Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-09-11, 08:45
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Αν το ιδιο αυτοκινητο, δειχνει διαφορετικες απωλειες απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο, τοτε καποιο δυναμομετρο δεν τις μετραει σωστα. Καλα μεχρι εδω? Δεν πιστευω να διαφωνεις? Δεν γινεται το ιδιο αυτοκινητο, ορθα να εχει κ να εμφανιζει διαφορετικες απωλειες σε διαφορετικα δυναμομετρα.

Ε λοιπον σε οσα Maha εχω μετρησει αυτοκινητο, δειχνει τρελες απωλειες. Κ δειχνει πολυ περισσοτερες απο ενα αλλο για το ιδιο οχημα. Επισης, για το ιδιο οχημα, το Maha εδειχνε αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση, πραγμα που απλα δεν γινεται. Αυτα τα παραπανω κ τα τρελλα νουμερα που δειχνει ως απωλειες, ειναι το επιχειρημα μου*.

Το παραδειγμα με το βελτιωμενο στον Φωτεινελη (οπου Φωτεινελης = Maha, δεν μας ενδιαφερει το προσωπο αλλα το δυναμομετρο) το εφερα ακριβως για να δειξω οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ενα δικινητο αυτοκινητο να εχει τοσες μεγαλες απωλειες στο συστημα μεταδοσης του. Οχι για να συζητησουμε το αν βγαζει αυτα τα αλογα το βελτιωμενο, αλλα ποσα λεει το δυναμομετρο οτι χανει σε απωλειες.

*80 αλογα αρκουν για να κινησουν ολοκληρα αυτοκινητα (1200αρια πολης πχ), δεν υπαρχει περιπτωση κατασκευαστης να εβγαζε στον δρομο ενα τετοιο πραγμα, ειδικα σοβαρος κατασκευαστης κ μαλιστα σπορ αυτοκινητων.

σε οτι αφορα το πρωτο σου ερωτημα..συμφωνω απολυτα...ομως το θεμα μας δεν ειναι αυτο..το τι γινεται δλδ απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο ..απλως συζητω το ενδεχομενο το πορκι της συγκεκριμενης κοντρας να μην ητανε ουτε 300 τροχους...το πιθανοτερο για εμενα

Απο εκει και περα τα MAHA τα εμπιστευομαι μιας και απο την εμπειρια μου ,εχω δει καταξιωμενες εταιρεις (evotech,MANTHEY κτλ) να το χρησιμοποιουνε.....και γι αυτο δεν μου κανει εντυπωση τα 80 αλογα απωλειες οταν μιλαμε για αυτοκινητα πανω των 350 ιππων ...σε ενα των 400(οπως στο dyno που σου αναρτησα με το δικο μου c2S) οι απωλεις ειναι 20% σχεδον.....δλδ σε 1 αυτοκινητο των 1000bhp θα ειναι σχεδον 800 και σε ενα των 80bhp και 1200κ.ε ,οπως λες ,θα ειναι γυρω στους 60+ στους τροχους ..που το περιεργο λοιπον????


εκτος εαν συζηταμε για να συζηταμε....θα προτημουσα ενα αλλο επιχειρημα απο αυτο που μου ανεφερες
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-11, 12:04
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια..για πες μου γιατι ενα αυτοκινητο ΔΕΝ εχει τετοιες απωλειες????σε ρωτω γιατι το εχω συζητηση ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ με καποιους που εχουνε σχεση με το ..χωρο..

το MAHA οντως ειναι "σφιχτο"...

Εσυ πιστευεις οτι το αμαξι σου εχει 28 αλογα απωλεις????


Το οτι δεν ειναι ακριβεις οι μετρησεις ΠΟΤΕ..συμφωνω απολυτα
Σορρυ για το αργοπορημενο της απαντησης....

