Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-03-09, 13:12
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
σωστα ολα αυτα ντοκτορ. ενα παλιο αυτοκινητο το κοιτας πριν το παρεις.
το δικο μου ερωτημα ήταν στην παρατηρηση του φιλου οτι το 80% των Μ3 που κυκλοφορει δεν δουλευει σωστα. αυτο συνιστα "προβληματικοτητα" του μοντελου γενικα, αν το καταλαβα καλα.
ισχυει ή οχι? και αν ισχυει, σε τι αναφερεται το "δεν δουλευουν"? αυτο ρωτησα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-09, 13:54
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα ολα αυτα ντοκτορ. ενα παλιο αυτοκινητο το κοιτας πριν το παρεις.
το δικο μου ερωτημα ήταν στην παρατηρηση του φιλου οτι το 80% των Μ3 που κυκλοφορει δεν δουλευει σωστα. αυτο συνιστα "προβληματικοτητα" του μοντελου γενικα, αν το καταλαβα καλα.
ισχυει ή οχι? και αν ισχυει, σε τι αναφερεται το "δεν δουλευουν"? αυτο ρωτησα.
Μη ξεχνας οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες ιδιοκτητων Μ3...... οι "εργοστασιακοι" και οι "ανυσηχοι".....
Την κατηγορια των πρωτων την εχουν απασχολησει καποια θεματα κινητηρα με προβληματα στα μεταλλα (αν δε κανω λαθος και οχι ολους ...καποια οχηματα εχουν βγαλει αυτο το προβλημα, καποια αλλα οχι) .....και αυτο απο κακης ποιοτητας εργοστασιακα εξαρτηματα τα οποια εχουν αλλαχθει στις σχετικες ανακλησεις (οι Μ3 ακηδες ας με διορθωσουν σε τυχον λαθος αναφορες).
Απο εκει και περα φιλοι μου οι οποιοι ειχαν / εχουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο και δεν εχουν κανει την παραμικρη παρεμβαση , δεν ειχαν σοβαρα / ουσιαστικα αλλα προβληματα (εκτος απο τις γνωστες , απλες βλαβες η φθορες που εχουμε κατα καιρους ολοι μας) .
Για την κατηγορια των "πειραγμενων" πιστευω οτι ειναι περιττη καθε αναφορα σε αξιοπιστια και προβληματα μιας και αυτα ειναι συναρτηση του ποιος εχει βαλει χερι, τι ξερει, αν ξερει, ποτε θα μαθει κλπ κλπ κλπ ...κατι που ισχυει απο παπι εως Bugatti Veyron και απασχολει τους παντες εδω και δεκαετιες.
Παντως προκειται για ενα απο τα 4-5 πιο fun cars των τελευταιων 10 ετων κατα τη γνωμη μου και ενα απο τα τελευταια "αντρικα" αυτοκινητα της BMW.
Οσο για το οχημα που εχεις βρει ...... δυσκολο να μη το γνωριζει καποιος απο εδω μεσα .
Κανε αυτα που λεει ο Doctor για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.....αλλωστε κρυβει πολλα το καθε αυτοκινητο και η ιστορια του ...ακομα και το "αστερι των αστεριων" μπορει να εχει αλλαχθει το μισο χωρις βεβαια να δημοσιευθει η επισκευη του στην εφημεριδα της κυβερνησης if you know what i mean ..

Με γεια .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-09, 17:36
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα ολα αυτα ντοκτορ. ενα παλιο αυτοκινητο το κοιτας πριν το παρεις.
το δικο μου ερωτημα ήταν στην παρατηρηση του φιλου οτι το 80% των Μ3 που κυκλοφορει δεν δουλευει σωστα. αυτο συνιστα "προβληματικοτητα" του μοντελου γενικα, αν το καταλαβα καλα.
ισχυει ή οχι? και αν ισχυει, σε τι αναφερεται το "δεν δουλευουν"? αυτο ρωτησα.

