Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-02-11, 17:00
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε προηγούμενο post είχε αναφερθεί οτι η BMW θεωρεί μέχρι και 700ml/1000km στα λογικά πλαίσια. Αν και αυτό εξαρτάται από την χρήση που κάνεις στο μοτερ καθώς και την ποιότητα βενζίνης.

δες εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...6&postcount=21

καθως και τα προηγούμενα post του θέματος
700 σε 1000 χιλιόμετρα; Νομίζω τόσο αλλά σε 5.000 χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-11, 17:39
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
700 σε 1000 χιλιόμετρα; Νομίζω τόσο αλλά σε 5.000 χιλιόμετρα.
Και το δικό μου τόσο δεν καίει, αλλά έχω ακούσει κάτι τέτοια...
και αν δεις και το pdf, αυτό ορίζει σαν μέγιστο επιτρεπόμενο...
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-11, 22:30
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
κ μένα σαν πολλά μου φαίνονται τα 700ml ανά 1000χλμ λες κ wankel είναι τουλάχ ξέρουμε ότι έτσι ορίζει ο κατασκευαστής κ δε θα έχουμε λογο να ανήσυχ εάν τσίμπα τόσο λάδι
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-11, 23:23
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
700 σε 5000Km. 700ml τρώνε οι φριτέζες σε κάθε χρήση ρε μάγκες είναι αδύνατον τέτοια κατανάλωση...δηλαδή στα 7,500km δεν σου έχει μείνει στάλα μένεις μπουκάλα και..βγάζεις κάρτα απεριορίστων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-11, 10:15
Το avatar του χρήστη gregtas
gregtas Ο χρήστης gregtas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 26
gregtas is on a distinguished road
Εγω εχω is Μ42 με 180.000 km και απο αλλαγη σε αλλαγη καιει περιπου 800ml. Castrol 10-40 παντα. Αλλαζω λαδια οταν μου γραφει oil στο καντραν.
Το αμαξι το εχω για βολτα και μονο με τεταρτη, πεμπτη ανεβαινει το στροφομετρο πανω απο 4000στροφες. Δεν ειναι οτι τα is καινε λαδι, οτι αμαξι και να εχεις αμα το γ@-μ@ς θα καιει.
Για φλατζα κεφαλης μπορεις να δεις αν τα κολαρα στο ψυγειο ειναι υπερβολικα φουσκωμενα, αν το νερο στο ψυγειο κανει μπουρμπουλιθρες και εχει υποψια λαδιου μεσα.
Οσο για το νερο που χανει, σε εναν φιλο μου του εχανε στην βαλβιδα που συνδεεται το ψυγειο του καλοριφερ, κοιτα και εκει αν ειναι ενταξει.
Τωρα το σωληνακι που ερχετε απο το καπακι της κεφαλης και παει στην εισαγωγη, λιπαινει τις πεταλουδες και κατι αλλο που ειναι μεσα στην εισαγωγη (δε θυμαμαι πως το λενε) αν το βγαλεις θα χαλασουν.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-11, 17:38
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregtas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω is Μ42 με 180.000 km και απο αλλαγη σε αλλαγη καιει περιπου 800ml. Castrol 10-40 παντα. Αλλαζω λαδια οταν μου γραφει oil στο καντραν.
Το αμαξι το εχω για βολτα και μονο με τεταρτη, πεμπτη ανεβαινει το στροφομετρο πανω απο 4000στροφες. Δεν ειναι οτι τα is καινε λαδι, οτι αμαξι και να εχεις αμα το γ@-μ@ς θα καιει.
Για φλατζα κεφαλης μπορεις να δεις αν τα κολαρα στο ψυγειο ειναι υπερβολικα φουσκωμενα, αν το νερο στο ψυγειο κανει μπουρμπουλιθρες και εχει υποψια λαδιου μεσα.
Οσο για το νερο που χανει, σε εναν φιλο μου του εχανε στην βαλβιδα που συνδεεται το ψυγειο του καλοριφερ, κοιτα και εκει αν ειναι ενταξει.
Τωρα το σωληνακι που ερχετε απο το καπακι της κεφαλης και παει στην εισαγωγη, λιπαινει τις πεταλουδες και κατι αλλο που ειναι μεσα στην εισαγωγη (δε θυμαμαι πως το λενε) αν το βγαλεις θα χαλασουν.
Εξήγησε λίγο το τι θα πει...
-από αλλαγή σε αλλαγή (δηλ. πόσα χλμ μεσολαβούν) και
-Castrol 10w-40 γιατί δεν έχουν όλα τα λάδια της Castrol πιστοποιήσεις για ΒΜW
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-11, 18:32
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregtas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω is Μ42 με 180.000 km και απο αλλαγη σε αλλαγη καιει περιπου 800ml. Castrol 10-40 παντα. Αλλαζω λαδια οταν μου γραφει oil στο καντραν.
Το αμαξι το εχω για βολτα και μονο με τεταρτη, πεμπτη ανεβαινει το στροφομετρο πανω απο 4000στροφες. Δεν ειναι οτι τα is καινε λαδι, οτι αμαξι και να εχεις αμα το γ@-μ@ς θα καιει.
Για φλατζα κεφαλης μπορεις να δεις αν τα κολαρα στο ψυγειο ειναι υπερβολικα φουσκωμενα, αν το νερο στο ψυγειο κανει μπουρμπουλιθρες και εχει υποψια λαδιου μεσα.
Οσο για το νερο που χανει, σε εναν φιλο μου του εχανε στην βαλβιδα που συνδεεται το ψυγειο του καλοριφερ, κοιτα και εκει αν ειναι ενταξει.
Τωρα το σωληνακι που ερχετε απο το καπακι της κεφαλης και παει στην εισαγωγη, λιπαινει τις πεταλουδες και κατι αλλο που ειναι μεσα στην εισαγωγη (δε θυμαμαι πως το λενε) αν το βγαλεις θα χαλασουν.

