Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-08-10, 08:37
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Εγώ όταν φρενάρω απότομα στ 36αρι μου με ταχύτητα μου τρέμει το τιμόνι τι λέτε θέλει εξαέροση?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-10, 09:57
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
έτσι ξαφνικά εμφανίστηκε αυτό το τρέμουλο στο φρενάρισμα? η είχε προηγηθεί κάποια αλλαγή?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-10, 12:21
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι ξαφνικά εμφανίστηκε αυτό το τρέμουλο στο φρενάρισμα? η είχε προηγηθεί κάποια αλλαγή?
Έχουν αλλαχθεί τα πίσω φρένα κομπλε ένα ημημπαρο εμπρός έχει γίνει έλεγχος μπροστινού συστήματος αλλαχθηκαν ζάντολαστηχα(ήταν στραβες οι 3 ζάντες) κ έχει γίνει ζυγόστάθμευση κ ευθυγραμμίση.Πριν γίνουν αυτά το τιμόνι ψηλόέτρεμε ενκίνηση κ με το πάτημα του φρένου τώρα μόνο όταν πάταω έντονα τα φρένα με ταχύτητα ειδικά όταν ζεστάθουν
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-10, 14:21
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Πάρα πολλές αλλαγές και δυστυχώς όλες τους μπορεί εν δύναμη να είναι υπαίτιες για τα προβλήματα.
Τις έχω κάνει και εγώ με τα ίδια αποτελέσματα άλλα με την διάφορα ότι εγώ είχα τρέμουλο στα πολλά χιλιόμετρα όταν χάιδευα το φρένο.Αυτό το πρόβλημα το έλυσα με την βοήθεια ενός πολύ καλού μάστορα χωρίς να αλλάξω τίποτα.
Όταν το πατάς με δύναμη και το κάνει αυτό ίσως να είναι μονό από το μπροστινό σύστημα,με το ιμιμπαρο που άλλαξες μονό το ένα η και απο την ευθυγράμμιση.
Θεωρητικά δεν θα βγάλεις άκρια από μάστορα σε μάστορα.
Θα σου έλεγα να βρεις έναν τρόπο να ελέγξεις πρώτα όσα μπορείς εσύ πχ να αλλάξεις τα ζαντολαστιχα από ένα φιλο και μετά αφού σιγουρευτείς τότε ασχολήσου πάλι με την ευθυγράμμιση γιατί από μάστορα σε μάστορα και από μηχάνημα σε μηχάνημα διαφέρει πολύ.
Είναι μεγάλη κουβέντα να λες ότι έχω κάνει ευθυγράμμιση σωστή ειδικά όταν υπαρχή τραυματισμένη ανάρτηση.
Θα πρέπει να είσαι ευαριστημενος με την λιγότερη άσχημη ευθυγράμμιση
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-10, 14:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τι σχέση έχει η ευθυγράμιση με το τρέμουλο κατά το φρενάρισμα???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-10, 15:39
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει η ευθυγράμιση με το τρέμουλο κατά το φρενάρισμα???
θεωρητικά δεν ξέρω να σου πω άλλα πρακτικά νομίζω ότι εαν η σύγκληση των τροχών δεν είναι σωστή και κοιτάνε άλλου για άλλου τότε δεν θα μπορεί να εκφράζετε και στο τιμόνι σαν τρέμουλο? Όχι ε?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-10, 19:38
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παιδιά, σόρρυ για το εν μέρει off αφού δεν πρόκειται για αμάξι bmw αλλά opel και πιο συγκεκριμένα agila του 2009, αλλά υπάρχει και σε αυτό πρόβλημα με τρέμουλο.

Από τα 70 μέχρι τα 90 χιλιόμετρα και ΜΟΝΟ όταν το αυτοκίνητο επιταχύνει (δηλαδή όταν έχω πατημένο το γκάζι, ακόμα και σταθερά στις ταχύτητες αυτές), εμφανίζεται ένα τρέμουλο το οποίο είναι σχεδόν σίγουρα από μετάδοση, καθώς στο τιμόνι δεν είναι έντονο.
Από τα 90 και πάνω εξαφανίζεται, όπως από τα 65-70 και κάτω. Επίσης, εξαφανίζεται με το που αφήσω το γκάζι.

