Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-08, 01:28
Makis_E12 Ο χρήστης Makis_E12 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Μηνύματα: 7
Makis_E12 is on a distinguished road
Πρόβλημα με καλοριφέρ σε Ε34

Χαιρετώ όλους τους συνάδελφους - κατόχους ΒΜW με το πρώτο μου thread. Απ'οτι έψαξα στο forum τεχνικά θέματα σειράς 5, δεν βρήκα ανάλογο post. και μπαίνω στο πρόβλημά μου. έχω ενα Ε34 520i του 1991, και πριν 3 χρόνια που το αγόρασα έως και σήμερα, καθε χειμώνα που έκανα χρήση καλοριφέρ, μου κατέβαζε νερά στο ψυγείο (100-150 γραμμάρια ανά εβδομάδα) και πάντοτε το παρμπρίζ ήταν θολό. Ψάχνοντας το αμάξι, κ συγκεκριμένα όλες τις σωληνώσεις που περνάει νερό, βρήκα διαρροή στην αριστερή πλευρά, στην κεντρική κονσόλα, απο την πλευρά του οδηγού δηλαδή. Η προσωπική μου διάγνωση λέει, οτι η διαρροή προέρχεται είτε απο κολάρο, είτε απο το ψυγείο καλοριφέρ της καμπίνας. Η ερώτηση μου είναι η εξής: απο που θα αρχίσω να <<ξηλώνω>> πράγματα για να φτάσω στο ψυγείο του καλοριφέρ? απο την κεντρική κονσόλα - χειριστήρια καλοριφέρ ή θα πρέπει να αφαιρέσω το επάνω μέρος του ταμπλό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα ήθελα την βοηθειά σας, γιατι δεν βγαίνει άλλος χειμώνας χωρίς καλοριφέρ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-08, 19:15
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
η σωστη οδος,ειναι και η πιο ζορικη............βγαλτα ολα...............και σενιαρισε τα ....
ολες οι αλλες λυσεις ειναι μεσοβεζικες.αφου θα μπεις στον κοπο,καντο σωστα.
η γνωμη μου ειναι να βγαλεις και τα καθισματα,για να βγαλεις και το μπροστινο μερος της μοκετας (πρεπει να ειναι δυο κοματια,κοιτα πισω-κατω απο τα μπροστινα καθισματα ,να δεις αν ειναι 2), γιατι αν ειναι βρεγμενη,μπορει να εχεις μυρωδιες-σαπιλα-λασπουρια.ασε που αν βγαλεις το καλοριφερ,ολο και θα τρεξει νερακι στην μοκετα.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-08, 23:10
Mitsakos Ο χρήστης Mitsakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2007
Μηνύματα: 50
Mitsakos is on a distinguished road
Κατα 90% χάνει απο το ρουμπινέτο που κόβει την κυκλοφορία του νερού στο καλοριφέρ οταν το γυρνάς στο κρύο. Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα σε Ε30 του 91 και έχω εντοπίσει την βλάβη εκεί. Πολύ πιθανών να αλλάζει χωρίς να χρειαστεί να λυθεί το ταμπλό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-08, 23:38
Το avatar του χρήστη swstos330Ci318is
swstos330Ci318is Ο χρήστης swstos330Ci318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-10-2006
Μηνύματα: 234
swstos330Ci318is is on a distinguished road
Κοιταξε καλυτερα μηπως τη βγαλεις χωρις να ξυλωσεις ταμπλο γιατι ειναι μεγαλο μανικι αν και σε αυτα τα αυτοκινητα ειναι 'σχετικα' απλο το εχω κανει και εγω σε Ε30 αλλα απεφυγετο αν μπορεις και ψαξε μηπως ειναι το ρουμπινετο η κατι αλλο οπως λεει και ο Μιτσακος.
__________________
Bιmmer rules
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-08, 00:13
Το avatar του χρήστη kostase28
kostase28 Ο χρήστης kostase28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2007
Μηνύματα: 417
kostase28 is on a distinguished road
φιλε μου εγω ειχα το ιδιο προβλημα στο 5αρι και ηταν το ψυγειο του καλοριφερ.Μου εβγαλαν ολο το ταμπλο για να εχουν προσβαση.Δεν ξερω πως βγαινει το ταμπλο σε Ε34,ρε παιδια αν το χει κανει καποιος ας του πει τα βηματα που θα ακολουθησει ειναι δεν ειναι μανικι.Το ρουμπινετο στο δικο μου ειναι στο μηχανοστασιο και φαινεται αν χανει ευκολα.Στο δικο σου που ειναι ψαξτο και αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-08, 00:21
