PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΑΤΟ Π ΓΙΝΕΤΑΙ Κ ΧΕΙΡΟΚΙΝΙΤΟ ΜΑΖΙ Ι ΧΕΙΡΟΚΙΝΙΤΟ (6 ΣΧΕΣΕΩΝ)


michaelp900
24-10-07, 22:39
Γεια σας!
Αυριο πρωι θα παω να παραγγειλω το 320ι.
Δν εχω αποφασισει ομως αν ειναι να το παρω αυτοματο π γινεται κ χειροκινητο οπως μ ειπαν η να παρω το χειροκινητο (6 σχεσεων)?
Θελω ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ οποιος μπορει να μ γραψει θετικα κ αρνητικα απο τα αυτα τα 2
Ευχαριστω

Cabriolakias
24-10-07, 22:51
Λοιπον

Θετικα χειροκινητου...

1Ποιο γρηγορο
2Κανεις οτι ειδους κουμπομα θελεις
3βαζεις οποια θελεις οποτε θελεις
4Ποιο σπορ αισθηση

Αρνητηκα χειροκινητου...

1Αβολο στην κινηση και πονος στο ποδι
2αν εισαι κακος χρηστης χαλαει ποιο ευκολα
3μπορει καμια φορα να μπερδευτεις πανω στην τσιτα καμιας κοντρας




Θετικα αυτοματου...

1Υπερβολικα βολικο στην κινηση
2καταργεις σχεδον το χειροφρενο λογο ταχυτητας παρκινκ
3Χαλαει σχετικα δυσκολα


Αρνητηκα αυτοματου

1Αργο στην αλλαγη (εκτος των SMG I kai SMG II)
2δεν υπαρχει σπορ αισθηση σχεδον καθολου
3Περιεργο και δυσχρειστο στις παντες




Αν ξεχασα κατι παρακαλω συμπληρωστε με γιατι ειναι και βραδυ και δουλευω ρελαντι..

Παντως αν δεν εισαι και πολυ της σπορ οδηγησης θα σου προτεινα με χιλια ενα αυτοματο!!
Αν παλι εισαι μισος μισος παλι θα ταιριαζε ενα αυτοματο που τις αλλαζεις και μονος σου χωρις φυσικα συμπλεκτη (αυτο το ευχομαι καθε φορα που μπλεκω σε κινηση)
Και παλι αν εισαι πολυ της σπορ παντας κλπ ασυζητητη χειροκινητο με συμπλεκτη να νιωθεις και το αυτοκινητο καλυτερα...

/// M
24-10-07, 22:58
φιλε μου θα σου πω την γνωμη μου σαν ενων αυτοματο ειναι πολλι ωραιο και ξεκουραστο στην κινηση πρωπαντος αλλα και στα ταξιδια αλλα ειναι λιγο εως αρκετα διστροπο στις μπαντες !! (κακο) αλλα αυτο εχει σαν συνεπεια να εχουν μεγαλητερη διαρκεια ζωης τα πισω λαστιχα το δια ταυτα ειναι ενα εαν θελεις να καθλ@@@@ζεις συνεχεια παρε χειροκινητο αν οχι παρε αυτοματο εχει βεβεα και σπορτ και μανυαλ επιλογες αλλα χειροκινητο δεν ειναι


εγω παντος φιλε παλι αυτοματο θα επερνα!!!

MaSt0RaS
24-10-07, 23:11
εγω μολις τωρα πηρα αυτοκινητο και το πηρα χειροκινητο.. Το προηγουμενο που οδηγουσα ηταν αυτοματο..Αν σου αρεσει η "σπορ οδηγηση" κατεβασματα μπατεσ και τετοια τοτε χειροκινητο αν ειναι να αραζεισ μεσα για ταξιδια και οδηγηση εντοσ πολεως τοτε αυτοματο...
Αν και πλεον με το cruise control και στην εθνικη να βγεις το βαζεις και σε παει...

Ενα να ξερεισ στο αυτοματο οτι κανεις σε ελεγχει καποιος... ενω στο χειροκινητο εισαι ελευθερος αυτα απο εμενα...

Και για το πιο ειναι πιο αξιοπιστο δεν μπορει να το πει κανεις μπορει το χειροκινητο με μια ασχημη οδηγησει να εινια πιο ευαιστθητο αλλα πολλες φορεσ χαλανε τα αυτοματα ειτε απο λαθος χρηση ειτε απο αστοχια υλικων και συνηθως στα αυτοματα η ζημια ειναι ολοκληρωτικη δλδ του υψους των 4-5 χιλ..

