Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-16, 16:51
Το avatar του χρήστη panosds
panosds Ο χρήστης panosds δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Μηνύματα: 6
panosds is on a distinguished road
Smile Μετατροπή ε34 520 σε 525

Καλησπέρα φίλοι, είμαι σε διαπραγμάτευση να πάρω ένα e34 525 Xi με Vanos ολόκληρο αυτοκίνητο, και θέλω να βάλω τον κινητήρα στον δικό μου 520 ε34 το οποίο είναι vanos επίσης. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την μετατροπή:

1. Πρέπει να αλλάξω και πλεξούδα με εγκέφαλο μαζί?
2. Διάβασα ότι το 525 αποδίδει καλύτερα με το δικό μου διαφορικό με βήμα 3.46 ισχύει?
3. Βάσεις μηχανής κάνουν οι δικές μου?
4. Βάζω χταπόδι και εξάτμιση κομπλέ απο το 525?

Εσωτερικό:

1. Τα ηλεκτρικά καθίσματα μπαίνουν στο δικό μου υπάρχει φίσα αναμονής?
2. Το καντράν του 525 μπαίνει στο δικό μου στην ίδια φίσα?

Φρένα μπροστά έχω βάλει ήδη απο 525( Τα τακάκια έιναι ίδια με του 520)



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-16, 21:23
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
μισο,θα πληρωσεις για να το παρεις???????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-16, 21:42
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
μισο,θα πληρωσεις για να το παρεις???????
Όχι θα του δώσει ο άλλος λεφτά για να το πάρει,ρε Σταυρη τι ερώτηση είναι αυτή?
Κακό είναι να το πληρώσει?Εντάξει είπαμε κριση-κριση αλλά μην το ξεφτυλισουμε κιόλας,για κανένα χιλιάρικο ολόκληρο 525xi δεν είναι και άσχημα,τοσα πράγματα θα πάρει και θα του μείνουν.

Και εγώ λιντσαρω τις μαϊμούδες Μ3 Ε30 πάνω από 10-13χιλ αλλά δεν λέω να τα πάρω και 5 χιλιάρικα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 25-05-16 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-16, 00:02
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosds Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλοι, είμαι σε διαπραγμάτευση να πάρω ένα e34 525 Xi με Vanos ολόκληρο αυτοκίνητο, και θέλω να βάλω τον κινητήρα στον δικό μου 520 ε34 το οποίο είναι vanos επίσης. Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την μετατροπή:

1. Πρέπει να αλλάξω και πλεξούδα με εγκέφαλο μαζί?
2. Διάβασα ότι το 525 αποδίδει καλύτερα με το δικό μου διαφορικό με βήμα 3.46 ισχύει?
3. Βάσεις μηχανής κάνουν οι δικές μου?
4. Βάζω χταπόδι και εξάτμιση κομπλέ απο το 525?

Εσωτερικό:

1. Τα ηλεκτρικά καθίσματα μπαίνουν στο δικό μου υπάρχει φίσα αναμονής?
2. Το καντράν του 525 μπαίνει στο δικό μου στην ίδια φίσα?

Φρένα μπροστά έχω βάλει ήδη απο 525( Τα τακάκια έιναι ίδια με του 520)



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βγαζεις οπως ειναι απο το 525,μοτερ πλεξουδα-εγκεφαλο(αυτα πανε πακετο ετσι κι αλλιως) παρεα με ολη την εξαγωγη και το βαζεις στο δικο σου....Αν το καντραν του ειναι διαφορετικο,βαλε του 525...Αν και μαλλον ιδιο ειναι...Οι βασεις μηχανης επισης ιδιες,βαλε οποιες ειναι σε καλυτερη κατασταση,πραγμα που θα επικρατησει και για ολο τ'αμαξι,αν το παρεις οπως ειναι....Οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση,μπαινει στο δικο σου....Βγαλτο με το κοντο βημα για αρχη,κι αμα δεν σ'αρεσει,βαζεις το διαφορικο του 525(3.15 φοραει?)..
Οσον αφορα τα καθισματα,και να μην εχεις αναμονες βαζεις απο το 25αρι....Δεν ειναι δυσκολο γι'αυτον που θα αναλαβει την τραμπα των μηχανικων να κανει κι αυτο...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-16, 00:11
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Το 525i έχει καντραν με ταχύμετρο 260 km/h οπότε βάζει και αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-16, 00:47
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Το σασμάν του 4κίνητου δεν είναι διαφορετικό; Δεν έχει και μια έξοδο για μπροστά;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-16, 02:33
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Αν το καντραν του 525 ειναι αυτο με την μακρια οθονη απο κατω που ενημερωνει με λεξεις και οχι το κλασικο με τα λαμπακια, που μαλλον αυτο ειναι, τοτε ειναι τετραφισο σε σχεση με το αλλο που ειναι διφισο, επομενως δεν μπαινει...
Το ιδιο ισχυει και με το obc(μονη φισα-δυο φισες).