θα σου δωσω και εγω μερικα Tips για ελεγχο του συγκεκριμενου αυτοκινητου.
Θα πρεπει να κοιταξεις τα φρενα οπωσδηποτε γιατι τρωγονται πολυ γρηγορα.
Τα μπροστινα ψαλιδια παρουσιασαν πολλες φορες προβληματα στις βασεις τους.
Τα λαστιχενια δαχτυλιδια (O-Rings)στο σαζμαν παρουσιαζαν ελειψη στεγανοτητας,δακρυζουν πολυ συχνα.
Πρεπει να κοιταξεις επισης και τις πορτες αν κλεινουν σωστα.Αν νιωθεις οτι η πορτα καθως ανοιγει/κλεινει ειναι πολυ βαρια και δεν κλεινει ευχαριστα δηλαδη θελει δυναμη για να κλεισει σημαινει οτι η πορτα ειναι πεσμενη,εχει κρεμασει.Δεν φαινεται με το ματι κατι τετοιο!!!
Οι πορτες πεφτουν απο τους μεντεσεδες λογω υπερβολικου βαρους και παρασηρουν σιγασιγα και τα λαστιχα τα οποια κοβονται,αν δεις κομμενα λαστιχα δεν ειναι απο την χρηση η απο τον χρονο αλλα απο ξερυθμισμα της πορτας. Εχει συμβει σε πολλα αυτοκινητα!
Τα ηλεκτρικα του αυτοκινητου ηταν σε πολλα μοντελα επισης ευαισθητα σε αλλα παλι οχι.
Τωρα για τα μηχανικα διαβασες και απο τους προηγουμενους.

καλη επιτυχια στην αγορα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-09, 19:00
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ξεχνας οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες ιδιοκτητων Μ3...... οι "εργοστασιακοι" και οι "ανυσηχοι".....
Την κατηγορια των πρωτων την εχουν απασχολησει καποια θεματα κινητηρα με προβληματα στα μεταλλα (αν δε κανω λαθος και οχι ολους ...καποια οχηματα εχουν βγαλει αυτο το προβλημα, καποια αλλα οχι) .....και αυτο απο κακης ποιοτητας εργοστασιακα εξαρτηματα τα οποια εχουν αλλαχθει στις σχετικες ανακλησεις (οι Μ3 ακηδες ας με διορθωσουν σε τυχον λαθος αναφορες).
Απο εκει και περα φιλοι μου οι οποιοι ειχαν / εχουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο και δεν εχουν κανει την παραμικρη παρεμβαση , δεν ειχαν σοβαρα / ουσιαστικα αλλα προβληματα (εκτος απο τις γνωστες , απλες βλαβες η φθορες που εχουμε κατα καιρους ολοι μας) .
Για την κατηγορια των "πειραγμενων" πιστευω οτι ειναι περιττη καθε αναφορα σε αξιοπιστια και προβληματα μιας και αυτα ειναι συναρτηση του ποιος εχει βαλει χερι, τι ξερει, αν ξερει, ποτε θα μαθει κλπ κλπ κλπ ...κατι που ισχυει απο παπι εως Bugatti Veyron και απασχολει τους παντες εδω και δεκαετιες.
Παντως προκειται για ενα απο τα 4-5 πιο fun cars των τελευταιων 10 ετων κατα τη γνωμη μου και ενα απο τα τελευταια "αντρικα" αυτοκινητα της BMW.
Οσο για το οχημα που εχεις βρει ...... δυσκολο να μη το γνωριζει καποιος απο εδω μεσα .
Κανε αυτα που λεει ο Doctor για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.....αλλωστε κρυβει πολλα το καθε αυτοκινητο και η ιστορια του ...ακομα και το "αστερι των αστεριων" μπορει να εχει αλλαχθει το μισο χωρις βεβαια να δημοσιευθει η επισκευη του στην εφημεριδα της κυβερνησης if you know what i mean ..

Με γεια .

+1...Νικο.....