Λοιπον ωραια εσυ πιστευεις οτι το αμαξι σου εχει 80 αλογα απωλειες;;;
Δηλαδη στα ιδια ρολλα που μετρηθηκε το Πορκυ η το οποιοδηποτε Πορκυ-ας το κανουμε και πισωκινητο- βαζουμε ενα 316 Ε21 με σκαρτα 80 αλογα στο στροφαλο.
Ενα πολυ παλιο αυτοκινητο με περισσοτερα κινουμενα μερη εχοντας κεντρικο αξωνα εναντι των απωλειων ενος υπερσυγχρονου σπορ αυτοκινητου,τι απωλειες θα μας βγαλει;; Μηπως 20 αλογα μειον στο τροχο;;;
Η απλη λογικη μας λεει οτι τα νουμερα αυτα δεν υφιστανται

Το αν εγω πιστευω οτι το αμαξι μου εχει 28 αλογα απωλειες;; ΟΧΙ
Μπορει να εχει 5 κατω η 15 επανω, τις πραγματικες απωλειες δεν νομιζω να μπορει κανεις να τις μαθει και σε αλλα 5 δυναμομετρα να παω παλι διαφορετικες τιμες θα παρω,οποτε πιασε το αυγο και κουρευτω!

Η καλυτερη δυναμομετρηση κινητηρων ειναι εξω απο το αυτοκινητο και πανω στο τραπεζι,οτι κανουν οι κατασκευαστες δηλαδη!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-11, 17:22
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε οτι αφορα το πρωτο σου ερωτημα..

α) συμφωνω απολυτα...

β) ομως το θεμα μας δεν ειναι αυτο..το τι γινεται δλδ απο δυναμομετρο σε δυναμομετρο ..απλως συζητω το ενδεχομενο το πορκι της συγκεκριμενης κοντρας να μην ητανε ουτε 300 τροχους...το πιθανοτερο για εμενα

γ) Απο εκει και περα τα MAHA τα εμπιστευομαι μιας και απο την εμπειρια μου ,εχω δει καταξιωμενες εταιρεις (evotech,MANTHEY κτλ) να το χρησιμοποιουνε.....και

δ) γι αυτο δεν μου κανει εντυπωση τα 80 αλογα απωλειες οταν μιλαμε για αυτοκινητα πανω των 350 ιππων ...σε ενα των 400(οπως στο dyno που σου αναρτησα με το δικο μου c2S) οι απωλεις ειναι 20% σχεδον.....δλδ σε 1 αυτοκινητο των 1000bhp θα ειναι σχεδον 800 και σε ενα των 80bhp και 1200κ.ε ,οπως λες ,θα ειναι γυρω στους 60+ στους τροχους ..που το περιεργο λοιπον????


εκτος εαν συζηταμε για να συζηταμε....θα προτημουσα ενα αλλο επιχειρημα απο αυτο που μου ανεφερες
Α μπραβο, παρε το αλλο επιχειρημα:

στο α) χαιρομαι που συμφωνουμε οτι καποιο απο τα δυναμομετρα δεν δειχνει σωστα τις απωλειες.

στο β) εμενα το θεμα μου αυτο ειναι, οτι δεν μπορει να βγαζει τοσα αλογα γιατι δεν μπορει να εχει τοσες απωλειες. Αρα επιστρεφω στις απωλειες κ το πως (κ αν) τις υπολογιζει σωστα το Maha.

στο γ) Τα Maha που λες εσυ οτι εμπιστευεσαι, εγω εχω να πω το εξης: εχω τυχει να μετρησω ΙΔΙΑ αυτοκινητα (δηλαδη το ιδιο S3 tfsi, το ιδιο Golf GTi, το ιδιο Seat Leon 1.8TSi κλπ κλπ) σε δυο διαφορετικα Maha (Φωτεινελης κ 0-1000 στα Σπατα), στο Rototest του Ανδριανακη κ σε ενα ΠΟΛΥ παλιο δυναμομετρο, παλιας τεχνολογιας (απλα αδρανειακο δυναμομετρο) με μια προσφατη αναβαθμιση σε λογισμικο.

Αυτο που ειδα λοιπον ειναι οτι
1)ενω στην ιπποδυναμη στο μοτερ ηταν ολα πολυ κοντα, κ τα δυο Maha εδειχναν πολυ μεγαλα νουμερα απωλειων με αντιστοιχα μικρα νουμερα ιπποδυναμης στον τροχο.

