Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-08-09, 00:47
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω slip ειναι κατι που καιρο θελω να το μπαξω... εχω ομως την επιφυλαξη μη και τυχον επηρεασει την εργοστασιακη εγγυηση?
Το εχω (νομιζω) 1+ χρονο αν θυμαμαι καλα..δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα.
Επισης η εγκατασταση του ειναι ευκολη, το γκαζι ειναι συρταρωτο. Το τραβας αριστερα να το παρεις στα χερια, βαζεις το booster αναμεσα στο γκαζι και τη φυσσα και ξαναβαζεις το γκαζι δεξια μεσα.

Αν θες να το πας στην αντιπροσωπεια, σε 2' το εχεις βγαλει.


BTW διορθωση...Vanos εχω οχι Valvetronic, αρα καλυτερα να απαντησει καποιος αλλος σχετικα με το valvetronic!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-09, 01:01
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Το spint booster ΛΟΓΙΚΑ αλλάζει το σήμα που λέει στον εγκέφαλο ΠΟΣΟ γκάζι πατάς, οπότε ΛΟΓΙΚΑ δεν έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με το άνοιγμα της πεταλούδας, αλλά το πόσο γκάζι καταλαβαίνει ο εγκέφαλος ότι θες.

Οπότε ΛΟΓΙΚΑ (και με ΠΟΛΛΕΣ παραδοχές, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑδε βρίσκω το λόγο να ΜΗΝ δουλεύει σε valvetronic) πρέπει να δουλεύει. Και με την ΙΔΙΑ λογική (ΑΝ μετράει η ECU με τον ίδιο τρόπο την απαίτηση για γκάζι, ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύει και σε πετρέλαιο, καθώς και σε οποιοδήποτε όχημα διαβάζει το γκάζι με ηλεκτρονικό τρόπο)

Για την εγγύηση ΔΕΝ ξέρω, αλλά κατά 101% την ακυρώνειlol.

Οπότε κούμπωμα ξεκούμπωμα και είσαι οκ.

Το να δημιουργεί άλλες ζημιές στο μοτέρ ΠΟΛΥ αμφιβάλλω, καθώς η γκαζιέρα και ο πομπός δίνουν στην ECU ΜΟΝΟ την πληροφορία ΠΟΣΟ γκάζι θες, ΑΥΤΗ την πληροφορία αλλάζει το sprint booster.

Οπότε ότι ζημιά προκαλεί το απότομο πάτημα του γκαζιού άλλο τόσο προκαλεί και το μαραφέτι.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-09, 01:28
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
τα μπουστερς λειτουργουν σε οποιοδηποτε ηλεκτρικο γκαζι ασχετως αρχης λειτουργιας βαλβιδων...
γι αυτο και δε βγαινουν μονο για μπεμβε αλλα για οποιοδηποτε ηλεκτρικο γκαζι...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-09, 04:32
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
Bασιλη εφοσον ειναι αξιοπιστο και δεν σου δημιουργησει καποιο αλλο προβλημα κυριως με τους μετρητες αερα (γιατι θα γινεται αποτομη εισαγωγη αερα) προτεινω να το βαλεις.

Στην καταναλωση δεν θα δεις καμια διαφορα καθως μετα απο λιγο καιρο θα το συνηθισεις και δεν θα πατας το γκαζι παραπανω απο οσο πρεπει, επιφυλασσομαι βεβαιως στο οτι θα σου αρεσει αυτη η αποκριση των πολλων κυβικων και θα πατας ακομα περισσοτερο οποτε θα καις και κατι παραπανω αλλα δεν θα φταει το σπριντ μπουστερ!

