Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-12, 17:58
Tilemahos E36 Ο χρήστης Tilemahos E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 20
Tilemahos E36 is on a distinguished road
Πρόβλημα μετά από αλλαγή κινητήρα

Γεια σας! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και αν και έψαξα λίγο δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα σαν το δικό μου. Οδηγώ ενα BMW E36 316i μοντέλο β' εξάμηνο του 1991. Πριν ένα χρόνο άλλαξα κινητήρα και έβαλα έναν 1600αρι πάλι αλλά από μοντέλο 1998 (Μ43 μοτέρ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα από το συνεργείο είδα αναμένα τα λαμπάκια του ΑΒS και των Φρενών. Όταν ρώτησα τον μάστορα μου είπε ότι ανάψαν επειδή είχε λύσει τους αισθητήρες μπροστά κατά την αλλαγή του μοτέρ και ότι λογικά 8α έσβηναν μετά από λίγο ( Πράγμα το οποίο δεν έγινε ποτέ ). Κατά καιρούς το έχω πάει σε 2-3 ηλεκτρολόγους και κανένας τους δεν έβρισκε κάποιο πρόβλημα όταν έβαζε το αμάξι στο διαγνωστικό. Επίσης στο αμάξι είχα αλλάξει και κοντέρ το οποίο είχα πάρει μαζί με το μοτέρ απλώς το αναφέρω δεν νομίζω πως φταίει αυτό.
Κατά την γνώμη σας τι φταίει; πως μπορώ να το φτιάξω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-12, 18:35
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tilemahos E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και αν και έψαξα λίγο δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα σαν το δικό μου. Οδηγώ ενα BMW E36 316i μοντέλο β' εξάμηνο του 1991. Πριν ένα χρόνο άλλαξα κινητήρα και έβαλα έναν 1600αρι πάλι αλλά από μοντέλο 1998 (Μ43 μοτέρ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα από το συνεργείο είδα αναμένα τα λαμπάκια του ΑΒS και των Φρενών. Όταν ρώτησα τον μάστορα μου είπε ότι ανάψαν επειδή είχε λύσει τους αισθητήρες μπροστά κατά την αλλαγή του μοτέρ και ότι λογικά 8α έσβηναν μετά από λίγο ( Πράγμα το οποίο δεν έγινε ποτέ ). Κατά καιρούς το έχω πάει σε 2-3 ηλεκτρολόγους και κανένας τους δεν έβρισκε κάποιο πρόβλημα όταν έβαζε το αμάξι στο διαγνωστικό. Επίσης στο αμάξι είχα αλλάξει και κοντέρ το οποίο είχα πάρει μαζί με το μοτέρ απλώς το αναφέρω δεν νομίζω πως φταίει αυτό.
Κατά την γνώμη σας τι φταίει; πως μπορώ να το φτιάξω;
Δηλαδη δε βγαζει βλαβη το διαγνωστικο ή δε μπαινει καθολου στο abs;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-12, 18:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Άλλαξες καντράν,
είναι ανάποδα σώμα ρεύμα στην ένδειξη και ανάβει συνέχεια..
Το πλέον κουλό πρόβλημα, το οποίο μπορεί να ισχύει, αν επιβεβαιωμένα κατά το
φρενάρισμα δουλεύει το ABS...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-12, 19:22
Tilemahos E36 Ο χρήστης Tilemahos E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 20
Tilemahos E36 is on a distinguished road
Οι 2 πρώτοι ηλεκτρολόγοι μου είπαν ότι δεν μπορούν να μπουν στο ABS και ο τρίτος ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στο διαγνωστικό (ίσως και να μην μπορούσε να μπει και να μην μου το είπε). Πάντως το ABS δουλεύει κανονικά τσεκαρισμένο και από εμένα και από μάστορα. Τώρα τι φταιει και δεν διαβαζει το διαγνωστικό το ABS και πως μπορώ να τσεκάρω ότι δεν φταίει κάτι στο καντράν;
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-12, 19:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tilemahos E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι 2 πρώτοι ηλεκτρολόγοι μου είπαν ότι δεν μπορούν να μπουν στο ABS και ο τρίτος ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στο διαγνωστικό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tilemahos E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά καιρούς το έχω πάει σε 2-3 ηλεκτρολόγους και κανένας τους δεν έβρισκε κάποιο πρόβλημα όταν έβαζε το αμάξι στο διαγνωστικό.
Οταν καταλήξουμε τι ισχύει, τότε θα μπορούμε να συνεχίσουμε.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-12, 19:54
Tilemahos E36 Ο χρήστης Tilemahos E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 20
Tilemahos E36 is on a distinguished road
Οκ φιλέ rapid έχεις δίκιο δεν ήμουν σαφείς ζητώ συγνώμη. Ας πούμε ότι το διαγνωστικό δεν μπορεί να μπει στο ABS (μιας και αυτό μου το έχουν πει οι 2 από τους 3). Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και πως αντιμετωπίζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-12, 20:17
Mitsakos Ο χρήστης Mitsakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2007
Μηνύματα: 50
Mitsakos is on a distinguished road
Τις ασφάλειες τις έχετε ψάξει φαντάζομαι...

