Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-16, 12:50
micar98 Ο χρήστης micar98 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Μηνύματα: 14
micar98 is on a distinguished road
Πρόβλημα με εγκέφαλο Χ1 2.0i 2011

Γεια σας,

Εχω ενα Χ1 μοντέλο 11/2011, τετρακίνητο με περιπου 45.000 χλμ. Πριν απο κανένα μήνα μου αναψε το λαμπάκι του κινητήρα αλλά μετά εσβησε από μόνο του. Όταν το πηγα για σέρβις μου είπαν ότι έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος και μου έβγαλαν ένα λογαριασμό κοντά στα 2.300 ευρώ. Το αμάξι δεν έχει βγάλει καμία ένδειξη και πηγαίνει κανονικά. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω και αν υπάρχει φθηνότερος τρόποσ επισκευής; Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-16, 22:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Πρέπει οπωσδήποτε να το ελέγξεις και κάπου αλλού γιατι μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχεις βλάβη στον εγκέφαλο και να μην έχεις κανενα πρόβλημα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-16, 12:34
micar98 Ο χρήστης micar98 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Μηνύματα: 14
micar98 is on a distinguished road
Αυτο πιστευω και εγώ. Γνωριζετε συνεργεία που ασχολουνται με κάτι τέτοιο εκτός Σπανού;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-16, 16:09
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δες σε αυτό το thread ποιος είναι κοντά σου. Είναι παραθέσεις των μελών του forum και όχι συνεργασία του.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=25209
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-16, 12:29
micar98 Ο χρήστης micar98 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Μηνύματα: 14
micar98 is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-16, 17:37
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Που εγινε η διαγνωση, στον Σπανο;
Να ξερεις πως καποια προβληματα και καποια check engine που αναβουν, μπορει να 'λενε' για εγκεφαλο, αλλα προερχονται απο αλλου.
Σου μιλαω απο προσωπικη οδυνηρη εμπειρια καθως και στο δικο μου ειχε γινει διαγνωση για εγκεφαλο, οχι στο Σπανο, αλλα σε αλλο εξειδικευμενο, οχι εξουσιοδοτημενο, ομως γνωστο συνεργειο κι υποτιθεται καλο, μου αλλαξαν τον εγκεφαλο με αλλο μεταχειρισμενο, το αμαξι μετα δεν ανεβαζε στροφες, ο κοφτης ειχε μετατοπιστει στις 5000, μου τον ξαναλλαξαν, μετα απο μολις μια μερα χρησης το αμαξι με αφησε, τον ξαναλλαξαν, κρατησε καποιο καιρο και μετα δεν ανεβαζε στροφες, παλι λογω του αλλαγμενου εγκεφαλου.
Τον εβγαλα τον πηγα σε ηλεκτρονικο να μου τον επισκευασει, εμεινα χωρις αμαξι ενα μηνα περσι τετοιο καιρο, γιατι μετα τ αμαξι δεν επαιρνε καν μπροστα, αγορασα εναν μεταχειρισμενο απο Γερμανια ο οποιος μου εμεινε αμανατι, καθως τελικα σε αλλο συνεργειο καταφεραν και τον εκαναν και δουλεψε τον επισκευασμενο εγκεφαλο.
Στο ενδιαμεσο, σε ενα αλλο συνεργειο μου ειχαν κανει τελικα σωστη διαγνωση και για τα αρχικα προβληματα που ειχα με check engine, τρεμουλο και αδυναμια επιταχυνσης κι αυξησης στροφων, τελικα εφταιγε η καλωδιωση του κινητηρα κι οχι ο εγκεφαλος, ο οποιος οπως εγραψα, ειχε ηδη αλλαχτει, χωρις λογο ομως.
Με την αλλαγη της καλωδιωσης εφυγαν τα αρχικα προβληματα, με την λαθος αλλαγη εγκεφαλου, άλλα προβληματα συνεχιζονται μεχρι και τωρα, στον επομενο ιδιοκτητη του αυτοκινητου, με βλαβες και ακινητοποιησεις στη μεση του δρομου και τελικα αντικατασταση του εγκεφαλου με εναν ακομα.
Και γυριζοντας την ιστορια ακομα πιο πισω, πριν την αλλαγη του εγκεφαλου, πριν την αλλαγη της καλωδιωσης, ειχα αλλαξει και 2 φορες MAF, γιατι ετσι, το εβγαλε η διαγνωση. Ή MAF, ή καλωδιωση μοτερ, ή εγκεφαλο, και δωσ του πειραματα στ αμαξι και πειραματα με την τσεπη και τα νευρα μου.
Προσωπικη αποψη, αν θες παρε αλλη μια γνωμη απο καποιο αξιοπιστο εξειδικευμενο συνεργειο, οχι ντε και καλα εξουσιοδοτημενο. Μπορω να σου προτεινω 2 συνεργεια που τουλαχιστον ειχα αξιοπρεπη αντιμετωπιση, σωστες διαγνωσεις και επισκευες κι οχι κοροιδια.
Και επισης αστο τ αμαξι οπως ειναι, μην πειραξεις τιποτα, αστο και μπορει να μη σου ξανακανει κιχ, αστο και στην τελικη αμα σε αφησει, αλλαζεις οτι απαιτειται τοτε, μπορει να μη γινει και ποτέ. Γιατι αμα αρχισεις κι εσυ και σκαλιζεις, θα χασεις, χρονο, χρημα, διαθεση και τ αμαξι σου, τζαμπα, χωρις λογο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-16, 00:22
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Γιάννη γραψε τα συνεργεία που θεωρεις εσύ ότι ειχες καλή αντιμετώπιση κτλ,δεν είναι διαφήμιση είναι η εμπειρία σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-16, 04:04
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εφοσον θεωρειτε οτι ειναι οκ, ειναι τα:

QSDS BMW Mini Service Λ. Τατοιου 45 Μεταμορφωση, με υπευθυνο τον Μανώλη Βασιλάκη και
Voditsos BMW Service Λ. Κ. Παλαμά 108 Καματερό, με υπευθυνους τους Γιαννη και Τασο Βοντίτσο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-16, 09:55
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Επιβεβαιώνω το πρώτο συνεργείο,δεν έχω εμπειρία από το δεύτερο αλλά περνώ τον λόγο σου και την εμπειρία σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.