2) Στο ιδιο αυτοκινητο τα δυο Maha εδειχναν αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση (πολυ μεγαλυτερες στο μετα την βελτιωση). Αυτο απλα ειναι λαθος. Δεν μπορει να αυξανονται οι απωλειες στο ιδιο αυτοκινητο αν δεν πειραξεις τιποτα εξω απο το μοτερ.

Στο δ) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ σοβαρος γερμανος κατασκευαστης να εβγαζε στον δρομο αυτοκινητο που χανει 80 αλογα στην μεταδοση του, κ μαλιστα δικινητη, κ μαλιστα χωρις καν κεντρικο αξονα.

Οι απωλειες προκαλουνται απο την τριβη των μηχανικων μερων της μεταδοσης (κ λιγο απο τα λαστιχα, ειδικα αν ειναι διπλο τυμπανο οπου το λαστιχο μπαινει μεσα τους) κ ΔΕΝ ειναι ποσοστιαια αναλογες με την δυναμη του μοτερ (καλη αμερικανια αυτο, απωλειες = 15% οπότε όποτε ανεβαζουμε την δυναμη, μαγικα ανεβαινουν κ οι απωλειες). Δεν μπορεις να λες οτι ενα αυτοκινητο με 400 ή 500 ή 600 αλογα ειναι λογικο να εχει 100 αλογα απωλειες επειδη ενα αυτοκινητα 80 ιππων εχει 15.

Αν εχανε 80 αλογα στην μεταδοση, θα εφτιαχνε καλυτερη μεταδοση. Τοσο απλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-11, 09:33
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων



Στο δ) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ σοβαρος γερμανος κατασκευαστης να εβγαζε στον δρομο αυτοκινητο που χανει 80 αλογα στην μεταδοση του, κ μαλιστα δικινητη, κ μαλιστα χωρις καν κεντρικο αξονα.



Αν εχανε 80 αλογα στην μεταδοση, θα εφτιαχνε καλυτερη μεταδοση. Τοσο απλα.

To ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ που ΕΣΥ λες δεν το βρισκω επιχειρημα...συγνωμη αλλα καθε αλλο παρα σοβαρο ειναι...

Εαν εχανε 80 αλογα θα εφτιαχνε καλυτερη μεταδοση?????τι λογικη ειναι αυτη απο την στιγμη που ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες μετρουνε στροφαλο?...και γιατι θα επρεπε να κανει "καλυτερη" μεταδοση?για να μην εχει τις απωλειες που ΕΜΕΙΣ οι τρελοι καθομαστε και αναλογιζομαστε και υπολογιζουμε σε καποια κοντρα?...

Στην τελικη ,η διαφωνια μας ειναι πιστευω,οτι ΕΣΥ ΔΕΝ παραδεχεσαι τα MAHA,επειδη βγαζουνε τρελες απωλειες κατ'εσε..αντιτθετα εγω τα εμπιστευομαι...οπως και ξενοι βελτιωτες αλλα και ελληνες απο οσο ειδα...οποτε..εσυ δυναμομετρεις τα αυτοκινητα σου οπου θελεις και εγω σε MAHA....next time ισως συμφωνουμε αλλα με επιχειρηματα σοβαρα και οχι το τι "ΠΙΣΤΕΥΕΙ" ο καθενας αλλα το τι "ΞΕΡΕΙ" και μπορει να αποδειξει μηχανολογια ,μαθηματικα κτλ...εφοσον δεν γινεται αυτο εκ μερους σου, σε αφηνω να πεις την τελευταια "λεξη"


φιλικα
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-09-11, 12:09
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ που ΕΣΥ λες δεν το βρισκω επιχειρημα...συγνωμη αλλα καθε αλλο παρα σοβαρο ειναι...

