Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-06-09, 20:25
Το avatar του χρήστη Alexandros18
Alexandros18 Ο χρήστης Alexandros18 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-05-2009
Μηνύματα: 106
Alexandros18 is on a distinguished road
πισω το ακοω οχι παντα...σε καποιεσ λακουβεσ μονο...αλλα εντονοσ ηχοσ...σαν να χτυπαει το συστημα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-09, 20:52
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
είχα έναν παρόμοιο χτύπο στην προηγούμενη 116 που είχα. Κάθε φορά που έπεφτα σε λακούβα ή σαμαράκι άκουγα έναν μεταλλικό ήχο από μπροστά. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι ήταν από την δαγκάνα των φρένων την οποία και άλλαξα. Αν θες να δεις μήπως είναι κάτι τέτοιο όταν θα δεις λακούβα ή σαμαράκι πέσε αλλά φρεναριστός. Αν δεν το ακούσεις είναι από δαγκάνα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-09, 01:23
Το avatar του χρήστη Alexandros18
Alexandros18 Ο χρήστης Alexandros18 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-05-2009
Μηνύματα: 106
Alexandros18 is on a distinguished road
οντωσ οταν παταω φρενο..ακουγεται πολυ...μαλλον αυτο ειναι...θενξ ρε φιλε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-09, 01:52
Το avatar του χρήστη georgiou
georgiou Ο χρήστης georgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 1.015
georgiou has a spectacular aura aboutgeorgiou has a spectacular aura about
κοίτα και μια τα silent blocks των αντιστρεπτικών
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-09, 11:37
Το avatar του χρήστη KiNG
KiNG Ο χρήστης KiNG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2008
Μηνύματα: 121
KiNG is on a distinguished road
Εγώ αυτόν τον ήχο τον νιώθω σαν να έρχεται πίσω από το τιμόνι, μήπως είναι η κρεμαγιέρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-09, 23:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον, τελικα ο θορυβος ηταν απ τους οδηγους των δαγκανων πισω. Εχουν 'ξεχειλωσει' και χτυπαει το εμβολακι της δαγκανας. Το ειδα και τ ακουσα απο κοντα σε συνεργειο που το πηγα και το βρηκε ο μηχανικος και μου το δειξε. Τ αμαξι ειναι ηδη μεσα γι αλλαγη δισκοπλακες πισω, τακακια και αυτων των οδηγων. Αυτο προηλθε μαλλον απο πολλα παντιλικια με το DTC ημιαπενεργοποιημενο. Κοστος γυρω στα 600€ σε μη εξουσιοδοτημενο αλλα με γνησια ανταλλακτικα. Αυτο ισως μου γινει ενα μαθημα να κοψω λιγο τα κωλιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-09, 20:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Συνεχιζω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα. Πρωτα ομως αν γινεται θα θελα να ζητησω αλλαγη του ονοματος απο 'Χτυπημα αναρτησης' σε 'Προβλημα σε πισω φρενα 116i'. Οχι τιποτα αλλο, να μη παραπληροφορουμε και τον κοσμο μια που το θεμα ειναι τελικα στα πισω φρενα και δυστυχως συνεχιζει εντονοτερο...
Κι εξηγουμαι...
Πριν λιγες ωρες πηγαινα για τον απογευματινο μου καφε οταν καταλαβα μετα απο λιγη ωρα οδηγησης οτι κατι ακουγοταν απο πισω και δεξια στο αυτοκινητο. Μαλιστα νομιζα στην αρχη πως με ακολουθουσε καποιο ξεχαρβαλωμενο παπι (ετσι ακουγοταν!) και δε τον ειχα δει γιατι ισως ηταν στη νεκρη γωνια του δεξιου μου καθρεπτη. Αλλα δεν ηταν κανενα μηχανακι ουτε δεξια ουτε πισω ουτε κανενα αλλο οχημα κοντα μου! Οταν περασα πλαι σε μια μαντρα με κατεβασμενα παραθυρα και με κλειστη μουσικη καταλαβα με λυπη και τρομο πως ο θορυβος προερχοταν απ το δικο μου αυτοκινητο πισω δεξια και κατω. Σταματησα να ελεγξω τι συμβαινει, κοιταξα απο κατω κι ολα εδειχναν να ειναι στη θεση τους.
Κανενα λαμπακι δεν ειχε αναψει, δε μυριζε τιποτα καμενο και τ αμαξι πηγαινε κανονικα, εστριβε, φρεναρε, επιταχυνε μονο που ειχε αυτο το διαολεμενο θορυβο.
