Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 30-12-08, 16:35
Το avatar του χρήστη Vasse
Vasse Ο χρήστης Vasse δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 4
Vasse is on a distinguished road
Παιδιά Καλησπέρα,

Υστερα από 8 μήνες.με 16.000 χλμ, με μέση κατανάλωση 8.0 l/100km, και αλλαγή λαδιών στα 14.000χλμ χωρίς να έχω ένδειξη για συμπλήρωση λαδιών,εχω να πω μονο τα καλύτερα για αυτό τον άσσο μου.

Ωστόσο, χθες το βραδυ εμφανίστηκε κιτρινη ενδειξη για βλάβη κινητήρα.(λειτουργία με μειωμένη απόδοση).Παρκάρω το αυτοκίνητο, και μετά από μια ώρα επιστρέφω να φύγω.
Η ενδειξη αυτή δεν μου εμφανίστηκε ξανά. Σήμερα το πρωι που πήρα το αυτοκίνητο, και πάλι δεν μου εμφανίστηκε η ένδειξη.
Μιλάω με Σπανό, και μου λένε ότι φταίει η βενζίνη που έβαλα την τελέυταία φορά, η οποία πιθανώς να μην ήταν καλή ποιοτικά.

Τι λέτε;Να το αφήσω και αν εμφανιστεί και πάλι η ένδειξη να καλέσω την οδική βοήθεια;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Καλές γιορτές.
  #142  
Παλιά 30-12-08, 16:39
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Κατα 99.9% είναι ακριβώς αυτό που σου είπαν απο το Σπανό...Μάλλον το γέμισες απο κάπου με "πολύ καλή βενζίνη"...
Αντι να καλέσεις οδική καλύτερα άλλαξε βενζινάδικο φίλε μου...Στο προτείνω ανεπιφύλακτα...
  #143  
Παλιά 30-12-08, 18:28
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Εγώ θα πρότεινα να πας το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία να διαβάσουν την βλάβη που έχει κρατήσει ο εγκέφαλος στην μνήμη, και να μην ψάχνεις ούτε για τηλεφωνική διάγνωση, ούτε για διάγνωση απο το φόρουμ... Καλύτερα να είσαι σίγουρος απο το προήλθε παρά να γίνει μεγαλύτερη ζημιά (με τόσα που έχουμε ακούσει για αυτόν τον κινητήρα)
__________________
-CR-
  #144  
Παλιά 31-12-08, 08:01
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Συμφωνώ φίλε.Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο που έσβησε το λαμπάκι.
Εμένα μου είχε ανάψει δυο φορές στο παρελθόν και το πήγα στο εξουσιοδοτημένο για να μου το σβήσουν.Πάντως δεν είναι ανησυχητικό.
  #145  
Παλιά 01-01-09, 12:44
Το avatar του χρήστη mcecl1
mcecl1 Ο χρήστης mcecl1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 47
mcecl1 is on a distinguished road
Αγαπητοί Φίλοι,

Χρόνια Πολλά εύχομαι και ευτιχισμένο το 2009. Τώρα στο θέμα μας, προχτές κινούμενος με σταθερή ταχύτητα (100km/h) σε εθνικό δρόμο το αυτοκίνητο ξαφνικά κόμπιασε, έκοψε μόνο του ταχύτητα και άνψαν οι ενδείξεις του κινητήρα (safe mode) και το τριγωνάκι (suspension control system failure). Έκανα αμέσως δεξιά με αλαρμ, έσβησα τον κινητήρα, έβαλα πάλι εμπρός και οι ενδείξεις εξαφανίστηκαν. Σε άμεση επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα επίσημου Service με συμβούλεψαν να συνεχίσω την πορεία μου αφού οι ενδείξεις είχαν εξαφανιστεί. Έχω κλείσει για αύριο ραντεβού να το κοιτάξουν αλλά διαβάζωντας τα προβλήματα σε αυτό το thread έχω θορυβωθεί μήπως είναι η αρχή με τα γνωστά προβλήματα με το λαμπάκι κινητήρα.

Προτείνετε να ζητήσω αναβάθμιση λογισμικού? Επίσης, πως με συμβουλεύετε να κρατήσω αρχείο για τις βλάβες που τους ενημερώνω ότι έχει το αυτοκίνητο? Ξέρω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν σου δίνουν κάποιο επίσημο έγγραφο της διάγνωσης που έκαναν καθώς και τις ενέργειες αντιμετώπισης της βλάβης.

