Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 02-10-08, 15:40
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Κοιτα η επιλογη σου ειναι η καλυτερη απο θεμα ελαστικων!
Ομως και τα Michelin RFT να εβαζες παλι η διαφορα θα ηταν οσο τρομακτικη λες!

Εγω εβαλα τις ιδιες διαστασεις με σενα στο νεο P Zero και μαλιστα RFT και ειδα τρελο comfort σε σχεση με τα Bridgestone και ηταν και 17αρια!

Σιγουρα τα Michelin RFT θα εχουν ακομα πιο καλο comfort και απο τα P Zero RFT!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εγω αλλαξα πριν 1 μηνα ελαστικα και αντικατεστησα τα BRIDGESTONΕ RE050 RFT με τα MICHELIN PS2.(225/40/18-255/35/18 870€)

H διαφορα ειναι απλα τρομακτικη!!!

Στο θεμα της ανεσης (που εκει με ενοχλουσαν υπερβολικα τα RFT) ειναι η μερα με τη νυχτα!
Το αυτοκινητο κοπαναει στις λακουβες ελαχιστα σε σχεση με πριν και κατι ψιλοτριξιματακια που ειχαν εμφανιστει τελευταια εξαφανιστηκαν!

Στο θεμα της οδικης συμπεριφορας και επιδοσεων παλι αλλαξαν τα πραγματα με τεραστια διαφορα προς το καλυτερο παντα και εχω την εντυπωση οτι εχει μειωθει λιγο και η καταναλωση μου.

Πραγματικα η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που μου φανηκε οτι εκανα καμια ανακαλυψη!!!

Στο θεμα επιλογης μεταξυ των 2 ειμαι καθετος!

Σε συγκριση μεταξυ τους μπορω να πω οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε ανεση, επιδοσεις, οδικη συμπεριφορα, τιμη, ειναι επισκεβασιμα, δεν φθειρουν το αυτοκινητο γενικα (αμορτισερ, ζαντες, τα πλαστικα στο εσωτερικο κτλ.) και μειωνουν και λιγο την καταναλωση!

Σε περιπτωση που παθεις λαστιχο λυσεις αναφερονται σε προηγουμενα post.

Τωρα αν παθεις λαστιχο και εισαι με πολυ μεγαλη ταχυτητα πιθανοτατα να ειναι ποιο ασφαλεις τα RFT.

Αλλα τοσα χρονια που δεν ειχαμε τα RFT πως οδηγουσαμε δηλαδη???
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-10-08, 18:24
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά oi Βαυαροί πρέπει να είναι σκερπάνια . Βάλανε ότι λάστιχα τους κατέβηκε ( τα RF που και σ' αυτούς στοιχίζουν πιό ακριβά ) χωρίς να κάνουν καμιά αξιολόγηση κανένα
τεστ να δούνε τι γίνεται με αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα , και μας πουλήσανε το αυτοκίνητο .
Ευρωληγούρηδες αδερφέ . Τι σκαμπάζουν από αυτοκίνητα .
Στα Τζουμέρκα με λάστιχο και χωρίς ρεζέρβα , αν δεν ήμουν εγώ με RF να κατεβώ 25 χιλ/μετρα γιά βουλκανιζατέρ και να γυρίσω , ο Νικολάκης ο φίλος μου και η γυναίκα του ή θα είχαν γίνει
παγοκολώνες ή θα τους έκανε μεζέ καμιά αρκούδα .
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-10-08, 19:38
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Μιας και το ξανανεβασατε το θεμα να πω οτι με πηραν απο την Pirelli και μου ειπαν οτι το λαστιχο μου οντως ηταν ελατωματικο και αποζημιωνετε. Απο την επομενη βδομαδα θα παω να δω ποσα λεφτα ειναι (δεν ηξερε εκεινη τη στιγμη ο υπαλληλος) και θα ξαναεπανελθω.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-10-08, 01:29
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geobas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά oi Βαυαροί πρέπει να είναι σκερπάνια . Βάλανε ότι λάστιχα τους κατέβηκε ( τα RF που και σ' αυτούς στοιχίζουν πιό ακριβά ) χωρίς να κάνουν καμιά αξιολόγηση κανένα
τεστ να δούνε τι γίνεται με αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα , και μας πουλήσανε το αυτοκίνητο .
Ευρωληγούρηδες αδερφέ . Τι σκαμπάζουν από αυτοκίνητα .
Στα Τζουμέρκα με λάστιχο και χωρίς ρεζέρβα , αν δεν ήμουν εγώ με RF να κατεβώ 25 χιλ/μετρα γιά βουλκανιζατέρ και να γυρίσω , ο Νικολάκης ο φίλος μου και η γυναίκα του ή θα είχαν γίνει
παγοκολώνες ή θα τους έκανε μεζέ καμιά αρκούδα .
Φιλε μου δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...

