Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #10  
Παλιά 09-09-07, 19:08
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ όταν άλλαξα έβαλα της castrol την atf. Είχα διαβάσει όλα αυτά που περιγράφεις για τις καλύτερες αλλαγές με την Redline ATF D4 σε κρύο ξεκίνημα κτλπ αλλά είχα διαβάσει και 2-3 περιπτώσεις failure του κιβωτίου. Βέβαια μπορεί να είναι άσχετο αυτό μιας και έχει να κάνει με την σωστή χρήση που κάνεις. Τελικά έβαλα την castrol γιατί αυτή είχε ο λαδάς μου. Αν είχε της redline μπορεί και να έβαζα εκείνη.

Πάντως δεν ξέρω αν παρατήρησες τις παλιές σου βαλβολίνες αλλά καμία σχέση δεν έχουν με την υφή έστω και του λεπτόρευστου λαδιού. Θυμίζουν νερό που κυλάει.
....και εγω είχα διαβάσει για 1-2 περιπτπωσεις καταστροφής αλλά μάλον για τυχαίο γεγονός το βρίσκω παρά για κατι που συμβαινει κατα κανόνα...η redline είχε δώσει μία επιστολή σε κάποιο χρήστη ενος φόρουμ ο οποίος ρωτούσε κατα πόσο συμβατη είναι για χρήση σε σασμάν BMW, και η απάντηση τους ήταν ότι υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές τους... Όπως και να έχει το αυτοκίνητο μου έχει περίπου 55.000 χλμ. και οι βαλβολίνες που έβγαλα από μέσα ήταν σε τραγική κατάσταση... Η αλλαγή ήταν απαραίτητη, από εκέι και πέρα εδώ είμαστε όλοι να δούμε αν υφίστατε θέμα αξιοπιστίας...

Το πολύ πολύ να αλλάξουμε ένα σασμάν...που ξέρεις στην αλλαγή μπορεί να φυτρώσει και καμία ταχυτητα ακόμα....
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.