Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 09-08-05, 12:58
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παιδιά χαλαρώστε λίγο...

Πολλές φορές τα απόλυτα νούμερα και οι επιδόσεις δεν έχουν σημασία...

Η αίσθηση όμως και η αμεσότητα στην επικοινωνία με το M3 e-30 έχουν.

Αφήστε τους ρομαντικούς στην ησυχία τους.

Εγώ πιστεύω πως αυτοκίνητα όπως το Μ3 e-30, Lancia Integralle κτλπ χαρακτηρίζονται από μία έκφραση:

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 09-08-05, 15:44
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver
Παιδιά χαλαρώστε λίγο...

Πολλές φορές τα απόλυτα νούμερα και οι επιδόσεις δεν έχουν σημασία...

Η αίσθηση όμως και η αμεσότητα στην επικοινωνία με το M3 e-30 έχουν.

Αφήστε τους ρομαντικούς στην ησυχία τους.

Εγώ πιστεύω πως αυτοκίνητα όπως το Μ3 e-30, Lancia Integralle κτλπ χαρακτηρίζονται από μία έκφραση:

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...
Πεστα Χρυσοστομε!!
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 09-08-05, 23:10
Το avatar του χρήστη DRIFTER
DRIFTER Ο χρήστης DRIFTER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 423
DRIFTER is on a distinguished road
Mήπως θα έπρεπε να ηρεμήσουμε λίγο αδέρφια και να μην ανοίγουμε υπερβολικά το στόμα μας και λέμε διάφορα?Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς ένα τέτοιο threat μπορεί να φτάσει να τσακωθούν άτομα..... ελπίζω να μην συνεχιστούν τέτοιου είδους post εδώ μέσα γιατί το μόνο που κάνουν είναι ....


Ιnsane εκτός απο το όλες οι αισθήσεις μου μπορείς να πείς και όλα τα χέρια πόδια εν λειτουργία....και το μυαλό όσο έχεις όταν οδηγάς τέτοιο γκαζι

Φίλε μου Kostas Christ και καλά το 318......εγώ που τη πάτησα με 325????αν και πάνε τελικά πάνω απο 2 χρόνια που ήθελα Ε30 τελικά το όνειρό μου πραγματοποιήθηκε...και όσοι νομίζετε ότι θα πλακωθώ κατευθείαν στα drift λάθος....θέλω να το χαρώ πρώτα να πλακωθώ στις βόλτες γιατί ακόμα δεν το έχω πιστέψει....

ε30 αα ρε Σίμο όταν μιλάς για Ε30 ανάβεις φωτιέςςςςςς
__________________
ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ

ΣΩΤΗΡΗΣ H DRIFTER

Κάθε πλατεία και χαρά κάθε στροφή και τρέλα δώσε κλώτσο να γυρίσει το Ε30 να σβουρίσει ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 10-08-05, 04:01
ygkamoulak Ο χρήστης ygkamoulak δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-09-2004
Μηνύματα: 54
ygkamoulak is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk
Αγαπητέ φίλε.
Αν δεν κάνω λάθος (οι πιο ειδικοί να με διορθώσουν), αυτό που επηρεάζει το πόσο καλό πάτημα έχει ένα αυτοκίνητο (στρίψιμο) είναι ο λόγος μεταξονίου/μετατροχίου και όχι μόνο το πόσο κοντό μεταξόνιο έχει. Και το cinquecento έχει κοντό μεταξόνιο, αλλά δεν στρίβει πιο καλά από μια 5άρα. Επιπλέον, γιατί το τετραγωνισμένο αμάξωμα στρίβει καλύτερα? Μπορείς να μας το τεκμηριώσεις αυτό? Κάτι άλλο μάλλον που παραβλέπεις στον παράγοντα στρίψιμο, είναι και η σχεδίαση της ανάρτησης. Έτσι, το σπάνιο και πρωτοποριακό για την εποχή του Μ3 Ε30, έχει "αστεία" ανάρτηση άν το συγκρίνεις με τη σειρά 1 (παραδείγματος χάριν). Έτσι, ένα νέο 130i με 18άρες θα σε περάσει από πάνω σε οποιαδήποτε είδους στροφή. Γι'αυτό, ας χαλαρώσουμε λιγάκι με το υπερόπλο Μ3 Ε30.

Επιπλέον, στο θέμα του WRC. Στο παράδειγμα που αναφέρεις με το Ράλλυ Κορσικής, είναι ένας "αγώνας που κερδίζει η Μ3 από τις άλλες bmw, αλλά τρέχει μόνη της". Έγινε κάποια άλλη προσπάθεια από νεώτερες bmw για να τρέξει wrc, ώστε να συγκρίνουμε πόσο ικανό ήταν το κάθε αυτοκίνητο?

Τέλος βλέπω, ότι οι φίλοι της Μ3 Ε30 αναφέρουν χαρακτηριστικά που κάνουν το αμάξι να ξεχωρίζει και να είναι κεφάλαιο στην ιστορία του αυτοκινήτου, όπως
1. έχει λίγα κομμάτια
2. θριάμβευσε στους αγώνες
3. στρίβει
4. Έχει την 1η κάτω (και τι έγινε???)

