Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-10, 09:14
Το avatar του χρήστη lawman.911
lawman.911 Ο χρήστης lawman.911 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 65
lawman.911 is on a distinguished road
Προβλημα με παραθυρο Ε46 cabrio facelift

Παιδια καλησπερα....εχω το Ε46 cabrio 6/2003 N42 facelift και μου παρουσιαζει το εξης: Ενω ο διακοπτης του παραθυρου του συνοδηγου εχει την επιπλεον ''σκαλα'' για αυτοματο κλεισιμο με ενα πατημα δεν μου λειτουργει. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Η επισημη γνωματευση της BMW Σφακιανακης ειναι οτι και καλα το δικο μου μοντελο επειδη ειναι απο τα πρωτα facelift δεν εχει αυτην την λειτουργια. Βλακειες σκεφτηκα.... αν ηταν ετσι δεν θα βαζανε διακοπτη διπλης ''σκαλας''. Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει πως λειτουργει στο δικο του? Σημειωτεον πως για το κατεβασμα του παραθυρου λειτουργει κανονικα η αυτοματη ''σκαλα''. Μονο το ανεβασμα εχει προβλημα...
  #2  
Παλιά 11-03-10, 16:03
Το avatar του χρήστη zgouriazmenos
zgouriazmenos Ο χρήστης zgouriazmenos δεν είναι συνδεδεμένος
όχι άλλο WD40....
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Μηνύματα: 206
zgouriazmenos is on a distinguished road
1) Φύσηξε το διακόπτη από την κάτω πλευρά με πίεση αέρα ή καθάρισε τον με ένα ψιλό κατσαβιδάκι. Είναι πολύ πιθανόν να έχει πάει κάποιο σκουπιδάκι και να μην πατιέται μέχρι το τέλος της διαδρομής του ή να μην κάνει καλή επαφή για τη "2η" σκάλα.
2) (Αν του οδηγού δουλεύει κανονικά το αυτόματο κλείσιμο) Άλλαξε το διακοπτάκι του συνοδηγού και είσαι οκ
__________________

Υγραέριο και πράσινα άλογα...
  #3  
Παλιά 11-03-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Δοκιμασε μηπως φταιει ο προγραμματισμος του παραθυρου , αλλιως ισως φταιει το μοτερακι του παραθυρου

οπως αναφερουνε ορισμενα παιδια στο παρακατω λινκ :

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...E9%F3%EC%EF%F2
  #4  
Παλιά 11-03-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Δοκιμασε και αυτο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακολουθεί η διαδικασία (χρήσιμη και αν αποσυνδεθεί μπαταρία που απαιτεί μετά επαναπρογραμματισμό των παραθυρων):


Απενεργοποίηση (ώστε να ακυρωθεί ο υπάρχων προγραμματισμός και στη συνέχεια να τα ενεργοποιήσουμε μετά εξ αρχής)

1. Κλείσε και τα 2 παράθυρα.
2. Άνοιξε και τα 2 παράθυρα τελείως μέχρι κάτω.
3. Αμέσως (εντός 10 δευτερολέπτων) πάτησε τους διακόπτες των παραθύρων 4 φορές προς τα κάτω.
4. Έλεγξε ότι το αυτόματο άνοιγμα (με ενα πατημα) δεν δουλεύει.


Ενεργοποίηση - Αρχικοποίηση

1. Με αναμμένο κινητήρα ή καλά φορτισμένη μπαταρία:
2. Κλείσε και τα 2 παράθυρα με κλειστή την κουκούλα (ή φορεμένο το hardtop)
3. Άνοιξε και τα 2 παράθυρα τελείως μέχρι κάτω.
4. Κλείσε (ανέβασε) και τα 2 παράθυρα κρατώντας πατημένους τους διακόπτες (άνω θέση) για ακόμη 1 δευτερόλεπτο αφού έχουν τερματίσει κλειστά.
5. Κατέβασε τα παράθυρα κατά περίπου 10 εκατοστά.
6. Ανέβασε (κλείσε) τα παράθυρα και κράτησε πατημένους τους διακόπτες στην άνω θέση για ακόμη 1 δευτερόλεπτο, αφού έχουν τερματίσει κλειστά.

