Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-11-10, 18:19
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Magonaiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια τα λετε , βεβαια πολλοι με 1.4λτ και 1.2λτ κανουν τα ταξιδακια τους και ειναι και πολυ ευχαριστημενοι και κανουν και τις προσπερασεις τους.
Απλα για μενα παιζει ρολο η συνταγη και η ΒΜW θελει το λιγοτερο 150 αλογα για το πλαισιο της και για να πετυχει η συνταγη και για να πεις οτι κανω κ λιγο παιχνιδι με την πισω κινηση.
Το ξερω οτι για τις αναγκες μου ενα Υαρις ειναι μια χαρα αλλα δεν θα ταχω καλα με τον εαυτο μου, ενω η ΒΜW σε τραβαει να την ταξιδεψεις και αφου σε ταξιδευει μετα απο λιγο καταλαβαινεις τη βλακεια που πηρες τα 115 αλογα, για μενα το ιδιο το αμαξι σε τραβαει για παραπανω αλογα ...
Φιλε μου για τη δουλεια που το θες το αμαξι καλυτερα να παρεις ενα μικρο 1600αρι gt. Θα σε ικανοποιησει πολυ περισσοτερο.

Και μια χαρα μοστρα θα ειναι για να βγαινεις το βραδυ. Αν θες σον και καλα bmw τοτε θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου.

Ενα τεστ drive θα σε πεισει πως ενα swift sport - golf tsi - fiesta s ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο την 316 χωρις να τους λειπει η πολυτελεια μεσα. Στα 33 εισαι οχι στα 60 για να μη σε νοιαζει το γκαζι. Αλλα ακομα και ατομα 50-60 χρονων δεν ικανοποιουνται με μια 316 για τον ιδιο λογο.

Επισης θα ξενερωσεις εσυ ο ιδιος αν πληρωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα σε σχεση με το παλιο σου και να ειναι πιο αργο.

Η πολυτελεια σου χαριζει ενα χαμογελο οταν μπεις στο αμαξι

Η αισθηση οδηγησης σου χαριζει χαμογελα οσο οδηγας.. απλο..
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-10, 18:51
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Σωστότατος
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-10, 19:15
Magonaiver Ο χρήστης Magonaiver δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-11-2010
Μηνύματα: 40
Magonaiver is on a distinguished road
Βασικα τη μοστρα την θελω για τον εαυτο μου, εχω κανει τεστ π.χ Αστρα 1.4 τurbo , ωραιο ηταν πολυ χαμογελο το γκαζακι του, και με το 1.6 206 σπασμενες 2α 3η μπασιμο σε στροφες , πιο αργο αλλα ωραιο, μετα ομως που ειδα και τις καταναλωσεις , εκοψα τα πολλα πολλα και κατι φυλαρακια με 207 170 αλογα , βαρεθηκαν τις καταναλωσεις στο 20 και ηρεμησαν , βεβαια καλο ειναι αμα στην δωσει 1 φορα το μηνα ναχεις το γκαζι να το ευχαριστηθεις.......... Εμενα ομως οταν θελω γκαζια τα χωνω με την μηχανη , αλλο πραμα....... Βεβαια στην Ελλαδα αμα πας και πανω απο 140χαω και φας καμια καλη κληση , ποιος θα φταει μετα....... Εγω αυτο που θελω ειναι να πηγαινω καμια παραλιακη και να ψευτομπαινω στα λημανακια η γενικα σε καμια στροφη , ποσα πια αλογα θελω............
Anyway εμενα μου λενε παρε Ε46 και ασε την Ε90 , το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η Ε46 , θελω την Ε90 και θελω να ειναι αξιοπιστη λογο του ονοματος της.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-11-10, 19:38
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Με όλα αυτά που λες σου απαγορεύω να πάρεις 316
Ε90 320 και τέλος. Αν σου αρέσει να πουλάς μούρη τότε το 46άρι θα σε "δυσκολέψει" μιας και είναι "παλιό" για τέτοιες δουλειές.......
Υπομονή θέλει και καλό ψάξιμο. Η εποχή μας έχει πολλές ευκαιρίες.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-11-10, 20:47
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
2 Πράγματα δεν τα έχεις σκεφτεί ή δεν τα έχεις αναφέρει ή δεν σε απασχολούν...

Σε εμένα πάντως πάιζουν τον πρώτο και βασικότατο λόγο για να αγοράσω ή να απορρίψω ένα αμάξι.

1. Παθητική ασφάλεια
2. Μεταπώληση

Σκέψου τα καλά αυτα τα 2.



Υ.Γ. Η 316 έχει και τα 2 απο τα παραπάνω πάντως
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-11-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Σιγα μην εχει μεταπωληση το 316 που κοστιζε πριν 4 χρονια 30.000+ ευρω και σημερα πωλειτα κατω απο 15.000


Δες ποσο εχει ενα civic του 2006 και ποσο ειχε αγορα τοτε.. Η μεταπωληση παει ποσοστιαια επι του ποσου της αγορας.