γείτονα μου …βλέπω κόλλησες στο ποσοστό που έδωσα ….
Αν θες μπορείς να πας σε 10 μάντρες και να δεις αντίστοιχα 10 Μ3(ευκαιρίες) …και ανάθεμα αν βρεις 2 σωστά αυτοκίνητα..!!!
Το μεγάλο θέμα σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι η συντήρηση τους… πράγμα με το όποιο ελάχιστοι ιδιοκτήτες ασχολούνται ….και 170.000 χλμ να έχει… αν είναι σωστά συντηρημένο ,και έχει κάνει τις ανακλήσεις του δεν υπάρχει κανένα θέμα να το φοβηθείς ….!!!!
Από την άλλη και 70.000 χλμ να έχει ….αν σου λέει ο ιδιοκτήτης ότι βάζει motul 300V(τετοιο εβαζε και στο σαχοραλλο και μαμουσε)…και πως δεν χρειάζεται να τσεκάρει και να ρυθμίσει βαλβίδες , μιας κα είναι bmw και δε μασαει σε αυτά….. τοτε είναι γαματη ευκαιρία ….σίγουρα……!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-03-09, 20:37
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
δεν τιθεται θεμα σαικο.
ο νικος το τοποθετησε σωστα. υπαρχουν Μ3 και Μ3...
αυτο που ξερω εγω ειναι απο αυτα που θα λεγαμε "δεν τα εχει δει το φως του ηλιου" ή αλλιως με τα "μπιμπικια" στα λαστιχα...
και λογω αυτου δυσκολα θα το δωσει.
οσον αφορα την επιλογη γενικα, εδω και καποια χρονια εχω ασπαστει σε μεγαλο βαθμο τη θεωρια ενος καλου φιλου που λεει:
Αμα θες να αγορασεις μεταχειρισμενο αυτοκινητο, κοιτα τον πρωην ιδιοκτητη του. αμα θες να αποκτησεις μεταχειρισμενη γυναικα, κοιτα τον πρωην "ιδιοκτητη" της. αμα θες να αποκτησεις τον οποιονδηποτε μεταχειρισμενο μπελα, κοιτα τον πρωην ιδιοκτητη του...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-03-09, 21:01
Το avatar του χρήστη 5555
5555 Ο χρήστης 5555 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-10-2004
Μηνύματα: 407
5555 is on a distinguished road
Σταθη αυτο που παζαρευεις ειναι smg??
Μπορει να σου ζητησει αντλια-αλλαξα μια
Το σηκωσες απο κατω νατο δεις?(σκουριες/subframe/διαρροες χτυπηματα)
Το οδηγησες?
Με καποιο φανοποιο το τσεκαρισες?
Τωρα για τα πραγματικα χλμ,μοτερ σου απαντησε ο ντοκτορ.ΑΛΛΑ το συνεργειο που θα το πας να το τσεκαρεις μπορει να σου πει ΠΑΡΤΟ για να σε κανει αργοτερα αιμοδοτη .
Επειδη κοιτας για ενα παλιο και ευαισθητο αυτοκινητο κοιτα και πιο περα απο αυτα των 60χλ χιλιομετρων που κυκλοφορουν στην αγορα.Στην χειροτερη βουτα το αεροπλανο και πηγαινε στην χωρα κατασκευης
Το Μ6 θα το κρατησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-09, 21:19
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
smg, ειναι. και δεν το αποφασισε να το δωσει ο ανθρωπος, απλα εχει φοβηθει με την κατασταση και εχει ολα τα ενδεχομενα ανοικτα...
εγω το δικο μου και να θελω να το δωσω ειναι περιπλοκο (ασε που δεν θελω). το ληζινγκ του τελειωνει του χρονου, οποτε εως τοτε ειναι δυσκολες οι μεταβολες. και με τετοιο οικονομικο περιβαλλον (δηλαδη να βρεθει καποιος να συνεχισει τη μισθωση και παρω εγω κατι αλλο) θα ειναι μεγαλη η χασουρα. οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω κατι τωρα.
του χρονου βλεπουμε. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος παντως. ο μονος λογος που θα το εδινα ειναι γιατι εχει μετατραπει σε "garage queen", αφου λογω χρονου η χρηση ειναι ελαχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-03-09, 21:08
Το avatar του χρήστη tassos
tassos Ο χρήστης tassos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 480
tassos will become famous soon enough
1.σκορδο
2.αρωματικο (λογω σκορδου...)
3.ματοχαντρο
4.πεταμε ενα διφραγκο μεσα στο αμαξι για γουρι
5.φερνουμε παπα
6.την ευχη μου
7.ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-09, 13:29
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Έχω βαρεθεί να ακούω για τεφαρίκια καινάρια Μ3 Ε46

που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν παππούς ή γιαγιά που το πήγαινε ΜΟΝΟ στη λαική ,

που έχουν 6 χρόνια μετά 50 χιλ χλμ

με service book MONO σε εξουσιοδοτημένα

κλπ κλπ

Το θέμα ΔΕΝ είναι εκέι ...

Για μένα ΑΝ δεν πάρεις ΠΟΛΥ καινούργιο και ΜΟΝΟ από Γερμανικό ΣΟΒΑΡΟ μαγαζί ή από ΚΟΛΛΗΤΟ που το αγόρασε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ στην Ελλάδα ...

