Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-07, 11:22
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Xenon σε Σειρα 1? Δυσκολα!

Χαιρετω καταρχιν ολο το Forum. Εχω αναφερει σε ενα ακομα Thread οτι ενδιαφερομαι για Xenon φωτα στο 116 μου. Σημερα μετα απο λιγο ψαξιμο ανακαλυψα οτι η σειρα 1 διαφοροποιητε καπου απο τα παλαιεοτερα μοντελα οποτε και ανοιξα αυτο το Thread για επιληση αποριων.

διαβασα αυτη τη σελιδα:
http://www.babybmw.net/forum/viewtop...t=5275&start=0
η οποια ειναι forum για τη σειρα 1 ολεεεεεεεεεεεε

Μεσα απο οσα καταλαβα απο τα μετρια αγγλικα που ξερω καταλαβα τα εξης:
(θα κανω μια περηληψη μιας και θα βαριεστε να το διαβασετε ολοκληρο)
Λενε λοιπον τα παιδια πως η σειρα 1 δε χρισιμοποιει πλεον τη γνωστη καλωδιωση οπου ανοιγες το διακοπτη και πηγαινε ρευμα στις λαμπες απο τη μπαταρια οποτε αναβαν τα φωτα σου. Λογω αναγκης διαχειρησης πολλων πληροφοριων και δεδομενου οτι θα χρειαζονταν παρα πολλα καλωδια για λειτουργησει ολο αυτο, στο συγκεκριμενο μοντελο χρησιμοποιηθηκε αλλη μεθοδος. υπαρχει ενα καλωδιο το οποιο οπως καταλαβα ειναι κατι σαν καλωδιο
δικτυου το οποιο "γυρναει" γυρω απο ολο το αμαξι και ειναι συνδεμενα ολα εκει πανω. πατωντας εσυ το διακοπτη αυτο στελνει σημα στον εγκεφαλο ο οποιος αυτος με τη σειρα του αναβει τις λαμπες μεσω προγραματος. ετσι εχει την δυνατοτητα και ελενχει ολες τις λειτουργιες και τις βλαβες. (πχ στο 116 μου πριν μια βδομαδα καηκε μια ψειρα(λαμπακι) μπροστα και μου εβγαλε ενδειξη στο καντραν). το συμπερασμα ειναι οτι λογω αυτης ολης της διαδικασιας ειναι μαλλον απιθανο να βαλεις λαμπες xenon επανω και να δουλεψουν σωστα και χωρις προβληματα. τα original xenon Της bmw ειναι απο οτι φαινεται μονοδρομος.

Απογοητευτικα γιατι δε με κοβω να βαζω τα μανισια που κανουν 1100€ σε αμαξι αξιας 26000€. γνωμη μου.

θα κανω ενα τηλεφωνο αυριο στην αντιπροσωπεια για περισσοτερες λεπτομεριες αν και νομιζω ξερω την απαντηση.

ολα οσα προανεφερα για μενα ηταν αγνωστα οποτε ειμαι δικαιολογημενος για τις αποριες.

ελπιζω να βγει μια ακρη εδω για το αν μπαινουν ή οχι xenon σε σειρα 1 για να ενημερωθουν ολοι οι κατοχοι.

Αν εχει βαλει καποιος ας γραψει εδω να ξερουμε.

Αντε και με τη νικη!!!!
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-07, 13:05
Το avatar του χρήστη oGioRGos
oGioRGos Ο χρήστης oGioRGos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-12-2005
Μηνύματα: 62
oGioRGos is on a distinguished road
απο τα λιγα που ξερω κ χωρις να ειμαι ειδικος ...
δεν χρειαζεται να παρεμβεις σε καμμια καλωδιοση ,οποια κ αν ειναι αυτη.
με τα διαφορα κιτ που κυκλοφορουν το μονο που κανεις ειναι.. απο εκει που ειναι να παρει ρευμα η λαμπα για να αναψει δινεις ρευμα στο ballast κ αυτο δινει μετα στη λαμπα(ξενον).-
στην ουσια δλδ αμα φτασει ρευμα για να αναψει η λαμπα ειναι το ιδιο πραγμα ...τι κ αν ερθει μεσω ειδικης καλωδιοσης/εγκεφαλου η μεσω... καζαμπλανκας.

το αλλο θεμα , η ενδειξη καμμενης λαμπας επειδη υπαρχει μια διαφορα στην ταση , νομιζω λυνεται με την τοποθετηση καποιων αντιστασεων/ρελεδων..δε ξερω ακριβως επειδη στο δικο μου δεν εχει τετιο συστημα κ δεν εδωσα σημασια.
υπαρχουν κ κιτ στην αγορα που δε εχουν προβλημα με την ενδειξη.

