Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #771  
Παλιά 16-01-12, 19:06
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
BMW 116i 02/2005
1. Μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2. Έγινε ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα.
3. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα.
4.Η κλειδαριά του τιμονιού είναι ελλατωματική και κολλάει κάποιες φορές και δεν ξεκλειδώνει.Βγάζει ένδειξη στο ταμπλο μια κλειδαριά κι ένα τιμόνι.
5.Το κλασικό σκορτσάρισμα του συμπλέκτη.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ.

Εφ όσον το αμάξι είναι εκτός εγγύησης και δεν μπορείς να αλλάξεις κλειδαριά χωρίς χρέωση, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΙΣΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. Ετσι μάλλον δεν θα σου ξαναεμφανιστεί η ένδειξη.....
Προσοχή: αν για λόγους ασφάλειας (πχ σε μια ανηφορα ή μια κατηφόρα) θέλεις να το αφήσεις το αμάξι με τους τροχούς στριμμένους, τότε να τους στρίβεις τόσο ώστε το τιμόνι να είναι πάλι στην ίδια θέση με την ευθεία.
  #772  
Παλιά 20-01-12, 18:08
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα update για δισκω-πλατω, βολαν

Αλλαχτηκαν το σετ συμπλεκτη και το βολαν. Με αφτερμαρκετ της Luk και Sachs αντιστοιχα.
Ο δισκος ειχε λιγο ψωμι ακομα αν και δε το περιμενα.
Πλεον εχει μαλακωσει το πενταλ του συμπλεκτη, οι αλλαγες γινονται πιο ομαλα, οπως επισης και το ξεκινημα ακομα και σε ραμπες και ανηφορες. Τελος και στο θορυβο που εκανε οταν ημουν σταματημενος στο ρελαντι, σα μεταλλικο 'θροισμα', σα να ειχε 'στραγαλια' το μοτερ απο κατω και πισω. Τωρα μου θυμιζει οπως οταν το πηρα καινουριο, σταματημενο στο ρελαντι εντελως αθορυβο, εν κινησει ο θορυβος του μοτερ μου φαινεται οτι εχει μειωθει ή εχει γινει λιγοτερο τραχυς και επιτελους μετα απο τοσα χρονια νομιζω οτι εξαφανιστηκε κι ενας θορυβος που με στοιχιωνει απ το 2007-08 περιπου! Ενας μεταλλικος συντονισμος σα μεταλλικο 'κελαηδημα', που τον ακουγα μονο οταν ημουν με 2α και χαμηλες στροφες 2000-3000σαλ, στη φαση επιταχυνσης. Ολοι αυτοι οι θορυβοι πρεπει να προερχονταν απ το 'παρμενο' βολαν......
up-update και με διαφωτιστικο βιντεο που βρηκα για το βολαν...



Ετσι ακριβως εκανε το παλιο μου βολαν, ειχε αυτες τις ελευθεριες οπως δειχνει το βιντεο γι αυτο κι εκανε θορυβους σταματημενο στο ρελαντι αλλα και εν κινησει.
  #773  
Παλιά 01-05-12, 02:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελευταια ακουω εναν πολυ εκνευριστικο μεταλλικο θορυβο οποτε κινουμαι με την οπισθεν, πχ σε παρκαρισμα ή οταν βγαινω απ τη ραμπα της πιλωτης και παταω φρενο. Μου φαινεται οτι ακουγεται απο αριστερα πιο πολυ και σιγουρα απ τα εμπρος φρενα. Μηπως ειναι κανα καλωδιο αισθητηρας φθορας των εμπρος φρενων και εχει φυγει απ τη θεση του ή εχει μπει λαθος καλωδιο?..
Μου ειχε τυχει στο παρελθον τετοια πατατα, τοποθετησης λαθος καλωδιου στα πισω φρενα και εκανε εναν ανατριχιαστικο μεταλλικο θορυβο γιατι ακουμπαγε η κεφαλη του αισθητηρα με τη δισκοπλακα! Τωρα ακουγεται το ιδιο απ τα εμπρος φρενα και μονο οταν φρεναρω με οπισθεν... Τι λετε?..

