Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-08, 08:59
pike33 Ο χρήστης pike33 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 25-03-2008
Μηνύματα: 7
pike33 is on a distinguished road
Wink 320 Ε92 coupe συμπλήρωμα ελαίου στα 3,400 Km

Ακούστε παράδοξο.
Στα 3,400 Km Λοιπόν και η ένδειξη λαδιού είναι μόλις λίγο πάνω απο το min. Επομένως είπα να κάνω μία προεργασία στο τι θα αγοράσω (τυπο, τιμη κτλ). Η αντιπροσωπία που αγόρασα το αυτοκίνητο μου έιπε 5w30 Castrol, BMW, Valvoline. Για επιβεβαίωση λοιπόν παίρνω μία δε'υτερη πασίγνωστη αντιπροσωπία όπου με βάση αρ. πλαισίου και τσεκ μου λέει 0w40 και επέμενε. Και εκεί αρχίζουν τα ωραία. Διότι και σε τρίτη αντιπροσωπία που πήρα (γνωστή και αυτή) μου είπαν 5w30. Παρότι οι διαφορές λογικά δε θα είναι μεγάλες, αναρωτιέμαι γιατί ο καθένας τελικά σε αυτή τη χώρα λέει ότι θέλει...Πήγα και έιδα τα Castrol. Tα μεν 5w30 γράφουν for new VW & AUDI engines πράγμα που με κάνει να πιστεύω οτι ίσως η αλήθεια έιναι πιο κον΄τα εδώ αφού και το μοτέρ μου έιναι απευθείας εγχύσεως όπως στους TSI κινητήρες, όταν τα 0w40 γράφουν for high performance engines γενικά και αόριστα. Κάποια βοήθεια παιδία, με το ίδιο μοντέλο τι βάζεται και τι αποτελέσματα έχετε δει όταν η BMW ύποστηρίζει ότι το όριο ανοχής ειναι 700 γρ. ελαίου/ 1000 km.
ευχαριστώ
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 25022008352.jpg (280,9 KB, 42 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-08, 09:19
Το avatar του χρήστη *detari*
*detari* Ο χρήστης *detari* δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 117
*detari* is on a distinguished road
Και εμένα 0-40 μου έβαλαν και δεν καίει σταγόνα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-08, 11:21
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Το ιξωδες του λαδιου δεν εχει καμια σχεση με το αν εχει την εγκριση του κατασκευαστη. Δεν παει να πει οτι ολα τα 5W30 η/και 0W40 κανουν για σενα. Αλλα ναι, υπαρχουν πολλα λαδια και στις δυο κατηγοριες που εγκρινονται, οπως και πολλα 0W30.

Απλως βαλε ενα λιτρο λαδι που να εγκρινεται απο τον κατασκευαστη, ετσι και αλλιως δεν ξερεις τι ακριβως εχεις μεσα τωρα οποτε δεν μπορεις να βαλεις ακριβως το ιδιο λαδι. Οταν κανεις κανονικη αλλαγη λαδιων μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε λαδι εγκρινει η BMW (δεκαδες). Αν εχεις κεφια και λεφτα το καλυτερο λαδι για σενα ειναι το Castrol Edge 0W30.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-08, 11:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μήπως ήθελες να γράψεις Edge 0W-40;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-08, 11:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ήθελες να γράψεις Edge 0W-40;
Υπάρχει και Edge 0W-30 (Νομίζω με το 0-30 μπορεί να έχεις απειροελάχιστα καλύτερη απόδοση, αλλά μπορεί να κάψει)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-08, 12:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ήθελες να γράψεις Edge 0W-40;
Σωστος ο Νικος, Edge 0W40. Το 0W30 ειναι εγκεκριμενο απο την BMW επισης αλλα το 0W40 ειναι με προδιαγραφη LL04. Και τα δυο τα προτεινει αλλα το 0W40 ειναι η πιο καλη επιλογη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και Edge 0W-30 (Νομίζω με το 0-30 μπορεί να έχεις απειροελάχιστα καλύτερη απόδοση, αλλά μπορεί να κάψει)
Θεωρητικα ναι. Πρακτικα απο 5W30 σε 10W60 να πας, διαφορα δεν βλεπεις ουτε καν σε δυναμομετρο. Αν πεσει η θερμοκρασια 5 βαθμους θα ειναι πολυ πιο σημαντικος παραγοντας. Μιλαμε για >0,5% διαφορα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-08, 13:55
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Γνωμη μου αφου δε ξερεις τι ιξωδες εχει τωρα μεσα,για να μην τα αναμιξεις τα ιξωδη (πραγμα πολυ κακο) κανεις αλλαγη με καποια LL04 που απαιτειται απο το μοτερ σου αλλαζεις κ το φιλτρακι και ξερεις τι εχεις μεσα στα σιγουρα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e92, λάδια


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.