Η πλεξούδα του κινητήρα ενώνεται με την πλεξούδα του αυτοκινήτου με μια στρογγυλή φίσα. Σύγκρινε αυτη που εχεις τώρα με αυτη που είχε ο κινητήρας που έβγαλες και κοιτα αν εχουν τις ίδιες επαφές στα ίδια σημεία.
Μάλλον κάποια (-ες) επαφή (-ες) είναι σε άλλη θέση ή λείπουν εντελώς γιατι το αυτοκίνητο που το έβγαλες δεν είχε abs.

Είχα δει παρόμοιο πρόβλημα σε Ε30.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsakos : 28-09-12 στις 20:30
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-12, 20:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tilemahos E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ φιλέ rapid έχεις δίκιο δεν ήμουν σαφείς ζητώ συγνώμη. Ας πούμε ότι το διαγνωστικό δεν μπορεί να μπει στο ABS (μιας και αυτό μου το έχουν πει οι 2 από τους 3). Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και πως αντιμετωπίζεται;
Αλλάζεις μονάδα ABS..
Δεν υπάρχει άλλη αντιμετώπιση. Δυστυχώς μέσα στη μονάδα μπαίνει και το πιό πρωτόγονο
διαγνωστικό..
Αν είσαι όμως 100% σίγουρος οτι δεν είχες πρόβλημα πριν την αλλαγή του καντράν,
καλύτερα να ξεκινήσεις απο εκει...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-12, 20:46
Tilemahos E36 Ο χρήστης Tilemahos E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 20
Tilemahos E36 is on a distinguished road
Αυτό που λες για την στρογγυλή φίσα δεν το έχω ψάξει θα το κοιτάξω αλλά λίγο δύσκολο να λείπουν επαφές γιατί και τα δυο αυτοκίνητα είχαν ABS.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-12, 21:01
Mitsakos Ο χρήστης Mitsakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2007
Μηνύματα: 50
Mitsakos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tilemahos E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες για την στρογγυλή φίσα δεν το έχω ψάξει θα το κοιτάξω αλλά λίγο δύσκολο να λείπουν επαφές γιατί και τα δυο αυτοκίνητα είχαν ABS.
Παρόλο που και τα δύο είχαν ABS τα 36άρια με την πάροδο των χρονολογιών εχουν μικροδιαφορές στην καλωδίωση και στην περιπτωσή σου η καρότσα σου είναι απο τις πρώτες "version" ενω ο κινητήρας σου απο τις τελευταιές.

Ελπίζω να είναι εκεί η διαφορά σου και όχι παραμέσα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι το abs σου δουλέυει γιατι δεν παίρνει σήμα ταχύτητας οχήματος ή στρόφων κινητήρα γι'αυτό και σου ανάβει το λαμπάκι.

Μήπως δεν σου ανάβει το λαμπάκι των φρένων και σου ανάβει το αλλο που δείχνει οτι θέλουν τα τακάκια αντικατάσταση?

Βεβαιώσου οτι ο αισθητήρας στα τακάκια είναι οκ μπρος-πίσω !



Το διαγνωστικό είναι λογικό να μην το διαβάζει αφου τα ABS της εποχής δεν είχαν λειτουργίες επικοινωνίας με διαγνωστικα.
Και το λαμπάκι που εχουν πολυ είναι...

Στην καλύτερη περίπτωση το διαγνωστικό θα σου πει αν το αμάξι εχει ABS ή όχι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsakos : 28-09-12 στις 21:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.