Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 14-07-13, 21:28
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντικειμενικά δε πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς...Καθημερινά γίνονται πολλά τέτοια και χειρότερα απο ηλεκτρολόγους..Γενικά πάντως δείχνει "βιαστική" δουλειά.

Για να μη βγαίνουμε όμως offtopic...ψάξε τη φύσα που χρειάζεσαι για το code!
Λοιπόν παιδία αυτο ήταν καταθέτω τα όπλα !!! Δεν εβγαλα άκρη με τίποτα !
Και για την ακρίβεια εκανα τα εξής αλλα τζίφος ! Βρήκα την φύσα που μου περιγράψατε βρήκα και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο ! Βρήκα και το καλώδιο pin1 απο την άσπρη φύσα του υπολογιστή που ηταν το (μωβ-μαυρο) και οχι το πράσινο μαύρο οπως βρήκα στο νετ τα σύνδεσα μεταξύ τους αλλα δεν εγινε τίποτα ! Πάλι όταν βαζεις τον κωδικο κάνει τον χαρακτηριστικο ηχο σου ζηταει μεν τον κωδικό αλλα το αμαξι παιρνει και χωρις να τον βαλεις τελικα ! Νομιζω οτι το μονο που απεμεινε ειναι μια βολτα απο τον ηλεκτρολογο και βλεπουμε η στην χειροτερη ενα κρυφο διακοπτακι για να μην ξεκιναει !!! Παντως ευχαριστω παρα πολυ τον gearboxer και τον 6ylinder που ασχοληθηκαν και προσπαθησαν να βοηθησουν μπορει να μην καταφερα κατι ομως απεκτησα μια γνωση παραπανω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 14-07-13, 23:08
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koutrouj Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παιδία αυτο ήταν καταθέτω τα όπλα !!! Δεν εβγαλα άκρη με τίποτα !
Και για την ακρίβεια εκανα τα εξής αλλα τζίφος ! Βρήκα την φύσα που μου περιγράψατε βρήκα και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο ! Βρήκα και το καλώδιο pin1 απο την άσπρη φύσα του υπολογιστή που ηταν το (μωβ-μαυρο) και οχι το πράσινο μαύρο οπως βρήκα στο νετ τα σύνδεσα μεταξύ τους αλλα δεν εγινε τίποτα ! Πάλι όταν βαζεις τον κωδικο κάνει τον χαρακτηριστικο ηχο σου ζηταει μεν τον κωδικό αλλα το αμαξι παιρνει και χωρις να τον βαλεις τελικα ! Νομιζω οτι το μονο που απεμεινε ειναι μια βολτα απο τον ηλεκτρολογο και βλεπουμε η στην χειροτερη ενα κρυφο διακοπτακι για να μην ξεκιναει !!! Παντως ευχαριστω παρα πολυ τον gearboxer και τον 6ylinder που ασχοληθηκαν και προσπαθησαν να βοηθησουν μπορει να μην καταφερα κατι ομως απεκτησα μια γνωση παραπανω !!!
Λυπάμαι που δεν βρήκες άκρη φίλε μου. Σίγουρα στον ηλεκτρολόγο θα τη βρείς. Για την ιστορία ανέβασε αν θες μία φωτό από την φύσα που βρήκες για να μου λυθούν μερικές απορίες...Ελπίζω μόνο να μην την βρήκες τελικά κάτω από κανένα κάθισμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 15-07-13, 08:38
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koutrouj Εμφάνιση μηνυμάτων
....και το pin 15 (ετσι τουλάχιστον νόμιζω) και δεν ειχε καλώδιο
Μήπως δεν ήταν αυτό το πιν.15;; Από τα 4 γωνιακά πιν της φύσας πόσα είναι ελεύθερα;;;

