Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-06, 10:21
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Exclamation VALVOLINE 5W40 ΓΙΑ N42

Καλημέρα καταρχήν

Σήμερα έκανα το service (το πρώτο μεγάλο μαζί με μπουζί) στο 318 compact (2000 κ.εκ.) μου και ο μηχανικός μου έβαλε λάδια Valvoline 5W40. Ήξερα ότι το δικό μου και με βάση τους πίνακες που υπάρχουν στο site συνήθως παίρνει 5W30, όπως και του το διευκρίνησα. Μου απάντησε ότι ακριβώς επειδή τα "τσιμπάει" λιγάκι τα λάδια τα έκαναν λιγο πιο χοντρά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Αφου ξανακοίταξα τους πίνακες με το που τελείωσα το service δεν μπορώ να βρώ πουθενά τα λάδια αυτά! Επειδή έχω αρχίσει να πανικοβάλομαι ότι με δούλεψε, υπάρχει περίπτωση να έχει βγεί καινούργια λίστα με λάδια;; Ισχύει κατι τέτοιο που μου είπε; Τα νεύρα μου!! Γιατί κάθε μηχανικός λέει τα δικά του; Με εκνευρίζουν όλοι τους! Και μου φάνηκε γνώστης του αντικειμένου και γενικά μου άφησε θετική εντύπωση για την δουλειά του. Εννοείτε ότι ήμουν πάνω από το κεφάλι του όλη την ώρα...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-06, 10:31
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Στα πόσα χιλιόμετρα άλαξες μπουζί?
Αυτό το λάδι είναι το πανάκριβο στο μπλέ κουτί?
Το βιβλίο σου το επιτρέπει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-06, 10:35
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
5 λίτρα λάδι που μου έβαλε έκαναν 75 ευρώ. Ναι ήταν σε μπλέ κουτί. Έχω 35.000 χλμ και είναι η πρώτη φορά που αλλάζω μπουζί. Ήταν άρκετά ταλαιπωρημένα και ήταν τα τετραάκιδα NGK αυτά που έβγαλε΄και έβαλε ακριβώς τα ίδια σε καινούργια...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-06, 10:57
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Πάνω στο κουτί του λαδιού γράφει ποιες προδιαγραφές καλύπτει (LL01, LL98, LL04 κλπ).

Πάντως με μια γρήγορη ματιά, βρήκα Valvoline 5W-40 με προδιαγραφές μόνο LL98. Για τον Ν42 προβλέπεται μόνο LL01 FE, LL1 και LL04.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-06, 10:59
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Αυτο λέω και εγώ.... δεν το βρήκα στους πίνακες για τον δικό μου κινητήρα και με έζωσαν τα φίδια..
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-06, 12:53
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Βρήκα από το site της Valvoline αυτό εδώ που με ήρέμισε κάπως, μιάς και το έχει στα αναγνωρισμένα λάδια για ΒΜW. Υπάρχει περίπτωση να έχει βγεί καινούργια λίστα με λάδια και να μην την έχουμε;


http://www.valvoline.com/products/Synpower.pdf

__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-06, 17:47
Το avatar του χρήστη doria
doria Ο χρήστης doria δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2005
Μηνύματα: 220
doria is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos
Βρήκα από το site της Valvoline αυτό εδώ που με ήρέμισε κάπως, μιάς και το έχει στα αναγνωρισμένα λάδια για ΒΜW. Υπάρχει περίπτωση να έχει βγεί καινούργια λίστα με λάδια και να μην την έχουμε;


http://www.valvoline.com/products/Synpower.pdf

Εδω στο Germany η BMW έχει τα original λάδια της με ετικέτα BMW τα αποία είναι Castrol
Λοίπον όσο για τα valvoline που είπες ναι υπάρχει αναγνωρισμένο λάδι απο την BMW το οπίο είναι το 5W-30 και πάιζει απο 13.50 EUR - 16.00 EUR

Αν θες έχω άκρη να αγοράσεις μια κούτα για να μένεις ύσηχος και να μην την πληρώνεις κάθε φορά 75 EUR!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-06, 19:01
Το avatar του χρήστη jackdaniels
jackdaniels Ο χρήστης jackdaniels δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 466
jackdaniels is on a distinguished road
Ότι να’νε! Εγώ άλλαξα σήμερα στα 30.000, μου έβαλε 10-40, δεν κοίταξα καν αν είναι συνθετικό, απ’ την απόδειξη είδα ότι είναι 10-40, κόστος γύρω στα 65-70 ευρώ, μπουζιά δεν ξέρω καθόλου πότε θα αλλάξω, ακόμα και το φίλτρο με το ζόρι τους έβαλα και το άλλαξαν την προηγούμενη φορά!
__________________
Πάντα βαριόμουν την ορθογραφία
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-06, 19:13
Το avatar του χρήστη doria
doria Ο χρήστης doria δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2005
Μηνύματα: 220
doria is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackdaniels
Ότι να’νε! Εγώ άλλαξα σήμερα στα 30.000, μου έβαλε 10-40, δεν κοίταξα καν αν είναι συνθετικό, απ’ την απόδειξη είδα ότι είναι 10-40, κόστος γύρω στα 65-70 ευρώ, μπουζιά δεν ξέρω καθόλου πότε θα αλλάξω, ακόμα και το φίλτρο με το ζόρι τους έβαλα και το άλλαξαν την προηγούμενη φορά!
Εκτώς των MOTUL δεν γνωρίζω κανένα 10W-40 να ναι 100% συνθετικό όλα τα υπολοιπα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ημί-συνθετικά.

Αν το μοτεράκι σου είναι 316 τοτε έβαλες οκ λαδάκι,αν ειναι 6κύλινδρο τοτε δεν εβαλες καλό λαδάκι...συγκεκριμένα η BMW έχει βγάλει και ιδικό 10W-60 για κηνητήρες Μ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-06, 19:24
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doria
Εδω στο Germany η BMW έχει τα original λάδια της με ετικέτα BMW τα αποία είναι Castrol
Λοίπον όσο για τα valvoline που είπες ναι υπάρχει αναγνωρισμένο λάδι απο την BMW το οπίο είναι το 5W-30
Άσχετα με την μάρκα των λαδιών που έβαλα, θέλω να είμαι σίγουρος ότι τα 5W40 είναι αναγνωρισμένα από την BMW για τον συγκεκριμένο κινητήρα και δεν θα προκαλεσουν πρόβλημα...Πάντως έχω προσέξει ότι έχει μειωθεί σημαντικά ο χαρακτηριστικός θόρυβος που κάνουν οι Valvetronic κινητήρες ενώ μου έχει δωθεί και η εντύπωση ότι αργεί να ανεβάσει στροφές πλεόν...Σαν να δυσκολεύεται.. Μπορει και να κάνω λάθος βεβαια..
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.