Εγω αν θα το εβαζα συμφωνα με οσα ειπα παραπανω.
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-09, 06:51
chris z3 Ο χρήστης chris z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 263
chris z3 will become famous soon enough
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
για πειτε και σε τι τιμες μπορουμε να το βρουμε αυτο βρε παιδια....
ναι...για πειτε.......αν ενδιαφερεται επεισης να μου χορηγησει καποιος.....δεκτο.........
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-09, 08:15
Το avatar του χρήστη georggge46
georggge46 Ο χρήστης georggge46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2005
Μηνύματα: 548
georggge46 has a spectacular aura aboutgeorggge46 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sLip Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να απαντησει καποιος αλλος σχετικα με το valvetronic!
Μπαινει σε valvetronic χωρις κανενα προβλημα ! Αντιπροσωπος ειναι ο Μπουλεκος στην Μεταμορφωση .
__________________
οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-09, 08:56
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το button το κρινω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ......
Οταν το πρωτοέβαλα το SB πριν 2-3 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς), ο Boulekos (ο κος Γιάννης) δεν πουλούσε το "εξάρτημα" με διακόπτη.

Οταν μου το τοποθέτησε για 5-λεπτη δοκιμή (γίνεται κι αυτό χωρίς καμιά υποχρέωση) το Ζ3 (3-λιτρο τότε) "πηδούσε", στο ξεκίνημα ήταν ουσιαστικά "ΟΝ-OFF" και στις γρήγορες αλλαγές "ψηλά", μέχρι και σ'αυτήν απο 3η σε 4η, ξεκολούσε πίσω (ΟΚ σε δρόμο όχι σαν της Α.Ο.).

Πλάκα είχε, πολύ εντυπωσιακό και φουντωτικό ήταν αλλά απ'την δοκιμή κιόλας είπα του κ.Γ.Μπουλέκου οτι αν δεν βρούμε τρόπο να το απενεργοποιείται, δεν θα το έβαζα.
Τότε μου πρότεινε την μεσολάβιση ενός διακόπτη (ως μικρή πατέντα).
Πλήρωσα κάτι παραπάνω (τοτε νομίζω +80 ευρώ) και τοποθετήθηκε με διακόπτη και όλα ΟΚ (βέβαια μετά την τοποθέτηση του κομπρέσορα, ουδέποτε τόλμισα να το ενεργοποιήσω...)

Από τότε φαίνεται οτι η λύση του διακόπτη ήταν σε μεγάλη ζήτηση και απ'ότι μαθαίνω, το SB πωλείται πλέον και με διακόπτη.
Οποιοι το αποφασίσετε, μην κάνετε λάθος και το πάρετε χωρίς διακόπτη, στην πορεία, θα το καταλάβετε και θα πάτε να τον βάλετε (με λίγο μεγαλύτερο κόστος φαντάζομαι).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Καποτε ο συμφορουμιτης DEEPBLUE....ειχε πει...αυτο ελειπε απο το αμαξι μου.....
Μιλούσε για το 46-άρι 330xi που έχει (και όχι για το Ζ3 του, αν και νομίζω οτι και σ΄αυτό το έχει).
Πράγματι, το έβαλε όταν το είχα βάλει κι'εγώ και του πρότεινα να το δοκιμάσει για να γίνει λίγο πιο "ζωντανό" το Ε46 στο ξεκίνημα.
Ετσι κι'εγινε αλλά τελικά και εκεί μπήκε διακόπτης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τελειωνοντας......μεσ την πολη OFF......βγαινοντας σ ανοιχτους δρομους απαραιτητα ON....!
Βασίλη και κατά τις νυχτερινές "βόλτες" στην πόλη, πάλι στο OFF θα το'χεις ?
Για να το δώ αυτό...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Για διαφορες σε 100αρια-400αρια ή χλμ....επειδη μετρο συγκρισης μου ειναι ο συμφορουμιτης GEO......οταν με το καλο βρεθουμε καπου ...θα ανοιξουμε και με ON και με OFF και θα ποσταρουμε εντυπωσεις...
Σε "αντιπαράθεση" με τον Geo, δεδομένου οτι ο τύπος (ειδικά στο κόκκινο γ@.... που το ξέρει καλά) στις αλλαγές κάνει χρόνους όπως τα αντίστοχα συστήματα με διπλό συμπέλκτη (δεν "παίζεται" το χέρι του), το SB θα σε βοηθήσει σε κάτι δέκατα του δευτερολέπτου.
Στην θέση σου, θα ξεκινούσα (απο στάση) με το SB στο OFF και πρίν άλλαζα σε 2α, θα το ενεργοποιούσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Special THANKS to Vanvic για την ευγενικη χορηγια-χειρονομια του...
Σ΄'ευχαριστώ Βασίλη για τα καλά σου λόγια αλλά έτσι όπως το γράφεις, αυτοί που δεν ξέρουν θα νομίζουν άλλα...
Δεν σου του έκανα και δώρο.
Ευχομαι να το χαρείς μέχρι να γίνουν και τα "χοντρά"... (γιατί τότε, αχρείαστο θα'ναι... )
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-09, 11:28
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
να επισημανω οτι μετα απο τελευταια επικοινωνια με Μπουλεκο.....η τιμη εχει διαμορφωθει στα 220+ και αν τοποθετησει και διακοπτη + 50 ευρω......Τον διακοπτη - μπορειτε να τον αγορασετε μονοι - και να τον τοποθετησει ενας ηλεκτρολογος....με κανα εικοσαρικο κοστος και να παρετε και μπουτον της αρεσκειας σας.....

