Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-10, 22:36
Το avatar του χρήστη lazer
lazer Ο χρήστης lazer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-06-2009
Μηνύματα: 4
lazer is on a distinguished road
e 92 καυσαέρια

Γειά σας,
έχω μία e 92 320i, που την αγόρασα τον Απρίλιο του '09 καινούργια.
Πάντα είχα το πρόβλημα με τα γνωστά κομπίασματα στις 1.200 περίπου στροφές κυρίως όταν βρισκόμουν σε μποτιλιάρισμα και το αυτοκίνητο είχε ζεσταθεί. Δεν το θεωρούσα όμως ιδαίτερα σημαντικό μιάς και στο ταξίδι δεν το παρουσίαζε και διάβαζα στο forum ότι είναι πολύ διαδομένο πρόβλημα που συνήθως δεν έχει λύση.
Παρόλα αυτά σε μία αλλαγή λαδιών ανέφερα το πρόβλημα και ζήτησα να κάνουν έλεγχο στο διαγνωστικό. Η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν κάτι και να προσέχω τις βενζίνες. Λόγω πίεσης χρόνου δεν επέμεινα και το άφησα για αργότερα, με κανονικό ραντεβού.
Προχθές πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο άλλης μάρκας που πήγαινα το παλιό μου αυτοκίνητο για να βγάλω ΚΕΚ.
Μέ μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου βγάλουν, γιατί οι εκπομπές μονοξειδίου ήταν 6 φορές πάνω απο το όριο. (απο 0,050 ήταν 3,700 ). Τις ενδείξεις τις είδα ο ίδιος. Επιπλέον καθώς πατούσα σταθερά το γκάζι στις 2.500 στροφές άναψε - για πρώτη φορά - η ένδειξη μειωμένης απόδοσης και οι στροφές έπεφταν στις 1.000 χωρίς όμως να ρετάρει. Αυτό έγινε 2 φορές. Μετά δεν το ξαναπαρουσίασε μέχρι σήμερα.
'Εχω 17.000 χλμ. Ξέρει κανείς αν αυτό είναι επακόλουθο του κομπίασματος ή προήλθε απο τα κομπιάσματα ;
Αύριο έχω ραντεβού βέβαια.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-10, 08:49
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazer Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας,
έχω μία e 92 320i, που την αγόρασα τον Απρίλιο του '09 καινούργια.
Πάντα είχα το πρόβλημα με τα γνωστά κομπίασματα στις 1.200 περίπου στροφές κυρίως όταν βρισκόμουν σε μποτιλιάρισμα και το αυτοκίνητο είχε ζεσταθεί. Δεν το θεωρούσα όμως ιδαίτερα σημαντικό μιάς και στο ταξίδι δεν το παρουσίαζε και διάβαζα στο forum ότι είναι πολύ διαδομένο πρόβλημα που συνήθως δεν έχει λύση.
Παρόλα αυτά σε μία αλλαγή λαδιών ανέφερα το πρόβλημα και ζήτησα να κάνουν έλεγχο στο διαγνωστικό. Η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν κάτι και να προσέχω τις βενζίνες. Λόγω πίεσης χρόνου δεν επέμεινα και το άφησα για αργότερα, με κανονικό ραντεβού.
Προχθές πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο άλλης μάρκας που πήγαινα το παλιό μου αυτοκίνητο για να βγάλω ΚΕΚ.
Μέ μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου βγάλουν, γιατί οι εκπομπές μονοξειδίου ήταν 6 φορές πάνω απο το όριο. (απο 0,050 ήταν 3,700 ). Τις ενδείξεις τις είδα ο ίδιος. Επιπλέον καθώς πατούσα σταθερά το γκάζι στις 2.500 στροφές άναψε - για πρώτη φορά - η ένδειξη μειωμένης απόδοσης και οι στροφές έπεφταν στις 1.000 χωρίς όμως να ρετάρει. Αυτό έγινε 2 φορές. Μετά δεν το ξαναπαρουσίασε μέχρι σήμερα.
'Εχω 17.000 χλμ. Ξέρει κανείς αν αυτό είναι επακόλουθο του κομπίασματος ή προήλθε απο τα κομπιάσματα ;
Αύριο έχω ραντεβού βέβαια.

