Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-12, 03:36
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ

Παιδιά γεια σας..

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος που να γνωρίζει ποιο είναι το ιδανικό σημείο αλλαγής ταχυτήτων (σε στροφές) ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη απόδοση χωρίς απώλεια και "κρέμασμα" του κινητήρα... για BMW 320i με τα 150 ps..

ευχαριστω...

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γράμματα. είναι στους κανόνες το forum.
το επόμενο μνμ με κεφαλαία θα διαγραφεί
Driftakos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driftakos : 02-08-12 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-12, 07:03
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
από τισ 5799 εωσ 6099 τσεκαρισμενο σε δυναμόμετρο
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ziaba : 02-08-12 στις 07:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-12, 07:56
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ..

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ (ΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΝΕΤΑΙ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ''ΚΡΕΜΑΣΜΑ'' ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.... ΓΙΑ BMW 320i με τα 150 ps...

ευχαριστω...
Καταρχην γραφε με μικρα ειναι κανονας εδω μεσα.
Συμφωνω με τον τασο απο πανω.μετα τις 6 χιλ.στροφες αρχιζει η κατιουσα....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-12, 09:47
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
από τισ 5799 εωσ 6099 τσεκαρισμενο σε δυναμόμετρο
Καταρχήν δεν αλλαζονται όλες οι ταχυτητες(1η, 2η, 3η, 4η, 5η) στις ίδιες rpm.Καθεμιά έχει το δικό της best shift point.Κατα δευτερο δεν αλλάζουμε τις ταχυτητες στη μεγιστη ισχύ(σύμφωνα με το δυναμομετρο!) αλλα στο σημείο στο οποίο η ισχύς πριν την αλλαγή είναι ίση με την ισχύ που αποδίδει το μοτέρ μετα την αλλαγή..........

Υ.Γ Φιλικά και χωρίς παρεξηγηση πάντα η παρεμβαση μου!Επίσης το φασμα των 300 rpm (5800-6100) που αναφερεις....ξερεις τι διαφορες εχει?Δηλαδη αν αλλαζεις στις 6100 π.χ ολες τις ταχυτητες, αντι στις 5800 π.χ η διαφορα αποστασης που θαχεις θαναι το λιγοτερο 2 αυτοκινητα.......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-12, 10:05
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν δεν αλλαζονται όλες οι ταχυτητες(1η, 2η, 3η, 4η, 5η) στις ίδιες rpm.Καθεμιά έχει το δικό της best shift point.Κατα δευτερο δεν αλλάζουμε τις ταχυτητες στη μεγιστη ισχύ(σύμφωνα με το δυναμομετρο!) αλλα στο σημείο στο οποίο η ισχύς πριν την αλλαγή είναι ίση με την ισχύ που αποδίδει το μοτέρ μετα την αλλαγή..........