Τα ακριβα αμαξια εχουν πολυ μεγαλη και γρηγορη απαξιωση


Παθητικη ασφαλεια εχει οντως κορυφαια
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-11-10, 21:06
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου για τη δουλεια που το θες το αμαξι καλυτερα να παρεις ενα μικρο 1600αρι gt. Θα σε ικανοποιησει πολυ περισσοτερο.

Και μια χαρα μοστρα θα ειναι για να βγαινεις το βραδυ. Αν θες σον και καλα bmw τοτε θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου.

Ενα τεστ drive θα σε πεισει πως ενα swift sport - golf tsi - fiesta s ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο την 316 χωρις να τους λειπει η πολυτελεια μεσα. Στα 33 εισαι οχι στα 60 για να μη σε νοιαζει το γκαζι. Αλλα ακομα και ατομα 50-60 χρονων δεν ικανοποιουνται με μια 316 για τον ιδιο λογο.

Επισης θα ξενερωσεις εσυ ο ιδιος αν πληρωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα σε σχεση με το παλιο σου και να ειναι πιο αργο.

Η πολυτελεια σου χαριζει ενα χαμογελο οταν μπεις στο αμαξι

Η αισθηση οδηγησης σου χαριζει χαμογελα οσο οδηγας.. απλο..
E όχι και να συγκρίνουμε την 316 με το swift ρε παιδιά, επειδή το δεύτερο είναι πιο σβέλτο (που σιγά το γρήγορο που είναι κι αυτό), ή το fiesta. Υπάρχει και η ποιότητα στη μέση, η άνεση, η πολυτέλεια, το κύρος αλλά και το πάτημα στο δρόμο, όπου η 316 είναι πολύ ανώτερη.
Οκ, υστερεί σε επιδόσεις, αυτό όμως δεν την κάνει και να βράζει στο ίδιο καζάνι με τα εντελώς διαφορετικού τύπου αυτοκίνητα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Με την ίδια λογική, καλύτερα κάποιος να μην πάρει Μ3 αλλά punto turbo, επειδή στην ευθεία θα είναι πιο γρήγορο...

Φίλε, σου είπα και σε πμ που με ρώτησες πως η 316 έχει αρκετά καλή αξιοπιστία, τουλάχιστον μηχανικά.
Αν δε σε απασχολούν οι επιδόσεις, τότε το αμάξι σε ΟΛΑ τα άλλα είναι μια χαρά και η τιμή που το βρήκες είναι πολύ καλή, οπότε τσίμπα το.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-10, 21:10
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Εκεί ακριβώς μπερδεύονται οι περισσότεροι. Βλέπουν το ποσό πώλησης και ξεχνάνε το ποσό αγοράς.
Συμφωνώ πως θα υπάρχει ζήτηση για ένα BMW αλλά τα ποσά είναι πολύ μικρά σε σχέση με την αγορά. Άρα μεγάλο χάσιμο. Το συγκεκριμένο είναι 50% κάτω μέσα σε 4 χρόνια.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-11-10, 21:17
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
E όχι και να συγκρίνουμε την 316 με το swift ρε παιδιά, επειδή το δεύτερο είναι πιο σβέλτο (που σιγά το γρήγορο που είναι κι αυτό), ή το fiesta. Υπάρχει και η ποιότητα στη μέση, η άνεση, η πολυτέλεια, το κύρος αλλά και το πάτημα στο δρόμο, όπου η 316 είναι πολύ ανώτερη.
Οκ, υστερεί σε επιδόσεις, αυτό όμως δεν την κάνει και να βράζει στο ίδιο καζάνι με τα εντελώς διαφορετικού τύπου αυτοκίνητα που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Με την ίδια λογική, καλύτερα κάποιος να μην πάρει Μ3 αλλά punto turbo, επειδή στην ευθεία θα είναι πιο γρήγορο...

Φίλε, σου είπα και σε πμ που με ρώτησες πως η 316 έχει αρκετά καλή αξιοπιστία, τουλάχιστον μηχανικά.
Αν δε σε απασχολούν οι επιδόσεις, τότε το αμάξι σε ΟΛΑ τα άλλα είναι μια χαρά και η τιμή που το βρήκες είναι πολύ καλή, οπότε τσίμπα το.

Ο λογος που ανεφερα τα παραπνω μοντελα ειναι επειδη εχουν αξιοπρεπες πατημα και αρκετη πολυτελεια για τα χρηματα που κοστιζουν.

