Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-11, 23:30
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Επιτέλους Φρέναααααααααααα!!!!!!!!!!!!

Καλησπέρα σε όλους.Επιτέλους παρασκευή πρωί τοποθετήθηκαν τα θηρία(σε σχέση βέβαια με τα προηγούμενα) φρένα απο Ε46 330.Έπειτα από πολλά χιλιόμετρα για λόγους προφανείς(στρώσημο) όλο το Σαββατοκύριακο σήμερα σε μία γρήγορη βολτίτσα κατάλαβα τι θα πει ''φρενάρω'' για τα καλά.Πρώτη φορά βλέπω το αυτοκίνητό μου φρενάροντας να πετάει ο κώλος(και καλά).Να νιώθεις πως θα ξεκολλήσεις απο το κάθησμα και θα βγεις μπροστά στο παρμπρίζ,περιττό να σας πώ πως υπάρχει περίπτωση να άκουσα και λάστιχα να σφυρίζει απο την απότομη επιβράδυνση χωρίς να πιάνει το ΑΒS(πως τα λέω ο πούστης).
Η διαδικασία γνώριμη για τους περισσότερους απλά ξεβιδώνεις τα φρένα και κουμπώνεις κατευθείαν τα μεγαλύτερα,κάνεις την εξαέρωσή σου στα σωληνάκια με το νέο υγρό φρένων πλέον,στην περίπτωση μου(MOTUL RBF600) και είσαι έτοιμος.Με προβλημάτισαν βέβαια τα τακάκια(καινούρια μεν) που πήγαιναν πακέτο με το σέτ(τα έδωσε όλα ενας φίλος),μου φάνηκαν κάπως μαλακά σε σχέση με αυτά που έχω συνηθήσει εδώ και κάτι χρόνια GALFER.
Ερώτηση:Μπορούν να κουμπώσουν πάνω στις υπάρχουσες βάσεις(330) δίσκοι από Μ3?(μιλάμε το απόλυτο αισθητικό αποτέλεσμα)Θα υπάρχει πρόβλημα με το πάχος του δισκού 325Χ28 σε σχέση με το 325Χ25???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-11, 07:33
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Έβαλες μόνο τα μπροστά ή και τα πίσω?

Γιατί σε σχέση με καινούριους μαμά δίσκους δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα.
Υπάρχει, αλλά όχι και έτσι. Φυσικά αν είχες τελειωμένα φρένα, εννοείται η διαφορά.

Στις δαγκάνες του 330 δεν μπαίνουν δίσκοι από Μ3.

Edit: Φυσικά και τα φρένα του 330 είναι καλή αναβάθμιση για όλα τα Ε46. Αλλά με καινούρια μαμά φρένα (286χ22, 279χ19) μια χαρά φρενάρει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 10-05-11 στις 07:40
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-11, 08:19
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.Επιτέλους παρασκευή πρωί τοποθετήθηκαν τα θηρία(σε σχέση βέβαια με τα προηγούμενα) φρένα απο Ε46 330.Έπειτα από πολλά χιλιόμετρα για λόγους προφανείς(στρώσημο) όλο το Σαββατοκύριακο σήμερα σε μία γρήγορη βολτίτσα κατάλαβα τι θα πει ''φρενάρω'' για τα καλά.Πρώτη φορά βλέπω το αυτοκίνητό μου φρενάροντας να πετάει ο κώλος(και καλά).Να νιώθεις πως θα ξεκολλήσεις απο το κάθησμα και θα βγεις μπροστά στο παρμπρίζ,περιττό να σας πώ πως υπάρχει περίπτωση να άκουσα και λάστιχα να σφυρίζει απο την απότομη επιβράδυνση χωρίς να πιάνει το ΑΒS(πως τα λέω ο πούστης).
Η διαδικασία γνώριμη για τους περισσότερους απλά ξεβιδώνεις τα φρένα και κουμπώνεις κατευθείαν τα μεγαλύτερα,κάνεις την εξαέρωσή σου στα σωληνάκια με το νέο υγρό φρένων πλέον,στην περίπτωση μου(MOTUL RBF600) και είσαι έτοιμος.Με προβλημάτισαν βέβαια τα τακάκια(καινούρια μεν) που πήγαιναν πακέτο με το σέτ(τα έδωσε όλα ενας φίλος),μου φάνηκαν κάπως μαλακά σε σχέση με αυτά που έχω συνηθήσει εδώ και κάτι χρόνια GALFER.
Ερώτηση:Μπορούν να κουμπώσουν πάνω στις υπάρχουσες βάσεις(330) δίσκοι από Μ3?(μιλάμε το απόλυτο αισθητικό αποτέλεσμα)Θα υπάρχει πρόβλημα με το πάχος του δισκού 325Χ28 σε σχέση με το 325Χ25???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....


