Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-17, 19:34
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
E46 318i(pre-facelift) vs 316i(facelift)

Καλησπερα και καλως σας βρηκα ως νεο μελος!!!

Εχω e46 318ci(pre-facelift) 19αρι 8βαλβιδο και αργοτερα θα χρειαστει να αγορασουμε(σαν οικογενεια) ενα 2ο αυτοκινητο.Προφανως και θα ειναι BMW.Το ερωτημα που εχω ειναι το εξης:Αξιζει η αγορα ενος 316i facelift?(για το 18αρι το valvetronic μιλαω)Απο θεμα επιδοσεων θα δω διαφορα? Η ενα 19αρι ειναι καλυτερο? Οσον αφορα αξιοπιστια γνωριζω το οτι to 19αρι(και γενικως τα 8βαλβιδα 46αρια)ειναι πιο ανθεκτικα,ομως αυτο που με απασχολει ειναι οι επιδοσεις.Το δικο μ ειναι 118 αλογα και το 18αρι-16βαλβιδο με valvetronic συστημα που υποτιθεται οτι θα επρεπε να ειχε περισσοτερα αλογα εχει μολις 116 απ οσο γνωριζω και αυτο με ανησυχει.Δεν εχω μπει ουτε οδηγησει ποτε facelift 316i....Η γνωμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-17, 23:00
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα κ καλως ηρθες στην παρεα!
Εχω την εντυπωση οτι το 1.8-16ν valvetronic ειναι αρκετα πιο γρηγορο απ τα 1.9-8ν μοτερ που δεν ειναι vanos..παντως πολυ πιο αξιοπιστο το m43b19!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-17, 23:48
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Καλως ηρθες...το 16βαλβιδο θα εχει πιο πολυ νευρο/αρπαγμα...μην περιμενεις τρελες διαφορες ομως...οσο για το θεμα αξιοπιστιας ειναι ολα θεμα χρησης και συντηρησης και μιας και πας σε μεταχειρισμενο ετσι και αλλιως δε θα ξερεις το παρελθον του οποτε μην τρελαινεσαι κιολας...απλα να εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλη κατασταση...ουτως η αλλως αυτα τα μοτερ ειναι φτιαγμενα για πολλες χιλιαδες χιλιομετρα και οχι για επιδοσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-17, 01:07
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Sorry, αλλά χωρίς παρεξήγηση, αδυνατό να καταλάβω τι σημαίνει νεύρο και άρπαγμα σε έναν κινητήρα με 116ps, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για διαφορές σε σχέση με το 1.9 με με τα 118ps. Με βάση τα specs ο 1.9 είναι (ελάχιστα) ελαφώς γρηγορότερος (https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_(E46)). Από την άλλη είναι ο 16v είναι λιγάκι πιο σύγχρονος...

Για την αξιοπιστία του μπλοκ, ούτε λόγος... Όπως ήδη γνωρίζεις ο Μ43Β19 είναι σκυλί του πολέμου, που δύσκολα ένα vanos κινητήρας μπορεί να φτάσει... Και όχι δεν είναι μόνο θέμα συντήρησης, ειδικά αν μιλάμε για μεταχειρισμένα με άπειρα χιλιόμετρα που στο 95% των περιπτώσεων δεν μπορείς να ξέρεις τι και που. Για τα περιφερειακά του κινητήρα (και όχι μόνο) τα πράγματα φαντάζομαι είναι το ίδιο άθλια -μπορείς να δεις και εδώ... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=23038 - αν και για να έχεις e46 μάλλον τα ξέρεις από πρώτο χέρι...

Τέλος, δεν ξέρω τι σε απασχολεί σε επιδόσεις ενός κλασσικού οικογενειακού με 116 άντε 118 άλογα, εκ των οποίων ένα 15-20% έχει ήδη αποδημήσει από τους προηγούμενους κατόχους... Πραγματικά εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις, αν και προσωπικά θα με απασχολούσε περισσότερο η κατάσταση του οχήματος και μόνο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 19-01-17 στις 01:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-17, 08:47
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Συμφωνώ με τον tsalin
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-17, 18:11
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Δεν ειπα νευρο...ειπα πιο πολυ νευρο...συγκριτικα παντα..το 16βαλβιδο αρπαζει πιο καλα απο χαμηλα και κραταει καλυτερα ψηλα σε σχεση με τα 8βαλβιδα που κρεμανε νωριτερα...ειπαμε ομως ελαχιστες διαφορες..δεν ξερω αν αναφερεσαι σε αυτο που ειπα αλλα...οσο σκυλι του πολεμου και να ειναι..που οντως ειναι..δεν μπορω να φανταστω ενα μοτερ να αντεχει κρυα πατηματα, αλλαγη λαδιων καθε 3 χρονια, και με λαδια απο τα λιντλ...και να βγαζει 400 χιλιαδες χλμ..με την προυποθεση παντα οτι μενει κλειστο..οχι οτι το επισκευαζουμε καθε μερα...επισης συμφωνουμε απολυτα ...οπως ειπα αλλωστε ειναι αμαξια για χιλιομετρα και οχι για επιδοσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-17, 19:07
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
εγω θα πω κατι αλλο....ειτε το 8βαλβιδο ειτε το 16βαλβιδο αυτα τα μοτερ ειναι λιγοψυχα με μικρες ιπποδυναμεις αργες επιταχυνσεις και βαρυ σκαφος.σαν μοτερ το 8βαλβιδο θεωρειται αξιοπιστο και απο την αλλη το 16βαλβιδο λιγο πιο συγχρονο και ισως λιγο πιο οικονομικο λογο βαλβετρονικ.απο θεμα επιδοσεων δεν μπορω να απαντησω γτ δεν εχω οδηγησει ποτε το 8βαλβιδο αλλα απο οσο ξερω οι τελικες ταχυτητες ειναι κοντα με ισως μια μικρη υπεροχη στο βαλβετρονικ λογο πιο φρεσκου κινητηρα.το μονο που θα πω ειναι οτι οδηγησα προσφατα ενα 316 αλλα με το 1600 μοτερ και η δυναμη του απο τα 80 μεχρι τα 130 μου φανηκε σχετικα αργη.βεβαια δεν μπορω να εκφρασω απολυτα γνωμη σε αυτο γτ ειμαι και εγω κατοχος ε46 αλλα με 330μοτερ και δεν μπορω να κανω συγκρισεις.αυτο θα ειναι καλυτερα να το απαντησει καποιος φιλος που εχει οδηγικη εμπειρια απο αυτο το μοτερ.απο εκει και μετα μεγαλο ρολο θα παιξει και η κατασταση του αυτοκινητου γτ μην ξεχναμε πλεον οτι τα 46αρια κουβαλανε και μια δεκαπενταετια στο σκαφος και στο μοτερ.εγω ειμαι υπερ του 316 1,8 το θεωρω πιο φρεσκο μοτερ και πιο εξελιγμενο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-17, 22:20
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα σχολια σας
Πιστευω πως καλυφθηκα κατα πολυ μεγαλο ποσοστο!
Οταν με το καλο ερθει ο καιρος θα το ψαξω καλα σε θεματα καταστασης κλπ οπως αναφερατε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.