Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-03-11, 18:24
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
1.Καποια πραγματα φαινονται αργα...πως λεμε "καθε ποτε αλλαζεις λαδια",πως λεμε "στρωσιμο κινητηρα".
Πιστευω πως το ζεσταμα ειναι υποχρεωτικο,ολα τα... αποτομα κακο κανουν!
Πας και αρχιζεις τα ποτακια σου με τροπο και εισαι οκ,τα κοπανας με τη μια και εισαι σ....α.
Γουσταρεις παιδακια και αν πλακωθεις εισαι για mallox....
Δεν λεω κατσε και περιμενε...αλλα ας πεσουν οι στροφουλες στο ρελαντι.
Μπορει να πειτε πως ειμαι εκτος θεματος αλλα στο μανουαλ της μοτο,η Kawasaki λεει πως και ζεστο να ειναι το μοτερ ΠΟΤΕ δεν ξεκιναμε αν δεν δωσουμε λιγο χρονο στο λαδι να κανει τη σωστη βολτα του.
2.Στο FIAT 500 της συζυγου ο μηχανικος προτεινει να σβηνουν τα λαμπακια και μετα γυρισμα του κλειδιου,το ιδιο εκανα και κανω και εγω στο αυτοκινητο μου απο...παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-11, 14:29
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
να το θεσουμε σε κοινη βαση το θεμα....με αριθμους...
ξημερωνει και εξω εχει 2 βαθμους...
αφηνεις το αμαξι μισο με ενα λεπτο να δουλεψει, και ξεκινας μεχρι τις 2.000-2500 στροφες.
μετα απο κανενα πενταλεπτο ο δεικτης θερμοκρασιας εχει ανεβει...βαζεις και το καλοριφερ γιατι ψοφησες...
γυρω στο τετρατο μετα μπορεις να φτασεις και τις 6.000 στροφες γιατι τα λαδια εχουν παρει θερμοκρασια και αυτα!!!
με αυτη τη διαδικασια δεν θα εχεις ποτε σου προβλημα..
προβλημα θα εχεις αν μπαινεις μεσα...περιμενεις δυο λεπτα στο ρελαντι και ξεκινας με τις πορτες...για να στριψεις στο στενο 25 μετρα μακρια τραβας μια κωλια.στο χιλιομετρο που βγαινεις στο περιφερειακο τραβας μεχρι την τεταρτη σε κοφτη και πιανεις τα 160....
στο περιπου γιατι οταν λεμε περιμενω να πεσουν οι στροφες και πηγαινω χαλαρω μπορει να παρεξηγηθει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-11, 16:12
Το avatar του χρήστη alekos_911
alekos_911 Ο χρήστης alekos_911 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2008
Μηνύματα: 91
alekos_911 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
O κατασκευαστης γραφει πολλες φορες οτι τον συμφερει! βλεπε Lifetime Oil σε ζασμαν διαφορικα!!!

Δεν μπορω επισης να καταλαβω γιατι βαζει Cold start timing εφοσον δεν χρειαζεται να περιμενεις.

Υψυλης αποδοσης κινητηρες χωρις ζεσταμα δεν εχουν ζωη ουτε 20000 χλμ.Στα Manual των Μ αναγραφεται οτι θελουν ζεσταμα τα Μοτερ και εχουν και λαμπακια στα κοντερ τους για το ζεσταμα!

Τα BMW μου τα κραταω μεχρι να πεσουν οι στροφες και μετα για τα επομενα 20 λεπτα μεχρι τις 2.500 στροφες, το κοκκινο μενει στο ρελαντι τουλαχιστον 15 λεπτα μεχρι να ανεβει η θερμοκρασια λαδιου στους 60 βαθμους και μετα θελει αλλη μιση ωρα σιγα για να φτασουν θερμοκρασιες και πιεσεις εκει που πρεπει αλλα για να μπορεσω να βαλω και ολες τις ταχυτητες χωρις κλωτσιες!
Ok δεν έχω Μ..αλλά και εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο.. Επίσης για το κιβώτιο παρατηρώ ότι μετά από καμιά 10 χλμ έχει αρχίσει να ζεστένεται. Μετά από 20 χλμ είναι βούτυρο. Από το σημείο αυτό και μετά ανοίγω σταδιακά.
__________________
God created MAN to create these cars
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-11, 09:31
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Και εγώ όλα μου τα αυτοκίνητα τα κρατάω μέχρι να πέσουν οι στροφές!Ακόμα και στις ποιο κρύες μέρες πα΄νω από ένα λεπτό δεν παίρνει! Μετά χαλαρή οδήγηση μέχρι να έρθουν όλα στα κανονικά τους!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.