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΥΧΗΣ ...

Προσωπικά ΔΕ θα αγόραζα το αμάξι που έχω σήμερα αν τότε ήξερα τόσα πράγματα για τα Μ3 Ε46 ...

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ Η ΤΥΧΗ

Δυστυχώς έχουμε δει πάρα πολλά "δήθεν" τεφαρίκια που τελικά ,

είχαν αλλάξει μοτέρ (άγνωστο που) με αποτέλεσμα ας πούμε τα μισά ηλεκτρολογικά να είναι ότι να ναι και να μην έχει γίνει ανάκληση στο 2ο μοτέρ

είχαν +100 χιλ χλμ

είχαν άγνωστου τύπου προγράμματα

είχαν φορεμένους ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ aftermarket εκκεντροφόρους (συγκεκριμένα λίγο πριν πουληθεί ο εν λόγω άνθρωπος που και καλά ρύθμιζε τα έκκεντρα μου λέει "ρε φίλε έχω χαλάσει ΕΝΑ μπουκάλι μπλάνκο και ΔΕ ρυθμίζεται το γ@μήδι !!! ... τι σκατά να κάνω όλο check engine βγάζει" ... προφανώς gt1 και special tools είναι για τους κουτούς !!!!

είχαν κομμένο και απλά ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ rear subframe

δούλευαν με κομμένη φλάντζα κεφαλής , οπότε και λίγο μετά από τις βόλτες του νερού μέσα στο μπλόκ έκαψαν μοτέρ

δούλευαν με ωραιότατη χαρακιά σε ένα πιστόνι με αποτέλεσμα να κολλήσει το μοτέρς μια ωραία μέρα ... (το συγκεκριμένο μοτέρ ήταν φορεμένο σε μετατροπή)

έχαναν συμπίεση ή παρουσίαζαν διαρροή συμπίεσης με αποτέλεσμα να μην πηγαίνουν βήμα

φόραγαν φλάντζα και πράγματα (πιστόνια κλπ) για μειωμένη σχέση συμπίεσης (ώστε να κομπρεσαριστούν) αλλά μετά πουλήθηκαν ως ατμοσφαιρικά

και άλλα πολλά !!!!

Αν λοιπόν κάποιος δεν είναι ΠΟΛΥ γνώστες και δεν έχει ΠΟΛΥ κολλητό διαγνώστη και μηχανικό (μιλάω για φουλ έλεγχο που αποκλείεται να γίνει αν δε σε ξέρουν στο συνεργείο) ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΓΟΡΑ Μ3 Ε46 παρά μόνο όπως είπα στην αρχή ...

ΑΝ πάρεις ΠΟΛΥ καινούργιο και ΜΟΝΟ από Γερμανικό ΣΟΒΑΡΟ μαγαζί ή από ΚΟΛΛΗΤΟ που το αγόρασε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ στην Ελλάδα ...

Ο πρώτος άνθρωπος που επέμενε περί πολύ καινούργιου και περί γερμανικού σοβαρού μαγαζιού ήταν ο Πάνοζ ... εγώ τότε θεωρούσα ότι ήταν υπερβολικός ... τελικά είχε δίκιο !!!!

Κατά τα άλλα είναι όντως πιθανό να πάρεις μτχ Μ3 Ε46 και ΑΠΟ ΤΥΧΗ να βγεί καλό ... δηλ. να μη βγάλει σοβαρά θέματα και να πηγαίνει σα Μ3 ... επειδή εγώ και μερικοί άλλοι ΞΕΚΟΛ@ΘΗΚΑΜΕ δε σημαίνει όμως ότι είναι και ο κανόνας ...

Αυτή είναι η γνώμη μου ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
H καλύτερη λύση είναι φθηνή Μ3,με καλούτσικη καρότσα και σάπιο μοτέρ.(εννοείται το όχημα σε καλή τιμή)
Και μετά ξεκινάς από το ΜΗΔΕΝ και κάνεις το μοτέρ καινούργιο-εγοστασιακό(αυστηρά)
Το μόνο που θα έκανα στη συνέχεια:Πιο κοντό διαφορικό και ΤΕΛΟΣ.(καθαρά προσωπική άποψη)
Αυτό κατά την γνώμη μου είναι το πιο σωστό πλάνο..
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.