Edisson Ο χρήστης Edisson δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Μηνύματα: 12
Edisson is on a distinguished road
to roybineto sta e34 ine ekso sto xoro tis mixanis opote to problimasoy ine kathara i sto psigio toy kalorifer i sta lastixakia ton solinon toy enononte me to psigiaki toy kalorifer
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-08, 22:57
Makis_E12 Ο χρήστης Makis_E12 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Μηνύματα: 7
Makis_E12 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτεινόμενες λύσεις, και προσθέτω τα εξής: το ρουμπινέτο, είναι στον χώρο της μηχανής, και αποτελείται από 2 ηλεκτρο-βαλβίδες, όπου 2 κολάρα έρχονται απο τον κινητήρα και 3 φεύγουν προς την καμπίνα. Αυτές οι ηλεκτροβαλβίδες, παίρνουν εντολές απο 2 αισθητήρες που βρίσκονται στον χώρο της καμπίνας, και συγκεκριμένα αριστερά και δεξιά του ψυγείου καλοριφέρ. Γενικά τον τρόπο λειτουργίας απο βιβλία και διάφορα site τον έχω βρει (http://www.bmwe34.net/e34main/trouble/Heating.htm, απλά επειδή το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση, δεν υπάρχει χρόνος να τα ξηλώσω όλα, και έθεσα το ερώτημα στο υπέροχο site που όλοι μας επισκεπτόμαστε. Ελπίζω να μου δώσει λύση κάποιος που του έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, γιατί ρώτησα και 2 μηχανικούς που δουλεύουν σε αντιπροσωπεία της BMW, και ο ένας μου είπε να ξηλώσω απο την μέση και πάνω το ταμπλό και ο άλλος την κεντρική κονσόλα. αν στην χειρότερη δεν βρεθεί λύση, με την πρώτη μου άδεια, θα το λύσω και θα σας πω...και πάλι ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-08, 12:16
Το avatar του χρήστη E12 520
E12 520 Ο χρήστης E12 520 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Μηνύματα: 683
E12 520 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis_E12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτεινόμενες λύσεις, και προσθέτω τα εξής: το ρουμπινέτο, είναι στον χώρο της μηχανής, και αποτελείται από 2 ηλεκτρο-βαλβίδες, όπου 2 κολάρα έρχονται απο τον κινητήρα και 3 φεύγουν προς την καμπίνα. Αυτές οι ηλεκτροβαλβίδες, παίρνουν εντολές απο 2 αισθητήρες που βρίσκονται στον χώρο της καμπίνας, και συγκεκριμένα αριστερά και δεξιά του ψυγείου καλοριφέρ. Γενικά τον τρόπο λειτουργίας απο βιβλία και διάφορα site τον έχω βρει (http://www.bmwe34.net/e34main/trouble/Heating.htm, απλά επειδή το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση, δεν υπάρχει χρόνος να τα ξηλώσω όλα, και έθεσα το ερώτημα στο υπέροχο site που όλοι μας επισκεπτόμαστε. Ελπίζω να μου δώσει λύση κάποιος που του έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, γιατί ρώτησα και 2 μηχανικούς που δουλεύουν σε αντιπροσωπεία της BMW, και ο ένας μου είπε να ξηλώσω απο την μέση και πάνω το ταμπλό και ο άλλος την κεντρική κονσόλα. αν στην χειρότερη δεν βρεθεί λύση, με την πρώτη μου άδεια, θα το λύσω και θα σας πω...και πάλι ευχαριστώ!!!
Γεια σου Μακη,ε λοιπον εχω κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα στο Ε34! αλλα εμενα δεν μου κατεβαζει νερα!Εμενα δεν εχει καθολου αποδοση και το καλοριφερ αλλα και το air condition,δηλαδη δεν βγαινει αρκετος αερας απο τους αεραγωγους!
Δεν γλιτωνω ξηλωμα κονσολας και ταμπλω δυστυχως αλλα τι να κανω,δεν μπορω να το αφησω το αυτοκινητο ετσι!
__________________