πολυ καλη αναβαθμιση στα φρενα σου εκανες φιλε.εγω τοτε που εψαχνα μπροστινα απο 330 ε46 για να βαλω στο δικο μου (328 ε36) δεν εβρισκα και τελικα εβαλα εμπρος απο μ3 ε46 αφηνοντας πισω τα μαμα απο 328.καμια σχεση τα μ3 φρενα.....(ασε που γεμισε η ζαντα χεχε).....
αντε καλοριζικα φιλε και καλα φρεναρισματα.(παντα ομαλα).....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-11, 08:35
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες μόνο τα μπροστά ή και τα πίσω?

Γιατί σε σχέση με καινούριους μαμά δίσκους δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα.
Υπάρχει, αλλά όχι και έτσι. Φυσικά αν είχες τελειωμένα φρένα, εννοείται η διαφορά.

Στις δαγκάνες του 330 δεν μπαίνουν δίσκοι από Μ3.

Edit: Φυσικά και τα φρένα του 330 είναι καλή αναβάθμιση για όλα τα Ε46. Αλλά με καινούρια μαμά φρένα (286χ22, 279χ19) μια χαρά φρενάρει.

λογικο....
η διαφορα ομως υπαρχει εστω και οχι μεγαλη οπως σωστα επισημανες.το διαπιστωσα εγω στο αμαξι μου οπως εγραψα παραπανω.
καλα εγω ειχα και στραβιες δισκοπλακες και με ειχε τρελανει στο τρεμουλο οταν πλακωνομουνα στα φρενα (σπαστικο πραμα) και λεω αφου θα αλλαξω πλακες δε πεταω ενα σετ κομπλε μπροστα απο 330 ε46 που ειναι πολυ καλα φρενα.τελικα εκατσαν τα μ3 ε46 και ειδα το φρενο το αληθινο....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-11, 09:55
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Διαφωνω!

Η διαφορα ειναι τεραστια!Το δυνατο πριν την ενεργοποιηση του ABS φρεναρισμα στα 286χ22 ειναι το μετριο στα φρενα του 330!
Συν το γεγονος οτι εχω καταφερει ουκ ολιγες φορες να "μεινω" απο φρενα με τα 286χ22,πραγμα που δεν επαθα ποτε στα 325χ25

Οσο για τους δισκους απο Μ3 325χ28 δεν μπαινουν στις υπαρχουσες δαγκανες.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-11, 09:55
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Καλημέρα σε όλους,αν διαβάσατε το post θα είδατε οτι το διακωμωδό λίγο.Φυσικά δεν περίμενα οτι θα έβαζα άγκυρες,αλλα το αποτέλεσμα είναι αισθητό.Καμία σχέση με πρίν απλα φρενάρεις και νίωθει την σιγουριά ότι σταματάς ακαριαία σε σχέση με πριν που χοροπηδούσε το πόδι απο το ΑΒS.
Τώρα όσο αφορά τις δισκόπλακες απο Μ3 που προανέφερα,αν βάλω τις βάσεις σε τόρνο και τις ανοίξω λίγο,ελάχιστα δλδ θα έχω πρόβλημα?Γίνεται αυτό που λέω βασικά????Οι δαγκάνες παραμένουν οι ίδιες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-11, 10:07
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω!

