Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-11, 12:04
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Τροχαλία Δυναμό Ε46 Ν42Β20

Χρόνια Πολλά & Καλή Σαρακοστή σε όλους τους Βαυαρούς!Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο μηχανικό και μου είπε πως η τροχαλία του δυναμό θέλει σύντομα αντικατάσταση διότι έχει αρχίσει να κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο... Απ'όσο το συζητήσαμε και το έψαξα η τροχαλία αυτή απεμπλέκει από το λουρί (κάνει ελεύθερο "τροχασμό") όταν ζητάς απότομα φορτίο (απότομο βύθισμα του γκαζιού) και ξανακομπλάρει όταν ο κινητήρας επανέλθει σε normal φορτίο. Μου είπε ότι όταν την αλλάξω θα δω μικρή διαφορά στην επιτάχυνση καθώς και ελαφρώς μία βελτίωση στην κατανάλωση... Υπερβολικό μου φαίνεται! Έχει αλλάξει κανένας την τροχαλία αυτή σε 46-άρι και όντως παρατήρησε σημαντικές διαφορές..??
(Το δυναμό που φοράει η bimmer μου είναι Valeo 120/140A)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 07-03-11 στις 12:07
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-11, 15:11
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Σε κανέναν Βαυαρό με Ε46 δεν έχει εμφανιστεί η ανωτέρω δυσλειτουργία της τροχαλίας αυτής...????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-11, 16:32
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Λογικα για να σου το εβγαλε εσενα αυτο καποια στιγμη θα βγει και σε αλλουσ...στα ποσα χιλιομετρα σου ετυχε αυτο το προβλημα αδερφε??? και ποσο ειναι το κοστοσ αποκαταστασησ τησ ζημιασ????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-11, 17:18
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Αυτή τη στιγμή έχω παρά κάτι 150.000km. Μάλλον πρέπει εδώ και αρκετό καιρό να υπολειτουργεί η τροχαλία αυτή (μένει κομπλαρισμένη και "γρατζουνάει" από θόρυβο). Το κόστος της δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντικό, γύρω στα 50€ την αγόρασα (γνήσιο ανταλλακτικό, αλλά όχι από εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία). Εργασία δεν νομίζω να πάει παραπάνω από 20-25€. Είναι ο αριθμός 1 στη λίστα :
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...20_140a_valeo/
Η περιέργια μου δεν είναι τόσο το γιατί χάλασε, απλά μου κινεί την περιέργεια, βάσει του μηχανικού μου, η σημαντική διαφορά στις επιδόσεις (καλύτερο "άρπαγμα" και λιγότερη κατανάλωση)! Το έχω αγοράσει το ανταλλακτικό, απλά δεν έχω βρει το χρόνο να πάω να το αλλάξω και με τρώει η περιέργεια....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-11, 17:27
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Φιλε μου καλε αφου την πηρες βαλτη τη ρημαδα....Το θεμα ειναι τι ξηλωνεις για να μπει..?Παντως προσωπικα δεν πιστευω να δεις διαφορα σε αποδοση κ καταναλωση οπως σου λεει ο σοφος μηχανικος ,μονο αν ακους τωρα καποιο θορυβο τοτε αυτος θα σταματησει κ αυτη θα ειναι η διαφορα...Επισης νομιζω πως εχει μια φυσιολογικη φθορα για τα χλμ που εχεις κανει ή ειναι η ωρα της αλλαγης -αντοχη υλικου -...!KEEP DRIFTING
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Σ'ευχαριστώ φίλτατε BMW-Racing για τις παρατηρήσεις σου!! Για να αντικατασταθεί απλά βγάζεις το φιλτροκούτι και μετά έχεις στο "πιάτο" τον κινητήρα για να κάνεις ότι χρειάζεται. Δεν νομίζω να είναι παραπάνω από 20 λεπτά η όλη δουλειά. Σε γκάζι και καταναλωση δεν νομίζω και γω να δω διαφορά, απλά μου κινεί την περιέργεια που μου το είπε ο μηχανικός...Φυσιολογικά η διαφορά που σίγουρα θα δω είναι ότι θα σταματήσει το "γρατζούνισμα" που ακούγεται... Ελπίζω κάποιος BMW-ακιας από την υπόλοιπη παρέα να μας λύσει την απορία σε γκάζι & καταναλωση μέχρι να γίνει η αντικατάσταση...
Πάντως την ίδια τροχαλία φοράνε και πολλά άλλα νεότερα μοντέλα της BMW...
http://bmwfans.info/parts/catalog/12317570152/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-11, 19:14
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Βαυαρέ φίλε και γείτονα, δεν νομίζω να δεις διαφορά στην πράξη. Ακούγεται λογικό μεν να έχεις ενα κέρδος, αφού όταν απεμπλακεί έχεις ενα φορτίο μείον πανω στο μοτέρ, αλλά σκέψου πόση είναι η ισχύς που τραβά το δυναμό απο τον κινητήρα? Δεν νομίζω να είναι πάνω απο 1 με 2 Hp. Δεν νομίζω οτι αυτοί οι 2 Hp φαίνονται στην πράξη ούτε στην επιτάχυνση ούτε στην κατανάλωση. Πάντως δεν μένει παρά να το δείς στη πράξη μετά την αντικατάσταση της τροχαλίας, οπότε θα μάθουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-11, 19:31
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Χαιρετώ το φίλτατο γείτονα & Βαυαρό Πάνο!!Συμφωνώ μαζί σου, απλά με προβλημάτισαν τα λόγια του μηχανικού ότι θα δω διαφορά μετά την αλλαγή... Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να κάνω την αντικατάσταση και θα ενημερώσω όλους τους συναγωνιστές βαυαρούς του forum!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.