Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 02-01-11, 20:54
Ελα Αλεκο Ο χρήστης Ελα Αλεκο δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-06-2010
Μηνύματα: 13
Ελα Αλεκο is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οδηγας το τελευταιο focus που ειναι κι αυτο αρκετα βαρυ τοτε δε θα δεις μεγαλη διαφορα
Ναι αυτο οδηγω συναδελφε ... το facelift .... οποτε μια χαρα μου ειναι ... τα γκαζια και τα γουστα πληρωνονται καπως παραπανω ....
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 03-01-11, 12:21
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
θα ηθελα να πω ότι μονο απο 318 και 320 και 2000 κυβικα και ανω καταλαβαινεις δυναμη σε bmw ετυχως η σδυστυχωσ. Εγώ ξερερτε με τι νευριαζω μερικλες φορές? Πως καταφερνουν καποιες εταιρειες π.χ honda να βγάζει το εκπκληκτικό μοτερ vtec με 2000 κυβικα και 200 αλογα. Δεν μποορύν οι μηχανικοι της BMW να μας δωσουν κατι αναλογο? Εγω έχω το 318ci/143hp και λεω τελικά τοσο μεγαλη μηχανη και μόνο 143 αλογα? Καμια φορά βλεπω audi s3 με τα 265 αλογα, (βέβαια είναι turbo το οποίο δεν μου αρεσει) και προβληματιζομαι στο μυαλο μου όπως επίσης mercedes C200, 184 άλογα και ίσως και άλλα. Επειδή όμως είμαι fan της BMW επανερχομαι παλι στη πραγματικοτητα των valvetronic και των 6κυλινδρων κινητήρων που αγαπάω και λέω τελικά δεν φταέι η BMW αλλά το ελλνικό κρατος με τα αθλια φορολογικά συστήματα του......
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 03-01-11, 13:15
Emar Ο χρήστης Emar δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Μηνύματα: 37
Emar is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Emar, θα διαφωνήσω με το 3 γιατί αυτοί οι παλιοί δρόμοι (επαρχιακοί) απαιτούν καλό γκάζι για να κάνεις μία ασφαλή προσπέραση. Ο αυτοκινητόδρομος εννοείται πως είναι το ίδιο άνετος είτε έχεις 100 άλογα είτε 200.
Στο θέμα της αξιοπιστίας τώρα. Όπως είδα, υπάρχουν 7779 μέλη στο φόρουμ. Πολλά σίγουρα δεν είναι ενεργά αλλά σκέψου πόσα προβλήματα έχουν αναφερθεί και σε τι ποσοστό αντιστοιχεί. Άλλωστε, ένας από τους σκοπούς του φόρουμ είναι για να γράφουμε τα προβλήματά μας. Εγώ για παράδειγμα που δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, τι θα έπρεπε να κάνω? Να γράφω "δεν έχω πρόβλημα" ώστε να φανεί η αξιοπιστία του αυτοκινήτου?
Montoya καλημέρα,

σίγουρα όσο περισσοτερα άλογα τόσο καλύτερα σε προσπέραση. Απλά τα λίγα άλογα σε
κάνουν ίσως πιο προσεκτικό. Από την άλλη αν σε ευθεία 200 μέτρων(με διπλή γραμμή) θέλεις να προσπεράσεις ..
σκέψου τη στροφή μετα!
Όσο για τα προβλήματα έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά σκέψου και πόσοι άνω των 45 έχουν bmw και δεν έχουν internet¨Οπότε δεν αναφέρουν τα προβλήματα τους. Επίσης για μένα το μεγάλο θέμα είναι η γρήγορη και σίγουρη επισκευή. Είμαι Μηχανολόγος και μπορώ να δεχτώ αστοχίες αλλά όχι και ατοχίες επισκευής!
Φιλικά Emar
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 03-01-11, 16:04
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Πάντα φιλικα μιλάμε.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν γράφουν εδώ (είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω επιλογής αλλού φόρουμ) αλλά τα 7800 μέλη είναι ένα αρκετά αξιόπιστο δείγμα. Τα προβλήματα που αναφέρθηκαν από αυτα τα μέλη θεωρώ πως είναι πολύ λίγα ποσοστιαία. Κάπου στο autotriti υπήρχε ένα δείγμα αξιοπιστίας από προβλήματα που αναφαίρουν οι αναγνώστες και η bmw τα πήγαινε αρκετά καλά (δεν το βρίσκω τώρα)
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 03-01-11, 17:22
Magonaiver Ο χρήστης Magonaiver δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-11-2010
Μηνύματα: 40
Magonaiver is on a distinguished road
Παντως πιστευω πως οσοι ειναι μερακληδες με τα αυτοκινητα τους και ασχολουντε με τα αυτοκινητα τους και μπενουν στο ιντερνετ και γραφουν σχολια θετικα και αρνητικα και αυτο αποτελει μερος τις ζωης τους , συνηθως αυτοι οι ανθρωποι εχουν και μερακληδικα αυτοκινητα.
Οπως π.χ BMW , ετσι τοσοι που ασχολουντε , ακουγοντε πολλα και συνηθως μας μενουν τα αρνητικα.......... Ενας με ενα GETZ που το πηρε για χαμαληκι , ουτε θα ασχοληθει και ετσι ουτε θα βγει κατι κακο γιαυτο στην επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 03-01-11, 18:26
Ελα Αλεκο Ο χρήστης Ελα Αλεκο δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-06-2010
Μηνύματα: 13
Ελα Αλεκο is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Magonaiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως πιστευω πως οσοι ειναι μερακληδες με τα αυτοκινητα τους και ασχολουντε με τα αυτοκινητα τους και μπενουν στο ιντερνετ και γραφουν σχολια θετικα και αρνητικα και αυτο αποτελει μερος τις ζωης τους , συνηθως αυτοι οι ανθρωποι εχουν και μερακληδικα αυτοκινητα.
Οπως π.χ BMW , ετσι τοσοι που ασχολουντε , ακουγοντε πολλα και συνηθως μας μενουν τα αρνητικα.......... Ενας με ενα GETZ που το πηρε για χαμαληκι , ουτε θα ασχοληθει και ετσι ουτε θα βγει κατι κακο γιαυτο στην επιφανεια.
μου αρεσει φιλε ο ορισμος σου μερακληδικα αυτοκινητα .... ετσι ειναι οπως τα λες ... εγω ειμαι μελος του clubfοrd.gr (εγω εδω και 2 χρονια το Focus facelift) και ναι ασχολουμαι με το αμαξι μου σχετικα αρκετα .... ηδη εχω εντοπισει ατελειες στο αμαξι μου και θελω στο επομενο αμαξι μου (το οποιο ελπιζω να ειναι μια BMW) να μην εχω αυτες τις ατελειες .... και οπως ειχα διαβασει καπου υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωποι: αυτοι που παιρνουν ενα αμαξι (οποιαδηποτε μαρκας απο Atos μεχρι Ferrari) και δεν ξερουν ουτε η βεργα που δειχνει τη σταθμη του λαδιου που ειναι στη μηχανη τους και αυτοι που ασχολουνται με τα αυτοκινητα τους .... εμεις ειμαστε στη δευτερη κατηγορια ....