Το οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα οπως λες εναντι των RFT ειναι γεγονος και αποδεκτο απ ολους(αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...).Στο post μου αναφερω πως το ΜΟΝΟ πλεονεκτημα των RFT ειναι οτι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει λαστιχο στα πολλα διατηρεις ευκολοτερα τον ελενχο του!Επεισης συμφωνω μαζι σου στο οτι μπορεις να διανυσεις και καποια αποσταση με σκασμενο λαστιχο αλλα εχω δει και σκασμενο RFT να γινεται κομματια!Οποτε για μενα δεν ισχυει 100% αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-10-08, 08:02
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Παιδια μην χαλατε την ζαχαρενια σας...
Εννοειτε οτι οι βαβαροι ξερουν τι κανουν καλυτερα απο ολους μας!

Το θεμα ειναι οτι τα RFT λαστιχα ειναι κατι που βγηκε τα τελευταια χρονια και ειναι αποτελεσμα της τεχνολογιας!
Πιστευω ολοι σας να συμφωνειτε οτι οτι βγαινει και εχει εξελιγμενη τεχνολογια ειναι καλυτερο απο αυτο που υπηρχε πριν!
Αλλιως ολοι δεν θα περιμενατε τα νεα μοντελα αμαξιων - υπολογιστων - κινητων - κτλ...αλλα θα ψαχνατε να παρετε τα παλια!

Για να μην το κουραζω κιολας μιας και ειναι και πρωι , σιγουρα τα RFT λαστιχα ειναι κατι καινουργιο και αποτελεσμα της τεχνολογιας! σιγουρα ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα απλα ομως μειονεκτουν λιγο στο comfort.ΟΜΩΣ σωζουν ΖΩΕΣ! πιστευω εχει μεγαλητερη αξια η ζωη του καθενος απο ενα λιγο πιο δυνατο ντουπ σε μια λακουβιτσα...

Τελος FYI , τα Michelin PS2 RFT και Pirelli P zero RFT ειναι πολυ πιο comfort εναντι των Bridgestone RFT!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-10-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μην χαλατε την ζαχαρενια σας...
Εννοειτε οτι οι βαβαροι ξερουν τι κανουν καλυτερα απο ολους μας!
Ενταξει ξερουν τι κανουν αλλα μην φοραμε παρωπιδες και δεν βλεπουμε γυρω μας!
Μιας και εχουμε και το ιδιο αυτοκινητο, αν σου πω οτι το Ζ4 χρειαζεται μπλοκε θα μου πεις ΟΧΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!! ε???Δεν νομιζω και δεν νομιζω να το πει και κανενας απο εδω μεσα!!!
Το γεγονος οτι το ΜΖ4 δεν εχει RFT και φοραει μπλοκε δεν σου λεει κατι για το τι εχει καλυτερη αποδοση και τι οχι???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω ολοι σας να συμφωνειτε οτι οτι βγαινει και εχει εξελιγμενη τεχνολογια ειναι καλυτερο απο αυτο που υπηρχε πριν!
Αλλιως ολοι δεν θα περιμενατε τα νεα μοντελα αμαξιων - υπολογιστων - κινητων - κτλ...αλλα θα ψαχνατε να παρετε τα παλια!
Τα RFT ειναι κανουργια τεχνολογια αλλα παντα οταν πρωτοβγενει κατι συνηθως εχει ελατωματα, οπως και τα πρωτα RFT ηταν για τα μπαζα!Συμφωνω οτι τωρα εξελιχθηκαν και ειναι καλυτερα απο πριν αλλα για να φτασουν την αποδοση και την ανεση των συμβατικων χρειαζεται αρκετη εξελιξη ακομα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα ειναι καλυτερα λαστιχα απο τα απλα ομως μειονεκτουν λιγο στο comfort.
Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αυτο?Καλυτερα που ειναι?Γιατι αρχιζω να αμφιβαλω για τη νοημοσυνη μου!(παιδια καλυτερα αν καποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια για κατι καλυτερα να μην μιλαει, εγω ειχα RFT στη Ζ4 και τωρα δεν εχω , ειχα τα bridgestone RFT και εχω οδηγησει και Z4 φιλου με τα PZERO RFT!)
Nαι τα PZERO ειναι πολυ καλυτερα απ τα bridgestone αλλα για να φτασουν τα συμβατικα PS2 εχουν πολυ δρομο ακομα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΜΩΣ σωζουν ΖΩΕΣ! πιστευω εχει μεγαλητερη αξια η ζωη του καθενος απο ενα λιγο πιο δυνατο ντουπ σε μια λακουβιτσα...
Ειπαμε ειναι πιο ασφαλη αλλα μην το προβαλουμε λες και οποιος δεν φοραει RFT παιζει με την ζωη του.Αν ηταν οντως ετσι τα RFT θα ηταν υποχρεωτικα σε ολα τα αυτοκινητα.Το κανετε να φαινεται λες και ολοι οι υπολοιποι που εχουμε συμβατικα παιζουμε ρωσικη ρουλετα οποτε οδηγαμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από randombk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος τα Michelin PS2 RFT και Pirelli P zero RFT ειναι πολυ πιο comfort εναντι των Bridgestone RFT!
Συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-10-08, 11:45
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Με λιγες κουβεντες θα σου πω τα εξης :

