Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 30-03-09, 17:23
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παιδιά παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής του ελαστικού.

Εμένα το αμάξι ήρθε με 16αρες του πακέτου Advantage, και είχε ελαστικά Brigestone φυσικά RFT.

Στα 20.000 Km βρήκα ζαντολάστιχα απο Ε92 σε καλή τιμή απο άτομο που τα έδινε εδώ στο φόρουμ, και επειδή δε μου άρεσε η διάσταση των 16αριων, είπα δε παει στο καλό, ας πάω στα 17αρια και ας κοπανάει λιγο παραπάνω... (Υπόψην έχω M-sport ανάρτηση)

Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά RFT...

Παρόλα αυτά, εγώ την επόμενη φορά θα φορέσω συμβατικά, και λόγω κοπανήματος και λόγω κόστους. Ενα κιτάκι με αφρό και τέλος.

Τέλος, είναι λάθος να λέτε οτι δεν επισκευάζονται τα RFT. Εγώ στα παλιά τους είχα κοπανήσει δύο ενέσεις (όχι μπαλώματα που είναι καλύτερα) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το πρώτο καρφί το πάτησα στα 2.000 Km έτσι για το καλορίζικο, και μεχρι να τα βγάλω απο το αυτοκίνητο είχα κάνει 18.000 Km...

Επίσης, ο ζαντολαστιχάς μου, λέει οτι το συμβατικό ελαστικόας είναι γεμάτο με αφρό επιδιορθώνεται, απλά θελει καθάρισμα ο αφρός όταν το ανοίξει για να βάλει μπάλωμα... Αν ακολουθήσει την μέθοδο της ένεσης, δε χρειάζεται καν να ανοίξει και να καθαρίσει τον αφρό...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 30-03-09, 20:44
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Ο δικός μου λαστιχάς μου λεέι ότι η bridgestone απαγορεύει την επισκευή των RFT γιατί αν γίνει δεν μπορεί να εγγυηθεί πλέον τη λειτουργία του ελαστικού ως RFT!!! Άμα θέλεις τα επισκευάζεις αλλά με δική σου ευθήνη... Τώρα ποιά είναι η αλήθεια δεν ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 31-03-09, 08:25
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Για την επισκευή των RFT, η κάθε εταιρία λέει τα δικά της. Goodyear (& Dunlop ως εταιρία του Ομίλου Goodyear) και Continental επιτρέπουν την επισκευή (μάλιστα η Continental έχει και Online σεμινάριο για το πως γίνεται η επισκευή). Από όσο ξέρω Pirelli & Bridgestone δεν την επιτρέπουν.

Ο λαστιχάς μου, μου είπε ότι εφόσον η τρύπα είναι στο πέλμα (και όχι στα πλαϊνά) και εφόσον τα πλαϊνά είναι σε άριστη κατάσταση (άρα δεν έχω κάνει χλμ. χωρίς αέρα ή έχω κάνει ελάχιστα), τότε επισκευάζονται. Εγώ έχω επισκευάσει το ένα λάσστιχο (έκτοτε έχω κάνει 12.000χλμ) και είναι μια χαρά. αλλά η τρύπα ήταν μικρή, δεν είχα κάνει καθόλου χιλιόμετρα χωρίς αέρα και η επισκευή είναι πιο χρονοβόρα.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 31-03-09, 10:26
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
................

Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά .................
Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 31-03-09, 10:32
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??
μετριο. βαλε μισελεν.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 31-03-09, 11:09
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
....φορούσε τα Continental sport contact 2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??
Αυτά τα είχαν πάνω οι ζάντες, δεν τα έβαλα εγώ.

Αν θες την γνώμη μου, πήγαινε για τα Continental sport contact 3, εγώ αυτά έχω σκοπό να βάλω... (βγαίνουν και σε RFT, και απλά, εγώ σκέφτομαι τα απλά) Θεωρούνται απλά κορυφαία!

Αν δεν πάω σε αυτά, τότε το βλέπω ή για τα ΤΟΥΟ T1R αλλα δε γνωρίζω κατα πόσο βγάζουν χιλιόμετρα (προσωπικά βγάζω πολλά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς) για τα οποία όλοι λένε πολύ καλά λόγια και εδώ, και εξω...


Για Michelin δε το συζητάω καθόλου, έχω πολύ κακή εμπειρία...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 31-03-09, 11:10
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο διότι "ψήνομαι" για αγορά??
Αυτά έχει το Ε92άρι μου απο μαμά....Είναι πολυ καλό ελαστικό για σπορτιβ οδήγηση αλλά αρκετά θορυβώδες.
Εχουν βγει τα SC 3 πια....
Για πιο άνετα το όνομα το έχουν τα μισελέν....Εκει θα κοιτάξω κ εγώ αργότερα.Σε RF πάνταΠάντως αν η τιμή που έχεις βρεί είναι τρέλλα πάρτα είναι καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 31-03-09, 14:33
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Κατ'αρχήν τα Conti Sport Contact 3 δεν βγαίνουν σε 205/55/R16....από 17'αρια και πάνω...

Για ρίξτε μια ματιά σε αυτό το post μου και πείτε τη γνώμη σας....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 29-04-09, 18:25
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Επιτέλους βρήκα τις ζάντες που έψαχνα σε πολύ καλή τιμή, μαζί με ελαστικά Continental Sport Contact 2 SSR (RunFlat)!!!

Δείτε εδώ

Στο δικό μου χωρίς Μ-Pack, αυτό που έγραψε ο skatzoxoiros "Πάω λοιπόν, τα ελέγχω, φορούσε τα Continental sport contact 2. Τα πέρασα στο αυτοκίνητο, και μερτά απο δυο τετράγωνα σταμάτησα να δω αν είναι και αυτά RFT. Αντί να κοπανάνε περισσότερο λόγω του μικρότερου προφίλ, κοπανάγανε αρκετά λιγότερο! Κι όμως, είναι και αυτά RFT..." ελπίζω να ισχύσει με ακόμα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά την άνεση.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 29-04-09, 20:41
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
πάντως τα RF για μενα έχουν καλυτερο πάτημα...και εσεις πειτε οτι θέλετε :P
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.