Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-04-10, 14:41
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
Τι εννοεις θεμα λογισμικου; προγραμματισμος εγκεφαλου εχει γινει και δεν διορθωθηκε, μπουζι οπως σου ειπα αλλαξα παλι το ιδιο. ουτως η αλλως σε εξουδιοτημενο συνεργειο το πηγα και δεν εβγαζε τιποτα στο διαγνωστικο ουτε το ψηεψκ αναβε. Σου ειπανε για κατι συγκεκριμενο; το προβλημα λυθηκε σου δουλευει ενταξει το αυτοκινητο; σε ποια αντιπροσωπεια πηγες αν επιτρεπεται; δωσε μου λιγο τα φωτα σου φιλαρακι μπας και ξεμπερδεψω και εγω με αυτο το θεμα και ηρεμησω. ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-10, 23:11
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Δυστηχως οι τυποι ειναι ΠΑΝΤΟΥ ΑΣΧΕΤΟΙ.
Πηγα σε εξουσιοδοτημενο στη Γλυφαδα.Οι τυποι απεφευγαν να επικοινωνησουν με τα κεντρικα της Γερμανιας και προσπαθουσαν με εμμεσους τροπους να λυσουν το προβλημα οπου κατα αυτους οφειλοταν σε εξαρτημα.
Δυστηχως ομως οι τυποι ειναι για τα μπαζα. 4 μηνες τραβιομουν στα συνεργεια και να το κρατανε 3 - 4 μερες και ξανα τα ιδια !!!!
Πιεσε τους να μιλησουν με Γερμανια ειναι η μονη λυση ολοι οι εδω ειναι ασχετοι.Ο προγραμματισμος οπου σου εκαναν ξαναφορτωσαν το νεο λογισμικο το οποιο βελτιωνει τους ρυπους αλλα οταν πας να φρεναρεις και μπαινει προστα το δυναμο και κρατας για κανα δευτερολεπτο το αυτοκινητο στις 1500 στροφες και ταυτοχρονα αντι γκαζι πατας φρενο πεφτουν οι στροφες διοτι μειωνεται η ποσοτητα μιγματος στον κινητηρα και το φορτιο λογο δυναμο μεγαλωνει.
Ολα αυτα μετα απο συνομιλιες με Γερμανους !!!!!!!!!!!


Καλα ξεμπερδεματα.Εμενα αυτος ειναι ο λογος οπου πουλαω το αμαξι μου , διοτι δεν υπαρχουν συνεργεια και τεχνικοι να το υποστηριξουν , και οτι και να λενε οι εδω μεσα για καλα αμαξια δεν ξερουν απο συγχρονα τεχνολογικα αμαξια !!!!!!!!

Φιλικα Δημητρης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-10, 00:05
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
δεν μου διευκρινησες ομως τελικα το προβλημα στο λυσανε; σου δουλευει κανονικα το αυτοκινητο; να ξερω τι θα πω να κοιταξουνε; υπαρχει συγκεκριμενη λυση στο προβλημα; ολα αυτα που μου λες μου ακουγονται λογικα το θεμα ειναι θα καταλαβουνε οι επιιστημονες εκει;

παντως σε ευχαριστω πολυ περιμενω απαντηση σου συντομα αν ειναι να παω μεσα στην εβδομαδα

αν και η αληθεια ειναι οτι μαλλον το ιδιο θα κανω και εγω θα το δωσω! αλλα για ναγινει αυτο πρεπει να ειναι ενταξει το αυτοκινητο

