για τα χιλιομετρα του (205.000χλμ) οταν μαλιστα εχει δει και 160 αλογα στον τροχο απο αλλα 25αρια. Μου εξηγησε παντως οτι ο κοφτης στην 4η στις 6000 στρ ειναι απο safe mode του εγκεφαλου και ισως να φταιει ο σενσορας του στροφαλου γι'αυτο. Και για το φτωχο μιγμα που εχει μαλλον πρεπει να ψαχτω με τον maf ειπε επισης.

Εγω χωρις να εχω οδηγησει ποτε αλλο 25αρι ειχα τις αμφιβολιες μου με το διαφορικο που ειχε μπει στο δικο μου που υποτιθεται οτι ηταν 3.15 αλλα δεν ειχα πειστει γι'αυτο. Ουτε ταμπελακια ειχε ουτε τιποτα ! Βρηκα λοιπον ενα αλλο που ηταν 3.15 (100%) και το βαλαμε επανω ...
Λοιπον, safe mode της 4ης, μπουκωματα/κομπιασματα, κρεμασματα στην 1η εως και 3η τελος !!!! η 4η πλεον κοφτη κανονικα - 6800 στρ η' 7000 στρ με το προγραμμα.
Το δοκιμασα και με ενα Ε36 325 και μεχρι και 3η ημουν μπροστα πανω απο δυο καροτσες.
Και το συμπερασμα ειναι πως το διαφορικο που ειχε αρχικα τοποθετηθει επανω παροτι μου ειχαν πει οτι ειναι 3.15 πιστευω οτι ηταν 3.07 και ισως μπερδευοταν το σενσορας του διαφορικου με το ταχυμετρο και γι'αυτο αραγε να εμπαινε σε safe mode εκει στις 6000 στροφες ...? Δεν ειμαι γνωστης υποθεσεις κανω ...

Ομως ειχα ηδη παρει τις αποφασεις μου ! Τωρα που μιλαμε εχει ηδη βγει ο M50Β25 και εχει ηδη μπει επανω ο Μ52Β28 με την εισαγωγη του Μ50.
Ανομοια πραγματα και αλλες δυνατοτητες πλεον απο το πρωτο κιολας πατημα γκαζιου ...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikZ3 : 08-10-12 στις 15:21
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-12, 15:25
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτροχοανη, χωρις σωληνες ... κακως βεβαια το ξερω.



Δεν το πειραξα ποτε μεχρι τωρα.



Εκει ηταν που αρχιζα να προβληματιζομαι ... οταν ακουσα για ψαξιμο με τους σενσορες.



Μα και φυσικα και το δοκιμασα χωρις καμμια διαφοροποιηση στην συμπεριφορα και με εναλλαγη και στους δυο το προγραμμα και διαφορα καμμια και στο δρομο !!! Και τον δευτερο εγκεφαλο η αληθεια ειναι οτι τον αγορασα για να εξαλειψω παραλληλα την πιθανοτητα να εφταιγε ο εγκεφαλος και σε αλλο προβλημα που ειχα με το ρελαντι οταν χρησιμοποιουσα το προγραμμα στους θερμους μηνες - απο Μαιο εως και Σεπτεμβριο ...

Δηλ. αρχιζε ξαφνικα να ανεβοκατεβαινει το ρελαντι απο 0 εως 3000 στρ περιπου ! Δεν ξερω τι εφταιγε απο τα δυο, εγω παντως εκανα ταυτοχρονα εναν καθαρισμο στον σενσορα του maf και αλλαξα τα μπουζι απο Bosch σε NGK και τελος απο τοτε ... το ρελαντι δεν ξαναεκανε κιχ.



Εισαι αδικος ... 12-13 αλογα τροχο σε ατμοσφαιρα, χλωμο να το συναντας ευκολα και μαλιστα σε ολο το φασμα !



Εχεις δικιο. Αν και πιστευα οτι ειχε ακομα.



Δεν ξερω τι ειδους συνεπεια ειναι αυτο (κινητηρας ?) εκτος απο ισως καποιο διαφραγμα που μπορει να εχει τρυπησει απο την εξατμιση.


Μετα την δυναμομετρηση παντως ο Ανδριανακης μου ειπε οτι το μοτερ εγραψε καλα νουμερα για τα χιλιομετρα του (205.000χλμ) οταν μαλιστα εχει δει και 160 αλογα στον τροχο απο αλλα 25αρια. Μου εξηγησε παντως οτι ο κοφτης στην 4η στις 6000 στρ ειναι απο safe mode του εγκεφαλου και ισως να φταιει ο σενσορας του στροφαλου γι'αυτο. Και για το φτωχο μιγμα που εχει μαλλον πρεπει να ψαχτω με τον maf ειπε επισης.

Εγω χωρις να εχω οδηγησει ποτε αλλο 25αρι ειχα τις αμφιβολιες μου με το διαφορικο που ειχε μπει στο δικο μου που υποτιθεται οτι ηταν 3.15 αλλα δεν ειχα πειστει γι'αυτο. Ουτε ταμπελακια ειχε ουτε τιποτα ! Βρηκα λοιπον ενα αλλο που ηταν 3.15 (100%) και το βαλαμε επανω ...
Λοιπον, safe mode της 4ης, μπουκωματα/κομπιασματα, κρεμασματα στην 1η εως και 3η τελος !!!! η 4η πλεον κοφτη κανονικα - 6800 στρ η' 7000 στρ με το προγραμμα.
Το δοκιμασα και με ενα Ε36 325 και μεχρι και 3η ημουν μπροστα πανω απο δυο καροτσες.
Και το συμπερασμα ειναι πως το διαφορικο που ειχε αρχικα τοποθετηθει επανω παροτι μου ειχαν πει οτι ειναι 3.15 πιστευω οτι ηταν 3.07 και ισως μπερδευοταν το σενσορας του διαφορικου με το ταχυμετρο και γι'αυτο αραγε να εμπαινε σε safe mode εκει στις 6000 στροφες ...? Δεν ειμαι γνωστης υποθεσεις κανω ...

Ομως ειχα ηδη παρει τις αποφασεις μου ! Τωρα που μιλαμε εχει ηδη βγει ο M50Β25 και εχει ηδη μπει επανω ο Μ52Β28 με την εισαγωγη του Μ50.
Ανομοια πραγματα και αλλες δυνατοτητες πλεον απο το πρωτο κιολας πατημα γκαζιου ...

σενσορας διαφορικου;τι ειναι αυτο;
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-12, 15:33
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Εννοεί μάλλον τον αισθητήρα που στέλνει το σήμα ταχύτητας στο κοντέρ.
nikZ3, έχεις pm.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-12, 16:21
nikZ3 Ο χρήστης nikZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Μηνύματα: 26
nikZ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεί μάλλον τον αισθητήρα που στέλνει το σήμα ταχύτητας στο κοντέρ
Ναι αυτον ... το part number ειναι : 62168357020



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.