Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-02-13, 17:28
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Ψαχνοντας βρηκα αυτες σε δελεαστικη τιμη..........δεν περιμενω να ειναι bilstein ......ι λενε εχει δοκιμασει κανεις?
http://eshop.streetware.gr/search.as...ount=12&page=1
'H να προτιμησω κατι τετοιο : http://www.car.gr/parts/view/2085066/ Κλασικες αξιες!
'Η απο εδω.........: http://www.car.gr/parts/view/1086844/
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 11-02-13 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-13, 22:52
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ελατήρια χαλάνε μέσα σε μια στιγμή αν καταφέρεις να το τεντώσεις (ή να συμπιέσεις αλλά είναι πιο σπάνιο) περισσότερο από συγκεκριμένο σημείο που λέγεται elastic limit ή πιο σωστά Ultimate tensile strength (όριο διαρροής στα Ελληνικά).
Δεν χαλάνε απαραίτητα συνονόματε...μπορεί και να....φτιάξουν όπως τα θες....

Αν πχ έχεις ελατήριο χαμηλώματος και θες να το ψηλώσεις (πχ είναι για χαμήλωμα 4cm και θες να το πας στα 3cm) αρκεί να του δώσεις την επιθυμητή παραμόρφωση πέρα από το όριο διαρροής του....όταν το αποφορτίσεις θα είναι ψηλότερο κατά 1cm με σχεδόν ταυτόσιμη δυστένεια μετά (πρακτικά ίδια ακριβώς).

Dermatis τα ελατήρια όντως δεν χαλάνε, απλά "κάθονται" λόγω ερπυσμού.
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 12-02-13 στις 11:37
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-13, 23:17
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χαλάνε απαραίτητα συνονόματε...μπορεί και να....φτιάξουν όπως τα θες....

Αν πχ έχεις ελατήριο χαμηλώματος και θες να το ψηλώσεις (πχ είναι για χαμήλωμα 4cm και θες να το πας στα 3cm) αρκεί να του δώσεις την επιθυμητή παραμόρφωση πέρα από το όριο διαρροής του....όταν το αποφορτίσεις θα είναι ψηλότερο κατά 1cm με σχεδόν ταυτόσιμη δυστένεια μετά (πρακτικά ίδια ακριβώς).

Dermatis τα ελατήρια όντως δεν χαλάνε, απλά "κάθονται" λόγω ερπυσμού.
Ενα ελατηριο με τη χρηση την θερμοκρασια κλπ κλπ μεταβαλει την σταθερα του ......με τη χρηση ( πολυ χρηση και οχι σωστη) την μειωνει αρα εφοσον εχει επιλεχθει σε καθε αμαξι με καποια κριτηρια να εχει ενα κ=χ,υ,ζ και αυτο μειωθει .......εγω τουλαχιστον το θεωρω χαλασμενο
Βεβαια αυτο συμβαινει μετα απο πολυ καταπονηση/χρηση!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-13, 00:02
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Πολύ offtopic...αλλά δεν πειράζει...dermatis προφανώς μιλάς για "κόπωση" του υλικού, που αν δεν κάνω λάθος δεν οδηγεί σε αλλαγές της ελαστικής συμπεριφοράς του αλλά σε αλλαγή του ορίου θραύσης του σε αρκετά μικρότερη τιμή από την θεωρητική....

Τεσπά...όσον αφορά τα ερωτήματά σου...η λύση που έβαλες με τα αμορτισέρ Biltein B4 τα μαύρα, είναι ουσιαστική η μαμά λύση...οι άλλες 2 αφορούν σπορ αναρτήσεις χαμηλώματος (πολύ φθηνές)...τι θες από τα 2;;;
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 12-02-13 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-13, 00:31
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι offtopic. Αν έχεις 2 ελατήρια και θες να τα επιμηκύνεις, για να ψηλώσει το αμάξι σου, πώς το κάνεις; Πώς του δίνεις την επιθυμητή παραμόρφωση πέρα από το όριο διαρροής του ώστε μετά να είναι π.χ. 2 πόντους ψηλότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-13, 00:39
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ offtopic...αλλά δεν πειράζει...dermatis προφανώς μιλάς για "κόπωση" του υλικού, που αν δεν κάνω λάθος δεν οδηγεί σε αλλαγές της ελαστικής συμπεριφοράς του αλλά σε αλλαγή του ορίου θραύσης του σε αρκετά μικρότερη τιμή από την θεωρητική....

