Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-10-09, 23:09
Το avatar του χρήστη GREY
GREY Ο χρήστης GREY δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 133
GREY is on a distinguished road
Οταν πρωτοπηρα το Ζ4 ενα βραδυ παραλια μεταξυ περιπτερου με φτιαρι και πλαζ βουλιαγμενης με 4η μεσα χωρις πολυ γκαζι και χωρις ηλεκτρονικα εχασα ξαφνικα το πισω μερος και ευτυχως απλα αφησα εντελως το γκαζι δεν πατησα φρενο και επανηλθα χωρις να γυρισω πολυ με πολυ λιγο αναποδο..ειναι πραγματικα τρομακτικο εκει που δεν το περιμενεις..ειμαι συνηθισμενος και στην εμπροσθια κινηση κι πραγματικα φοβηθηκα..βεβαια και σε ενα γκολφακι 1.6 που ειχα μου συνεβαινε συχνα ομως παντα ενιωθα πως το εχω..το Ζ με φοβισε πολυ..
τα λαστιχα ειναι τετραετιας να σημειωσω και σε αυτο φυσικα παντα φταιει ο ιδιοκτητης..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-09, 01:52
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμ ξέχασα 2 λεπτομέρειες, ευχαριστώ για την επισήμανση.
1) το anti-spin ήταν ενεργοποιημένο. Προφανώς δεν πρόλαβε να κάνει κάτι γιατί το αυτοκίνητο γύρισε σε κλάσματα του δευτερολέπτου, σαν να είχα τραβήξει χειρόφρενο.
Στέφανε για ξεκαθάρισε κάτι, το antispin το είχες ενεργοποιήσει εσύ? Τι εννοείς? Sorry αν σου φαίνεται γελοία η ερώτηση, αλλά το antispin είναι πάντα ενεργοποιημένο, εκτός αν το πειράξεις...

Edit: τώρα το είδα, έχει ξανακάνει την ερώτηση ο Ανδρεας Δραγαζης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 17-10-09 στις 02:00
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-09, 13:16
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Εγω πιστευω οτι στο σημειο που ειχε το περιστατικό ο stefanos πρέπει να είχε μαζευτεί αρκετό νερό με αποτελεσμα το νερο να χτυπησει απο ΄στο κάτω μερος του Μ3 και πισω και να το σηκώσει εστω και πολύ ελαχιστα προς τα πάνω. Σε συνδιασμο με τα φθαρμένα ελαστικά που ειχε, δεν κρατησανε το αμαξι με αποτελεσμα να γίνει αυτό που έγινε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-09, 13:37
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
το σίγουρο πάντως φίλε στέφανε είναι ότι το πιο φάουλ που μπορεί να κάνει κανείς σε ένα ///Μ3 είναι να το αφήνει με τελειωμένα λάστιχα.
κατα 99.9% με τη ταχύτητα που λές οτι πείγαινες και ηλεκτρονικά στο ον το αμάξι σου έφυγε λόγο λιωμένων ελαστικών.
υγ...///Μ3 έχεις δε χρειάζεται να έχεις λιωμένα λάστιχα για να ντριφτάρεις ρε φίλε.πρώτα η ασφάλεια και μετά όλα τ'άλλα!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-09, 17:32
stefanos Ο χρήστης stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-05-2009
Μηνύματα: 13
stefanos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέφανε για ξεκαθάρισε κάτι, το antispin το είχες ενεργοποιήσει εσύ? Τι εννοείς? Sorry αν σου φαίνεται γελοία η ερώτηση, αλλά το antispin είναι πάντα ενεργοποιημένο, εκτός αν το πειράξεις...

Edit: τώρα το είδα, έχει ξανακάνει την ερώτηση ο Ανδρεας Δραγαζης...
Αυτό εννοούσα, ότι δεν το είχα απενεργοποιήσει, άρα δούλευε.

