Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-09, 09:21
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΑ ΠΑΙΞΕ.....ΑΚΟΥΩ ΛΥΣΕΙS

Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα παιδια.
Χθεs το πρωι ανεβαινω προs Αθηνα και ειμαι με 160-180 συνεχεια απο Ισθμο εωs την κατηφορα πριν τα Μεγαρα.Ξαφνικα νιωθω οτι χανω καποιουs κυλινδρουs και κοβει μονο του το αυτοκινητο.Αμεσωs σταματαω και σβηνω το αυτοκινητο.Ανοιγω καπω και βαζω εμπροs.To μοτερ ρεταρει και ακουγεται μεταλλικοs θορυβοs μπροστα προs το βεντιλατερ και στο καπακι των βαλβιδων.Δουλευει κανα λεπτο ετσι και ο θορυβοs γινεται πιο αγριοs συν οτι βγαζει τοσο ασπρο καπνο που νομιζειs οτι εχει αρπαξει φωτια ολο το αμαξι.Καλω την οδικη βοηθεια το φορτωνουμε και αρχιζει ο Γολγοθαs......Σε τρια διαφορετικα συνεργεια φορτο-ξεφορτω το αυτοκινητο 3 διαφορετικεs γνωμεs παντα ασχημεs μονο απο το ακουσμα του μοτερ.

1) Στροφαλοs.
2)Στροφαλοs μπιελα ελατηρια
3)Καδενα γλυστρεs και τρυπιο πιστονι.

Οποιοs μπορει να βοηθησει στα εξηs ερωτηματα μου γιατι κοντευω να τρελλαθω.

1) Τι ειναι οι γ@μημενεs οι γλυστρεs(O τριτοs που μου τιs ανεφερε ηταν στο κλεισιμο και δεν προλαβα να ρωτησω)

2)Καθε 5.000χλμ που εκανα αλλαγη λαδιων ελειπαν περιπου 400-500 γραμμαρια λαδι .Πιστευω ειναι σε λογικα πλαισια αυτο το καψιμο λαδιου.
Το μοτερ δουλευε ΤΕΛΕΙΑ σε διαγνωστκα διαφορετικων συνεργειων ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΑ .Ολοι μου ελεγαν το μοτερ σου κενταει ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.(Καθε 2 μηνεs περιπου το πηγαινα για διαγνωση βλαβων ετσι εχω αυτο το κολλημα.....πριν 2 εβδομαδεs που αλλαξα μπουζι λεω στον μηχανικο μετρα και συμπιεση κυλινδρων .ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΟΚ.
Επισηs τρομπα λαδιου ειχα αλλαξει πριν κανα χρονο.
Κανεναs μηχανικοs ομωs δεν μπορει να μου πει μου πει με σιγουρια απο τι προηλθε η ζημια στο μοτερ.(Αυτο ειναι που με καιει)Ολοι μου λενε οτι πρεπει να ανοιξουμε μοτερ και να "δουμε¨
Το κοστολογιο και στα τρια συνεργεια κυμαινεται απο 6.000 ευρω και βαλε.....
Ακουω γνωμεs παιδια.Απο τι μπορει να εγινε η ζημια?
Αξιζει να το επισκευασω η το πεταω και βαζω ενα αλλο?
Θα ξαναδουλεψει ετσι οπωs δουλευε?(ειχα και κατεβασμενο καπακι με εκκεντροφορουs)

Υ.Γ (Στο τριτο συνεργειο που το ακουσε επειδη δεν τον ξερω αν καποιοs τον ξερει αs μου πει παρακαλω αν ειναι αξιοπιστο το συνεργειο ειναι καποιοs με ενα Ε30 λευκο που φοραει ενα V12 και κατεβαινει σε drugster μερια Ασπροπυργο....το συνεργειο.)