Δοκιμές – Έλεγχοι

7. Ανοίγεις τα παράθυρα με ένα πάτημα του διακόπτη (όχι βαστώντας πατημένο το διακόπτη – 1 πάτημα μόνο) για έλεγχο της λειτουργίας αυτής (αν την έχει το αυτοκίνητο).
8. Έλεγξε την λειτουργία αυτόματου ανοίγματος όταν έχει εμπόδιο(αν την έχει το αυτοκίνητο), βάζοντας ένα αντικείμενο σκληρό μεγαλύτερο από 6 εκατοστά φάρδος και κλείνοντας το παράθυρο. Αν υπάρχει και είναι εντάξει η λειτουργία το παράθυρο ξανανοίγει αυτόματα όταν βρει στο εμπόδιο την ώρα που κλείνει.
9. Επανέλαβε τον έλεγχο 8 και για το 2ο παράθυρο.
  #5  
Παλιά 11-03-10, 16:42
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawman.911 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα....εχω το Ε46 cabrio 6/2003 N42 facelift και μου παρουσιαζει το εξης: Ενω ο διακοπτης του παραθυρου του συνοδηγου εχει την επιπλεον ''σκαλα'' για αυτοματο κλεισιμο με ενα πατημα δεν μου λειτουργει. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Η επισημη γνωματευση της BMW Σφακιανακης ειναι οτι και καλα το δικο μου μοντελο επειδη ειναι απο τα πρωτα facelift δεν εχει αυτην την λειτουργια. Βλακειες σκεφτηκα.... αν ηταν ετσι δεν θα βαζανε διακοπτη διπλης ''σκαλας''. Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει πως λειτουργει στο δικο του? Σημειωτεον πως για το κατεβασμα του παραθυρου λειτουργει κανονικα η αυτοματη ''σκαλα''. Μονο το ανεβασμα εχει προβλημα...
Καταρχήν στα cabrio η εντολή του αυτόματου κλεισίματος προ τα πάνω για τα πίσω τζάμια είναι απενεργοποιημένη για λόγους ασφάλειας ,όπως και η εντολή για το αυτόματο κλείσιμο της ηλεκτρικής κουκούλας.

Ωστόσο λες ότι αυτό το παρουσιάζει το παράθυρο του συνοδηγού!
Το παράθυρο του οδηγού δηλαδή τι κάνει? ....Λογικά αυτό θα ανεβαίνει αυτόματα.
Γιατί λοιπόν δεν το εδειξες εκεί στα σαΐνι.

Παντός ενημερωτικά υπαρχή τρόπος να περάσεις αυτές τις εντολές αν θέλεις να λειτουργούν και τα πίσω παράθυρα αυτόματα προς τα πάνω και η κουκούλα.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
  #6  
Παλιά 11-03-10, 18:18
Το avatar του χρήστη lawman.911
lawman.911 Ο χρήστης lawman.911 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 65
lawman.911 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν στα cabrio η εντολή του αυτόματου κλεισίματος προ τα πάνω για τα πίσω τζάμια είναι απενεργοποιημένη για λόγους ασφάλειας ,όπως και η εντολή για το αυτόματο κλείσιμο της ηλεκτρικής κουκούλας.

Ωστόσο λες ότι αυτό το παρουσιάζει το παράθυρο του συνοδηγού!
Το παράθυρο του οδηγού δηλαδή τι κάνει? ....Λογικά αυτό θα ανεβαίνει αυτόματα.
Γιατί λοιπόν δεν το εδειξες εκεί στα σαΐνι.

Παντός ενημερωτικά υπαρχή τρόπος να περάσεις αυτές τις εντολές αν θέλεις να λειτουργούν και τα πίσω παράθυρα αυτόματα προς τα πάνω και η κουκούλα.