Εαν εχανε 80 αλογα θα εφτιαχνε καλυτερη μεταδοση?????τι λογικη ειναι αυτη απο την στιγμη που ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες μετρουνε στροφαλο?...και γιατι θα επρεπε να κανει "καλυτερη" μεταδοση?για να μην εχει τις απωλειες που ΕΜΕΙΣ οι τρελοι καθομαστε και αναλογιζομαστε και υπολογιζουμε σε καποια κοντρα?...

Στην τελικη ,η διαφωνια μας ειναι πιστευω,οτι ΕΣΥ ΔΕΝ παραδεχεσαι τα MAHA,επειδη βγαζουνε τρελες απωλειες κατ'εσε..αντιτθετα εγω τα εμπιστευομαι...οπως και ξενοι βελτιωτες αλλα και ελληνες απο οσο ειδα...οποτε..εσυ δυναμομετρεις τα αυτοκινητα σου οπου θελεις και εγω σε MAHA....next time ισως συμφωνουμε αλλα με επιχειρηματα σοβαρα και οχι το τι "ΠΙΣΤΕΥΕΙ" ο καθενας αλλα το τι "ΞΕΡΕΙ" και μπορει να αποδειξει μηχανολογια ,μαθηματικα κτλ...εφοσον δεν γινεται αυτο εκ μερους σου, σε αφηνω να πεις την τελευταια "λεξη"


φιλικα
Συγγνώμη αλλά διαφωνώ. (EDITED)

Εδώ σκιζωνται επί χρόνια οι κατασκευαστές να γλυτώσουν απώλειες και να μην χάνουν δύναμη ,καύσιμο,πολύτιμη ενέργεια φτιαχνωντας ότι λογις έξυπνα συστηματα μετάδοσης γίνεται σπαταλωντας εκκατομυρια και μέσα σε 5 αράδες εσυ τα κανείς όλα ξευτιλα
Και για παρηγωρησω την αμάθεια σου,αν οι κατασκευαστές αυτωκινητων δεν εξελησαν συνεχώς την μετάδοση στα οχήματα τους αυτήν την στιγμή θα συζητούσαμε για το που έχει φτάσει η τιμή του πιτουρου και του σανου και όχι της βενζίνης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 14-09-11 στις 12:51 Αιτία: Edited
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-11, 12:46
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
next time ισως συμφωνουμε αλλα με επιχειρηματα σοβαρα και οχι το τι "ΠΙΣΤΕΥΕΙ" ο καθενας αλλα το τι "ΞΕΡΕΙ" και μπορει να αποδειξει μηχανολογια ,μαθηματικα κτλ...εφοσον δεν γινεται αυτο εκ μερους σου, σε αφηνω να πεις την τελευταια "λεξη"


φιλικα
Δε συμφωνώ με χαρακτηρισμούς και τσακωμούς για πράγματα τα οποία παγκοσμίως δεν έχουν καταφέρει να πείσουν το 100% του κόσμου ο οποίος ασχολείται με αυτά (π.χ. δυναμόμετρα).

Το μυστήριο που δεν εξηγείται μηχανολογικά είναι απλοϊκά με ένα παράδειγμα.

200ps ισχύς στρόφαλος με 15% π.χ. απώλειες. = 30ps απώλειες.

ΠΩΣ γίνεται σε αυτόν τον κόσμο με τους κανόνες της φυσικής που ο επιστημονικός κόσμος μας έχει δείξει ότι ισχύουν.
Αν βελτιώσεις το μοτέρ χωρίς να πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ στη μετάδοση (ούτε την πίεση των ελαστικών).
Και βγάλεις 220ps ...οι απώλειες (της μετάδοσης) να γίνουν...33 άλογα.

Δεν στέκει επιστημονικά, μαθηματικά μπορεί να στέκει (αν αξιώσουμε ότι έχουμε 15% απώλειες). Από τη φυσική δεν γίνεται. Οι απώλειες είναι (θα πρέπει να είναι μάλλον?) συγκεκριμένο μέγεθος που απαιτεί κάποια ισχύ για να υπερνικηθούν.

Το ίδιο και στα 300 και στα 500ps.
Δε γίνεται να έχεις 60 άλογα απώλειες και αν αλλάξει κάτι στο μοτέρ και μόνο που να μην παρεμβαίνει στη μετάδοση, οι απώλειες να γίνουν 80-100ps.

