Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-04-06, 20:41
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xeno-318is
Τωρα για το ηλεκτρικο το γκαζι (ντιζατος here) συμφωνω οτι θαχεις καλυτερη αισθηση στο πατημα, αλλα δεν ξερω αν αλλαξεις την πεταλουδα τι θα διαβαζει ο εγγεφαλος για throttle position...
Ο valvetronic δεν έχει πεταλούδα γκαζιού, η ποσότητα αέρα που φτάνει στους κυλίνδρους εξαρτάται αποκλειστικά απο το βύθισμα των βαλβίδων, και μόνο, απο εκεί και το όνομα του. Τωρα να σου πώ την αλήθεια ούτε και εγώ ξέρω κατα πόσο μπορεί να βελτίωθεί η υστέρηση στο γκάζι. Μου φαίνεται ότι μπαίνω σε άγνωστα νερά...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-06, 08:56
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Όσον αφορά τον Si κινητήρα με τα 173 απότι ξέρω θα φορεθεί μόνο στην Ε90 και θα είναι περιορισμένη έκδοση!
Τώρα όσον αφορά την αξιοπιστία του Valvetronic , δεν θα΄έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν οι βελτιώσεις παραμένουν στο πρώτο στάδιο και ο κόφτης στροφών σταθερός .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-06, 09:26
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Τώρα όσον αφορά την αξιοπιστία του Valvetronic , δεν θα΄έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν οι βελτιώσεις παραμένουν στο πρώτο στάδιο και ο κόφτης στροφών σταθερός .
Συμφωνώ απολύτως, ο Valvetronic δεν αρέσκεται στις πολλές στροφές. Ο κόφτης θα μείνει εκεί που είναι...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-04-06, 11:45
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Wink No worries

Παράθεση:
Όσον αφορά τον Si κινητήρα με τα 173 απότι ξέρω θα φορεθεί μόνο στην Ε90 και θα είναι περιορισμένη έκδοση!
Τα ίδια πράγματα ανακοίνωναν κάποτε και για τον Μ42 στις 318is coupe. Η αλήθεια ήταν ότι "φορέθηκε" και στις sedan και στις compact και στις Ζ3. Δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα...
Το θέμα είναι πως θα αποφασίσουν να διαχειριστούν το θέμα του 6κύλινδρου 2.2lt (θα τον καταργήσουν ή θα ακολουθήσει το push-άρισμα των 2.5lt και 3.0lt..)
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-04-06, 20:49
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Το θέμα είναι πως θα αποφασίσουν να διαχειριστούν το θέμα του 6κύλινδρου 2.2lt (θα τον καταργήσουν ή θα ακολουθήσει το push-άρισμα των 2.5lt και 3.0lt..)
Νομίζω πως δεν υπάρχει πια 2.2 κινητήρας.Από τον 4cyl δίλιτρο πάμε κατευθείαν στον 6cyl 2.5.
Όσον αφορά τη χρήση του συγκεκριμένου 2.0si 173hp και σε άλλα μοντέλα,δε ξέρω κατά πόσο θα υιοθετηθεί σαν ιδέα.Αρκεί να σκεφτούμε πως σε Ζ4 και 5αρα χρησιμοποιείται ο "light" 2.5αρης με τα 170.(Ζ4 2.5 και 523i αντίστοιχα)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-06, 01:52
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Wink Για να το μαζέψουμε λιγο...

...το thread (από βελτίωση 2lt Valvetronic ξεκίνησε και κατέληξε σουρωτήρι -sorry Stefos από εμένα ψιλοάρχισε το μπάχαλο) να ξεκαθαρίσω (ή να προσπαθήσω) τι ακριβώς συμβαίνει.
  • Ο νέος si 173hp δεν πρόκειται να περάσει στις Ε60 (η σειρά 5 θα ξεκινάει από 6κύλινδρα), το "μαγαζί" είναι κατηγορηματικό σε αυτό.
  • Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι θα περάσει και σε άλλα μοντέλα (όπου ο ανταγωνισμός με τα νέα JTS -phase 1 or 2- της Alfa Romeo θα είναι σκληρός. Ας ανακοινώνουν τώρα ότι θέλουν!!!
  • Ο 2.5lt των 170hp (όμοια και ο 2.0lt των 129hp) αποτελούν προσωρινές λύσεις. Θα έρθουν νέα ισχυρότερα μοτέρ (λογικά μικρότερου κυβισμού) και αυτά θα αποσυρθούν.
  • Ο 2.2lt αποτελεί κινητήρα βάσης για την Ε60 και αυτό είναι ικανή συνθήκη για να εμποδίζει μια πολύ εκτεταμένη -και ακριβή- εξέλιξή του αφού κάτι τέτοιο θα εκτόξευε την τιμή της βασικής έκδοσης του αυτοκινήτου.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-06, 11:17
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Ναι είναι αλήθεια ότι ξεφύγαμε απο το θέμα. Απλώς ήθελα να δώ αν είχε δοκιμάσει κανείς τίποτα, αλλά μου φαίνεται οτι πάω στα τυφλά... Με το που θα ξεκινήσω τους πειραματισμούς θα κάνω post τα αποτελέσματα. Αναμείνατε το στο ακουστικό σας...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-06, 16:05
Το avatar του χρήστη ANDREAS
ANDREAS Ο χρήστης ANDREAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-07-2005
Μηνύματα: 194
ANDREAS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Ναι είναι αλήθεια ότι ξεφύγαμε απο το θέμα. Απλώς ήθελα να δώ αν είχε δοκιμάσει κανείς τίποτα, αλλά μου φαίνεται οτι πάω στα τυφλά... Με το που θα ξεκινήσω τους πειραματισμούς θα κάνω post τα αποτελέσματα. Αναμείνατε το στο ακουστικό σας...
Φιλε μου εχω ενα 316ι ε46 valvetronic μην του κανεις τιποτε θα το πληρωσεις ακριβα μονο αν θελεις το γνωστο φπε τιποτε αλλο . ειμαι ΠΑΘΩΝ αν θελεις να με ακουσεις ισως ειμαι ο πιο ειδικος (χωρις παρεξηγηση )για αυτο εδω μεσα (δοκιμασα τουρμπο και ακομα το πληρωνω).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-06, 11:52
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Ευχαριστώ Ανδρέα για τις πληροφορίες σου Δεν σχεδίαζα πάντως να καταφύγω σε τίποτα extreme. Για ΦΠΕ με βλέπω, αν και να σου πώ την αλήθεια έχει τρομάξει το μάτι μου με αυτά που ακούω και το σκέφτομαι το θέμα του προγράμματος. Το φιλτράκι που φοράς στο αυτοκίνητο σου ειναι της ΒΜC; Έκανε δουλειά, είχες προβλήματα μαζί του, κέρδος είχες καθόλου;
Φιλικά Στεφανος
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-06, 10:35
Το avatar του χρήστη ANDREAS
ANDREAS Ο χρήστης ANDREAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-07-2005
Μηνύματα: 194
ANDREAS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Ευχαριστώ Ανδρέα για τις πληροφορίες σου Δεν σχεδίαζα πάντως να καταφύγω σε τίποτα extreme. Για ΦΠΕ με βλέπω, αν και να σου πώ την αλήθεια έχει τρομάξει το μάτι μου με αυτά που ακούω και το σκέφτομαι το θέμα του προγράμματος. Το φιλτράκι που φοράς στο αυτοκίνητο σου ειναι της ΒΜC; Έκανε δουλειά, είχες προβλήματα μαζί του, κέρδος είχες καθόλου;
Φιλικά Στεφανος
Φιλε Στεφανε ειναι raid carbon box καλη ειναι αλλα για διαφορετικους λογους εγω την εβγαλα δεν μου προκαλεσε καποιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.