Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-04-08, 11:35
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ: Το kit, απ' ότι βλέπω, θεωρείται προαπαιτούμενο για οποιοδήποτε πλάτος ελαστικού, μεγαλύτερο του standard (205). Δηλ. από 225 (περιλαμβανομένου) και πάνω, ασχέτως offset. Oι (επίσημες πάντα) επιλογές σε offset, άλλωστε είναι μόνο δύο: ΕΤ 47 ή 46 που συνδιάζονται με όλες τις προτεινόμενες ζάντες 15 και 16'' και ΕΤ 41 που συνδιάζεται με όλες τις προτεινόμενες ζάντες 17''. Εκεί έχω μπερδευτεί λίγο: Στη σχέση διάστση ζάντας - διάσταση ελαστικού - offset. Ή μήπως δεν σχετίζονται αναγκαστικά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-08, 12:29
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Εχω την εντύπωση ότιο το kit steering angle έχει να κάνει με το πλάτος της ζάντας,και εμμέσως με το φάρδος του ελαστικού,καθώς και με το offset αυτής.

Τα ερωτήματά σου τα απάντησε ο Νίκος-fairytale,απλώς θα επαναλάβω το εξής:
όταν λανσαρίστηκε η Ε36 η διάσταση 205-60-15 θεωρείτο χαμηλού προφίλ.
Από την εμπειρία μου τη μικρή, αγάπησα την αίσθηση ανεμελιάς που μου έδιναν τα 205-60-15 στους κακούς Ελληνικούς δρόμους,και παράλληλα δεν μπορώ να πω ότι είχα σημαντικό πρόβλημα στριψίματος.
Είναι πολύ συγκεκριμένες οι περιπτώσεις που τα λάστιχα με "άφηναν" (στο turn in σε πίστα ή σε δρόμο με πολύ καλό οδόστρωμα...),σε κάθε άλλη περίπτωση έχαναν την πρόσφυση,προτού "μαγουλιάσουν" σημαντικά
Βάζοντας 205-55-16 ομολογώ πως η αίσθηση είναι καλύτερη παντού (όχι κραυγαλέες διαφορές),ενώ οι επιδόσεις είναι αμετάβλητες.Ωστόσο η άνεση έχει επηρρεαστεί αρνητικά,όπως και η ψυχολογία μου όταν περνώ από δρόμους Νεοελληνικούς..

Συνολικά,ως καλό συμβιβασμό μεταξύ σπορ αίσθησης και δρόμου άνεσης,θεωρώ πως τα 205-55-16 είναι άριστη επιλογή,ενώ με την άνοδο σε 17άρια και 225-45-17,μάλλον θα χάσεις περισσότερα από ότι θα κερδίσεις,τουλάχιστον σε νορμάλ is,το οποίο κινείται στους συνηθισμένους δρόμους και πάει πίστα σπάνια ή ποτέ...(o Nick Compact ξέρω ότι διαφωνεί με αυτή την άποψη! )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-04-08, 12:48
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
(o Nick Compact ξέρω ότι διαφωνεί με αυτή την άποψη! )
Δεν διαφωνώ καθόλου doc!! Όλα έχουν να κάνουν με το στήσιμο του αυτοκινήτου, αλλά και με το στυλ οδήγησης Με τα ελατήρια που είχα, το αμάξι δε δούλευε με το 205-60-15, επειδή ήταν πολύ σκληρά. Με λίγα λόγια εκείνη η ανάρτηση τα ξεφτύλιζε λίγο τα ελαστικά. Αφού έστριβα και το αμάξι έγερνε από τα ελαστικά μόνο!! Με το που άλλαξα και πηγα σε 17, χωρίς να κάνω άλλη αλλαγή... το αμάξι έγινε τελικά αυτό που ήθελα! Τραπέζι! Από άνεση όμως ουδέν σχόλιον!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-04-08, 16:46
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Λοιπόν, να σας πω κι' εγώ, δεν θα το έψαχνα το ζήτημα εάν δεν με είχαν προβληματίσει τα παρακάτω:
α) Το αυτοκίνητο, μετά από 12,5 χρόνια, αφού αποφάσισα να το κρατήσω, χρειάζεται κάποια αισθητική και λειτουργική αναβάθμιση, έτσι δεν είναι; Έτσι λοιπόν, μετά από αντικατάσταση όλης της ανάρτησης με Motorsport, κοιτάζω τι καλύτερο μπορώ να κάνω με τους τροχούς.
β) Η εξέλιξη κατευθύνεται με ραγδαίους ρυθμούς προς όλο κα πιό χαμηλά προφίλ - χωρίς, απ' ότι ψυλιάζομαι να είναι απαραίτητο από πλευράς λειτουργικής. Τι να πεις, για παράδειγμα, όταν προσφέρεται σαν επιλογή από την ΒΜW το ελαστικό 225/45 ZR 17 σε 316 E9x - και μη χειρότερα. Το αποτέλεσμα της τάσης (μόδας) αυτής είναι γνωστό: Δεν βρίσκεις ζάντα "μουράτη" σε 15, ούτε σε 16''... Σε λίγο τις διαστάσεις αυτές θα τις βρίσκουμε μόνο στην κατηγορία "classic cars" ή "οld fashioned"...