οφ τοπικ.....Βαγγελη...το να μην δεχεσαι χρηματα, να λες μονος στον μαστορα σου....βγαλτο και βαλτο εκει....και να παιρνεις-με το ζορι- ενα τυπικο ποσο....ειναι χορηγια κατ εμε.....να σαι καλα!!

οσον αφορα τον GEO....μονο για 2ες με κοβω....το κοκκονακι ραβει απο σταματημενο....αρα το μπουστερ δεν θα μπορει να ανταπεξελθει με τοσο βαρος...!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-09, 11:57
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
να γινουν τα grpoup buy...... βλεπω ενδιαφερον....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-09, 12:26
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
το ειχα κι εγω για ενα φεγγαρι αυτο το εξαρτημα, με κουμπι φυσικα.

συμφωνω με τις παρατηρησεις του βασιλη. κι εγω τις ιδιες εντυπωσεις πανω-κατω αποκομισα.
μεσα στην πολη και στο παρκαρισμα ειναι μειον αφου κανει το αυτοκινητο αποτομο οσο λιγο γκαζι και να εχεις.
στην εθνικη ηταν καλο αφου για την ιδια διαδρομη του πενταλ ειχε καλυτερη αποκριση, προκαλουσε τρια κατεβασματα στο smg (αντι δυο) και εκανε το προσπερασμα πιο γρηγορο.

σε στροφες ομως ηταν οτι χειροτερο. το αποτομο ανοιγμα σε συνδυασμο με την αρκετη δυναμη εκανε το αυτοκινητο μη οδηγησιμο...

οταν εβαλα προγραμμα και η αποκριση διορθωθηκε απο εκει οι γερμανοι το εβγαλαν (οταν το ειδαν μαλιστα εβαλαν τα γελια).

πρακτικα οπως εχει ξαναγραφτει, δεν κανει απολυτως τιποτα απο πλευρας χρονων ή βελτιωσης (αφου σε τετοιες συνθηκες το γκαζι μας ειναι ουτως ή αλλως εντελως ανοικτο).

αμφιβαλω αν καποιος με μικρου κυβισμου και ιπποδυναμης αυτοκινητο (οπου αναγκαστικα δουλευει πολυ το γκαζι) θα δει διαφορα.
σε πιο δυνατα αυτοκινητα που οδηγουνται με προσεκτικα και μικρα πατηματα στο γκαζι, σιγουρα θα δωσει αλλη αισθηση.
και επειδη οι περισσοτεροι εχουμε μαθει να οδηγουμε χωρις τσαρουχιες, αυτο το εξαρτημα μας "κοροϊδευει", χωρις να αλλαξουμε συνηθειες.

αν αρχισετε να μην ειστε "ευγενικοι" με το πενταλ και να το "τσαρουχωνετε", θα δειτε τα ιδια ακριβως αποτελεσματα. και δωρεαν μαλιστα...
(με τη δεουσα επιβαρυνση στην καταναλωση φυσικα, οπως ειπε και ο βασιλης)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.