Μάλλον είναι σφάλμα μέτρησης του εκάστοτε dyno. (Και το καθένα έχει το δικό του σφάλμα προφανώς σαν διαφορετικές κατασκευές).
Για αυτό και όλοι έχουν καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. Μετράμε σε συγκεκριμένο μηχάνημα μόνο και συγκρίνουμε.
Το άν έβγαλε ο ένας 300 στο ένα dyno και ο άλλος 350 σε άλλο dyno είναι μη συγκρίσιμο μέγεθος.

Μου φαίνεται ότι τελικά το πιο σωστό νούμερο είναι το corrected value στο μοτέρ.

Αυτό αν δεν κάνει κανένα κολπάκι με τις ρυθμίσεις ο εκάστοτε ''δυναμομετρητής'' για να χαρεί ο ιδιοκτήτης του οχήματος.

Και για αυτό το δυναμόμετρο πάγκου από ότι νομίζω χρησιμοποιείται κανονικά από κατασκευαστές και (πολύ πλούσιες) ομάδες αγώνων (πχ. F1)

EDIT:
Μην αρχίσουμε τα περί εμπειρίας κλπ...εδώ οι βελτιωτές που ...όλη μέρα δυναμομετρούν και δεν ξέρουν τι να απαντήσουν σε αυτά.
Η εύκολη και σίγουρη λύση είναι : μέτρηση μόνο στο ίδιο μηχάνημα για συγκρίσεις απλά.

Και μη ξεχνάμε ότι τα δυναμόμετρα έτσι γενικά και αόριστα έγιναν μόδα από τα περιοδικά στην Ελλάδα (και αλλού ίσως) για να ...ανακαλύψουν τον τροχό άλλη μια φορά.

Το Pmotor πάντως υπολογίζεται από τα δυναμόμετρα πιο πολύ μου φαίνεται για να εκμηδενίσουν το σφάλμα (του εκάστοτε δυναμόμετρου) αφού οι πραγματικές απώλειες δεν μετρώνται σωστά από κανένα δυναμόμετρο. (και το Corrected για να μειώσουν τα λάθη από θερμοκρασία-υγρασία-Patm κλπ).

Αυτό καταλαβαίνω εγώ σαν ΑΣΧΕΤΟΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 14-09-11 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-11, 15:15
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Απο ολα οσα εγραψα εκατσες μονο στο τελευταιο κ προσπερασες ολα τα αλλα? Παμε αλλη μια. Σου ειπα οτι

α) το ιδιο Maha εδειχνε στο ιδιο αυτοκινητο αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση. Αυτο απο μονο του τι σου λεει?

β) δυο διαφορετικα Maha ειχαν ακριβως την ιδια συμπεριφορα.

γ) Τα δυο αυτα διαφορετικα Maha εδειχναν ΠΟΛΥ μεγαλυτερες απωλειες, για το ιδιο αυτοκινητο, απο αλλα, διαφορετικου τυπου μεταξυ τους, δυναμομετρα.

Οποτε αφηνοντας το τι πιστευω, νιαου Νιαου στα κεραμιδια ειναι παντα γατα, αποκλειεται να ειναι σκυλος που μαθαινει ξενες γλωσσες. Αν τα παραπανω δεν σου λενε οτι το Maha εχει θεμα με τις απωλειες, δεν μπορω να σου βρω αλλο επιχειρημα.

Παμε στο τι πιστευω τωρα. Τα αλογα, τη σημερον ημερα, με κανονισμους ρυπων κ ευαισθησια στο θεμα οικονομιας (κ για το κοστος της βενζινης), βγαινουν πολυ δυσκολα. Αν εσυ δεν καταλαβαινεις οτι σοβαρος κατασκευαστης ΔΕΝ θα εβγαζε στον δρομο κατι που του τρωει 80 αλογα απο αυτα που με τοσο κοπο, τοσο κοστος κ τοσο R&D καταφερε να βγαλει, τοτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε περαιτερω.

