Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-07-04, 20:21
think_-_positive
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Επιλογή amortiser

Έχω ακούσει τόσα πολλά σχετικά με τι amortiser-elatiria να βάλω στην μπέμπα αλλά ο καθένας έχει την δικιά του γνώμη....Bilstein κίτρινα σπορ με ελατήρια Voklad(κάπως έτσι λέγονται )? Μετά είναι τα ίδια αμορτισέρ με τα eibach αφού κάποιος φίλος μου μου είπε ότι τα πρώτα ελατήρια δεν αντέχουν στις πιέσεις των Bilstein και κάποιος άλλος μου είπε ότι ούτε τα eibach δεν θα κρατήσουν.Τι να βάλω?????Καλή επιλογή θα ήταν τα ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα αλλά πρέπει να είναι ακριβά...κάπου εκεί κυμαίνομαι αφού με ενδιαφέρει να στήσω καλά το αυτοκίνητο για να μην το ψάχνω πάλι στις στροφές της Ιτέας .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-04, 20:37
Το avatar του χρήστη mario-zante
mario-zante Ο χρήστης mario-zante δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 23
mario-zante is on a distinguished road
Bilstein κίτρινα παντως έχω και εγώ και η στροφές έχουν γίνει ευθείες..απλά κορυφαία..όσο και αν το στιβω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-04, 02:54
antonio Ο χρήστης antonio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-06-2004
Μηνύματα: 421
antonio is on a distinguished road
Βilstein κίτρινα, τα χοντροκάλαμα όμως, με ελατήρια vocland φοράω και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-04, 07:27
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Εγώ φοράω τα bilstein sprint με Racing Dynamics ελατήρια. Αρκετά σκληρό έγινε το αμάξι χωρίς να κοπανάει πολύ αλλά τερματίζει σχετικά εύκολα.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-04, 07:31
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Smile

Θα συμφωνήσω για τα κίτρινα Bilstein με τον mario-zante, είναι φανταστικά και με καλή διάρκεια, βέβαια η διάρκεια εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την χρήση που τους κάνεις.
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-04, 08:10
Το avatar του χρήστη m3power
m3power Ο χρήστης m3power δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Μηνύματα: 402
m3power is on a distinguished road
και η δικη μου γνωμη τα bilstein ειναι να βαλεις μιας και που τα χρησιμοποιει και η bmw(316 mpack) προσωπικα τα εχω εχω δοκιμασει και με τα voclad ελατηρια και αυτο που μου αρεσε εκτος το οτι το αμαξι εγινε κλασεις ανωτερω,ηταν οτι δεν κοπαναγε!!!!τωρα που το αμαξι μου εχει γινει m3 παλι για bilstein ειχα καταληξει τα full ρυθμιζομενα αλλα ειχαν 3 μηνες παραδοση!!!ετσι κατεληξα στα γερμανικα fk για τα οποια και δεν εχω μετανοιωση καθολου.αυτο παντως που πρεπει να κοιταξεις(βασικο)ειναι αν επισκευαζονται!!!!!απο οτι ξερω koni & kw δεν επισκευαζονται(τα ρυθμιζομενα).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-04, 09:01
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Απ' ότι θυμάμαι και τα Koni επισκευάζονται και επιπλέον έχουν το καλό της ρύθμισης της σκληρότητας με πολύ εύκολο τρόπο. Κατά τ' άλλα τα Bilstein είναι πολυδοκιμασμένα σε BMW με καλά αποτελέσματα. Από ελατήρια η πιο κλασσική επιλογή είναι τα Eibach, αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχουν "κακά" ελατήρια ανάμεσα στις μάρκες που αναφέρονται παραπάνω. Εγώ στην θέση σου θα ζητούσα αυτά που θα κάνουν το αμάξι να κοπανάει λιγότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-04, 09:38
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Εγώ απο την άλλη θα σου προτείνω να κάνεις κάτι που κανείς δεν κάνει..(τουλάχιστον με αυτή τη σειρά)
Χωρίς να αλλάξεις (ακόμα) αμορτισέρ ή ελατήρια βάλε αγωνιστικές αντιστρεπτικες δοκούς (eibach, racing dynamics, HR...κ.ά)
Δές τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου σου, αφού πρώτα δοκιμάσεις ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδιασμούς ρυθμίσεων και ΟΧΙ κατ' ευθείαν την πιο σκληρή ρύθμιση.
Αφού λοιπόν, κατα τη γνώμη μου, θα έχεις δεί ένα ΑΛΛΟ αυτοκίνητο θα είσαι σε θέση να κρίνεις αν ακόμα χρειάζεσαι αμορτισέρ και ελατήρια!
Τότε θα μπορείς, αν έχεις κρίνει οτι θέλουν αλλαγή, να διαλέξεις τα σωστά αμορτισέρ και ελατήρια για το συγκεκριμένο στήσιμο που επιθυμείς για το αυτοκίνητό σου!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-04, 10:24
jp1978car Ο χρήστης jp1978car δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-05-2004
Μηνύματα: 40
jp1978car is on a distinguished road
E 36 αναρτήσεις

Στο 318is- sedan 185hp, που είχα, άλλαξα αρκετές αναρτήσεις οπότε πιστεύω οτι θα βγούν χρήσιμα συμπεράσματα.

Τροχοί 215-45-17, συνεμπλόκ εμπρός πίσω Μ3 Ε36

1η επιλογή Koni κίτρινα με vogland ελατήρια: καλή σχέση τιμής και αξίας, καλή οδική συμπεριφορά με μικρές τάσεις πλεύσης στις ανοιχτές καμπές,αρκετά άνετα χωρίς να κοπανάει ιδιαίτερα.

2η επιλογή Bilstein sprint (χαμηλώματος) χοντρό καλάμι με eibach, πάρα πολύ καλή οδική συμπεριφορά που δεν σε προδίδει,πολύ όμορφο χαμήλωμα γιατί κάθεται πιο πολύ μπροστά, αρκετό κοπάνημα όμως.

3η επιλογή Bilstein αμορτισέρ - ελατήρια, καλός συνδιασμός, δεν κοπανάει, κάθεται καλά στο δρόμο, δεν έχει όμως την αίσθηση που σου προσφέρει η 2η επιλογή.

4η επιλογή KW ρυθμιζόμενη σε ύψος, άψογο αποτέλεσμα, χωρίς να κοπανάει πολύ με πολλές ρυθμίσεις σε ύψος. Το αυτοκίνητο κράταγε πάρα πολύ καλά χωρίς να κουράζει. Πάρα πολύ καλή αίσθηση.
Ήταν η πιο καλή επιλογή η οποία κοστίζει περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-04, 10:56
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
φιλε....ακου τον mpower και θα με θυμηθεις!!!!!!!θα δεις μεγαλη διαφορα με τις αντιστρεπτικες δοκους και μπορει να μην χρειαστει να μην κανεις τιποτα αλλο!!!!!!εδω εχω αλλαξει εγω στο e30,δεν θα αλλαξεις εσυ....??????????και μαλιστα εβαλα πισω,που δεν ειχε καθολου(απο 318is) και ειδα τρελη διαφορα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.