Στοιχεία αυτοκινήτου: BMW 116i SPORT (3d) Μοντέλο 04/2008, 15000 km's.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
  #146  
Παλιά 01-01-09, 12:55
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasse Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά Καλησπέρα,

Υστερα από 8 μήνες.με 16.000 χλμ, με μέση κατανάλωση 8.0 l/100km, και αλλαγή λαδιών στα 14.000χλμ χωρίς να έχω ένδειξη για συμπλήρωση λαδιών,εχω να πω μονο τα καλύτερα για αυτό τον άσσο μου.

Ωστόσο, χθες το βραδυ εμφανίστηκε κιτρινη ενδειξη για βλάβη κινητήρα.(λειτουργία με μειωμένη απόδοση).Παρκάρω το αυτοκίνητο, και μετά από μια ώρα επιστρέφω να φύγω.
Η ενδειξη αυτή δεν μου εμφανίστηκε ξανά. Σήμερα το πρωι που πήρα το αυτοκίνητο, και πάλι δεν μου εμφανίστηκε η ένδειξη.
Μιλάω με Σπανό, και μου λένε ότι φταίει η βενζίνη που έβαλα την τελέυταία φορά, η οποία πιθανώς να μην ήταν καλή ποιοτικά.

Τι λέτε;Να το αφήσω και αν εμφανιστεί και πάλι η ένδειξη να καλέσω την οδική βοήθεια;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Καλές γιορτές.
Χωρις να θελω να ειμαι κατηγοριματικος για κανεναν η φραση "φταιει η βενζινη" ειναι η πιο ευκολη δικαιολογια να σου πουν.Τα αυτοκινητα πλεον μπορουν να δουλεψουν και με χαλια βενζινη στο υπογραφω.Για σκεψου το λιγο,σου εσβησε το λαμπακι μετα,δηλαδη τι εγινε?Η βενζινη που προκαλεσε το προβλημα ξαφνικα ειναι καλη???
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
  #147  
Παλιά 01-01-09, 13:04
Το avatar του χρήστη mcecl1
mcecl1 Ο χρήστης mcecl1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 47
mcecl1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις να θελω να ειμαι κατηγοριματικος για κανεναν η φραση "φταιει η βενζινη" ειναι η πιο ευκολη δικαιολογια να σου πουν.Τα αυτοκινητα πλεον μπορουν να δουλεψουν και με χαλια βενζινη στο υπογραφω.Για σκεψου το λιγο,σου εσβησε το λαμπακι μετα,δηλαδη τι εγινε?Η βενζινη που προκαλεσε το προβλημα ξαφνικα ειναι καλη???
Φίλε και εγώ αυτό πιστεύω. Μου εμφανίστηκε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον vasse, βέβαια ακόμα δεν μου είπαν τίποτα για βενζίνη αλλά βάζω στο ίδιο βενζινάδικο εδώ και αρκετούς μήνες, το οποίο μάλιστα έχει τρομερή κίνηση. Εαν είχε κακής ποιότητας βενζίνη δεν νομίζω να είχε τόση κίνηση.
  #148  
Παλιά 01-01-09, 18:37
nocarder Ο χρήστης nocarder δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Μηνύματα: 78
nocarder is on a distinguished road
Exclamation

μην ξεχναμε οτι ο κατασκευαστης λεει οτι μπορει να δουλεψει και με 91 οκτανια....μηπως δεν ειναι η βενζινη.μηπως μας λενε οτι πιο ευκολο τους βολευει?
  #149  
Παλιά 01-01-09, 19:20
Το avatar του χρήστη mcecl1
mcecl1 Ο χρήστης mcecl1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-12-2008
Μηνύματα: 47
mcecl1 is on a distinguished road
Παντως αυριο το πρωι που εχω ραντεβου στο service θα δω τι θα μου πουνε απο κοντα και θα ενημερωσω για οποιον τον ενδιαφερει. Καλό ομως θα ηταν οποιος ξερει κατι παραπανω να με καθοδηγουσε στο τι να τους πω
  #150  
Παλιά 04-01-09, 06:27
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Τελικά τι έγινε όταν πήγες στο service?
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.