Απο βδομαδα ειναι να το παω συνεργειο ουτως η αλλως για σερβις οποτε θα το δουν κι αυτο.
Απο θεματα αλλα με φρενα, λαμπακια κλπ δεν εχω κατι.
  #774  
Παλιά 01-05-12, 16:37
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ποιά τακάκια φοράς? Εγώ με τα γνήσια bmw (textar) είχα πολλούς θορύβους από τα φρένα.. Όταν βγάλαμε τα τακάκια η πάστα δεν ήταν ομοιόμορφη αλλά σαν κράμα από διάφορα πράματα.. Μερικά ήταν σαν πχ. χαλίκι, μέταλλο κτλ.. Μήπως κανά τέτοιο κομμάτι έχει κάτσει με τέτοια φορά που τρίβεται μόνο στην όπισθεν?

Μια καλύ λύση είναι να βγάλεις τακάκια, με κατσαβίδι να ξύσεις τα χοντροκόμματα που είναι για οικολογία και πράσινα άλογα σύμφωνα με την bmw και με ένα γυαλόχαρτο να κάνεις την πάστα πιο λεία στις άκρες που έχει την τάση να μην φαγώνεται σωστά.. Εμένα έτσι το έκανα και για λίγο καιρό ήταν ήσυχα τα φρένα..
  #775  
Παλιά 01-05-12, 23:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τα μαμα φοραω σε μαμα δισκους. Ειχα τετοια θεματα και παλιοτερα με μαμα τακακια απο θορυβους και τριξιματα. Συνηθως μετα απο καποια χρηση το πηγαινα σε φρενά, εβγαζε τους τροχους, εβγαζε ολα τα τακακια, φυσαγε καλα με αερα το τριβιδι απο μεσα απ τις δαγκανες και μετα λιμαρε τα τακακια με λιμα ωστε να λειανει και να 'σπασει' τις ακρες τους. Ετσι πατανε πιο ομοιομορφα στους δισκους που εαν εχουν και αυλακι τοτε κανουν χειροτερο θορυβο.
Μια προσωρινη λυση ριν τον φρενα ειναι και καλο πλυσιμο με πιεση μεσα στις δαγκανες ωστε να φυγει η βρωμα και το τριβιδι. Απλα απο καποια στιγμη και μετα που εχει γινει 'πατημα' ή και αυλακι σε δισκο τοτε θελουν τροχισμα-λειανση τα τακακια εκτος απο καλο καθαρισμα απο τριβιδι τα φρενα. Οι δισκοι μου ειναι σχεδον καινουριοι με απειροελαχιστο αυλακι, τους ειχα αλλαξει πριν 2 χρονια και απο τοτε δεν εχουν και πολυ ταλαιπωρια πανω τους. Θεωρω πως ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Απλα ειναι η ωρα για τα τακακια θελουν λιγο φροντιδα, εαν δεν ειναι το καλωδιο.
Το βλεπω απο βδομαδα ομως για σιγουρα.
  #776  
Παλιά 15-05-12, 17:54
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Χτες εβαλα HID xenon kit. Μετα απο μια συντομη βολτα ομως αρχισαν τα θεματα...

