Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-05-11, 16:07
andreasgr Ο χρήστης andreasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 2
andreasgr is on a distinguished road
Καλησπέρα σε όλους
έχω μια 116ι 122ps (N43)
φυσικά είχα πρόβληαμ με τους πολλαπαλσιαστές (όπως όλοι νομίζω) και είπα να αλλάξω και μπουζί εφόσον άλλαξα και τους 4 πολλαπλασιαστές για να είμαι σίγουρος.
Όταν πήγα να πάρω τα μπουζί ο κωδικός αυτών που φορούσε ήταν NGK ZKBR7AP-HTU.
Στον Σπανό μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί αυτά και μου ε΄δωσνα τα παρακάτω NGK ZKBR7A-HTU
Το θέμα είναι ότι τα πρώτα ήταν high power ενώ αυτά δεν είναι. Πως μπορώ να μάθω εάν όντος αυτά είναι καλύτερα και όντος έχουν καταργηθεί τα άλλα ?
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-11, 18:25
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε Ανδρέα, εγώ πάντως τα μπουζί που φορούσες τα βλέπω να διατίθενται κανονικά... -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E87N/5-doors/Europe/116i_1.6-N43/LHD/N/browse/engine_electrical_system/ignition_coil_spark_plug/ - και μάλιστα χωρίς εναλλακτική επιλογή.

Όσον αφορά τη σύγκριση του οιουδήποτε High Power μπουζί με ένα συμβατικό, εννοείται πως το ΗΡ είναι, σε οποιαδήποτε περίπτωση, καλύτερη επιλογή και διαρκεί και περισσότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-05-11, 10:20
andreasgr Ο χρήστης andreasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-05-2011
Μηνύματα: 2
andreasgr is on a distinguished road
Αντώνη σε ευχαριστώ για το μύνημα την ίδια απορία έχω και εγώ.
Τουσ το είπα στον Σπανό και μου έδειξαν στο computer το σύμβολο ΑΕ που συμαίνει ότι έχει αντικαταστασθεί πλέον.
Το θέμα είναι ότι αυτό που μου έδωσαν δεν το έχει στο site.
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πως μπορώ να πάρω μια official απάντηση ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-11, 18:03
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Θα ρωτήσω officialy και θα σου γράψω αύριο ή μεθαύριο.
Πάντως, αφού στο έδειξαν κι' όλας, πιθανόν να είναι έτσι όπως το λένε. Μου έχει τύχει και σε άλλες - ελάχιστες πάντως - περιπτώσεις να υπάρχει ανταλλακτικό καταργημένο ενώ εμφανίζεται ως διαθέσιμο στο bmwfans ή στο realOEM.

Το σημαντικό ερώτημα - που έπρεπε να τους είχες κάνει - είναι πως είναι δυνατόν να προβλέπεται αρχικά η αποκλειστικά χρήση High Power μπουζί και στη συνέχεια να αντικαθίσταται αποκλειστικά με συμβατικό, χωρίς καν τη δυνατότητα επιλογής του πελάτη... Εδώ η δυνατότητα αυτή δίνεται στην Ε36, που, όταν κυκλοφορούσε, δεν υπήρχαν ΗΡ μπουζί!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-05-11, 14:11
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Ανδρέα, δεν σου είπαν ψέμματα στον Σπανό. Το μπουζί για κινητήρες Ν43 και Ν53, NGK ZKBR7AP-HTU (Ρ/Ν 12120034091) έχει όντως αντικατασταθεί από το NGK ZKBR7A-HTU (P/N 12120038349).
Στο bmwfans η αλλαγή αυτή δεν εμφανίζεται, στο realoem όμως ναι -> http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE31&mospid=51167&btnr=12_1417& hg=12&fg=05&hl=26

Τώρα πως και γιατί αντικατέστησαν ένα High Power μπουζί με ένα συμβατικό (αν είναι όντως...), δεν ήξεραν να μου απαντήσουν ούτε εκεί που ρώτησα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.