ευχαριστω

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-10, 01:06
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
Α φιλε Δημητρη και κατι αλλο που θα ηθελα να σε ρωτησω και σορρυ αν σε κουραζω το ρελαντι ποθ λες οτι πεφτει και τρεμει το αυτοκινητο προφανως οφειλωνταν στον ιδο παραγοντα...;;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-10, 22:03
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
ΝΑι μαλον στο ιδιο παραγωντα οφειλοταν.
Α και κατι τελευταιο να ξερεις με το εργαλειο που αγορασαμε πολυ απλα Δεν πουλιεται !!!
Εχει γεμισει η αγορα αι δεν πουλιεται !!!
Απο προσωπικη πειρα στο λεω ακομα και την τιμη να ριξεις ως το πατωμα δεν πεφτει.
Οσο για κριση κλπ κλπ αν ειχες ΤΟΥΟΤΑ σε ενα μηνα το πολυ αν ηταν καλο το αμαξι και σε καλη τιμη ειχε φυγει !!!!!!!!!!!!!
Αγορασαμε απο σβερκο!!!
Το πιο πιθανο να το κρατησω ουτε 16 χιλιαρικα δεν παιρνω και το αγορασα 29000.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-10, 23:12
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
τουλαχιστον ξεμπερδεψες με αυτη τη μαλακια εγω να δω τωρα ποτε..... παντως δεν εχεις παρατηρησει το ιδιο φαινομενο ξανα; αντε να δουμε..... να σαι καλα σε ευχαριστω εχω ταλαιπωρηθει και εγω αφανταστα!! και αυτο ειναι το πιο προσφατο απο αυτα που εχει παρουσιασει αν ξεκινησω να λεω ξημερωσαμε τελος παντων να σαι καλα φιλε μου! θα παω μεσα στη βδομαδα και θα τουσ κανω ρομπα ρε! να αυτο ειναι το προβλημα φτιαξτε το.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-10, 00:01
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Καλη τυχη.
Εχω παρει την αποφαση οτι θα το δωσω και αδιαφορω για πολλα!! Ισως ειναι και οι πιο χαρουμενες στιγμες του αμαξιου - μετα την αγορα του βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-10, 14:34
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι Θεμα λογισμικου και οχι θεμα καποιου χαλασμανου εξαρτηματος - κακης ποιοτητας βανζινης.

Πηγαινε σε εναεξουσιοδοτημενο καταστημα πες οτι ειναι συχνο προβλημα - Ζητα να μιλησουν με τα κεντρικα της Γερμανιας και θα το αναλαβουν αυτοι.

Ετσι εγινε με εμενα και ξεμπερδεψα.
Φιλε Δημητρη επειδη το πηγα τελικα ξανα θα ηθελα κατι τελευταιο απο σενα! θα μιλησουμε τελικα με τουσ γερμανους, θα ηθελα απο σενα να μου παραθεσεις καπως αναλυτικα ,οσο μπορεις βεβαια , τη ακριβως ειπανε οι γερμανοι πως ητανε το προβλημα και τι εφταιγε να το κανω εκτυπψση και να τους το παω δεν θα αναφερθεις πουθενα φυσικα! αν μπορεισ κανε ενα κοπο. ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-10, 23:31
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Τι ειπαν δεν ξερω το κρατησαν 3 μερες το αμαξι , ανεβασαν το ρελαντι απο οτι μου ειπαν και επαναπρογραμματισαν τον εγκεφαλο.Αυτα μου ειπαν οταν πηγα και πηρα το αμαξι.
Τωρα οι Γερμανοι τι ειπαν δεν ξερω.Φανταζομαι επειση ειναι κοινο και γνωστο προβλημα να υπαρχει οδηγια που να λεει τι να κανουν.

Καλη τυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-05-12, 22:30
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ας ξαναεπαναφέρω το θέμα....
Σε Ε36 εδώ και καμιά εβδομάδα εμφανίζεται το εξής.

Όταν το αυτοκινήτο κινείται και βάζω νεκρά πέφτουν οι στροφές στις ~500σαλ και ανεβοκατεβαίνουν μεταξύ ~500-1200 με συνεχώς μειωμένο εύρος. Δηλ. 500-1200-550-1150-600-1100-650-1050 κλπ. αλλά ΠΟΤΕ δεν σταθεροποιείται, εκτός και αν σταματήσω.

Όταν σταματήσω λοιπόν σταθεροποιείται το ρελαντί. Πατώντας γκάζι στο ρελαντί και αφήνοντάς το δεν το κάνει.

Εάν είναι κατηφόρα, είμαι ακίνητος και το αφήσω να τσουλήσει αρχίζει και το ξανακάνει.

Αυτό λοιπόν δεν συμβαίνει συνέχεια, μπορεί και ποτέ μέσα στη μέρα. Όταν συμβαίνει διαρκεί κανά 10λεπτο και μετά εξαφανίζεται.

Από ό,τι έχω καταλάβει για όλα αυτά τα συμπτώματα συνήθως συνδυάζονται με MAF, λ και όχι με βαλβίδα ρελαντί, αφού όταν είναι ακίνητο ποτέ δεν έχει πρόβλημα.

Γνωρίζετε ίσως κάτι πιο συγκεκριμένο;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.