Τι μπορεί να είναι? Κάποιος μπιλιοφόρος?
Υπόψιν, τα ζαντολάστιχα είναι ελεγχμένα ότι δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε αν είχαν δεν θα εμφανιζόταν το τρέμουλο μόνο όταν πατάω γκάζι, αλλά γενικά στις ταχύτητες αυτές.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη, γιατί στην αντιπροσωπεία δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 30-08-10 στις 19:42
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-10, 19:52
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν αλλαχθεί τα πίσω φρένα κομπλε ένα ημημπαρο εμπρός έχει γίνει έλεγχος μπροστινού συστήματος αλλαχθηκαν ζάντολαστηχα(ήταν στραβες οι 3 ζάντες) κ έχει γίνει ζυγόστάθμευση κ ευθυγραμμίση.Πριν γίνουν αυτά το τιμόνι ψηλόέτρεμε ενκίνηση κ με το πάτημα του φρένου τώρα μόνο όταν πάταω έντονα τα φρένα με ταχύτητα ειδικά όταν ζεστάθουν
να ρωτησω κατι σχετικό ασχετο?οι ζάντες σου,που ηταν στραβές,δεν αξιζε να τις επισκευάσεις σε μηχανουργείο?
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-10, 20:10
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Στο μηχανουργείο κάνουν άραγε ίσιωμα της ζαντας? η άπλα κάνουν ένα τορνάρισμα και τρώνε το καρούμπαλο που έχει δημιουργηθεί από το στράβωμα?
Πολύ φοβάμαι ότι λένε ότι κάνουν πρεσαρισματα για να την ισιώσουν άλλα σιγά μην έχουν μηχανήματα εργοστασιακά που μπορούν να ελέγξουν τον αφαλό πχ.
όλοι ψετοτορναρισμα τον 10 λεπτων κάνουν.
Επιτυχία έχω δει στα γεμίσματα και στα σπασίματα πρέπει να ομολογήσω
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-10, 23:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, σόρρυ για το εν μέρει off αφού δεν πρόκειται για αμάξι bmw αλλά opel και πιο συγκεκριμένα agila του 2009, αλλά υπάρχει και σε αυτό πρόβλημα με τρέμουλο.

Από τα 70 μέχρι τα 90 χιλιόμετρα και ΜΟΝΟ όταν το αυτοκίνητο επιταχύνει (δηλαδή όταν έχω πατημένο το γκάζι, ακόμα και σταθερά στις ταχύτητες αυτές), εμφανίζεται ένα τρέμουλο το οποίο είναι σχεδόν σίγουρα από μετάδοση, καθώς στο τιμόνι δεν είναι έντονο.
Από τα 90 και πάνω εξαφανίζεται, όπως από τα 65-70 και κάτω. Επίσης, εξαφανίζεται με το που αφήσω το γκάζι.

Τι μπορεί να είναι? Κάποιος μπιλιοφόρος?
Υπόψιν, τα ζαντολάστιχα είναι ελεγχμένα ότι δεν έχουν πρόβλημα, άλλωστε αν είχαν δεν θα εμφανιζόταν το τρέμουλο μόνο όταν πατάω γκάζι, αλλά γενικά στις ταχύτητες αυτές.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη, γιατί στην αντιπροσωπεία δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα...
Κάνε ζυγοστάθμιση μπροστά, μην ψάχνεις άλλη αιτία, έχεις ηλεκτρουδραυλικό τιμόνι,
είναι απόλυτα λογικό οτι δεν θα νιώσεις το τρέμουλο της ζυγοστάθμισης τόσο έντονα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
e46, δισκοι, φρεαν

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.