Η διαφορα ειναι τεραστια!Το δυνατο πριν την ενεργοποιηση του ABS φρεναρισμα στα 286χ22 ειναι το μετριο στα φρενα του 330!
Συν το γεγονος οτι εχω καταφερει ουκ ολιγες φορες να "μεινω" απο φρενα με τα 286χ22,πραγμα που δεν επαθα ποτε στα 325χ25

Οσο για τους δισκους απο Μ3 325χ28 δεν μπαινουν στις υπαρχουσες δαγκανες.
Να σημειωσω επισης πως και στο 36αρι αλλα και στις αρχες που πηρα το compact,και εχοντας ζησει και στα 2 αμαξια τις διαστασεις των 286χ22,ημουν παντα υπερ των aftermarket δισκων και τακακιων γιατι θεωρουσα τα μαμα "λιγα" για πιεση...οχι σε καποιο πολυπιστονο σετ,αλλα σε αφτερμαρκετ δισκους τρυπητους ή χαρακτους (βλ. brembo) και σε τακακια με ημιαγωνιστικη παστα (βλ. ferodo ds-2500)

Για πρωτη φορα μετα την τοποθετηση των 330 φρενων,και αφου πρωτα ημουν δυσπιστος για το αν θα αντεξουν τα μαμα (ειχα ανοιξει και αναλογο thread τοτε) ειμαι σε θεση να λεω οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος να πας σε κατι aftermarket με αυτο το σετ!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-11, 12:32
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
τωρα ερχομαι να ρωτησω...
στο 36ρι σου προτιμησες φρενα απο 330.γιατι δεν εβαλες απο το M3 ε36?
σημειωνω οτι 325Χ25 ενταντι 315Χ28!
στην ουσια μιλαμε για ενα ποντο σε διαμετρο ,αλλα παχυτερο(που σημαινει οτι ειναι πιο "ξεκουραστο" στη σκληρη χρηση)
με δεδομενο οτι οταν εκανα εγω την αλλαγη μου (απο 286 μονο δισκο σε 300 αεριζομενο) δεν ειδα διαφορα στη δυναμη πεδησης.
δηλαδη εννοω οτι ο ενας ποντος δε σου κανει διαφορα στη δυναμη της πεδησης οσο διαφορα σου κανει το παχος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-11, 12:39
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
και σε τακακια με ημιαγωνιστικη παστα (βλ. ferodo ds-2500)
ds-2000=ημιαγωνιστικη παστα...

ds-2500=αγωνιστικη παστα..
για καποια χρονια το ειχε καταργησει το ds-2000..κ σε πηγαινε απευθειας στο ds-2500..
προ 10ετιας το ds-2000 ηταν το αναλογο σημερινο ds-2500 με τη διαφορα οτι τοτε εκανε τρελλο θορυβο κ τη ζαντα πισσα μαυρη με 2 μολις φρεναρισματα...πραγμα που πλεον το εχει βελτιωσει κατα πολυ..ειτε στο 1..ειτε στο αλλο πλεον..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-11, 12:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ να προσθέσω, πως αρχικά είχα τους μαμά δίσκους και τοποθέτησα σωληνάκια υψηλής πίεσης της Goodridge. Αυτή η αλλαγή ωφέλησε πάρα πολύ την αντοχή στην πίεση.

Από εκεί και πέρα η διαφορά είναι υπαρκτή, αλλά όχι τεράστια. Επίσης πραγματική διαφορά υπήρξε μόνο και με την τοποθέτηση μεγαλύτερων δίσκων και πίσω καθώς το φρενάρισμα είχε χάσει την ισορροπία του.

Δεν είναι τυχαίο που η BMW (και οι άλλοι κατασκευαστές πισωκίνητων) χρησιμοποιούς δίσκους παρόμοιας διαμέτρου εμπρός-πίσω (και μεγαλύτερους κάποιες φορές πίσω) σε όλα τα μοντέλα.

@Geo_3D. Εσύ βρε Γιώργο, είχες φυσιολογικό λόγο να έχεις πρόβλημα καθώς είχες φρένα μικρότερα από τα μαμά και λογικό είναι όταν πιέζεις (και είσαι...πιεστικός) να έχεις λίγο θέμα. Βάλε αν βρείς και πίσω από 325i-ci-ti (294χ19) το carrier(αποστάτη θέλεις μόνο, όλο το άλλο είναι ολόιδιο, ακόμα και τα τακάκια)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.