Προφανως ο ανθρωπος ξερει πως δε θα εχει το πατημα της bmw και την αισθηση της ομως αν οδηγησει καποιο απο τα παραπανω μπορει να μην ειναι στο τοπ της αισθησης αλλα να τον ικανοποιησει. Αλλωστε πριν οδηγουσε 206 καμπριο και ακομα δεν εχει οδηγησει την 316. Καθε ανρθωπος αγοραζει αμαξι συμφωνα με τα δικα του στανταρ και τις δικες του προτεραιοτητες. Αμα ειχαμε ολοι ως κυρια στανταρ την πολυτελεια, και την αισθηση ΜΟΝΟ θα αγοραζαμε 316 παντα.

Εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντα για Μ3 και pundo-gt που απεχουν σε ολους τους τομεις: αισθηση-πατημα, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. Εγω τουλαχιστο αναφερα παρεμφερη οχηματα απο αποψη κοστους και αισθησης οδηγησης. Και μη μου πεις οτι εχει ωραια αισθηση οδηγησης το 316 διοτι εχω οδηγησει ολα οσα ανεφερα παραπανω και επ ουδενι συγκρινονται με το 316 ε90 (που επισης εχω οδηγησει) αλλα και το 116σπορ που υποτιθεται ειανι και πιο ελαφρυ.

φιλικα....


PS: το απλο 1300 swift ειναι πυραυλος διπλα στο 316, οποτε θες το συγκρινουμε, εχει ο πατερας μου ενα. Το γρηγορο swift μεσα φοραει μπακετ και κλιμα και για επιδοσεις σε σχεση με την 316 ειναι προφανως αστειο να μιλησουμε διοτι βγαζει 0-100 κατω απο 9. Οδηγησε το πρωτα, νιωσε το και μετα πες μας αν οντως ειναι αργο-γρηγορο. Το fiesta s (1600 125αλογα)το εχει η αδερφη μου και μπορω να σε πεισω και για αυτο οτι ειναι ησυχο σε ταξιδι με τρομερο πατημα και κρατημα χωρις να κοπαναει, ομορφο εσωτερικο χωρις να του λειπει κατι, καταναλωση 5-9 λ/100 και φυσικα για επιδοσεις παλι να μην μιλησουμε. Φυσικα εχει και χωρους για 4 ατομα και αξιοπρεπες πορτμπαγκαζ πανω κατω οπως η 316.
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 27-11-10 στις 21:25
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-11-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λογος που ανεφερα τα παραπνω μοντελα ειναι επειδη εχουν αξιοπρεπες πατημα και αρκετη πολυτελεια για τα χρηματα που κοστιζουν.

Προφανως ο ανθρωπος ξερει πως δε θα εχει το πατημα της bmw και την αισθηση της ομως αν οδηγησει καποιο απο τα παραπανω μπορει να μην ειναι στο τοπ της αισθησης αλλα να τον ικανοποιησει. Αλλωστε πριν οδηγουσε 206 καμπριο και ακομα δεν εχει οδηγησει την 316. Καθε ανρθωπος αγοραζει αμαξι συμφωνα με τα δικα του στανταρ και τις δικες του προτεραιοτητες. Αμα ειχαμε ολοι ως κυρια στανταρ την πολυτελεια, και την αισθηση ΜΟΝΟ θα αγοραζαμε 316 παντα.

Εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντα για Μ3 και pundo-gt που απεχουν σε ολους τους τομεις: αισθηση-πατημα, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. Εγω τουλαχιστο αναφερα παρεμφερη οχηματα απο αποψη κοστους και αισθησης οδηγησης. Και μη μου πεις οτι εχει ωραια αισθηση οδηγησης το 316 διοτι εχω οδηγησει ολα οσα ανεφερα παραπανω και επ ουδενι συγκρινονται με το 316 ε90 (που επισης εχω οδηγησει) αλλα και το 116σπορ που υποτιθεται ειανι και πιο ελαφρυ.

φιλικα....
Εννοείται φιλικά μιλάμε.

316 δεν έχω οδηγήσει, η 320 μου όμως είναι άψογη οδηγικά (με ανάρτηση Μ βέβαια) αλλά και απλή 320 που έχω οδηγήσει είναι μια χαρά.
116 όμως έχω οδηγήσει και μου άρεσε πολύ. Καλά αυτά που ανέφερες οδηγικά (το golf βέβαια ήταν πολύ αδιάφορο) αφπύ έχω οδηγήσει και swift sport και fiesta 1.4 όμως, αλλά ο άσσος όπως και η 3άρα μου μου άρεσαν περισσότερο.
Και εννοείται πως δε συγκρίνονται αυτοκίνητα supermini με άσσο και 3άρα, αλλά τέλος πάντων.

Ότι ο καθένας αγοράζει αμάξι με δικές του προτεραιότητες είναι το βασικότερο. Και οι ανάγκες του φίλου δε μου φάνηκαν πως έχουν να κάνουν με την ταχύτητα.
Γι'αυτό και πιστεύω πως η 316 θα του είναι μια χαρά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.