Fanis
24-10-07, 23:37
Είμαι υπέρ του αυτόματου....έτσι όπως έχουν εξελιχθεί υστερούν ελάχιστα σε σχέση με τα χειροκίνητα και αυτό σε οριακή οδήγηση. Ένας βασικός λόγος που έδωσα την 325ti ήταν ότι ήθελα αυτόματο αυτοκίνητο! Τα νέα αυτόματα της BMW (ZF δλδ.) είναι εξατάχυτα και πολύ γρήγορα στις αλλαγές. Έτσι όπως τα΄βλέπω εγώ είναι:

Υπέρ Αυτόματου:

- Άνεση στην πόλη
- Σχεδόν καθόλου φθορά και συντήρηση
- Πολύ γρήγορες αλλαγές, ειδικά στο σπορ ή στο χειροκίνητο.
- Στη χειροκίνητη λειτουργία, δεν αλλάζει στον κόφτη.
- Μετατροπέας ροπής και έτσι δεν κυλλάει πίσω στην ανηφόρα (το παρκάρισμα σε ανηφόρα γίνεται παιχνίδι). Επίσης, νιώθεις έντονα την επιτάχυνση στο ξεκίνημα.

Μειονεκτήματα Αυτόματου:

- Κόστος αγοράς
- Ελαφρά αυξημένη κατανάλωση
- Στο αυτόματο πρόγραμμα δεν έχεις τον έλεγχο στην οριακή οδήγηση (αλλά πάντα μπορείς να το βάλεις στο χειροκίνητο).

Ο κολλητός μου πήρε την 320 Cabrio....τον έπεισα για το αυτόματο (είχ πολλές επιφυλάξεις) και τώρα με ευχαριστεί που επέμενα...είναι ενθουσιασμένος. Αλλά επειδή είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης, εάν μπορείς οδήγησε το ίδιο αυτοκίνητο και με τα 2 κιβώτια.

deepblue
24-10-07, 23:48
ειμαι υπερ του χειροκινητου γιατι ετσι νιωθεις πως κανεις οτι και οποτε θες το αμαξι σου,εχεις τον απολυτο ελεγχο και νιωθεις πιο ζωντανος στο τιμονι και κυριαρχος του αμαξιου σου.

onyx
26-10-07, 13:58
Ήμουν εχθρός των αυτόματων είτε για αυτά που άκουγα είτε για αυτά που ένιωσα οδηγώντας κάποια παλιά αυτόματα (3 και 4 τάχυτα). Τα σύγχρονα αυτόματα της BMW όμως δεν έχουν καμία σχέση με τα παραδοσιακά. Πλέον είναι πολύ εύχρηστα, ικανοποιητικότατα σε ταχύτητα αλλαγών και η δυνατότητα χειροκίνητης λειτορυγίας καλύπτει όλες σχεδόν τις καταστάσεις. Δεν νιώθεις επιβάτης αλλά έχεις πολύ καλό έλεγχο εκτός από πολύ ακραίες καταστάσεις.
Μειονεκτήματα η μεγαλύτερη κατανάλωση στην πόλη (αλλά μάλλον είναι οικονομικότερο στο ταξίδι λόγω πολύ μακριάς τελικής σχέσης) και δεν μπορείς να κάνεις αποσταθεροποίηση με άφημα συμπλέκτη. Μικρό μειονέκτημα το ότι στη χειροκίνητη λειτουργία αλλάζουν ταχύτητα στον κόφτη (φαίνεται όμως ότι αυτό πια δεν ισχύει στα πιο νέα κιβώτια όπως λέει ο πιο πάνω).
Πάντως τώρα που δοκίμασα πλέον δύσκολο το βλέπω να ξαναγοράσω μη αυτόματο....

alex-kal
26-10-07, 20:13
Πάρα πολύ σωστός ο onyx ..
Μετά από 20 χρόνια οδήγησης, δεν ξαναπαίρνω μη αυτόματο..
Με την τεχνολογία που υπάρχει , είναι ότι καλύτερο..
Τώρα για πάντες κλπ κλπ.... ας το αφήσω στους εικοσάρηδες που βράζει το αίμα τους (όχι ότι δεν κάνω και εγώ που και που).

michaelp900
30-10-07, 12:59
Paidia tha ithela na sas euxarististo poli gia tis gnomes sas!
telika to pariggeila me automato!
:)

Aristomenis
30-10-07, 14:02
Πολύ καλή επιλογή φίλε. Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες σε όλα (θετικά και αρνητικά), εκτός της ταχύτητας αλλαγών. Το στεπ που έχω αλλάζει ταχύτατα και το καλύτερο μπορείς να παίξεις και να κατεβάσεις φρενάροντας και χωρίς να σκορτσάρει το αυτοκίνητο, ούτε να χρειάζεται να τακουνιάσεις γκάζι ή φρένο. Δεν θα το μετανοιώσεις...

/// M
30-10-07, 15:11
καλος να το δεχτεις φιλε με πολλα και ασφαλει χλμ!!!!

Fanis
30-10-07, 15:38
Την καλύτερη επιλογή έκανες....καλοτάξιδο εύχομαι!!