και ναι οντως μας μενουν τα αρνητικα γιατι θελουμε το αμαξι μας να ειναι τελειο .... επειδη ακριβως ασχολουμαστε και τα αγαπαμε τα αμαξια μας .....
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 23-01-11, 21:00
Magonaiver Ο χρήστης Magonaiver δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-11-2010
Μηνύματα: 40
Magonaiver is on a distinguished road
Τελικα αποφασισα να παρω το Honda Civic 1.8λτ 2008 35.οοοκλμ. στα 13.500ε .Ευχαριστω για την βοηθεια ισως την επομενη φορα να παω για Beba.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 24-01-11, 15:33
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
διαγράψτε τον τώρα....
καλοταξιδο και με υγεία να το χαρείς. Τα λέμε σε λίγους μήνες...
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 24-01-11, 16:15
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Emar Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καλή χρονιά!

Ξεκινώ από τα άσχημα: Τα Bmw έπαψαν πια να είναι αξιόπιστα. Έχουν τόση τεχνολογία φορεμένη πάνω τους(για αυτό και είναι τα πιο οικονομικά σε κατανάλωση) που όλο και κάτι χαλάει. Και με τα τζιμάνια των συνεργείων καλή μας ΤΥΧΗ! Κοίτα στο τμήμα τεχνικών θεμάτων και θα καταλάβεις.

Είμαι κάτοχος 316 e90.Την αγόρασα καινούργια 26000 με ηλιοροφή , ημιδερμάτινο σαλόνι και
φυσικά αισθητήρες φώτων βροχής διζωνικό κλιμα, και άλλα αρχική τιμή δηλαδή 34500!
Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 34500 για αμάξι bmw 122 hp.Όχι ότι δεν φτάνουν αλλά
γιατί είναι γελοίο γιατί είναι απλά θέμα marketing. Η διαφορά με την 320 e;inai 200 ml.!

Ήμουν σε δίλλημα μεταξύ των 316, του GOLF και του Insignia. Δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου γιατί:
1.Όταν τη βλεπω γουστάρω
2.Όταν οδηγώ αισθάνομαι ασφάλεια
3.Και γιατί οι δρόμοι στην Ελλάδα είναι ίδιοι εδώ και 30 χρόνια που ο πατέρας μου είχε 45 Hp. Μόνο οι αυτοκινητόδρομοι έγιναν όπου εκεί πάω όσο θέλω!

Η αίσθηση βέβαια δεν υπάρχει(οδηγώ και εγώ μηχανή και ξέρω).
Θα το άλλαζα μόνο με την 320 όχι με κάποιο άλλο αυτοκίνητο!
Αυτή τη στιγμή ψάχνω την 320 diesel γιατί έμαθα ότι θα γίνουν προσφορές λόγω αλλαγής μοντέλου και θα πουλήσω το 316. Αν βέβαι η τιμή του νέου είναι καλή.
Αυτό που με καίει είναι το θέμα της αξιοπιστίας γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί από το forum.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και καλές αγορές!
φίλε ηρέμησε, μια ντουζίνα BMW έχουν περάσει απο τα χέρια μου και καμία μα καμία δεν έχει βγάλει σοβαρό πρόβλημα, ούτε καν τα νεα μοντέλα πέρα απο ένα κλείδωμα τιμονιού σε Ε90 που φτιάχτηκε με προγραμματισμο. Και εγώ εδώ ακούω για βλάβες γιατί αυτή είναι η δουλειά του φόρουμ
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.