Ο θορυβος ηταν σα μεταλλικο συνεχες χτυπημα ή σα μεταλλικος συντονισμος πολυ εντονος βεβαια και περιοδικα χανοταν και ακουγοταν ξανα οταν περναγα πανω απο ανωμαλιες του δρομου ή αν παταγα φρενο, μετα σταματαγε κ.ο.κ.
Ευτυχως που το συνεργειο που παω τ αμαξι ηταν κοντα και δουλευε μεχρι αργα, τους το πηγα, του κανανε μια δοκιμη, ακουσαν το θορυβο και το πρωτο πορισμα ειναι πως φταιει το χειροφρενο. Μαλιστα ο μηχανικος στη δοκιμη τραβηξε ελαφρα το χειροφρενο ενω τ αμαξι ηταν εν κινησει και το καταλαβε καλυτερα τον θορυβο και απο που ερχοταν.
Και το δα το ονειρο πως κατι δε πηγαινε καλα με τ αμαξι και σκεφτομουν να περιορισω τις μετακινησεις μου σημερα λογω και της ημερας (Τριτη κ 13), αλλα ειπα, μπα, δε πιστευω εγω σ αυτα και να, βγηκε το κακο!
Και αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο ειναι πως απ τη Γερμανια ειχα μαθει και το προσεχα το θεμα χειροφρενο και δε το τραβαγα οταν ο καιρος ηταν κρυος, ειχε υγρασια ή οταν το αφηνα τ αμαξι για πανω απο μια μερα παρκαρισμενο, απλα με ταχυτητα το ειχα για να μη κολλησει το χειροφρενο. Και τωρα αυτο...
Εσεις τι λετε γι αυτο; Εχει τυχει σε καποιον απο σας κατι παρομοιο; Μηπως φταιει τιποτα αλλο εκτος απ το χειροφρενο, πχ ημιαξονιο, διαφορικο, αναρτηση ή καποιο ρουλεμαν;..

ΥΓ Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-11-09, 20:05
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ο θορυβος στο πισω δεξι φρενο επανηλθε οπως ο... Jason σε συνεχεια του Παρασκευη και 13 να με στοιχειωσει! Αλλα αυτη τη φορα εβγαλα ακρη...
Μετα απο αλλαγη 2 συνεργειων που δε πολυασχοληθηκαν να σας πω την αληθεια, κατεληξα σ ενα συνοικιακο φρεναδικο στο Ν. Ηρακλειο Αττικης οπου οι ανθρωποι εκει αν κι ειχαν ηδη 3αμαξια, ασχοληθηκαν με το δικο μου και μετα απο 3 ωρες δουλειας, εβγαλαν ακρη.
Αφου βγηκαν ολα τα τακακια, καθαριστηκαν, τριφτηκαν, τα φυσηξαν με αερα κανα 2 φορες. Βγηκε το πισω φρενο ως και ολη η δαγκανα αλλα και ο δισκος, περιποιηθηκαν και το χειροφρενο, και μετα απο 5-6 δοκιμες στο δρομο, αλλα και με τ αμαξι σηκωμενο τον πισω αξονα, βρεθηκε πως εφταιγε το καλωδιο του αισθητηρα φθορας των πισω φρενων. Το καλωδιο προς εκπληξη ολων ηταν απλα λαθος! Ηταν αλλο, μαλλον απο Ε46 απ οτι μου πε εκει ο φρενάς. Ειχε μεγαλυτερη διασταση στο 'κεφαλι' του πριν την επαφη κι εβρισκε στη δισκοπλακα ειτε παταγα φρενο, ειτε οχι κι απλα πηγαινε τ αμαξι, μεχρι και με οπισθεν ετριζε εκνευριστικα ο πισω δεξια δισκος. Τελικα το καλωδιο εμεινε το ιδιο, απλα λιμαραν λιγο το σημειο που εβρισκε και δεν ακουγεται τιποτα πλεον.
Αγορασα κι ενα καλωδιο, το σωστο αυτη τη φορα, για παν ενδεχομενο, αν ξανακουσω τιποτα, τ αλλαζω και τελειωνει εκει η ιστορια.
Ολα αυτα 40€ μονο.
Τα συμπερασματα δικα σας...
ΥΓ Βαζω και σχεδια με το καλωδιο και τη δισκοπλακα. Το καλωδιο ειναι το Νο7 στο 1ο σχεδιο.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...ke_pad_sensor/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...ke_brake_disc/

Η δισκοπλακα το Νο1 στο επομενο σχεδιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.