Το μπλοκε για τα αμαξια μας δεν χρειαζεται παρα μονο στο ///Μ για ευνοητους λογους.
Τωρα αν εμεις το θελαμε για δικους μας λογους ειναι αλλο θεμα!
Τα πρωτα RFT ειχαν ψιλοθεματακια αλλα πλεον ειναι απιστευτα καλα!
Μην το επαναλαμβανουμε , ΝΑΙ !τα Michelin ειναι καλυτερα εναντι των Pirelli - Bridgestone.
Οσο για το οτι το Ζ4Μ φοραει απλα PS2 Και οχι PS2 RFT η BMW τα εχει σαν option αν θυμαμαι καλα και τα λεει ZR νομιζω.Οποτε η ιδια η BMW βαζει και 2 απλα μπορεις να επιλεξεις.
Τελος αν ηξερες παιδια που εχουν φυγει με σκασμενο λαστιχο σε στροφη με πολλα χιλιομετρα τωρα θα το επερνες πιο σοβαρα το θεμα.2 παλιοι φιλοι ο ενας με Mazeratti και ο αλλος με S3 δεν θυμαμαι ποσες τουμπες εκαναν! Οκ δεν ειναι απολυτο να σου σκασει λαστιχο και να κανεις τουμπες αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα σου συμβει κατι κακο...
Εγω ειμαι επεισης παθον και λογο RFT σωθηκα!(εχω ανοιξει και τοπικ)

Τελος μην τρελενεσαι τα λαστιχα σου τα PS2 ειναι απιστευτα καλα ΟΜΩΣ και τα PS2 RFT να επερνες δεν νομιζω να ειχες θεμα comfort.Θα ηταν σχεδον το ιδιο.Θα μου πεις μετα το ξενερωμα απο τα Bridgestone , πλεον αρχιζεις και το σκεφτεσαι!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει ξερουν τι κανουν αλλα μην φοραμε παρωπιδες και δεν βλεπουμε γυρω μας!
Μιας και εχουμε και το ιδιο αυτοκινητο, αν σου πω οτι το Ζ4 χρειαζεται μπλοκε θα μου πεις ΟΧΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!! ε???Δεν νομιζω και δεν νομιζω να το πει και κανενας απο εδω μεσα!!!
Το γεγονος οτι το ΜΖ4 δεν εχει RFT και φοραει μπλοκε δεν σου λεει κατι για το τι εχει καλυτερη αποδοση και τι οχι???



Τα RFT ειναι κανουργια τεχνολογια αλλα παντα οταν πρωτοβγενει κατι συνηθως εχει ελατωματα, οπως και τα πρωτα RFT ηταν για τα μπαζα!Συμφωνω οτι τωρα εξελιχθηκαν και ειναι καλυτερα απο πριν αλλα για να φτασουν την αποδοση και την ανεση των συμβατικων χρειαζεται αρκετη εξελιξη ακομα!



Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αυτο?Καλυτερα που ειναι?Γιατι αρχιζω να αμφιβαλω για τη νοημοσυνη μου!(παιδια καλυτερα αν καποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια για κατι καλυτερα να μην μιλαει, εγω ειχα RFT στη Ζ4 και τωρα δεν εχω , ειχα τα bridgestone RFT και εχω οδηγησει και Z4 φιλου με τα PZERO RFT!)
Nαι τα PZERO ειναι πολυ καλυτερα απ τα bridgestone αλλα για να φτασουν τα συμβατικα PS2 εχουν πολυ δρομο ακομα...



Ειπαμε ειναι πιο ασφαλη αλλα μην το προβαλουμε λες και οποιος δεν φοραει RFT παιζει με την ζωη του.Αν ηταν οντως ετσι τα RFT θα ηταν υποχρεωτικα σε ολα τα αυτοκινητα.Το κανετε να φαινεται λες και ολοι οι υπολοιποι που εχουμε συμβατικα παιζουμε ρωσικη ρουλετα οποτε οδηγαμε.



Συμφωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-10-08, 12:01
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Aν κατεβαίνατε εκλογές ως υποψήφιοι θα ψήφιζα randombk!!!!
καλά τα λες ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-10-08, 13:31
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Τελος για να τελειωσει και το debate!

Απο οτι βλεπω γενικα συμφωνουμε στο οτι τα RFT υστερουν σε αποδοση και ανεση αλλα υπερεχουν σε ασφαλεια εναντι των συμβατικων.

Τωρα για το που γερνει η ζυγαρια για τον καθενα ειναι αλλο.

Y.Γ 1 Για το μπλοκε θα διαφωνισω (πιστευω ας πουμε οτι τουλαχιστον στην 3.0 το μπλοκε χρειαζεται) αλλα και παλι ο καθενας μπορει να εχει τη γνωμη του και στο παρον thread αυτο ειναι off topic.

Υ.Γ 2 Ευχαριστω την Michelin που ειναι ο μεγας χορηγος στον προεκλογικο μου αγωνα!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-10-08, 14:05
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν χρειαζεται να ειρωνευεσαι...

Το οτι τα συμβατικα υπερεχουν σε αποδόσεις , συμπεριφορά του αυτοκινήτου , κατανάλωση και όλα τα άλλα συμπράγαλα οπως λες εναντι των RFT ειναι γεγονος και αποδεκτο απ ολους(αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι εχω δικιο...).Στο post μου αναφερω πως το ΜΟΝΟ πλεονεκτημα των RFT ειναι οτι σε περιπτωση που το αυτοκινητο παθει λαστιχο στα πολλα διατηρεις ευκολοτερα τον ελενχο του!Επεισης συμφωνω μαζι σου στο οτι μπορεις να διανυσεις και καποια αποσταση με σκασμενο λαστιχο αλλα εχω δει και σκασμενο RFT να γινεται κομματια!Οποτε για μενα δεν ισχυει 100% αυτο.
Δεν υπήρχε καμιά πρόθεση ειρωνίας .

Ομως άλλο είναι να σχολιάζουμε ( και η άποψη του καθενός είναι σεβαστή ) κι' άλλο να είμαστε δογματικοί γιά την άποψή μας .
To 316ci που είχα μέχρι πριν μερικούς μήνες με συμβατικά λάστιχα με πήγαινε μιά χαρά αλλά και το Ε92 τώρα με τα RFT μιά χαρά με πάει από τις ίδιες διαδρομές αλλά μου δίνει
και λίγο παραπάνω αίσθηση σιγουριάς και νομίζω ότι αυτό είναι μπορεί να είναι και το ζητούμενο για μερικούς .
Τώρα αν οι δρόμοι σε τούτη τη χώρα είναι στην απαράδεκτη κατάσταση που είναι , ή οι διάφοροι δημοτικοί σύμβουλοι γεμίζουν τους δρόμους των σπιτιών τους με σαμαράκια ,
αυτό είναι κάτι που η BMW δεν μπορεί να το λάβει υπ' όψιν της στο σχεδιασμό και τις επιλογές της , αφού στο κάτω-κάτω το ελλαδιστάν δεν είναι και καμιά μεγάλη αγορά .

Προσωπικά προτιμώ την δοκιμασμένη εξέληξη της τεχνολογίας που μου προφέρει μιά κάποια ασφάλεια από το θόρυβο που πιθανόν να κάνουν σε κάποιους κ@λόδρομους .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.