Απλά να ξεκαθαρίσω κ κάτι άλλο: δεν προσπαθούσα να επιταχύνω ή να κάνω καμία εξυπνάδα, πήγαινα με σταθερή ταχύτητα κ χαμηλές στροφές. Επίσης δεν είχα cruise control, το οποίο μπορεί να χτυπήσει μια ξαφνική γκαζιά όταν αντιληφθεί ότι έπεσε λίγο η ταχύτητα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πιστεύω ότι το antispin μπορούσε να κάνει κάτι, γιατί δεν πιστεύω ότι στην πραγματικότητα σπίνιαρε το αυτοκίνητο, απλά ήταν "στον αέρα" (δηλ. σε αυτό το φιλμ νερού που λέτε). Επιπλέον, αν υποθέσουμε ότι ενεργοποιήθηκε το antispin, θα ενεργοποιήθηκε κατόπιν εορτής γιατί επαναλαμβάνω ότι το τετακε έγινε ΠΟΛΥ γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-09, 17:39
stefanos Ο χρήστης stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-05-2009
Μηνύματα: 13
stefanos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστευω οτι στο σημειο που ειχε το περιστατικό ο stefanos πρέπει να είχε μαζευτεί αρκετό νερό με αποτελεσμα το νερο να χτυπησει απο ΄στο κάτω μερος του Μ3 και πισω και να το σηκώσει εστω και πολύ ελαχιστα προς τα πάνω. Σε συνδιασμο με τα φθαρμένα ελαστικά που ειχε, δεν κρατησανε το αμαξι με αποτελεσμα να γίνει αυτό που έγινε.
Αυτό είναι κάτι που θεωρώ πολύ πιθανό κ περίμενα κάποιος να το πει. Μου έχει συμβεί 2-3 φορές με μπροστοκίνητο αυτοκίνητο να πέσω με λίγα περισσότερα χιλιόμετρα σε λιμνούλα κ ο υπερβολικός όγκος νερού που μαζεύεται μεταξύ τροχού κ θόλου να φρενάρει απότομα τον συγκεκριμένο τροχό (π.χ. τον μπροστά δεξιό). Σε αυτή την περίπτωση, το αυτοκίνητο φεύγει ξεφνικά προς τα δεξιά κ (αν είσαι τυχερός κ δεν υπάρχει κανένας δίπλα σου) αφήνεις το γκάζι κ το ξαναφέρνεις στα ίσια. Προφανώς κάτι αντίστοιχο είναι πολύ πιο δύσκολο αν όχι αδύνατο σε πισωκίνητο.
Αυτό εξηγεί κ καλύτερα το πόσο γρήγορο ήταν το τετακε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-10-09, 18:36
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
σε Εγνατία απο Ιωάννινα - Ηγουμενίτσα με το Ε92 και τα λάστιχα καινούργια μόλις έπιανα 120χιλ/ωρα το αμάξι πετούσε. Απλά δεν είχα καθόλου επαφή με το οδόστρομα. Πήγαινα κυριολεκτικά σαν υδροπλάνο. αυτά σε ορισμένα σημεία που μάλιστα δεν μπορούσες να διακρίνεις και φυσικά με καταρακτώδη βροχή. Πριν πείτε οτιδήποτε να πω ότι σε αυτό το ταξίδι που είναι όλο και όλο 80 χιλιόμετρα έκλεισε ο δρόμος 3 φορές. τις 2 απο τετ α κε ΙΧ και μια απο νταλίκα.

Επίσης, είναι παράδειγμα του πως φτιάχνουμε δρόμους ακόμα και σήμερα (και μάλιστα πολυδιαφημισμένους σαν την Εγνατία) και το λέω γιατί έχω πάει με 170χιλ/ώρα σταθερά και καταιγίδα σε Ευρώπη αλλά και Ελλάδα σε άλλα σημεία και το αμάξι (αλλά και άλλα αμάξια μου παλαιότερα) πήγαιναν με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς να μαζεύει ο δρόμος ΠΟΥΘΕΝΑ νερά
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-11-09, 16:41
Το avatar του χρήστη yannisv
yannisv Ο χρήστης yannisv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 400
yannisv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, είναι παράδειγμα του πως φτιάχνουμε δρόμους ακόμα και σήμερα (και μάλιστα πολυδιαφημισμένους σαν την Εγνατία) και το λέω γιατί έχω πάει με 170χιλ/ώρα σταθερά και καταιγίδα σε Ευρώπη αλλά και Ελλάδα σε άλλα σημεία και το αμάξι (αλλά και άλλα αμάξια μου παλαιότερα) πήγαιναν με απόλυτη ασφάλεια και χωρίς να μαζεύει ο δρόμος ΠΟΥΘΕΝΑ νερά
Είμαστε πολύ πίσω σε αυτό το θέμα Πέτρο! Στην Ουαλία το επαρχιακό οδικό δίκτυο είναι ανώτερο της Αττικής Οδού σε κάποια τμήματά του. Απλά είμαστε πολύ πίσω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-11-09, 17:45
Το avatar του χρήστη vagelis1
vagelis1 Ο χρήστης vagelis1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Μηνύματα: 35
vagelis1 is on a distinguished road
Οταν θα αποκτησουμε δρομους στην Ελλαδα τοτε τα αυτοκινητα θα πετανε μισο μετρο πανω απο τον δρομο.Παντως θελει προσοχη οταν οδηγας με βροχη και χιονι εμενα μου αλλαξε λωριδα στην εθνικη απο μεσαια με πεταξε τερμα δεξια το αμαξι που ειχα πριν το ε46 απο νερο και για καλη μου τυχη δεν υπηρχε αμαξι διπλα μου.Με λαστιχα καινουρια και αναρτηση coilover.
__________________
http://www.autostrata.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
hydroplaning


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.