Τεσπά...όσον αφορά τα ερωτήματά σου...η λύση που έβαλες με τα αμορτισέρ Biltein B4 τα μαύρα, είναι ουσιαστική η μαμά λύση...οι άλλες 2 αφορούν σπορ αναρτήσεις χαμηλώματος (πολύ φθηνές)...τι θες από τα 2;;;
Οσον εφορα ην συμπερφορα των ελατηριων θα εχω εμπεριστατωμενη αποψη αφου πραγματοποιησω αυτο που συζηταγα με τον φιλο Dim77 και ηδη ειναι στα σκαρια!
Τωρα οσον αφορα τα αμορτισερια .......σιγουρα τα bilsteiin b4 ειναι η πιο αξιοπιστη λυση ......
Αν μπορουσα να διαθεσω τωρα καποια παραπανω χρημα θα πηγαινα στην b6 χωρις ερωτησεις!
Τωρα οσον αφορα τις αλλες δυο σπορ που εβαλα λινκ .......με το θεμα "φθηνες" θα εχω καποιο προβλημα? Πιθανολογω γρηγοροτερη αλλαγη .....κατι αλλο?
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-02-13, 10:25
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι offtopic. Αν έχεις 2 ελατήρια και θες να τα επιμηκύνεις, για να ψηλώσει το αμάξι σου, πώς το κάνεις; Πώς του δίνεις την επιθυμητή παραμόρφωση πέρα από το όριο διαρροής του ώστε μετά να είναι π.χ. 2 πόντους ψηλότερο;
Δεν το κάνεις...πας και παίρνεις άλλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα οσον αφορα τα αμορτισερια .......σιγουρα τα bilsteiin b4 ειναι η πιο αξιοπιστη λυση ......
Αν μπορουσα να διαθεσω τωρα καποια παραπανω χρημα θα πηγαινα στην b6 χωρις ερωτησεις!
Τωρα οσον αφορα τις αλλες δυο σπορ που εβαλα λινκ .......με το θεμα "φθηνες" θα εχω καποιο προβλημα? Πιθανολογω γρηγοροτερη αλλαγη .....κατι αλλο?
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες μαμά στήσιμο ή κάτι πιο σπορ...Β4 είσαι μαμά, Β6 είσαι μαμά σε ύψος αλλά έχεις μεγαλύτερη σκληρότητα στα αμορτισέρ, με τις άλλες που είπες πας σε χαμήλωμα με σκληρά αμορτισέρ....όσον αφορά το φθηνές, για τις συγκεκριμένες άλλοι έχουν αναφέρει ότι είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους, άλλοι λένε ότι ακούνε διάφορους θορύβους κλπ...πάντως είναι σίγουρα σκληρές αναρτήσεις.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-13, 10:43
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κάνεις...πας και παίρνεις άλλα.



Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες μαμά στήσιμο ή κάτι πιο σπορ...Β4 είσαι μαμά, Β6 είσαι μαμά σε ύψος αλλά έχεις μεγαλύτερη σκληρότητα στα αμορτισέρ, με τις άλλες που είπες πας σε χαμήλωμα με σκληρά αμορτισέρ....όσον αφορά το φθηνές, για τις συγκεκριμένες άλλοι έχουν αναφέρει ότι είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους, άλλοι λένε ότι ακούνε διάφορους θορύβους κλπ...πάντως είναι σίγουρα σκληρές αναρτήσεις.
Το γουσταρω να παω σε πιο σπορ στησιμο με καλυτερο πατημα οποτε να μιλαω μονο για σπορ αναρτησεις ........ και οπως ειπα αν ετρεχε ρευστο θα πηγαινα σε Β6 με ελατηρια ΗR πχ ......αλλα τωρα δεν διαθετω το 600 αρι τους......οποτε σκεφτηκα την φτηνη λυση ......εστω και μια πιο γρηγορη αλλαγη μελλοντικα!
Οποιος λοιπον εχει βαλει παρομοιες ας πει καμια γνωμη ......ή αν εχετε βαλει αλλες στειλτε να δουμε!
Ευχαριστω!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-13, 10:59
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Φίλε μου τα Β6 δεν συνδυάζονται με ΗR ελατήρια. Τα Β6 είναι πιο σκληρά αμορτισέρ αντικατάστασης, δεν είναι για χαμήλωμα.

Τα HR είναι ελατήρια χαμηλώματος και συνδυάζονται με τα Β8 αμορτισέρ χαμηλώματος.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-13, 11:34
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου τα Β6 δεν συνδυάζονται με ΗR ελατήρια. Τα Β6 είναι πιο σκληρά αμορτισέρ αντικατάστασης, δεν είναι για χαμήλωμα.

Τα HR είναι ελατήρια χαμηλώματος και συνδυάζονται με τα Β8 αμορτισέρ χαμηλώματος.
Μαλιστα .....λοιπον με πιανεις αδιαβαστο! Δεν το ηξερα αυτο!
Τωρα οσον αφορα τις φθηνες λυσεις που εχω παραθεσει ........ ειναι αξιοπιστες οδηγικα? εχετε να προτεινετε κατι αλλο?
Κατι ακομα τα B4 ή καποια αλλα αντικαταστασης μπορω να τα συνδυασω με mpacκ ελατηρια?
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.