Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-04, 17:41
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Αεροδυναμικός θόρυβος

Έχω βάλει καθρέπτες Μ3, όχι της πλάκας, αλλά καλή ποιότητα και παρατήρησα ότι παράγουν έντονο αεροδυναμικό θόρυβο.
Είναι λογικο?
Γνωρίζει κανείς κάτι?
Ευχαριστώ.
__________________
Πάτα γκάζι να προλάβεις την ζωή! Πρόσεξε όμως μην την προσπεράσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-04, 19:23
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Αγαπητέ μου, τα στοιχεία που δίνεις δεν είναι αρκετά. Εχω όμως να πω τα εξής:
Σε Ε46 doupe, οι στάνταρ καθρέπτες έχουν σοβαρό πρόβλημα αεροδυναμικών θορύβων. Για το λόγο αυτό έχει και τα δοντάκια στο πάνω μέρος του. Είναι για να μειώνουν το θόρυβο. Αντίθετα, ο καθρέπτης της Μ3 είναι μικρότερος, σαφέστατα πιο αεροδυναμικός και δεν παράγει καθόλου θόρυβο. Στην πράξη το έχω τσεκάρει με την 320 ci Ε46 coupe του αδελφού μου και τη δική μου Μ3 Ε46. Καμμία σχέση ο θόρυβος του καθρεύτη της 320ci . Της Μ3 είναι αθόρυβος.
Αν μιλάς για Ε 46 κάποιο λάθος υπάρχει στον καθρεύτη σου και σίγουρα δεν θα είναι γνήσιος.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-04, 21:00
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo
Αγαπητέ μου, τα στοιχεία που δίνεις δεν είναι αρκετά. Εχω όμως να πω τα εξής:
Σε Ε46 doupe, οι στάνταρ καθρέπτες έχουν σοβαρό πρόβλημα αεροδυναμικών θορύβων. Για το λόγο αυτό έχει και τα δοντάκια στο πάνω μέρος του. Είναι για να μειώνουν το θόρυβο. Αντίθετα, ο καθρέπτης της Μ3 είναι μικρότερος, σαφέστατα πιο αεροδυναμικός και δεν παράγει καθόλου θόρυβο. Στην πράξη το έχω τσεκάρει με την 320 ci Ε46 coupe του αδελφού μου και τη δική μου Μ3 Ε46. Καμμία σχέση ο θόρυβος του καθρεύτη της 320ci . Της Μ3 είναι αθόρυβος.
Αν μιλάς για Ε 46 κάποιο λάθος υπάρχει στον καθρεύτη σου και σίγουρα δεν θα είναι γνήσιος.

Γιατρέ μου Ε36 έχω και όχι Ε46, συγγνώμη που δεν το διευκρύνισα.
Τα φώτα σας τώρα παρακαλώ!
__________________
Πάτα γκάζι να προλάβεις την ζωή! Πρόσεξε όμως μην την προσπεράσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-04, 21:01
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonio
Έχω βάλει καθρέπτες Μ3, όχι της πλάκας, αλλά καλή ποιότητα και παρατήρησα ότι παράγουν έντονο αεροδυναμικό θόρυβο.
Είναι λογικο?
Γνωρίζει κανείς κάτι?
Ευχαριστώ.

Αντωνη να πω τη "λαμακια" μου κι εγω?μηπως επειδη περναει αερας αναμεσα στα δυο μπρατσα του καθρευτη δημιουργουνται στροβιλισμοι με αποτελεσμα τους θορυβους που λες?!!!!!λεω εγω τωρα.....???!!!!


Υ.Γ. για τον Doctor Abo:για Ε36 γινεται η κουβεντα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-04, 22:03
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30
Αντωνη να πω τη "λαμακια" μου κι εγω?μηπως επειδη περναει αερας αναμεσα στα δυο μπρατσα του καθρευτη δημιουργουνται στροβιλισμοι με αποτελεσμα τους θορυβους που λες?!!!!!λεω εγω τωρα.....???!!!!


Υ.Γ. για τον Doctor Abo:για Ε36 γινεται η κουβεντα!!!!
Tασο αν δεν απατωμαι τα μπρατσα βοηθανε στην αεροδυναμικη του καθρεφτη...δεν νομιζω τα παλουκαρια εκει κατω στην ///Μ να μην το ειχαν ψαξει το θεμα και να μην ειναι αεροδυναμικος ο σχεδιασμος του καθρεφτη...βεβαια μια μικρη αποκλιση απο το αρχικο σχεδιο του γνησιου καθρεφτη η το υλικο κατασκευης η το βαρος ...ή.. ή... ή... ισως να δημιουργει το ''προβλημα''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-04, 01:07
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
thorivos

otan eixa to e 36.. kai prin to kano M3.. eixe tous kanonikous kathreptes fisika
ton aerodinamiko thorivo ton protoakousa otan evala profilaktira m3 mprosta
kai meta apo kairo evala kai tous kathreptes ///M ola gnisia fisika
i apadisi einai nai kanoun aerodinamiko thorivo oi kathreptes sto e 36 kai fisika o proflikaktiras mprosta oso gia ton piso profilaktira isos einai ligo makria apo to kathisma tou odigou kai den exw akousi tipota
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-04, 17:49
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3
otan eixa to e 36.. kai prin to kano M3.. eixe tous kanonikous kathreptes fisika
ton aerodinamiko thorivo ton protoakousa otan evala profilaktira m3 mprosta
kai meta apo kairo evala kai tous kathreptes ///M ola gnisia fisika
i apadisi einai nai kanoun aerodinamiko thorivo oi kathreptes sto e 36 kai fisika o proflikaktiras mprosta oso gia ton piso profilaktira isos einai ligo makria apo to kathisma tou odigou kai den exw akousi tipota

Για τον προφυλακτήρα δεν ξέρω γιατί το πήρα με Μ3 προφυλακτήρες, αλλά σε ευχαριστώ για τα φώτα σου!!!
__________________
Πάτα γκάζι να προλάβεις την ζωή! Πρόσεξε όμως μην την προσπεράσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-04, 23:04
Vanatorul
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Πάντως από αεροδυναμικής απόψεως ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ο καθρέπτης είναι ο γνήσιος Μ3, αν δεν "πατάει" στην πόρτα ακριβώς όπως στην Μ για την οποία σχεδιάστηκε τότε πάλι είναι δώρον άδωρον ο αεροδυναμικός σχεδιασμός και πάλι λοιπών σε υψηλές ταχύτητες θα προκαλεί στροβιλισμούς και θόρυβο. Σε κάποιο thread ένα από τα μέλη έγραφε ότι υπάρχουν μικροδιαφορές στον σχεδιασμό των θυρών στα Μ από τα μοντέλα παραγωγής. Μην σας κάνει εντύπωση λοιπόν. Δεν θέλει πολύ για να πάει περίπατο ο αεροδυναμικός συντελεστής του καθρέπτη.
Μήτσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.