Το κανει μονο του συνοδηγου κυριακο και τους το τονισα εκει στον σφακιανακη αλλα η απαντηση ηταν αυτη που ανεφερα στο αρχικο ποστ. Μαλλον βαριουνταν να το ψαξουν... Οσο για τον διακοπτη τον ελυσα ολοκληρο και καθαρισα τισ επαφες με οινοπνευμα αλλα τιποτα! Καμια αλλαγη. Σκεφτηκα να κανω τραμπα τους δεξιους με τους αριστερους αλλα ειχαν διαφορετικο φις. Δεν παω να αγορασω παντως καινουργιο διακοπτη (~50Ε) αν δεν ξερω οτι σιγουρα φταιει αυτο. Αληθεια Κυριακο πως γινεται αυτο που λες στο τελος...με τον αυτοματισμο σε ολα?
  #7  
Παλιά 11-03-10, 19:33
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Πρέπει πρώτα να φτιάξεις τον διακόπτη και μετα γίνετε και αυτό άλλα όχι χειροκίνητα,δηλαδή όχι με προγραμματισμό από τους διακόπτες ούτε τις κουκούλας ούτε των παραθύρων.
Θα χρειαστεί κάποιο laptop με ιδικές φισες αν έχεις δυνατότητα τέτοια,αλλιώς γίνεται και από τα εξουσιοδοτημένα άλλα είναι στην δίκη τους ευκαιρία αν θα στο κάνουν.
Υπαρχή και δυνατότητα από εξωτερικό συνεργείο,αν σε ενδιαφέρει θα το ψάξω και θα το ανοίξω σαν θέμα.Σε κάποιο ποστ υπαρχή μια τέτοια παράγραφος άλλα δεν θυμάμαι το θέμα πιο ήταν.

Μην το εγκαταλείπεις το θεμα με το παράθυρό παντός και μάλλον δεν χρειάζεται ο διακόπτης σου καθάρισμα και ξεσκόνισμα.
Προσπάθησε να το προγραμματίσεις σωστά ,είναι απλό.
Δοκίμασε πάλι να ελέγξεις αν έχει μηχανικό πρόβλημα ο διακόπτης,δηλαδή δοκίμασε να τον πιέσεις σε λίγο διαφορετικό σημείο μέχρι να πάρει την εντολή.
Επίσης ξεκουμποσετον από την βάση του και δοκίμασε να του δόσεις εντολή στον αέρα
__________________
FOLDING TOP......... CART1
  #8  
Παλιά 11-03-10, 19:35
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
πήγαινε ανθρωπε μου σε ενα σοβαρό ηλεκτρολόγο που να ξέρει τα BMW και να μην βαριέται.τι πιο απλό απο το να σου βάλει ενα μεταχειρισμένο διακόπτη για να δείτε τι παίζει?Απο το κλειδί σου,κατα το κλείδωμα,κλεινει το εν λόγω παράθυρο?για να αποκλείσουμε το θεμα μοτέρ
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
  #9  
Παλιά 11-03-10, 20:25
Το avatar του χρήστη 5555
5555 Ο χρήστης 5555 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-10-2004
Μηνύματα: 407
5555 is on a distinguished road
Αυτο που λεει ο Κυριακος δηλαδη για λογους ασφαλειας
  #10  
Παλιά 11-03-10, 21:07
panos Ο χρήστης panos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 49
panos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawman.911 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα....εχω το Ε46 cabrio 6/2003 N42 facelift και μου παρουσιαζει το εξης: Ενω ο διακοπτης του παραθυρου του συνοδηγου εχει την επιπλεον ''σκαλα'' για αυτοματο κλεισιμο με ενα πατημα δεν μου λειτουργει. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Η επισημη γνωματευση της BMW Σφακιανακης ειναι οτι και καλα το δικο μου μοντελο επειδη ειναι απο τα πρωτα facelift δεν εχει αυτην την λειτουργια. Βλακειες σκεφτηκα.... αν ηταν ετσι δεν θα βαζανε διακοπτη διπλης ''σκαλας''. Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει πως λειτουργει στο δικο του? Σημειωτεον πως για το κατεβασμα του παραθυρου λειτουργει κανονικα η αυτοματη ''σκαλα''. Μονο το ανεβασμα εχει προβλημα...
Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε Ε46 cabrio facelift και αυτό που μου είπαν σε συνεργείο BMW (όχι αντιπροσωπεία) είναι ότι χρειάζεται αλλαγή ο διακόπτης. Δεν το έψαξα περαιτέρω το θέμα και το έχω αφήσει ως έχει..
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.