Τελος, 80 αλογα ειναι πολυ απλα πολυ μεγαλο νουμερο για μια μεταδοση που εχει κιβωτιο+διαφορικο μαζι, κ μετα απ'ευθειας στα ημιαξονια, χωρις κεντρικο αξονα.

ΥΓ Οσο σοβαρο επιχειρημα ειναι το τι πιστευω εγω, αλλο τοσο ειναι τα δικα σου: οτι το "χρησιμοποιουν γνωστες εταιρειες", οπως κ το οτι "ειναι αυστηρο". Ε και?

ΥΓ2 Το πιο σωστο νουμερα (παντα στο ιδιο δυναμομετρο πριν κ μετα την βελτιωση) για να δουμε τι βελτιωσαμε, ειναι η δυναμη στον τροχο. Το Pcorrected στο μοτερ παιρνει κ αυτο υπ'οψιν τις απωλειες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 14-09-11 στις 15:26
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-09-11, 05:07
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αλλά διαφωνώ. (EDITED)

Εδώ σκιζωνται επί χρόνια οι κατασκευαστές να γλυτώσουν απώλειες και να μην χάνουν δύναμη ,καύσιμο,πολύτιμη ενέργεια φτιαχνωντας ότι λογις έξυπνα συστηματα μετάδοσης γίνεται σπαταλωντας εκκατομυρια και μέσα σε 5 αράδες εσυ τα κανείς όλα ξευτιλα
Και για παρηγωρησω την αμάθεια σου,αν οι κατασκευαστές αυτωκινητων δεν εξελησαν συνεχώς την μετάδοση στα οχήματα τους αυτήν την στιγμή θα συζητούσαμε για το που έχει φτάσει η τιμή του πιτουρου και του σανου και όχι της βενζίνης!
ενδεχομενως εγω να ειμαι ΑΜΑΘΗΣ γι αυτο και ερωτω εσας να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ γιατι ενα δυναμομετρο παρουσιαζει αυτες τις απωλειες και γιατι ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ενω κατ εσε θα επρεπε να ειναι μικροτετρες....
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-09-11, 05:18
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε συμφωνώ με χαρακτηρισμούς και τσακωμούς για πράγματα τα οποία παγκοσμίως δεν έχουν καταφέρει να πείσουν το 100% του κόσμου ο οποίος ασχολείται με αυτά (π.χ. δυναμόμετρα).

Το μυστήριο που δεν εξηγείται μηχανολογικά είναι απλοϊκά με ένα παράδειγμα.

Αγαπητε και φιλτατε Δημητρη ,που διαβασες χαρακτηρισμους?...και εν παση περιπτωση εφοσον αυτοχαρακτηριζεσαι ασχετος προς τι η παρεμβαση σου?εως moderator?


ομως οπως και εσυ,που παραδεχεσαι οτι " για πράγματα τα οποία παγκοσμίως δεν έχουν καταφέρει να πείσουν το 100% του κόσμου ο οποίος ασχολείται με αυτά (π.χ. δυναμόμετρα)."..ορισμενοι συμφορουμιστες προσπαθουνε να μου αποδειξουνε το αντιθετο ..και επειδη εγω σαν ΑΜΑΘΗΣ(γνωριζω οτι συμαβαινει φυσικα αυτο που αναφερες) ρωτησα να μου το αποδειξουνε.....για να καταλαβουνε ολοι οτι ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει ...
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 15-09-11 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-11, 05:32
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ολα οσα εγραψα εκατσες μονο στο τελευταιο κ προσπερασες ολα τα αλλα? Παμε αλλη μια. Σου ειπα οτι

α) το ιδιο Maha εδειχνε στο ιδιο αυτοκινητο αλλες απωλειες πριν κ μετα την βελτιωση. Αυτο απο μονο του τι σου λεει?

β) δυο διαφορετικα Maha ειχαν ακριβως την ιδια συμπεριφορα.

γ) Τα δυο αυτα διαφορετικα Maha εδειχναν ΠΟΛΥ μεγαλυτερες απωλειες, για το ιδιο αυτοκινητο, απο αλλα, διαφορετικου τυπου μεταξυ τους, δυναμομετρα.