1)Δεν ειχε τελικα θεμα η φλατζα μιας κ τα κολαρα ηταν οκ,κ τα λαδια χωρις "φραπογαλα",κ το παραφλου πεντακαθαρο .
2)Το νερο τελικα ηταν απο τον πλαστικο σωληνα πλαι της τρομπας νερου . Μαζι με αυτον φαντασου οτι αλλαξα και οοοοτι κολαρο και σωληνακι υπαρχε κατω-πανω-αριστερα-δεξια απο την εισαγωγη ωστε να μην υπαρχει προβλημα στο μελλον.
3)Σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο για bmw που το παλικαρι ειναι πολυ καλο κ αξιολογο μαστορι,μου ειπε οτι "ζυγιζοντας" τα υπερ κ τα κατα ,ο δεικτης γερνει προς το "οι αναθυμιασεις εξω σε δοχειο" .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-11, 13:55
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Δεν ειχε τελικα θεμα η φλατζα μιας κ τα κολαρα ηταν οκ,κ τα λαδια χωρις "φραπογαλα",κ το παραφλου πεντακαθαρο .
παρα πολυ σωστα το εγραψες!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-04-12, 09:41
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΟΤΕΡ Μ44

Σε M44, κανά 5 λέπτο μετά από κρύα εκκίνηση, όταν δλδ έχει αρχίσει να ανεβάζει θερμοκρασία, ακούγεται ένας θόρυβος από το μοτέρ στο ρελαντί, με συχνότητα αυτή των στροφών του. Μετά από κανά 3λεπτο-5λεπτο, όταν ζεσταθεί κι άλλο δλδ. σταματάει.

Συμβαίνει όμως και το άλλο...όταν ξεκινάει ο θόρυβος, αν πατήσω μια ξερογκαζιά που να φτάσει στιγμιαία τις 3000σαλ, ο θόρυβος σταματάει αμέσως....

Καμιά ιδέα κανείς;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-04-12, 12:02
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
από τ περιγραφή το πιο πιθανών είναι ωστηρια θέλουν αλλαγή αλλά βγάλε κάνανα βίντεο κ ανέβασε το δω
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
318is, m42


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.