Ευχαριστώ.
μάλλον μιλάμε για το ίδιο θέμα.
σύμπτωμα πιθανώς της ίδιας δυσλειτουργείας. νομίζω επίσης πως πρέπει και εμέις οι υπόλοιποι να πάμε να βγάλουμε κάρτα καυσαεριών άσχετα αν είναι καινούρια τα αυτοκίνητα προκειμένου να φανεί το πρόβλημα.
θα σε παρακαλούσα όμως να το συνεχίσεις είτε στο ρετάρει και δεν μπορούν να το φτιάξουν είτε στο ρετάρισμα μηχανής....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-10, 12:35
Το avatar του χρήστη lazer
lazer Ο χρήστης lazer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-06-2009
Μηνύματα: 4
lazer is on a distinguished road
Μόλις γύρισα.
Έγινε αναβάθμιση και καταγραφή του συμβάντος . Η ΚΕΚ μου δόθηκε κανονικά.
Μου είπαν να το παρακολουθώ και να επανέλθω αν ξανασυμβεί, (το κόμπιασμα).
Όσο αφορά την μείωση των στροφών μου είπαν ότι ο εγκέφαλος αναγνώρισε ξαφνική και παρατεταμένη αύξηση στροφών του ρελαντί και έδωσε εντολή να επανέλθει στις 1.000 και γιαυτό άναψε η ένδειξη μειωμένης απόδοσης.
Σήμερα έχω μια δουλειά στα Σπάτα και θα το κοιτάξω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-10, 13:36
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις γύρισα.
Έγινε αναβάθμιση και καταγραφή του συμβάντος . Η ΚΕΚ μου δόθηκε κανονικά.
Μου είπαν να το παρακολουθώ και να επανέλθω αν ξανασυμβεί, (το κόμπιασμα).
Όσο αφορά την μείωση των στροφών μου είπαν ότι ο εγκέφαλος αναγνώρισε ξαφνική και παρατεταμένη αύξηση στροφών του ρελαντί και έδωσε εντολή να επανέλθει στις 1.000 και γιαυτό άναψε η ένδειξη μειωμένης απόδοσης.
Σήμερα έχω μια δουλειά στα Σπάτα και θα το κοιτάξω...
για κεκ σκέφτομαι να το πάω σε κανένα δημόσιο κτεο ή ιδιωτικό. να είναι έγκυρο το αποτέλεσμα.για να έχεις και κάτι που αποδεικνύει δυσλειτουργεία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-10, 13:50
Το avatar του χρήστη lazer
lazer Ο χρήστης lazer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-06-2009
Μηνύματα: 4
lazer is on a distinguished road
Σωστά !!! Καλή Σκέψη..

Θα το δούν αλλιώς όταν υπάρχει ΚΕΚ από τρίτους !!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-10, 13:59
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
γιατί τώρα και όσο σύμφωνα με την νομοθεσία δεν βγάζει κανείς κάρτα για τα πρώτα 4 χρόνια( έτσι δεν είναι?) περνάει ντούκου η ιστορία...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-10, 14:06
Το avatar του χρήστη lazer
lazer Ο χρήστης lazer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-06-2009
Μηνύματα: 4
lazer is on a distinguished road
Αυτό δεν το ξέρω, εγώ έχω μείνει στον 1 χρόνο μετά την 1η κυκλοφορία μήπως εννοείς το ΚΤΕΟ ;
Καλό είναι να το κοιτάξεις, το κόστος είναι μηδαμινό 9 € και το πρόστιμο 400 €.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-10, 14:17
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν το ξέρω, εγώ έχω μείνει στον 1 χρόνο μετά την 1η κυκλοφορία μήπως εννοείς το ΚΤΕΟ ;
Καλό είναι να το κοιτάξεις, το κόστος είναι μηδαμινό 9 € και το πρόστιμο 400 €.
μπερδέυτηκα. έχεις δίκιο για κτεο είναι τα 4 χρόνια. κάρτα καυσαερίων κάθε χρόνο και περίπου σε 1 μήνα φτάνω και εγώ τον χρόνο μετά την άδεια...
για να δούμε τι θα μου βγάλει,δίοτι έτσι είναι ένα καλό πάτημα προς την bmw, να το ρυθμίσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-10, 13:05
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις γύρισα.
Έγινε αναβάθμιση και καταγραφή του συμβάντος . Η ΚΕΚ μου δόθηκε κανονικά.
Μου είπαν να το παρακολουθώ και να επανέλθω αν ξανασυμβεί, (το κόμπιασμα).
Όσο αφορά την μείωση των στροφών μου είπαν ότι ο εγκέφαλος αναγνώρισε ξαφνική και παρατεταμένη αύξηση στροφών του ρελαντί και έδωσε εντολή να επανέλθει στις 1.000 και γιαυτό άναψε η ένδειξη μειωμένης απόδοσης.
Σήμερα έχω μια δουλειά στα Σπάτα και θα το κοιτάξω...
τελικά, καμμία εξέλιξη?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-10, 00:38
giannhsdimi Ο χρήστης giannhsdimi δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 2
giannhsdimi is on a distinguished road
γεια σας παιδια!!!
εμενα μου εβγαλε ενδειξη για να παω για καρτα καυσαεριων(λογικα αυτο σημαινει η ενδειξη γιατι δεν την εχει το βιβλιαρακι).
η απορια μου ειναι πως σβηνει αυτη η ενδειξη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.