γ) Ίσως όμως κάποιος πει: "Ρε φίλε, καιρός να συνειδητοποιήσεις πως είσαι ήδη classic car και ν' αράξεις στην κατηγορία σου (και στα κυβικά σου - κυριολεκτικά...). Υπάρχει όμως κάτι πιό σημαντικό από τη "μούρη": Στις διαστάσεις 15'' (205/60 R 15) και 16'' (205/55 R 16) δεν βρίσκει κανείς πλέον παρά ελαστικά της μεσαίας κατηγορίας (αύριο - μεθαύριο θα υπάρχουν μόνο κατηγορίας "economy"!) Μοναδική εξαίρεση η Michelin με το Exalto που βγάζει και σε 205/55 R 16. Για πόσο καιρό ακόμα, άραγε; Continental μόνο το Premium. Φοβάμαι πως σε μερικά χρόνια θα ψάχνω μόνο σε αναγομωμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-04-08, 20:19
jimbo Ο χρήστης jimbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Μηνύματα: 129
jimbo is on a distinguished road
οχι φιλε μου... σε 16αρα ζαντα, βγαινουν και αλλα σπορ ελαστικα, μου ερχετε στο μυαλο το ΤΟΥΟ Τ1R.ειναι και αλλα σιγουρα... εγω παντως αλλαξα στο Ε36 μου ζαντες, και εβαλα 16αρα, και ειχε πανω λαστιχο 225-50-16. κοιταξα το ταμπελακι που εχω στην πορτα μου, και η αντιπροσωπεια δινει αυτη την διασταση. αρα δε νομιζω να χρειαζεται το κιτ που λετε για να σταματαει το τιμονι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-04-08, 21:50
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
H BMW δίνει το steering angle kit ως υποχρεωτικό και για διαστάσεις 225 (225/50 R 16, 225/45 R 17) - RealOEM.com - . Εσύ δεν έχεις πρόβλημα; Θεωρητικά πρέπει να βρίσκει το λάστιχο στο εσωτερικό του θόλου, με το τιμόνι "διπλωμένο" τέρμα δεξιά ή αριστερά...
Όσο για την επιλογή ελαστικού, ζητώ συγγνώμη, δεν το διευκρίνισα: Η γκάμα από την οποία επιλέγω είναι περιορισμένη σε Michelin (1) και μετά Continental, Fulda & Dunlop (αναλόγως τύπου) - τέλος.
225/50 R 16, απ' όσο έχω αντιληφθεί είναι μια διάσταση που σπανίζει στην κατηγορία που κοιτάω... Πάντως στις δύο πρώτες επιλογές μου (Michelin Exalto & ContiSportContact 2) δεν υπάρχει. Εσύ τι έχεις βάλει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-04-08, 23:21
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Προχώρα σε 215-45-17 ή 225-45-17... Θα βρεις την υγεια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-08, 23:58
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Το ένστικτό μου - αλλά και τα τεκμήρια που κατέθεσα στο προηγούμενο post μου - με κατευθύνουν ν' ακολουθήσω την συμβουλή σου Nick, με την οποία, άλλωστε, συμφωνούν οι περισσότεροι. Με προβληματίζουν όμως τα επιχειρήματα και η εμπειρία του tsilis: Αναφέρεται σ΄αυτό ακριβώς που φοβάμαι: Μήπως αυτά που θα χάσω είναι περισσότερα απ΄αυτά που θα κερδίσω. Και εξηγούμαι: Δεν είμαι δυσαρεστημένος από την απόδοση και τις επιδόσεις των 205/55 R 16 (Michelin Exalto) που φοράω τώρα. Πιθανόν με τα 225/45 R 17 να μπορώ να ανεβάσω λίγο τα όρια... Δεν είμαι διατεθειμένος όμως να θυσιάσω πάνω από 5% - και πολύ λέω, 3% καλύτερα - σε επιτάχυνση / ρεπρίζ και άνεση (αλλά και οικονομία), γιατί, απλά, δεν έχω... περίσσευμα σε τίποτα απ' αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-04-08, 04:40
jimbo Ο χρήστης jimbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Μηνύματα: 129
jimbo is on a distinguished road
φιλε αντωνη οχι, δεν εχω κανενα προβλημα. να σου πω βεβαια πως το αμαξι μου δεν ειναι χαμηλωμενο, απλα φοραει τα sport bilstein. φοραω αυτα που προειπα, TOYO T1R. τρελο κολλημα με το συγκεκριμενο λαστιχο. σε αλλο αμαξι που ειχα, ειχα βαλει αυτα, και μετα εβαλα τα michelen pilot, ε και απλα κοντεψα να σκοτωθω. καμια σχεση με τα τουο.
ααα, και κατι αλλο, παρατηρησα πως εχουν πολυ πιο καλη ποιοτητα κυλησης, και πολυ λιγοτερο θορυβο απο τα michelen. εχουν ομως ενα μειονεκτημα. η γομα τους ειναι σχετικα μαλακιά, και φθυρονται σχετικα γρηγορα... θα στα προτεινα παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-08, 00:01
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Τελικά, ψάξε - ψάξε, όλο και κάτι βρίσκει κανείς... Ανακάλυψα λοιπόν, έστω και κάπως καθυστερημένα, πως το θέμα έχει συζητηθεί - και... εξαντληθεί, θα έλεγα - σχετικά πρόσφατα εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=10253 κάτω από τον... παραπλανητικό τίτλο "Αντιστρεπτικές", όπου μπαίνουν επί τάπητος όλα τα θέματα ανάρτησης και τροχών. Συμπέρασμα: Τρικυμία εν κρανίω!!! Τα κριτήρια υποκειμενικά και οι συνδιασμοί που μπορεί να κάνει κανείς πειραματιζόμενος για να προσεγγίσει την δική του (υποκειμενική) τελειότητα, είναι περισσότεροι απ' όσους προλαβαίνω να δοκιμάσω στην παρούσα ζωή!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.