Μου εβγαζε ενδειξη καμμενης λαμπας, η ενδειξη ερχοταν κι εφευγε, εσβηνε δηλαδη κι επανεμφανιζοταν με συχνοτητα περιπου 1 φορα το λεπτο η το μισο λεπτο. Τσεκαρα ολες τις λαμπες, ολα τα φωτα, μεσα, εξω, πλαφονιερες, αλαρμ, στοπ, οπισθεν, ομιχλης, πινακιδας κλπ και δουλευαν ολα ρολοι. Να σημειωσω πως την ενδειξη την ειχα μονο εν κινησει κι οχι σταματημενος με τα φωτα αναμμενα εννοειται. Μιλησα με τον εγκαταστατη, θα του το παω πισω την Παρασκευη αλλα ηθελα να ρωτησω και τις γνωμες σας. Τι μπορει να φταιει?..
Ηλεκτρικα για τα νεα φωτα μπηκαν για can bus. Προσπαθω να σας δωσω οσο γινεται ακριβεις πληροφοριες, να με συγχωρειτε για τυχον ασαφειες, με τα ηλεκτρικα ποτε δεν τα πηγαινα καλα, ουτε και εχω κι ιδιαιτερες γνωσεις...
  #777  
Παλιά 15-05-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Γιάννη σου πέρασε 2 πυκνωτές στα καλώδια απο έναν για δεξια και αριστερά ; Κάτι τέτοιο θυμάμαι οτι γίνεται για να αποφύγεις αυτό το φαινόμενο επειδή το xenon δίνει άλλα ρεύματα και ο εγκέφαλος τη διαβάζει καμμένη.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
  #778  
Παλιά 15-05-12, 22:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη σου πέρασε 2 πυκνωτές στα καλώδια απο έναν για δεξια και αριστερά ; Κάτι τέτοιο θυμάμαι οτι γίνεται για να αποφύγεις αυτό το φαινόμενο επειδή το xenon δίνει άλλα ρεύματα και ο εγκέφαλος τη διαβάζει καμμένη.
Εχουν μπει δυο κουτακια ενα δεξια κι ενα αριστερα. Επειδη κι εγω δε τα ξερω και καλα, υποθετω πως αυτα κατι τετοιο κανουν, ballasts, cancellers, καπως ετσι τα ειχα διαβασει καπου καποτε. Λογικα θα κανουν τη δουλεια που λες εκτος απ την τροφοδοσια των νεων λαμπτηρων που επισης λογικα ειναι διαφορετικη απο αυτη των απλων λαμπτηρων αλογονου που ειχε απ το εργοστασιο. Γι αυτο και ρωταω επειδη ειμα ασχετος, να καταλαβω τι γινεται, γιατι λογικα ολα αυτα εχουν μπει εκει για να δουλευουν τα φαναρια κανονικα και χωρις να εχω μηνυματα και αλλα προβληματα στο αυτοκινητο...

Καταραμενα ηλεκτρονικα!
  #779  
Παλιά 16-05-12, 07:26
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν μπει δυο κουτακια ενα δεξια κι ενα αριστερα. Επειδη κι εγω δε τα ξερω και καλα, υποθετω πως αυτα κατι τετοιο κανουν, ballasts, cancellers, καπως ετσι τα ειχα διαβασει καπου καποτε. Λογικα θα κανουν τη δουλεια που λες εκτος απ την τροφοδοσια των νεων λαμπτηρων που επισης λογικα ειναι διαφορετικη απο αυτη των απλων λαμπτηρων αλογονου που ειχε απ το εργοστασιο. Γι αυτο και ρωταω επειδη ειμα ασχετος, να καταλαβω τι γινεται, γιατι λογικα ολα αυτα εχουν μπει εκει για να δουλευουν τα φαναρια κανονικα και χωρις να εχω μηνυματα και αλλα προβληματα στο αυτοκινητο...

Καταραμενα ηλεκτρονικα!


Γιάννη, εσύ δεν έχεις κολλήσει σε άλλα και άλλα... αυτό φοβάσαι?


-αν δεν μπορέσει ο ηλεκτρολόγος αυτός, πήγαινε σε άλλον για να τακτοποιήσει το θέμα.....
  #780  
Παλιά 16-05-12, 13:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, εσύ δεν έχεις κολλήσει σε άλλα και άλλα... αυτό φοβάσαι?


-αν δεν μπορέσει ο ηλεκτρολόγος αυτός, πήγαινε σε άλλον για να τακτοποιήσει το θέμα.....
Καλα ναι! Θα του το παω ομως εκει γιατι μου εχει δωσει και εγγυηση. Μου ειπε να το παω την Παρασκευη να το κοιταξει. Μου κανει εντυπωση παντως πως αναβει η ενδειξη ΜΟΝΟ οταν τ αμαξι ειναι εν κινησει κι οχι με αναμμενα φωτα (και μηχανη) σταματημενο...Μηπως παιζει τιποτα με τα ρευματα, αντιστασεις κλπ που μετραει συνεχως ο εγκεφαλος σε συνδυασμο με τι ρευμα τραβανε τα νεα φωτα, τι ρευμα παιρνει απ τη μπαταρια το κυκλωμα τ αυτοκινητου, ποσο φορτιζει ή ποσο φορτισμενη ειναι αυτη κλπ?..
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.