Ευχαριστω εκ των προτερων οσουs μου απαντησουν.
Αντωνηs.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-09, 09:32
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Οι γλυστες ειναι εκει οπου 'ακουμπαει-γλυστραει' η καδενα οταν κινειται.Οταν φαγωνονται,φαντασου οτι, η καδενα εχει πιο πολλες ανοχες κατα την κινηση της.Τι μοτερ φορας;Το συνεργειο ειναι ο Λαφογιαννης.Πολυ εμπειρια απο Ε30,τωρα για τα αλλα μοντελα δεν ξερω σιγουρα αλλα εχει φτιαξει αρκετα γρηγορα BMW.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-09, 09:35
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γλυστες ειναι εκει οπου 'ακουμπαει-γλυστραει' η καδενα οταν κινειται.Οταν φαγωνονται,φαντασου οτι, η καδενα εχει πιο πολλες ανοχες κατα την κινηση της.Τι μοτερ φορας;Το συνεργειο ειναι ο Λαφογιαννης.Πολυ εμπειρια απο Ε30,τωρα για τα αλλα μοντελα δεν ξερω σιγουρα αλλα εχει φτιαξει αρκετα γρηγορα BMW.
Nαι αυτοs ειναι φιλε.Φοραω το S50 286
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-09, 10:45
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
αν δεν ανοιχθει το μοτερ σου ειναι δυσκολο να σου πει κανεις την εκταση της ζημιας και ακομα περισσοτερο τον λογο...
αλλα αν το κοστος φθανει εκει που ειπες, μαλλον δε σε συμφερει η επισκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-09, 11:21
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν ανοιχθει το μοτερ σου ειναι δυσκολο να σου πει κανεις την εκταση της ζημιας και ακομα περισσοτερο τον λογο...
αλλα αν το κοστος φθανει εκει που ειπες, μαλλον δε σε συμφερει η επισκευη.
Σε 2 τηλεφωνα που εκανα σε μεταχειρισμενα μου ειπαν μοτερ εχουμε αλλα......τι ετσι θα το βαλειs το μοτερ επανω?Δεν θα αλλαξειs ελατηρια γιατι λογω ακινησιαs...... Δηλαδη παλι ανοιγμα το μοτερ .
Ρε πωs μπλεξαμε στα καλα καθουμενα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-09, 12:16
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
φιλε αυτο που σου λενε ισχυει πρεπει να ανοιξουν μοτερ για να δουν τι επαθε,και τι θελει αλλαγη,πως ετσι θα σου πουν στα καλα καθουμενα?>βρες ενα συνεργειο που να εμπειστευεσαι να αρχισει το λυσιμο και βλεπεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-09, 12:27
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Αφου πηγε σε 3 συνεργεια πως και δεν ανοιξατε το καπακι?

Σκεφτομαι κι ενα περιεργο σεναριο, να περασε σκουπιδακι μεταλικο στο θαλαμο καυσης και να ξεκινησε απο εκει η ιστορια. μηπως φορας καποια φιλτροχουανη η πολυ ελευθερο φιλτρο?

Παντως, αφου το προσεχες τοσο το μοτερ, με σωστες αλλαγες (τα 400-500γραμμ ειναι φυσιολογικο καψιμο) και με ελεγχους στο διαγνωστικο θεωρω πως δυσκολο να την ακουσε λογω κακης χρησης. Κι εμενα η σκεψη μου για σπασμενο πιστονι παει αλλα αν δεν ανοιξεις το καπακι δε θα δεις
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-09, 13:19
spin Ο χρήστης spin δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2009
Μηνύματα: 6
spin is on a distinguished road
ΦΙΛΕ ΤΑ ΕΛΑΤΙΡΙΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΠΡΟΙ ΚΑΠΝΟΙ. ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΛΗΝΔΡΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-09, 13:26
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spin Εμφάνιση μηνυμάτων
ΦΙΛΕ ΤΑ ΕΛΑΤΙΡΙΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΠΡΟΙ ΚΑΠΝΟΙ. ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΛΗΝΔΡΟ.
Oποτε αν ειναι ελατηρια θα εχει γδαρει και κυλινδρο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-09, 13:29
spin Ο χρήστης spin δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-04-2009
Μηνύματα: 6
spin is on a distinguished road
ΚΑΤΑ 80% ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.