"This rally is insane, even though everything is going well at the moment. If there is trouble, I'm as good as dead."
Henri Toivonen.......The Legend lives on........
Henri Toivonen Tribute
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-08, 01:10
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Λοιπόν παιδιά δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά δέστε και αυτό:

Το προβλημα ειναι οτι οταν ανοιξω το καλοριφερ και γυρισω τον περιστροφικο διακοπτη αριστερα προς το κρυο δηλαδη (χωρις να εχω ενεργοποιησει το ac) δεν υπακουει στη πλευρα του οδηγου

Αυτο φταιει η ηλεκτροβανα απο το by pass ,που φερνει το νερο μεσα... που απλα εσενα εχει δυο ,αντι για μια...
Σε πολλα κολλαει ,λογο του οτι δεν εχεις αλλαξει το παραφλου για καιρο, και εχει πιασει μακα, ή εβαλες νερο και επιασε αλατα....
Πιθανη λυση :
Βγαζεις τους σωληνες του καλοριφερ,(απο το μοτερ), και βαζεις αναποδα την φορα ,με πιεση (με νερο ή και αερα)
ακομα βαζεις και λιγο αντισκουριακο/λιπαντικο (Χωρις αυτο να περασει στο μοτερ!!! καλο ξεπλυμα)
Αμα δε.... τοτε πας για αλλαγη ηλεκτροβανας.....
και ολα αυτα , αφου πρωτα εχεις κοιταξει αν εχει ρευμα η βανα !!!
Αμα ακολουθησεις μεσα τους σωληνες νερου, θα τις βρεις...

Επισης το ac ειται το ενεργοποιω ειται οχι δεν αλλαζει τιποτα.Αυτο ισως να οφειλεται στο οτι μπορει να θελει συμπληρωμα φρεον αν και το περασμενο καλοκαιρι πηγα σε καποιον και το εκανε

Μμμμμ....
Αυτο δυστυχος ειναι η βαλβιδα ασφαλειας απο το τεποζιτο....
Καπου χανεις φρεον ,ή εχει παρει ΑΕΡΑ το κυκλωμα, (ή και περιπτωση να εχει πολυ φρεον μεσα...απιθανο...)
(οταν εχει αερα το κυκλωμα, μετα απο καποιο διαστημα, μαζευεται στο τεποζιτο, με αποτελεσμα να μην εχει πιεση στο πανω μερος, οπου ειναι και η βαλβιδα....)
(Αερα μπορει να παρει και οταν του συμπληρωνεις φρεον, και η σωληνα απο τη φιαλη μεχρι τη βαλβιδα χαμηλης, εχει αερα )
Πιθανη λυση...
Πρεπει να κανεις vacuum στο κυκλωμα για πανω απο 45 λεπτα, και αν δε δειξει το οργανο του vacuum απωλεια , τοτε βαζεις μεσα φρεον-λαδι- και UV υγρο ,για να φανει το που χανει.....
Αμα απλα βαλεις φρεον (134a) θα στο ξανακανει....
Αμα δεν υπαρχει απωλια, (απιθανο), τοτε απλα ειχε παρει αερα....
Καλο κουραγιο....
Σου βγαζει κωδικο σφαλματος το προγραμμα ? ή δε το εχεις δουλεψει...

ΥΣ.
υπαρχει και αυτο.... για κατι πιο προχειρο...
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/R134-...QQcmdZViewItem

Αυτά...Ελπίζω να σας βοηθήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-08, 22:33
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
φιλε δεν ξερω τιεκανες μεχρι στιγμης αλλα το καλοριφερ χανει και αν κανεις πως το καθαριζεις οπως ειπε ενας συναδελφος πανω θα κανεις χειροτερα και μπορει και να σκασει εν ωρα κινησης και να γινει παρτι (ρωτα με απο που ξερω) πρεπει να πεσει το μισο ταμπλω κατω και να γινει αλλαγη με καινουριο...επισης οταν θα αλλαξεις το ψυγειακι αλλαξε και κατι Ο-δαχτυλιδια που ειναι σαν τσιμουχακια εκει που μπαινουν τα κολαρα διοτι θα χανει παλι...αν θες προσπαθησε να δεις αν χανει απο εκει αλλο 10 σεντ ζημια και αλλο 100 ευρω...επισης παραφλου αλλαγη καθε 2 χρονια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και αλλαξε ολο το σετ ψυξης...ψυγειο,αντλια νερου,θερμοστατης,ελικας και το αμαξι θα ειναι τζιτζι...εμενα μου βγηκε το κουστουμι ολα αυτα 600 ευρω εκτος απο το ψυγειο που ηταν της NISSENS..ολα τα αλλα απο την ΒΜW
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.