Οποτε αφηνοντας το τι πιστευω, νιαου Νιαου στα κεραμιδια ειναι παντα γατα, αποκλειεται να ειναι σκυλος που μαθαινει ξενες γλωσσες. Αν τα παραπανω δεν σου λενε οτι το Maha εχει θεμα με τις απωλειες, δεν μπορω να σου βρω αλλο επιχειρημα.

Παμε στο τι πιστευω τωρα. Τα αλογα, τη σημερον ημερα, με κανονισμους ρυπων κ ευαισθησια στο θεμα οικονομιας (κ για το κοστος της βενζινης), βγαινουν πολυ δυσκολα. Αν εσυ δεν καταλαβαινεις οτι σοβαρος κατασκευαστης ΔΕΝ θα εβγαζε στον δρομο κατι που του τρωει 80 αλογα απο αυτα που με τοσο κοπο, τοσο κοστος κ τοσο R&D καταφερε να βγαλει, τοτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε περαιτερω.

Τελος, 80 αλογα ειναι πολυ απλα πολυ μεγαλο νουμερο για μια μεταδοση που εχει κιβωτιο+διαφορικο μαζι, κ μετα απ'ευθειας στα ημιαξονια, χωρις κεντρικο αξονα.

ΥΓ Οσο σοβαρο επιχειρημα ειναι το τι πιστευω εγω, αλλο τοσο ειναι τα δικα σου: οτι το "χρησιμοποιουν γνωστες εταιρειες", οπως κ το οτι "ειναι αυστηρο". Ε και?

ΥΓ2 Το πιο σωστο νουμερα (παντα στο ιδιο δυναμομετρο πριν κ μετα την βελτιωση) για να δουμε τι βελτιωσαμε, ειναι η δυναμη στον τροχο. Το Pcorrected στο μοτερ παιρνει κ αυτο υπ'οψιν τις απωλειες.
Aντε παλι...

θα σου ξανα..απαντησω..

στο
α)...δεν ξερω για το MAHA που εσυ δυναμομετρησες αλλα στο MAHA που εγω δυναμομετρησα παρουσιαζει παρομοιες απωλειες (φυσικα εξαρταται απο εξωτερικους παραγοντες)αλλα σε γενικες γραμμες παρουσιαζει τις ιδιες απωλεις για αυτο και παρεθεσα και dyno απο στοκ Μ3 που ειναι εξισου μεγαλες απωλειες...

β)...σε 2 maha στην γερμανια διεκρινα παρομοιες απωλειες...(με μικρες αποκλισεις λογω εξωτερικης θερμοκρ..κτλ)

γ)το οτι εδειχναν μεγαλυτερες απωλειες απο αλα δυναμομετρα δεν μου λεει κατι..εκτος εαν εννοεις οτι να:εμπιστευομαι/μαστε τα αλλα δυναμομετρα ετκος του MAHA επειδη δειχνει μεγαλες απωλειες???...


οσον αφορα τα τρια ερωτημα σου, σου απαντω λοιπον...

στα Υ.Γ. σου θα απαντησω επισης..

1)βλεπεις οτι βαση "τετοιων" επιχειρηματων ..η δικη μου και ή δικη σου αποψη εχει την ιδια βαρυτητα...Επομενως τι προσπαθουμε να αποδειξουμε?..για αυτο ειπα οτι ο καθενας δυναμομετρει το αυτοκινητο του σε οποιο δυναμομετρο εκεινος εμπιστευεται..

2)σε αυτο ..κατα περιεργο τροπο ..συμφωνω
__________________
Porsche 997gt3 3,9ltr , 492,3bhp/460NM with "cup" gearbox(SOLD)
X5 E70 3.0sd 334bhp-680NM by pp-performance
Moto guzzi 1200sport 4V ABS with MISTRAL-racing(sold)
ford fiesta 1.0 ecoboost sport 125bhp
Porsche 997Turbo.1 3.8ltr 800bhp++ with GTX?? ))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.