Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-01-09, 18:10
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
συμφωνω

τα λες ολοσωστα



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω αλλα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ οτι πανε οι καλες παλιες μερες της Ε34 και Ε36 καθως και της μερσεντες 190 και 124 που για να το αλλαξεις το αμαξι επρεπε να σπασεις μηχανη η να το βαρεθεις..τα σημερινα μοτερ δεν τα φτιαχνουν πλεον για τα μισοεκατομυριοχιλιομετρα που εκαναν μια περιοδο...εγω προτιμω ενα πολυ καλο συνθετικο 5-40 που κανει για τη χωρα μας και δεν με νοιαζει ποσως για τα λονγκλαιφ κλπ...εγω οταν παιρνω αμαξι το οδηγαω μεχρι τελευταιας πτωσης..δεν μπαινω στο τριπακι να αλλαζω αμαξι καθε 3ετια γιατι
1)δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα
2)γιατι να μπαινω σε μια διαδικασια "πουλα το αμαξι οπου χανεις λεφτα αγοραζεις μετα ενα καινουριο οπου και εκει χωνεις λεφτα και στην ουσια" και το παλιο μου αμαξι να ειναι 50.000 χλμ...το Ε34 εκανε συνολο 320.000 χλμ και ουτε λαδι ακουμπαει και ας ειναι με φουλ συνθετικο 5-40...
οι αυτοκινητοβιομηχανιες πλεον κοιτανε με ολους τους τροπους να μας κανουν να αλλαζουμε αμαξια σαν τα πουκαμισα και γιαυτο να μου επιτρεψεις εχω τις αμφισβητησεις μου για το θεμα...

ενα παραδειγμα τα κιβωτια στεπτρονικ των Ε39 και Ε46 καθως και νεοτερα...ολοι λενε το λαδι ειναι λονγκλαιφ και κραταει οσο κραταει το αμαξι...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! σε γερμανικα φορουμ ολοι εχουν προβλημα με τα κιβωτια μετα τα 150.000 χλμ...μερικοι εχουν σπασει...μετα μιλωντας με ενα φιλο που ειχε ενα 520 Ε39 αυτοματο στα 123,000 χλμ τον επεισα να παει να τα αλλαξει σε εξωτερικο συνεργειο τα λαδια με το φιλτρο και καινουρια φλατζα κιβωτιου...το αποτελεσμα??ΘΕΙΚΟ!! το κιβωτιο πριν δεν ειχε προβληματα υποψην αλλα μετα την αλλαγη αλλαζε πιο γρηγορα ταχυτητες και τις αλλαζε σαν βουτυρο...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-01-09, 18:34
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από usp0513 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας αν και μπορώ να πω οτι τώρα προβληματίστηκα περισσότερο όσον αφορά τον τύπο λαδιού και τα διαστήματα αλλαγής λαδιών.
Anyway θα κοιτάξω και σε παλιότερες συζητήσεις στο φόρουμ σχετικά.

Και πάλι ευχαριστώ!
Εγω παντως για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος οτι στο πως ( αν) σκεφτονται οι γυναικες και τι τυπος και διαστηματα(χιλιομετρα) για αλλαγη λαδιων δεν υπαρχει περιπτωση να δωθει απαντηση. Ως εκ τουτου ο καθενας ας πραξει κατα βουληση δικο του ειναι το αμαξι δικη του και η τζεπη και κανεις δεν μπορει να κρινει ή να κριθει απο κανενα για τις αποψεις του περι του θεματος.
Η δικη μου γνωμη παν μετρον αριστον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-01-09, 21:50
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλη ερωτηση.........

Γιατι το ιδιο λαδι που βαζει η ΒΜW σε Ε46,τα πρωτα Χ3-Χ5,συνιστα αλλαγη καθε 10000 χλμ,ενω στο Ε90,σειρα 1 κλπ βγαζει στο service info καθε 25000 χλμ περιπου???

Ξαναλεω...το ιδιο λαδι!!!
καλησπερα φιλαρακι.
αυτο γινεται γιατι ο κινητηρας ειναι καινουργιος, σφιχτος, κ κατεβαζει γρεζια, οπως λενε οι μηχανικοι.
ειναι σωστο να γινονται οι πρωτες αλλαγες λαδιων πιο συχνα, οπως επισης ετσι γινεται, μετα απο γενικη επισκευη του κινητηρα..εννοω ελατηρια,κουζινετα,κτλ.
να "πατησει"δλδ σωστα η μηχανη.
εν συνεχεια πηγαινεις παντα συμφωνα με τον κατασκευαστη, ανεξαρτητα απο φιρμα. ειτε ειναι μπεμπα, ειτε κατερπιλαρ, ειτε κελβιν, ακολουθεις τις οδηγιες του κατασκευαστη κ εισαι ησυχος.
το να αλλαξεις λαδια μερικα χιλιομετρα, ή μερικες ωρες λειτουργιας πριν, δεν ειναι κακο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-01-09, 22:03
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Την ξερω την απαντηση φιλε μου...απλα εθεσα το ερωτημα σαν λογικη στους εχοντες αποψη για 25000 χλμ αλλαγη λαδιων
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.