Υ.Γ Φιλικά και χωρίς παρεξηγηση πάντα η παρεμβαση μου!Επίσης το φασμα των 300 rpm (5800-6100) που αναφερεις....ξερεις τι διαφορες εχει?Δηλαδη αν αλλαζεις στις 6100 π.χ ολες τις ταχυτητες, αντι στις 5800 π.χ η διαφορα αποστασης που θαχεις θαναι το λιγοτερο 2 αυτοκινητα.......
φιλε μακο χωρις να ειμαι ειδικος (φανηκε απο ενα πατημα που ειχα κανει) πρεπει να εχεις δικιο....
παντως με 4η στο δυναμομετρο το ''peak'' ειναι στις 6.000 στο δικο μου....
τωρα στο δρομο ειναι αλλη περιπτωση οπως λες.
λογικα παντα οσο ανεβαινουν τα χλμ (και αλλαζεις ταχυτητα με μεγαλυτερη) κλιμακωτα πρεπει να αλλαζεις και με παραπανω στροφες.
δηλδ αυτο που παρατηρησα ειναι οτι στο πατημα με την 4η πχ τραβηξε πιο ωραια με 6.000 χλμ (αρχιζα και μαζευα σιγα-σιγα) ενω στην πρωτη που εκανα την βλακεια και βαρεσα κοφτη εμεινα εκει...
λογικα (θα μου πεις και συ) πρεπει να ανεβαζεις κλιμακωτα στο δρομο για μεγιστη αποδοση.
π.χ. 1η με 5χιλ,2η 5.300,3η 5,600 και ανεβαινεις (τυχαια νουμερα βαζω) ...
ο σκεπτικισμος μου ειναι σωστος η' οχι?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-12, 10:10
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μακο χωρις να ειμαι ειδικος (φανηκε απο ενα πατημα που ειχα κανει) πρεπει να εχεις δικιο....
παντως με 4η στο δυναμομετρο το ''peak'' ειναι στις 6.000 στο δικο μου....
τωρα στο δρομο ειναι αλλη περιπτωση οπως λες.
λογικα παντα οσο ανεβαινουν τα χλμ (και αλλαζεις ταχυτητα με μεγαλυτερη) κλιμακωτα πρεπει να αλλαζεις και με παραπανω στροφες.
δηλδ αυτο που παρατηρησα ειναι οτι στο πατημα με την 4η πχ τραβηξε πιο ωραια με 6.000 χλμ (αρχιζα και μαζευα σιγα-σιγα) ενω στην πρωτη που εκανα την βλακεια και βαρεσα κοφτη εμεινα εκει...
λογικα (θα μου πεις και συ) πρεπει να ανεβαζεις κλιμακωτα στο δρομο για μεγιστη αποδοση.
π.χ. 1η με 5χιλ,2η 5.300,3η 5,600 και ανεβαινεις (τυχαια νουμερα βαζω) ...
ο σκεπτικισμος μου ειναι σωστος η' οχι?
Λεωνίδα σε παραπέμπω στο γεναρη του 2011 πουχα κανει upload τα εξής -->http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27629
απο το περιοδικο power techniques.
Διαβασε τα(ειδικα το 1ο πουναι αποκλειστικα για τις αλλαγες ταχυτητων) ειναι πολύ χρησιμα αρθρα και πρεπει να τα ξερει καθε συνειδητοποιημενος κοντρακιας.Αφού εχεις και προσφατη δυναμομετρηση θα εξαγεις επακριβως τα best shift points γ το αυτοκινητο σου........
Υ.Γ Οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου..........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-12, 11:42
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν δεν αλλαζονται όλες οι ταχυτητες(1η, 2η, 3η, 4η, 5η) στις ίδιες rpm.Καθεμιά έχει το δικό της best shift point.Κατα δευτερο δεν αλλάζουμε τις ταχυτητες στη μεγιστη ισχύ(σύμφωνα με το δυναμομετρο!) αλλα στο σημείο στο οποίο η ισχύς πριν την αλλαγή είναι ίση με την ισχύ που αποδίδει το μοτέρ μετα την αλλαγή..........

Υ.Γ Φιλικά και χωρίς παρεξηγηση πάντα η παρεμβαση μου!Επίσης το φασμα των 300 rpm (5800-6100) που αναφερεις....ξερεις τι διαφορες εχει?Δηλαδη αν αλλαζεις στις 6100 π.χ ολες τις ταχυτητες, αντι στις 5800 π.χ η διαφορα αποστασης που θαχεις θαναι το λιγοτερο 2 αυτοκινητα.......
φίλε μακο οι τιμεσ που έγραψα ήταν στ περίπου κ βέβαια έκανα αστείο για δυναμομετρο. καταρχήν δε ξέρουμε για τι ακριβός αμάξι μιλάμε ότι κ να του πούμε ψέματα θα ναι
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-12, 13:07
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Με 150 άλογα μην το ψάχνεις και πολυ...Αλλαξε πριν τον κόφτη και μια χαρά είσαι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-12, 14:45
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 150 άλογα μην το ψάχνεις και πολυ...Αλλαξε πριν τον κόφτη και μια χαρά είσαι
Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει αν το αυτοκινητο ειναι 150, 200 ή 300 άλογα?Η φιλοσοφία περι βελτιστων σημειων αλλαγης ταχυτητων ίδια είναι!
Καταρχην σε 2 αυτοκινητα 150 αλογων π.χ(ατμοσφαιρικο το ένα, τούρμπο το άλλο) εκτος ότι ειναι απαιτουμενη η δυναμομετρηση σε τροχο....είναι και καθοριστική(σε σχεση με τις σχεσεις μεταδοσης,ελαστικα που φοράμε!) για το πως θα αλλάξουμε ιδανικα τις ταχυτητες...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-12, 20:56
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Αν το αυτοκίνητο ειναι μαμά η ίδια η εταιρία εχει βάλει τον κοφτη εκει που πρέπει ώστε κάθε αλλαγή όταν γινεται πριν το κοφτη στροφών να προσφέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ειναι δυνατόν να βγάζει την δύναμη στις 5 και να στροφαρει μέχρι τις 7 απο το εργοστάσιο;!δεν εχει νόημα αυτο! Το τι ελαστικά φοράει τι σχέση εχει που θα αλλάξουμε ταχύτητα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κόντρα, ταχύτητων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.