διορθωστε με αν κανω καπου λαθος
__________________
e36 316
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-07, 13:37
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
αυτο που εχω απορια ειναι οτι οι κατασκευαστες ξενων δεν το ειχαν σκεφτει-ακουσει τις περιπτωσεις σφαλματος για καμμενη λαμπα?οποτε τι κανανε?το αγνοησαν(γραψαν στα τετοια τους) η μηπως τα ξενον πρεπει να λειτουργουν με μεγαλη ενταση,οποτε αν εσυ αυξησεις την αντισταση,μειωνεις την ενταση αρα χανεις σε αποτελεσμα.αν ξερει κανεις να απαντησει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-07, 13:59
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
+1 giorgos
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-07, 15:37
jonmedic Ο χρήστης jonmedic δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 322
jonmedic is an unknown quantity at this point
βαλε τα μπαλαστ σε μια πηγη ρευματος απο τη μπαταρια με γειωση και θα δουλεψουν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-07, 15:37
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Εγώ στο δικό μου έχω βάλει κιτ xenon,τα οποία είναι πολύ δυνατά,καλύτερα από τα μανίσια,γιατί όταν ενδιαφέρθηκα και εγώ για xenon στην αντιπροσωπία μου είπαν 3500€,τώρα με αυτά που πέρασα είναι καλύτερα,απλώς όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο μου βγάζει ένδειξη βλάβης φώτων,το οποίο σβήνει αμέσως,αλλά δεν με πειράζει.
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-07, 15:56
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ στο δικό μου έχω βάλει κιτ xenon,τα οποία είναι πολύ δυνατά,καλύτερα από τα μανίσια,γιατί όταν ενδιαφέρθηκα και εγώ για xenon στην αντιπροσωπία μου είπαν 3500€,τώρα με αυτά που πέρασα είναι καλύτερα,απλώς όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο μου βγάζει ένδειξη βλάβης φώτων,το οποίο σβήνει αμέσως,αλλά δεν με πειράζει.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι δυνατόν αυτά που έβαλες να είναι καλυτερα απο απο τα μαμά πιο δυνατά ίσως γιατί φοράς διαφορετικού τυπου λάμπα. Ασε που απο τον νεό έτος θα απογερευτεί η εκ των υστέρων τοποθέτηση τους νομοσχέδιο που υοθετήσε η Ε.Ε απο τις Η.Π.Α

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysis : 15-04-07 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-07, 16:07
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Διονύση έχω βάλει κιτ xenon τις Hella που βγάζουν το άσπρο φώς,και η λάμπα η μία κοστίζει 1..€ η μία,το φώς το έχω δοκιμάσει με άλλο Ε90 πού είχε φώτα xenon και είδαμε την διαφορά,το θέμα είναι ότι μου αρέσουν τα γνήσια, γιατί έχουν τα δαχτυλίδια,αλλά υπομονή θα βγούν και τα aftermarket όπως το Ε46,αν και βγήκαν κάποια κομμάτια.
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-07, 23:05
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Και γω το ξερω οτι θα αναψουν. δεν υπαρχει περιπτωση θα δουλεψουν. τωρα το θεμα ειναι τι γινετε με τον εγκεφαλο. Ο Φανης λεει οτι του βγαζει ενα σφαλμα που το αγνοει και μετα απο λιγο σβηνει. μηπως υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει καποια σοβαρη βλαβη? ενα αλλο θεμα ειναι οτι φανταστειται να ταξιδευεις βραδυ και ξαφνικα να αρχισουν να τρεμοπαιζουν(το εχω δει αυτο σε fabia) ή να σβησουν για καποιο λογο. τι κανεις μετα? δε μου εγγυαται καποιος οτι αυτο δε θα συμβει.
το ξερω οτι αμα ειναι να το ζοριζω και να την ψαχνω ετσι τελικα καλυτερα να μη βαλω. πιστευω θα βρω μια ακρη.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-07, 23:32
Το avatar του χρήστη oGioRGos
oGioRGos Ο χρήστης oGioRGos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-12-2005
Μηνύματα: 62
oGioRGos is on a distinguished road
αν δεν αλλαζες την ψειρα που σου ειχε καει λες να σου δημιουργουσε καμμια σοβαρη βλαβη ?

εμενα παντως κ στη μεση του πουθενα να χαλασουν ,νυχτα,πιστευω με ενα μικρο led φακο που εχω παντα μαζι μου στο αυτοκινητο μπορω να βαλω πισω τις συμβατικες λαμπες σε λιγοτερο απο δεκα λεπτα (πολλα λεω..)

επισεις αν εχεις ορεξη κ ψαχτεις μπορεις να τα βαλεις να δουλευουν κανονικα χωρις βλαβες κ τρεμοσβυματα.

στη τελικη..οτι γουσταρεις εσυ κανεις αμα δε τους εχεις μπεσα,μη τα βαλεις.
την εμπιστοσυνη ενος γνησιου δε θα στη δωσει ποτε κατι after market εξου κ η διαφορα τιμης.

βλεπεις τι θες... κ κανεις...
__________________
e36 316
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.