Στο πιν 1 στην άσπρη φύσα υπήρχε καλώδιο ελεύθερο που δεν πήγαινε πουθενά;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 21-07-13, 17:45
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Βασικά ο φίλος gearboxer είχε βάλει ένα λινκ για τον έλεγχο της φυσας σύμφωνα με τα χρώματα των καλωδίων και αυτό είχα σαν οδηγό ! Τώρα όσο για το πόσα ήταν ελεύθερα εννοείς από την μεριά της κίτρινης φυσας η από την μεριά που συνδέονταν το ews ???? όσων αφορά την άσπρη φυσά τα καλώδια όλα πανε στο πλάι κάτω από το ταμπλό και δεν φαίνεται αν είναι κάποιο στον αέρα αλλά με αυτά που έκανε τελικά ο ηλεκτρολόγος ποιος ξέρει τι γινεται εκεί από κάτω !
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 22-07-13, 08:14
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koutrouj Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά ο φίλος gearboxer είχε βάλει ένα λινκ για τον έλεγχο της φυσας σύμφωνα με τα χρώματα των καλωδίων και αυτό είχα σαν οδηγό ! Τώρα όσο για το πόσα ήταν ελεύθερα εννοείς από την μεριά της κίτρινης φυσας η από την μεριά που συνδέονταν το ews ???? όσων αφορά την άσπρη φυσά τα καλώδια όλα πανε στο πλάι κάτω από το ταμπλό και δεν φαίνεται αν είναι κάποιο στον αέρα αλλά με αυτά που έκανε τελικά ο ηλεκτρολόγος ποιος ξέρει τι γινεται εκεί από κάτω !
Για την κίτρινη εννοούσα, την ΖΚΕ που έβαλες φωτό. Επίσης το άλλο περίεργο είναι το καλώδιο χρώματος μαύρου-μωβ, που φεύγει από το πιν.1 της λευκής φύσας του OBC...δεν θα έπρεπε να είναι μαύρο-μωβ αλλά μαύρο-πράσινο....δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Ο ηλεκτρολόγος αποφάνθηκε για κάτι;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 22-07-13, 12:51
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την κίτρινη εννοούσα, την ΖΚΕ που έβαλες φωτό. Επίσης το άλλο περίεργο είναι το καλώδιο χρώματος μαύρου-μωβ, που φεύγει από το πιν.1 της λευκής φύσας του OBC...δεν θα έπρεπε να είναι μαύρο-μωβ αλλά μαύρο-πράσινο....δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Ο ηλεκτρολόγος αποφάνθηκε για κάτι;

Για να πω την αλήθεια δεν έχω παει ακόμα μιας και την άλλη εβδομάδα θα πάω για λάδια οπότε και ελπίζω να τον Τσακωσω εκεί και να δούμε τι θα γίνει ! Μήπως για την άσπρη φυσά παίζει ρόλο η χρονολογία του αυτοκινήτου ;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 11-06-14, 06:05
DHMHTRHSE36 Ο χρήστης DHMHTRHSE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-06-2014
Μηνύματα: 9
DHMHTRHSE36 is on a distinguished road
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 11-06-14, 08:27
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DHMHTRHSE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).
Κάνε ξανά έναν προσεκτικό έλεγχο στις συνδέσεις. Λίγες έχει το 7άρι, εύκολο είναι να κάνεις μία επαλήθευση..Να ξέρεις ότι κάποιες φορές πάνω στην εγκατάσταση κολλάνε και θέλεις διαγνωστικό να σβήσεις τα σφάλματα στο μπορντ για να δουλέψει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 11-06-14, 10:45
DHMHTRHSE36 Ο χρήστης DHMHTRHSE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-06-2014
Μηνύματα: 9
DHMHTRHSE36 is on a distinguished road
το δοκιμασα σε αλλο αμαξι κ δουλευη κομπλε...κ σε στο δικο μου εβαλα το αλλο κ τπτ...το obc ειναι οκ...στιν αχρει μου δουλεπσε αλλα εκαπσα μια ασφαλια καταλαθος κ απο τοτε τπτ ...η συνδεσεις ειναι τσεκαρισμενες...για αυτο δν καταλαβενω τι φταιει...????
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 11-06-14, 23:05
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DHMHTRHSE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας ... έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση του obc 7 button .ενώ μου ανάβουν τα κουμποια του δν μου διχνει ώρα και θερμοκρασια ...ολα ειναι κανονικα σινδεμενα νομιζω...(δν εχω συνδεση τον εσθιτήρα ) .αν μπορεί καπιος ν με βοηθήση θα του ήμουν υποχρος ....(το στεκάρα και σε άλλο αυτοκίνητο κ δουλευη κομπλέ αλλά το πρόβλημα είναι στην σηνδερμολογία ).
Για κάτσε ρε συ Μήτσο..αφού δεν έχεις συνδέσει τον αισθητήρα πως περιμένεις να σου βγάλει θερμοκρασία; Πες μου τι ακριβώς έχεις συνδέσει, που, και ποια pin χρησιμοποίησες για να σε βοηθήσω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.