Εγώ προσωπικά (αν εξαιρέσεις τις επιτυχίες στους αγώνες) θεωρώ άλλα πράγματα που είναι άξια θαυμασμού σε αυτό το αυτοκίνητο, για την εποχή που κατασκευάστηκε
1. Τετραπετάλουδος, τετρακύλινδρος κινητήρας, αγωνιστικών καταβολών
2. Σπορ σασμάν
3. Άκαμπτο σασσί
4. Αγωνιστική σχεδίαση (φτερά, πορτ-παγκάζ, προφυλακτήρες, "αεροτομή" στην οροφή)
5. Δυνατά φρένα με ABS (εξαιρετικό το ABS του)
6. Κολλητά μπαρ-μπρίζ
7. Ρυθμιζόμενη ανάρτηση
8. Ενισχυμένα άκρα
9. Έξυπνη σχεδίαση εξάτμισης
Συμφωνώ απολύτως φίλε μου για το συνδιασμό μεταξόνιου-μετατρόχιου και προσθέτω όμως και αμαξώματος(κατανομή βάρους κ.λ.π),διαφωνώ όμως στο σχολιό σου για την "αστεία" ανάρτηση του ε30 που αν την απομονώσεις από το συνδιασμό που προαναφέραμε δεν λέει τίποτα π.χ το crx vtec είχε και έχει ίσως από τις πιο εξελιγμένες αναρτήσεις σε αυτοκίνητα παραγωγής βασιζόμενη σε αντιγραφή της formoula 1,παρολαυτά όμως εφημίζετο γιά την χαρακτηριστική ασταθειά του στις στροφές και όχι μόνο, και συγκεκρίμενα από σχόλια επαγγελματίων οδηγών ράλλυ, το ε30 εφημίζετο γιά την "καρτ"αισθησή του και όσον αφορά την υποθεσή σου για τη οποιαδήποτε σειρά 1 με το Μ3 Ε30 στις στροφές επετρεψέ μου να έχω τις άπειρες αμφιβολίες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ygkamoulak : 10-08-05 στις 04:13
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 10-08-05, 08:09
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Ιεροσυλοιοιοιοιοιοιοιοι....Θα πιασουμε ολα τα αμαξια που εχουν βγει μεχρι τωρα απο τη δεκαετια του '20 να τα συγκρινουμε με το Μ6 με αυτο το σκεπτικο και να τα βγαλουμε αχρηστα ολα!!! Αφηστε το το αμαξακι ησυχο, στην εποχη του ηταν απο τα καλυτερα και τωρα παραμενει ενας θρυλος! Τι συγκρινεται δηλαδη σειρα 1 ετους 2005 με τη δεκαετια 80-90?!!!ΓΕΛΟΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΑΛΩ 18ΑΡΙΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 19-11-05, 09:10
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 19-11-05, 18:27
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man

Αη Βασίλη... αυτό έιναι το δωράκι σου για μένα φέτος??? Σ ευχαριστώ... Του χρόνου όμως που θα έιμαι ακόμα καλύτερο παιδί, ελπίζω σε κάτι πιο... χειροπιαστό!!!
Ακούς μουρλόγερε????????????????
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 28-01-09, 12:46
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Νομίζω οτι το κατάλληλο thread για συζητήσεις περι Μ3 Ε30 είναι αυτό..
Ας μπεί στο "classic cars" και ας συνεχιστούν ΟΛΕΣ οι συζητήσεις σχετικα με τον θρύλο της αυτοκίνησης εδω!

Ξεκίνησα να ανοίξω νέο Thread,αλλά όταν είδα οτι υπάρχει αυτό, προτίμησα να το συνεχίσουμε.
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Action Man : 28-01-09 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 28-01-09, 15:12
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Μαγκες καταρχην μην συγκρινουμε τις Ε30/Ε36 με τις Ε46 και υστερα.
Εχουν διαφορετικη φιλοσοφια κατασκευης.Απο την Ε46 και μετα αρχισε να
ανεβαινει αρκετα η ζυγαρια με τα περισσοτερα ηλεκτρονικα,τους 6+ αεροσακους
και ολες τις ενισχυσεις χαρην παθητικης ασφαλειας.
Η Μ3 Ε30 θα ειναι παντα ενας θρυλος.Σαν αμαξωμα ειναι μεν παλιομοδιτικο
αλλα ειναι σαν να ταισε η Motorsport την απλη Ε30 με αναβολικα--και αυτο ειναι καλο.
Η 36αρα ειναι μακραν πιο ωραια απο την απλη Ε30 σε αυτον τον τομεα.
Σαν οδηγικη μηχανη τα λογια ειναι λιγα.Ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα αγωνιστικα
αυτοκινητα ολων των εποχων.Δεν ειναι σχεδιασμενη τοσο για τις απολυτες επιδοσεις
αλλα για την απολυτη οδηγικη εμπειρεια.Τιμονι,πλαισιο,αναρτησεις,κινητηρας ολα ειναι κατασκευασμενα και ρυθμισμενα για την απολυτη οδηγικη απολαυση.
Ενα κλασσικο αυτοκινητο για αντρες,χωρις ηλεκτρονικα....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 29-01-09, 14:45
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Νομιζω η παρακατω φωτογραφια τα λεει ολα. Το ενα ειναι αγωνιστικο (e30 M3) και το αλλο wants to be a racecar.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg BMWWide.jpg (131,3 KB, 120 εμφανίσεις)
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.