http://i.imgur.com/eGG7RZm.jpg

http://www.e34.de/pics/kai/karre/neu/DSCN0231k.jpg
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 26-05-16 στις 02:38
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-16, 07:46
Το avatar του χρήστη panosds
panosds Ο χρήστης panosds δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Μηνύματα: 6
panosds is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαζεις οπως ειναι απο το 525,μοτερ πλεξουδα-εγκεφαλο(αυτα πανε πακετο ετσι κι αλλιως) παρεα με ολη την εξαγωγη και το βαζεις στο δικο σου....Αν το καντραν του ειναι διαφορετικο,βαλε του 525...Αν και μαλλον ιδιο ειναι...Οι βασεις μηχανης επισης ιδιες,βαλε οποιες ειναι σε καλυτερη κατασταση,πραγμα που θα επικρατησει και για ολο τ'αμαξι,αν το παρεις οπως ειναι....Οτι ειναι σε καλυτερη κατασταση,μπαινει στο δικο σου....Βγαλτο με το κοντο βημα για αρχη,κι αμα δεν σ'αρεσει,βαζεις το διαφορικο του 525(3.15 φοραει?)..
Οσον αφορα τα καθισματα,και να μην εχεις αναμονες βαζεις απο το 25αρι....Δεν ειναι δυσκολο γι'αυτον που θα αναλαβει την τραμπα των μηχανικων να κανει κι αυτο...

Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, το 525 σύμφωνα με τον πίνακα φοράει 3.23, τώρα με το δικό μου θα είναι πιο κοντό φαντάζομαι αλλά θα κινείται πιό ευκολα στην πολη, ίσως και να οργώνει άν το κάνω μπλοκέ, κάπου δίαβασα για έναν μπούμπη ότι τα κάνει μπλοκέ δεν γνωρίζω περισσότερα. Όσον αφορά το καντράν εμένα είναι με αναλογική ένδειξη χλμ, δεν ξέρω αν η φίσα του ταιριάξει στο 525. Για τα καθίσματα κοίταξα απο κάτω έχει μια μεγάλη λευκή φίσα αναμονής ίσως να είναι για ηλεκτρικά, εμένα έχει δερμάτινα θερμαινόμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-16, 07:47
Το avatar του χρήστη panosds
panosds Ο χρήστης panosds δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Μηνύματα: 6
panosds is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σασμάν του 4κίνητου δεν είναι διαφορετικό; Δεν έχει και μια έξοδο για μπροστά;
Σασμάν θα κρατήσω το δικό μου γιατί όντως του Xi έχει εξτρα άξονα μετάδοσης για το μπροστινό διαφορικό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-16, 13:03
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το καντραν του 525 ειναι αυτο με την μακρια οθονη απο κατω που ενημερωνει με λεξεις και οχι το κλασικο με τα λαμπακια, που μαλλον αυτο ειναι, τοτε ειναι τετραφισο σε σχεση με το αλλο που ειναι διφισο, επομενως δεν μπαινει...
Το ιδιο ισχυει και με το obc(μονη φισα-δυο φισες).

http://i.imgur.com/eGG7RZm.jpg

http://www.e34.de/pics/kai/karre/neu/DSCN0231k.jpg
Υπαρχει και κανονικο χωρις λεξεις με λαμπακια και 260 km/h ενδειξη που ταιριαζει οποτε αναλογα ποιο εχει,θα δει αν του ταιριαζει.Τα κοιταγα και εγω προσφατα τελειως τυχαια.
Παντως πολυ ωραιο το εχει ο φιλος μας το Ε34,βαλε καμια φωτο να χαζεψουμε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.