Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ
ΝΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ 162 81,41%
ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΩ.......ΦΟΒΑΜΑΙ 12 6,03%
ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.........ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ 25 12,56%
Ψήφισαν: 199. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-06, 12:03
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ!

Εχω ταξιδέψει με αεροπλάνο 60-70 φορές...
Το 1999 για διαφορους λογους σταματησα να ταξιδευω.και απο τοτε εχω χασει πολλα επαγγελματικα (και ψυχαγωγικα)ταξιδια......
Δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.....πρεπει να κανω καποια (αυθημερων) ταξιδια εντως Ελλάδας......πρεπει να ξαναμπω σε αεροπλανο.........

Εσεις ταξιδευετε με αεροπλανο..??........??.........η μονο εγω ειμαι χεστης??
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Action Man : 21-03-06 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-06, 12:16
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν εχεις καμια φοβια μπορης ευκολα σαν bmwδακιας γνησιος να το κσεπερασης.. κλεινησ λιγο τα ματια οταν ξεκιναει και φανταζεσε οτι εισαι στο καινουριο Μ6 και απολαμβανης τιν επιτανχιση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-06, 12:23
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Καλα ρε συ φοβασαι τοσο πολυ τα αεροπλανα......
Να πω την αληθεια και εγω τα φοβαμαι αλλα οχι και τοσο πολυ...αλλα λογο δουλειας του πατερα μου εχω μπει παρα πολλες φορες σε δαυτα και απο παρα πολυ μικρη ηλικια....Και η πλακα ειναι πως ελαχηστα ηταν εδω κοντα...τα περισσοτερα ειναι Αμερικη και Ινδιες...
Πρωτο μου ταξιδι 6 μηνων...προορισμος Ινδιες.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-06, 12:23
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Ταξιδεύω και παραταξιδεύω...
Αθήνα-Ρώμη είναι μόλις 1 ώρα και 45' αλλά το έχω ΒΑΡΕΘΕΙ τόσο πολύ με τόσο πήγαινε-έλα

Μου θύμισες τον bercamp(???) της arsenal που δεν πηγαίνει στα εκτός παιχνίδια γιατί δε μπορεί να πάρει αεροπλάνο.

Όσον αφορά το να μπει κάποιος σε αεροπλάνο για να αντιμετωπίσει το φόβο του (η λεγόμενη θεραπεία κρούσης της ψυχολογίας/ψυχιατρικής) συνήθως έχει αποτέλεσμα.Επειδή,όμως,η ψυχολογική πίεση είναι αρκετά μεγάλη, πιστεύω πως πρέπει να προηγείται μια "ψυχολογική προετοιμασία" με τη βοήθεια ενός επαγγελματία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-06, 12:26
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Εχω μπει πολλες φορες......πανω απο 60-70............το τελευταιο ταξιδι(Φεβρουαριος 1999επιστροφη απο Γερμανια)ηταν πικρα,και απο τοτε δεν ξαναταξιδεψα.........
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-06, 12:33
sakis Ο χρήστης sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 27
sakis is on a distinguished road
Κάνω πολλά ταξίδια με αεροπλανα και τα περισοτερα για πολλες ώρες. Μπορω να πώ ότι τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω την ίδια άνεση και κάπου-κάπου με πιάνει ανυσηχία, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.....Προσπαθώ να είμαι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-06, 12:38
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Εχω μπει πολλες φορες......πανω απο 60-70............το τελευταιο ταξιδι(Φεβρουαριος 1999επιστροφη απο Γερμανια)ηταν πικρα,και απο τοτε δεν ξαναταξιδεψα.........
Πιστεύω πως στη περίπτωσή σου, θα σου είναι σχετικά πιο εύκολο να ξαναταξιδέψεις.
Οι πολύ σοβαρές περιπτώσεις φοβίας είναι πρωτογενείς,με την έννοια οτι δεν οφείλονται σε κάποια αρνητική εμπειρία. Ο ασθενής φοβάται τα αεροπλάνα χωρίς να έχει ταξιδέψει ποτέ του.

Εσύ έχεις ένα παρελθόν 50-60 πτήσεων, που σημαίνει πως δεν είχες πρόβλημα μέχρι τη συγκεκριμένη εμπειρία.Αμέσως αλλάζει η μορφή φοβίας..δεν είναι "στραμμένη" προς τα αεροπλάνα,αλλά κατά πάσα πιθανότητα προς τη συγκεκριμένη πτήση.Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μεγάλη και "απλώς" χρειάζεται μια ψυχολογική/νοητική διεργασία ώστε να γείρει η ζυγαριά προς τις 60-70 και όχι προς την 1.

Υ.Γ...no worries, δεν είσαι για δέσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-06, 12:39
Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer Ο χρήστης ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Μηνύματα: 588
ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer is on a distinguished road
Παντελή δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι τα αεροπλάνα. Ο λόγος απλός. Ένα αεροπλάνο μπορεί να ταξιδέψει και με έναν κινητήρα πλέον. Είναι πολύ εξελιγμένη τεχνολογία στα αεροπλάνα. Εκτός αυτού ότι ένα αεροπλάνο και κενό αέρος να έχει μπορεί να ταξιδέψει κανονικά. Απλά οι αναταράξεις γίνονται μέχρι να μπορέσει να ισοσταθμίσει και πάντα γίνεται αυτό. Θεωρητικά εαν στο ύψος που πετάει το αεροπλάνο υπήρχε πάντα κενό αέρα το αεροπλάνο θα πήγαινε πάλι απλά θα ήταν πιο έντονη η πτήση. Η Ο.Α. που έχει καθυστερήσεις οφείλεται στο ότι σε κάθε πτήση πριν απογειωθεί κάνει έλεγχο σε όλο το αεροπλάνο ΠΑΝΤΑ. Γεγονός είναι ότι είναι από τις ποιο ασφαλείς εταιρείες αεροπλοίας. Και οι περισσότεροι πιλότοι της είναι αποστρατευμένοι Π.Α. και όλοι οι πιλότοι της περνάνε από εξετάσεις της Π.Α. και μόνο αν τις περάσουν γίνονται πιλότοι της Ο.Α. και εξαιτάζονται σε ακραίες συνθήκες.
Αυτά είχα να σου πω.
__________________
New pics:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...o=view&id=1615

---Πουλήθηκε---
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-06, 12:43
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis
Κάνω πολλά ταξίδια με αεροπλανα και τα περισοτερα για πολλες ώρες. Μπορω να πώ ότι τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω την ίδια άνεση και κάπου-κάπου με πιάνει ανυσηχία, αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.....Προσπαθώ να είμαι
Η ανησυχία που όλοι μας νιώθουμε είναι απολύτως φυσιολογική και οφείλεται στο οτι έχουμε συνείδηση του τι μπορεί να συμβεί.Ιδίως στη περίπτωση που πετάμε από νεαρή ηλικία,είναι λογικό αυτή η αίσθηση ανησυχίας να παρουσιάζεται όσο μεγαλώνουμε και αλλάζει η "οπτική μας γωνία"
Κάτι ανάλογο,σε μικρότερο βαθμό, συμβαίνει και με την οδήγηση και το πως μειώνουμε τις μλκιες πίσω από το τιμόνι όσο περνάνε τα χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-06, 13:17
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
εγώ παιδες τα φοβάμαι πολύ και πετάω μόνο όταν δεν μπορώ να το αποφύγω...δηλαδή 5-6 φορές έχω πετάξει!
κι επειδή οι παρτίδες μου είναι με την ευρώπη χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο και το απολαμβάνω
για το εσωτερικό δεν το συζητάω καν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.